Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.06.2008, 21:40:39
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PadreCory
Pentru a vizita, pentru a asculta un concert de muzica sacra,pentru a fi prezent la o rugaciune ecumenica, a fi prezent la un eveniment important din viata cuiva apropiat...
eh.. multumesc pt raspuns. aici am vrut sa ajung. sa se vada diferenta de gandire..
Reply With Quote
  #32  
Vechi 06.06.2008, 21:59:59
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Eu dadeam motive pentru a intra intr-un lacas de cult al unei confesiuni/religii diferite nu in cel propriu.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 06.06.2008, 22:04:51
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

stiu. am inteles
Reply With Quote
  #34  
Vechi 07.06.2008, 01:53:11
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

in primul rand voi catolicii nu recunoasteti ca in primul mileniu erati la fel de ortodocsi ca si noi cei din ziua de azi ... de aceea sfintii parinti nu aplicau anatemele asupra romei , caci pe atunci roma era ortodoxa ... insa de indata ce a devenit eretica , catolica a si fost anatemizata de sfinrii parinti ... deci de ce spuneti ca sfintii parinti nu au dat niciodata roma anatemei , cand de fapt au dat-o ...

apoi , un om cu credinta profunda nu are de ce sa intre intr-o biserica eretica deoarece el are TOT ceea ce ii trebuie in propria biserica , in cazul in care aceasta biserica este ortodoxa ... deci ce motiv ar avea un ortodocs sa intre intr-o biserica catolica sau protestanta daca el are tot ceea ce ii trebuie in biserica ortodoxa , si in plus , intr-o biserica catolica nu numai ca nu poate gasi nimic in plus , dar poate gasi si multe erezii si inovatii omenesti ... ce ii trebuie unui ortodox sa asculte muzica la pian intr-o biserica catolica cand el are cantarile dumnezeiesti ale sfintei liturghii in biserica ortodoxa ? credeti ca se compara oenescul cu dumnezeiescul ? sau credeti ca pianul este mai presus de cantarile dumnezeiestii liturghii ? ortodocsii nu gandesc asa ...
scopul lor este de-a dreptul indumnezeirea si unirea cu dumnezeiescul si nu ramanerea in plan pur omenesc : toti sunteti dumnezei si fii ai Celui Preainalt , spune Domnul ... rugaciunile ortodoxe deasemenea nu au acealsi duh cu cele catolice ... cele ortodoxe au un caracter isihast : toata grija cea lumeasca acum sa o lepadam , pe cand cele catolice raman in plan omenesc si nici nu sunt primite la Dumnezeu ... de aceea un ortodox care se roaga intr-o biserica catolica se impartaseste de duhul eretic pamantesc catolic , si rugaciunea lui nu mai este primita la Dumnezeu , ci ramane pe pamant ... de aceea sfintii parinti au dat anatemei pe ortodocsii care ar indrazni sa intre intr-o biserica catolica si sa se roage acolo , caci prin asta ei se impartasesc de duhul cel din vazduh si raman fara mantuire ... iar despre predicile catolice de ce le-ar asculta un ortodocs ? nu are el predici in biserica ortodoxa ? in plus predicile catolice sunt presarate cu erezii , care il lasa pe bietul suflet care le asculta fara de mantuire ... deci de ce sa intre un ortodocs intr-o biserica catolica ? eu nu fasesc decat un singur motiv intemeiat pentru care un ortodocs ar putea intra intr-o biserica catolica : doar pentru a predica ortodoxia si pentru a da pe fata ratracirea catolica ... insa acest lucru este necuviincios , odata ce catolicii nu vor sa se pociasca de catolicism ...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 07.06.2008, 02:23:21
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

in plus dumneavoastra padrecory nici nu sunteti un catolic adevarat , pur , ci un ecumenist ... caci daca ati fi ascultat de ce au spus papii dinainte de 1900 , cand ei afirmau nici mai mult nici mai putin ca nu exista mantuire in afara biserici catolice , si ca cei care intra intr-o biserica de alta confesiune decat cea catolica sa fie anatemizati si chiar omorati( aduceti-va aminte si de eretica inchizitie , cati oameni nu au omorat papii de atunci pentru oarecare mici abateri de la catolicism , pe care actualul papa nici nu le mai considera abateri ) ; pai daca e sa luam in calcul ceea ce spuneau papii atunci chiar si actualul papa este un eretic ( care a acceptat sa fie binecuvantat de budisti , taoisti , sau mai stiu eu ce religii , care a acceptat ca budistii sa aseze statuia lui budha pe " sfanta " masa dintr-o biserica catolica si sa se roage acolo la budha ) ... pai daca e sa luam in calcul ce au spus papii cei mai dinainte , papa actual este un eretic si din punctul lor de vedere , nu numai din punctul de vedere al ortodocsilor ...

iar fundamentalismul ortodox nu este la fel cu inchizitia catolica , caci noi nu omoram pe nimeni ci numai pastram intacta sfanta traditie ... ba mai mult noi nu rasplatim raul cu rau , dapai sa facem noi ce faceau papii fumndamentalisti cei dinainte de cei ecumenisti de azi ... oricum , eu nu iteleg de ce s-ar teme cineva de fundamentalismul ortodocs , caci acesta este SINGURA credinta absolut non-violenta care exista pe pamant ... uitati-va chiar si la ecumenistii din ziua de azi ... si ca sa nu mai aduc aminte de cei catolici , care oricum sunt rataciti , dar uitati-va la cei ortodocsi : uitati-va la patriarhul ecumenic de la constantnopol cum prigoneste el sfantul munte cu armata ; uitati-va si in romania cum iererhii ecumenisti se folosesc de violenta cand nu le convine ceva : sa amintim cazul tanacu , sa amintim cazul comando nocturn de manastirea negru-voda , sa amintim de prigoana cu politia asupra credinciosilor din bosv pronita tot de ierarhii ecumenisti din bor ... deci iata ca ecumenistii " pacificatori " isi prigonesc tocmai pe cei mai de aproape ai lor , si asta nu oricum , ci cu armata , trupele speciale antitero , politia , puscariile ... in schimb , aratati-mi macar un preot , ierarh , sau monah care sa fi pus armata sau politia pe credinciosii din bor ... veti vedea ca nu au existat astfel de cazuri ...
atunci de se tem atata ecumenistii si ereticii de fundamentalistii non-violenti ortodocsi , va spus eu : se tem ca ei au dreptate si de aceea incearca sa ii inlature cu ultimele puteri care le-au mai ramas , puterile lumesti oarbe si slabe , care nu sunt nimic fata de puterea lui Dumnezeu , puterea cuvantului adevarat ... de aceea si suntem noi atat de temuti , caci noi umblam cu adevarul lui Dumnezeu , care pe cei ce nu vor sa se pocaiasca este infricosator : crucea este pentru credinciosi viata , iar pentru cei ce pier este moarte ...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 07.06.2008, 02:37:52
logos logos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.06.2008
Mesaje: 8
Implicit

@ coman:
Nu stiu cum m-as numi eu. Vizitator? :D
Reply With Quote
  #37  
Vechi 07.06.2008, 03:15:00
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

in primul rand adevarul niciodata nu il vei afla dintr-o biserica eretica ; cei de acolo nu vor spune despre ei insisi niciodata : " deoarece sfintii parinti ne-au dat anatrema . noi suntem niste eretici , deci nu veni la noi " ... ei nu vor face decat sa ii considere eretici pe insisi sfintii parinti ; dar daca vrei sa afli adevarul cu adevarat , dupa cum crezi , atunci citeste in cartile sfintilor parinti si vei aflka acolo atata informatie despre erezii si eretici , ca nici nu ai sa le poti citi pe toate , ca ai sa te saturi inante de a le epuiza pe toate , asa de multe sunt ...deci pe cel ce il intereseaza adevarul il cauta acolo unde trebuie , nu intr-o biserica care prin definitie este o biserica a minciunii ...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 07.06.2008, 03:27:55
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

apoi , logos , la cate erezii mi-ai scris pe pagina anterioara , stau si ma intreb daca sa mai stau si sa iti raspund la fiecare dintre ele , caci multe sunt ... dar intr-un cuvant iti spun ca tu nu iti cunosti credinta ortodoxa nici 10 % , si se cunoaste ca nu ai deschis pana acuma nici sfanta scriptura ca s-o intelegi cu adevarat si cu atat mai putin cartile sfintilor parinti ... tu ai auzit de filocalia , ai auzit ca sfanta scriptura nu se interpreteaza dupa mintea noastra cum fac sectantii ( aceia careinterpreteaza fiacare dupa mintea lui scriptura , caci de aceea au si aparut atatea erezii in cateva sute de ani ) , ci numai in duhul sfintilor parinti , care au explicat sfanta scriptura in cartile lor ... treba ta daca vrei sa te duci la eretici , dar sa stii ca ai sa regreti lucrul acesta intr-o zi , cand iti vei da seama ce ai pierdut parasind ortodoxia ... caci sa stii ca si numai cu gandurile pe care el ai acuma deja nu mai esti cu adevarat ortodocs , si nu deja ai cazut sub anatema sfintilor parinti ... treaba ta ce faci , dar mai gandeste-te odata cu cine te pui ... gandeste-te ca tu pui la indoiala cugetarile sfinte ale sfintilor parinti care au fost insuflati de Dumnezeu pentru viata lor sfanta , de care tu este atat de departe ... ma rog , chiar daca este ora 3 noaptea am sa incerc sa iti raspund pe rand la cele pe care le-ai afirmat , cu toate ca sunt incredintat ca degeaba iti spun acestea ... caci te vad ca nu dai doi bani pe ce au spus sfintii parinti , dar dragostea mea pentru mantuirea ta , nu ma lasa sa sper chiar si in aceste conditii ... Domnul sa te lumineze ...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 07.06.2008, 03:30:36
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

oi le dorim mantuirea si ereticilor , dar asta nu depinde numai de ceea ce vrem noi , caci depnde si de ce vor si inteleg ei ... deci mantuirea noastra nu depinde daca de mantuirea ereticilor , caci noi nu putem sa ii obligam sa se mantuiasca , iar iadul este o realitate incontestabila ... in iad se vor duceinsa toti ereticii care nu vor sa se pocaiasca , oricat de mila ne va fi noua de ei ...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 07.06.2008, 03:36:29
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

repet : sfintii daca intrau in biserici eretice , propovaduiau ortodoxia , si aveau si o uriasa experienta la aceasta ... pe cand tu nu ai nici curajul sa intri acolo si sa propovaduiesti ortodoxia , si nici nu stii cum sa faci , caci se vede ca nu ai nici o pregatire in ortodoxie ...

apoi cu botezul ... un domn , o credinta , un botez ... deci vezi , o credinta , un botez ... nu exista decat un singur botez mantuitor si o singura credinta mantuitoare , cel si cea ortodoxa ... caci nu este acelasi lucru botezul eretic cu cel ortodox ... cel eretic nu da sfintire , mantuire cu adevarat , chiar daca ereticii pretind ca da ... adevarul nu este decat unul singur ... deci daca sfintii parinti au spus ca botezul eretcilor nu da sfintire si mantuire , apoi nu da ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa despre alte biserici catalin2 Despre Biserica Ortodoxa in general 26 26.08.2011 20:17:11
De ce femeile, in acel period a lunei, nu pot intra in Biserica? Bast-et Generalitati 9 12.07.2010 20:18:54
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48