Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 17.06.2008, 15:23:42
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

sa-tzi fi revenit macar un pic? pare ca iar eshti pe drumul ala bun... :)

sa nu te mai ridici impotriva parintzilor noshtrii de ieri shi din zilele noastre sa nu tzi se faca mai rau, ca asha spune Hristos, cand te-ai facut bine, sa nu mai pacatuieshti! ca sa nu incepi iar sa...

dar precis te apuci sa faci canoniada ca sa-i impingi pe naivi la pan-ecumenism... ca altfel de ce eshti asha de chitzibushar?

aha acum intzeleg, dumneata nu-tzi dai seama de diferentza dintre dreapta credintza shi buna shi mantuitoarea randuiala ce se face in practica, dintre teorie shi practica, poi practica trebuie sa fie mai buna ca teoria caci in practica se simte shi se vede shi dragostea curata... iar fara smerita smerenie ce vine dupa indelungata pocaintza de a nu mania pe Dumnezeu shi a nu nedreptatzii pe aproapele, nu ai cum faci o marturisire pentru a trai Dogmele Dumnezeieshti ca sa aperi predaniile asha cum au fost date, caci nici nu shtii ce sunt alea dogme... poi dogmele, mie asha imi par, ca nishte adevaruri pe jumatate dar care te duc daca le urmezi la tot adevarul, ca de aia is pe jumatate ca sa te duca fara de pacat pana la Adevar, ca daca ar fi dogma adevar pedeantregul nu l-ai prea urma shi nici pricepe shi de aceea Dogma este mai mult decat adevarul ca cealalta jumatate este dragoste shi rugaminte de ascultare... caci intzeleptul asculta chiar daca nu shtie, pe cand prostul cauta sa shtie dar nu ca sa asculte ci sa se laude shi sa nu mai asculte ci sa se lepede dar asha se leapada de parca ar fi ascultat... shi sarmanul astfel se inshala caci ishi face impresie buna despre sine, primindu-se mereu spre laudaroshenie, intr-un sevraj al drogurilor simtzurilor trupeshti din ascuns, acolo unde arunca dracul momelile luminilor, a chipurilor, a placerilor shi mai ales a indreptatzirii intietatzilor lumeshti de la ospetzele lacomiei de a vedea printre shtiri chipul antihristului...

nu te mai lua de sfintzii noshtrii ca sa nu itzi fie tzie mai rau... candva... de exemplu cand il va deshuma shi va mirosi a lacrima shi a mir duhovnicesc... ca atunci vei tremura... :)
Reply With Quote
  #162  
Vechi 17.06.2008, 16:26:01
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mai frate ereticul tot eretic ramane si anatemizat de sfintii parinti poa sa faca el orice minuni ... numai dreapta credinta poate mantui ... iar minunile nu fac doi lei fara credinta adevarata ... oricum , nemaiavand ce sa mai spuneti , bineinteles ca ati inceput sa ma acuzati de mandrie pentru ca am spus adevarul ... dar a spune adevarul nu este mandrie caci nu urasc pe nimeni ... dar ma rog , fie ca eu sa fiu un om mandru si pacatos si ma iertati pe mine de mandria mea si indrazneala mea de a vorbi impotriva sfintilor , dar nici nu voi putea totusi sa fiu de acord cu vreo interpretare gresita de canoane , chiar si daca a facut-o un om cu viata inalta cum a fost par ilie cleopa ... caci iata ca sfintenia par ilie cleopa nu l-a scutit uneori de greseli de interpretare impotriva canoanelor ca sa il smereasca Dumnezeu pe el si sa il ridice la o treapta si mai inalta de sfintenie ... asa cum a smerit odata Dumnezeu pe proorocul prin magarul lui asa si acuma ... sper ca deacuma inainte sa nu mai faca Dumnezeu ciudatenii de astea ca sa nu ca eu intr-o mandrie groaznica ca am corectat pe un sfant si am avut dreptate ...
Reply With Quote
  #163  
Vechi 17.06.2008, 16:41:39
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

ce sa itzi spun chiar ca nu mai am dar nu te-am acuzat ci am incercat sa-tzi mai tai din entuziasmtul ala rau, ca Hristos n-a venit sa osandeasca ci sa se milostiveasca shi atunci eu sa te acuz de mandrie? nu de mandrie te acuz ci incerc sa te tratez de minciuna, dar shtiind ca nu vrei deoarece voi va consideratzi sanatoshi, atunci am sa ma duc singur ca eu recunosc ca sunt bolnav shi am multe probleme, cautand shi vazand in biserica bolnitza unde sa-mi gasesc scaparea shi linishtea... poate nu ma trazneshte sf Ilie... Cleopa... :) shi sper ca nici pe tine, ca doar eu te-am agitat shi nu tzi-am dat pace sa te luptzi in continuare cu morile de vant ale minciunilor nalucite in mintea ta de duhul rau din vorbele altora, caci altfel pentru ce ai maslui shi ai invartosha ce scriu altzii ca sa ai cu cine shi pentru ce sa te luptzi facand parada de canoane? dar nu te acuz ca asha fac shi eu, ca eshti parca oglinda maniei mele pentru nimicuri, caci iata ca cineshtie pentru ce nimicuri azi in loc sa ma leapad de mine insumi toata ziua, ajung sa tzin la mine shi sa il leapad pe Hristos shi pe aproape... facand mare caz, mare taraboi...

dar nu te flata ca te acuza cineva de mandrie... ca iar sa te auto-indreptatzeshti, nu fa acum shi pe victima ca eu is victima ta, nu vezi cat am scris... in zadar?
Reply With Quote
  #164  
Vechi 17.06.2008, 17:20:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
"mai frate ereticul tot eretic ramane si anatemizat de sfintii parinti poa sa faca el orice minuni ... numai dreapta credinta poate mantui ... iar minunile nu fac doi lei fara credinta adevarata ... "

CLD:
"Copilul Meu, nu te uita la omul cel rau, caci aceasta este o boala grea.
Necredinta de la om si neascultarea este cea mai molipsitoare boala."

Sf. Vasile cel Mare:
"Adevaratul post este despartirea de rautate, infranarea limbii, retinerea de la manie, taierea poftelor, defaimarilor, minciunilor si juramintelor strambe."
aici ai perfecta dreptate, ca asha a patzit desanka shi inochentie shi mahomed sau altzii cum a fost calugarul care postea la a nu se mai impartashi cu Hristos de s-a crezut ushor shi a vrut sa treaca pe ghiatza neprimind sfatul celorlaltzi calugari ducandu-se in fundul lacului sau batranul care postea extraordinar incat nici la Liturghie nu mai mergea, de s-a crezut indumnezeit shi s-a aruncat in fantana sa probeze credintza lui shi era gata sa se innece de l-au scos ceilaltzi caci fusese grav nalucit shi inshelat, shi abea abea s-a impacat ca altfel era gata sa piarda in ultima clipa toata stradania shi nevointzele de zeci de ani....
Reply With Quote
  #165  
Vechi 17.06.2008, 19:29:17
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Pentru vsovi:

Mesajul...
"Macar de dura 2 minute la fiecare - si face 6000 de minute adica 10 ore.
Este clar ca i-a botezat prin stropire."


este creat de mihailt... nu imi apartine.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 17.06.2008, 19:37:47
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Multumesc emanuel2007 pentru vigilenta de care ai dat dovada. Imi asum greseala facuta.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #167  
Vechi 17.06.2008, 21:38:03
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

iarasi am auzit ceva rau de slatioara ...

:D ??? :rolleyes:

am auzit din sursa sigura ca galaction cordun a fost homo si cica de asta a fost el caterisit de catre sinodul bor si nu din alte motive ... ori daca asta este adevarat atunci el a fost caterisit din motive canonice , deci nu mai avea voie sa slujeasca ... deci cand a trecut la bosvr era caterisit si deci nu mai putea sa mai transmita harul preotiei mai departe ... deci daca toate hirotoniile facute de el au fost invalide atunci toti ierarhii bosvr facuti de el nu au fost ierarhi ci numai mireni fara har ... de unde rezulta ca preotii hirotoniti in bosvr nu au preotie valida caci cei care i-au " hirotonit " pe ei nu erau episcopi ci numai mireni ... deci bosvr este numai o simpla asociatie religioasa fara cler valid si sfinte taine si fara mantuire ... caci este cazuta in neascultare de sinodul bor asa cum spus si par ilie cleopa ... deci pana la urma au dreptate athosul ca nu slujesc cu ei si cei din bor ca ii considera schismatici si fara har si mantuire ...

am mai aflat ca cei din bosvr pana la intrarea lui galaction cordun in biserica lor , ei rebotezau pe cei care veneau la ei din bor , indiferent ca erau botezati in bor prin stropire sau prin afundare ... ceea ce este erezie ... caci daca botezul prin stropire este erezie cum am mai zis , apoi si a reface botezul care a fost valid , prin afundare , este tot erezie ... este adevarat ca ei s-au corectat cand a intrat galaction cordun in biserica lor si nu mai facut rebotezare in cazul cand botezul din bor era valid , dar totusi , pentru motivul ca galaction nu avea har lucrator fiind caterisit ei nu mai au preoti si sf taine si mantuire in ziua de azi ... si cica chiar si sf ioan maximovici venea uneori prin romania si se intalnea cu cei din bosvr dar niciodata nu a acceptat sa intre in comuniune cu ei caci stia ca sunt eretici , caci rebotezau si in cazul botezului valid prin afundare ...

deci iata ca bosvr sta mai rau pana la urma decat bor : caci daca bor are o ierarhie super si supra si extra si foarte eretica , gresind prin foarte multe incalcari de canoane si avand asupra ei multe anateme , totusi mai are si in ziua de azi har si mantuire si cler valid si sfinte taine ; dar bosvr , cum am spus mai sus , nu mai are cler valid nici sf taine si nici mantuire , fiind in neascultare de sinodul bor si pentru ca cred intr-o ierarhie invalida si in taine care nu sunt sf taine , ceea ce este erezie ...
Reply With Quote
  #168  
Vechi 17.06.2008, 21:42:59
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si stiti ce am mai auzit ? din sursa sigura ... ca din perioada patriarhului nicodim din bor , foarte multi ierarhi din bor au fost homo ... deci va dati seama ce ierarhie are bor ?!?!?!?!!

eu cred ca pana la urma tot in bor ma intorc , caci in alta parte nu am unde sa ma duc ... dar nu voi accepta niciodata minciuna si ereziile din bor drept adevar ...
Reply With Quote
  #169  
Vechi 17.06.2008, 21:47:08
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Emanuel,eu zic mai bine sa te duci la un consult psihiatric,caci s-ar putea sa te edifici mai bine acolo,mai ales in priviinta adevarului din tine,apoi cel insuflat pentru omenire.
Pai,nu ti-e rusine!!!Oamenii te apreciaza pentru informatiile si ravna cu care aperi credinta,dupa care vii cu lucruri bomba,barfe si alte de genul care numa pe un "adevarat credincios" nu l-ar interesa sau nu i-ar folosi.
Pai omule,incearca sa vezi ce vrei cu adevarat,ca despre "surse sigure" am mai auzit noi,dar ca sa dezgropi un ditamai omul si sa-i dezonorezi si numele si contributia,nu mi se mai pare a fi o doivada de cautare a credintei.Ti-am mai spus eu,chiar daca ma compatimesti in comparatie cu marinimia ta,incearca sa fii putin mai mic,si de ce nu,putin mai neinformat,daca vrei sa fii mai maricel undeva sus...si nu ne mai zapaci cu transformarile tale la 180 de grade,ca nici nu mai stim de pe ce parte a baricade te mai situiezi,mai ales la aceste topicuri unde se discuta asiduu despre BOR visavi de BOSVR.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 17.06.2008, 22:54:49
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu stiu din surse sigure ...

am mai auzit ca anul acesta nu s-a mai intors iordanul de boboteaza si nu s-a mai pogorat sfanta lumina de pasti ... semne mari ... stiu un ieromonah care a vazut filmele care aratau oamenii cu lacrimi in ochi , asteptand lumina care nu s-a mai pogorat ... insa masonii incearca sa dezinformeze ca si anul acesta s-a pogorat , ba mai spuneau unii mincinosi ca cica iordanul s-a intors anul acesta pe stil nou ... minciuni ... nu s-a mai intors deloc ... oare aceste semne ce vor sa ne arate ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati auzit de Klaus Kenneth? Daniel777 Despre Biserica Ortodoxa in general 318 02.07.2012 08:49:51
Am auzit de un film fain! fratia Stiri, actualitati, anunturi 4 07.08.2008 20:21:45
Ati auzit de ... eternetyz Stiri, actualitati, anunturi 5 28.02.2007 16:25:06