Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.11.2007, 00:33:37
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ireal
# 08. Libertatea de exprimare
# 09. Libertatea informatiei
Uite, alt exemplu de abuz si departare de Dumnezeu prin dreptul #08,09:
De vre-o citiva ani incoace au aparut seriale TV(in prime time 6-9pm) care au ca scop principal obisnuirea telespectatorului cu cadavrele, a copiilor in special, (deoarece ei nu prea au discernamint)gen CSI,si toate din seria respectiva si a filmelor de genul Saw1,2,3,4, Wrong Turn1,2 si multe, multe altele care de-sensibilizeaza omul, copiii prin galetile de singe, si alte orori de nedescris. Interesant este ca daca-i intrebi pe producatori si regizori ei iti vor spune clar ca ...deoarece se vind bine! si spectatorul asteapta cu nerabdare urmarea!...te intrebi urmare la ce, deoarece poveste in film nu exista ci doar sfisieri neincetate de trupuri si singe peste tot.
Acum ne intoarcem la superioritatea fiintei umane si la alegerile care le face. Oare este normal ca o fiinta cu constiinta superioara sa aleaga CONSTIENT asa ceva?...oare alegem noi constient sa ne ne indopam falcile? multi de aici zic ca da....Hmmm???

Daca mai aveti alte exemple(cel mai bine) de indepartare de Dumnezeu prin Drepturile omului aici este locul sa le afisam, ca sa ne fie tuturor clar.

Acum ca stii despre ce este vorba, sper,..poti sa dai si tu un exemplu de #8,9 care indeparteaza de Dumnezeu pe credinciosi si cei care ar putea deveni insa nu sunt lasati...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.12.2007, 15:43:20
alexa.oni alexa.oni is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2007
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Intrebarea mea este: Sunteti de acord cu faptul ca ideologia occidentala liberala a drepturilor omului, care propavaduieste MASIV toleranta pentru pacat si intoleranta cind este vorba de osindirea lui( pe motiv de limitare a drepturilor omului), are ca tel principal pregatirea omenirii in vederea acceptarii Antihristului?
In ochii oricarui bun crestin:

Drepturile omului = arma principala in lupta cu Dumnezeu!

Sa ne fereasca Dumnezeu de acele vremuri!
De ce spui "drepturile omului=arma principala in lupta cu Dumnezeu"?
Daca bine stiu eu Dumnezeu ne da deptul sa alegem,totul depinde de noi,exact cum a facut cu Adam si Eva cand le-a spus sa nu manance din pomul din mijlocul gradinii.
Dumnezeu ne lasa sa decidem singuri ce e bine si ce e rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.01.2008, 15:14:13
artaxerxe artaxerxe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2008
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
asa este.

Drepturile omului arunca la gunoi sacrificiul. Pe mama nu o mai intereseaza copilul, familia ci drepturile femeii. Pe tata nu`l mai intereseaza copii, familia ci drepturile barbatului.etc

Cei care muncesc nu vor sa munceasca pana nu vad planul de retributie pe urmatorii 70 de ani.

Cine e in spate?

Antihristul. Poate va veni la final si va zice: eu am drepturile omului in mana. veniti dupa mine. si toti vor merge cu el pentru ca a nu merge cu el pe langa ca va trebui sa accepti sacrificiul (ceea ce va parea cumplit de greu) va trebui sa recunosti ca ai dus o viata goala si lipsita de Dumnezeul Cel Adevarat.
bravo!!subtila si duhovnioceasca observatie cu aruncarea la gunoi a sacrificiului
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.07.2008, 19:48:49
Ioan7 Ioan7 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2008
Mesaje: 14
Implicit

Cozia, hai ca asta cu filmele e tare. Totusi, daca s`ar face un film inspirat de Inchizitia spaniola, cred ca ar iesi ceva si mai tare, cu zeci si zeci de urmari.
Ca sa redevin serios, eu am vazut filmele la care te referi si nu am simtit nimic de genul sa fac si eu la fel, etc. Povestile de genul s`a uitat dom`le la TV si de asta a facut si el nu`s`ce crima oribila nu ma impresioneaza deloc. Cine e sa fie psihopat e si fara sa vada WrongTurn si altele. Dupa mine, singura solutie viabila e educatia. Un om educat are discernamant, stie sa aleaga intre real si fantasmagoriile regizorilor hollywood`ieni.
Biserica ar trebui sa se implice total in acest lucru si sa mai lase din misticismul caracteristic ei. Lumea evolueaza, cred ca si ea poate face acest lucru intre anumite limite. Un bun crestin nu poate fi decat un om educat, astfel incat asa`zisii crestini-dintre care unii nu au citit o carte in viata lor, in afara Ceaslovului- si care merg de gura`casca la biserica duminica fara sa inteleaga in ce consta ritualul de acolo ma fac sa ma intreb daca Biserica si`a inteles intradevar rolul pe care ar trebui sa`l joace in viata omului.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.07.2008, 20:06:06
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.703
Implicit

Ioan, efectul creat in mintea umana de filme gen Saw III este de DE-sensibilizare, nu neaparat de comitere si imitare de atrocitati, aici este problema...de desensibilizare in masa, si efectul deja lucreaza in public, si se numeste INDIFERENTA--fenomen de masa de care a amintit si Patriarhul nostru

Banuiesc ca ati vazut la Observator acum citeva zile femeia aceea de culoare care a murit in sala de asteptare , ASTEPTIND de 24 de ore ca sa fie primita, iar cind a lesinat si era pe jos , treceau medicii si o ignorau, iar o sora medicala i-a dat cu piciorul sa vada daca mai misca.... asta fiind in SPITAL!!!!

Pe de alta parte, s-ar putea ca Dumnezeu sa permita aceste lucrari la care sa fim martori tocmai pentru a ne pregati si intari pentru vremuri si mai ales IMAGINI grele, poate Apocaliptice si prin asta sa ne putem duce crucea pina la sfirsit fara sa cadem din cauza a ceea ce vom vedea in jurul nostru... Dumnezeu stie!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.05.2009, 12:25:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Omul de astazi nu mai are capacitatea sa se vada slujitor, el se vede doar stapan. Iar stapanul nu are indatoriri, el are doar drepturi. Pacat ca omul nu intelege ca poate deveni stapan peste creatie doar slujind.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.05.2009, 12:53:02
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Omul de astazi nu mai are capacitatea sa se vada slujitor, el se vede doar stapan. Iar stapanul nu are indatoriri, el are doar drepturi. Pacat ca omul nu intelege ca poate deveni stapan peste creatie doar slujind.
Ha, ha, ha! Ce bine-mi pare c-ai scos aceasta discutie de la naftalina. Pentru cine nu stie, Adrian Nastase scrisese o lucrare in comunism care se numea "Drepturile omului - un concept retrograd". Era o apologetica a totalitarismului comunist, la fel de critica in privinta "ideilor occidentale" cum sunt multi care au scris aici.

Voi, astia inversunati impotriva drepturilor omului, cum v-ar place sa va refuze cineva dreptul la viata? La asistenta medicala? La libertate de expresie si asociere? La proprietate? La a avea copii? La educatie? La a va practiva religia pe care o doriti sau la a nu avea nici o religie? Cum v-ar place sa fiti arestati fara motiv? Sa nu aveti dreptul la un avocat? Sa fiti torturati in timpul cercetarilor penale? Sa fiti dusi in sclavie? Sa nu aveti dreptul la protectie sociala? Sa nu aveti dreptul de a munci si de a fi platit pentru asta?

Sunt sigur ca va doriti o astfel de lume, din moment ce militati atat de puternic impotriva acestei idei stupide de "drepturi ale omului". Sunt sigur ca si musulmanii gasesc drepturile omului la fel de cretine, pentru ca respectarea lor presupune emanciparea femeii in societatile in care traiesc, ceea ce e absurd, desigur.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul sau doctorul ? Metal Despre Biserica Ortodoxa in general 54 19.01.2021 09:50:38
Ce este preotul? bmd Preotul 73 11.01.2013 22:42:07
Preotul de mir idealist Preotul 9 22.07.2010 23:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 17:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 22:30:58