Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.07.2008, 00:49:15
ariette ariette is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2008
Mesaje: 5
Implicit

Buna ziua,
Ma numesc Cristea Viorica si sunt insarcinata in 7 luni si jumatate. De aprox.6 luni sunt in Canada impreuna cu sotul meu, suntem casatoriti doar la starea civila nu si in biserica.Vroiam sa facem casatoria religioasa aici in Canada, spre disperarea noastra nu am gasit nasi (suficient de apropiati de noi, romani si in religia ortodoxa).
Vroiam sa ne cununam pana se naste copilul pentru ca am auzit ca este bine ca parintii sa fie cununati religios in momentul in care au un copil.
Intrebarea mea este: daca nu gasim nasi si nu ne putem casatori pana se naste copilul...cat de rau poate fi...pe plan spiritual...este rau pentru copil...???
Va rog din suflet ajutati-ma cu un raspuns!
Multumesc si Dumnezeu sa ne ajute pe toti!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.07.2008, 09:09:34
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Mergi la un preot ortodox, din cate am auzit, femeia insarcinata se poate impartasi chiar daca are oprire, cu spovedanie inainte, bineinteles. Roaga-l, daca poate, sa-ti caute nasi.
Poate ar ajuta sa spui si din ce zona a Canadei esti,cine stie?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.07.2008, 17:56:03
ariette ariette is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2008
Mesaje: 5
Implicit

Multumesc pt.raspuns, o sa merg la un preot in Montreal ca acolo sunt cateva biserici ortodoxe, aici unde stau eu in Drummondville nu sunt decat biserici catolice.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.07.2008, 18:53:21
alexina alexina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2008
Mesaje: 23
Implicit

Parerea mea este sa-ti cauti ca nasi niste oameni credinciosi pentru ca ei vor fi parintii vostri spirituali. Nu e o simpla formalitate. E foarte bine sa fii cununat religios dar daca nu reusesti inca nu cred ca e o tragedie .Important este sa va cununati totusi,dar nasii nu se iau la intamplare.Doamne-ajuta si Bunul Dumnezeu si Maicuta Domnului sa va indrume sa va povatuiasca si sa va ocroteasca. Cu stima si dragoste frateasca Alexandra. P.S. Si cand vei cauta nas pentru copil sa fie tot un om credincios. E important si e bine.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.07.2008, 21:13:04
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ariette
Buna ziua,
Ma numesc Cristea Viorica si sunt insarcinata in 7 luni si jumatate. De aprox.6 luni sunt in Canada impreuna cu sotul meu, suntem casatoriti doar la starea civila nu si in biserica.Vroiam sa facem casatoria religioasa aici in Canada, spre disperarea noastra nu am gasit nasi (suficient de apropiati de noi, romani si in religia ortodoxa).
Vroiam sa ne cununam pana se naste copilul pentru ca am auzit ca este bine ca parintii sa fie cununati religios in momentul in care au un copil.
Intrebarea mea este: daca nu gasim nasi si nu ne putem casatori pana se naste copilul...cat de rau poate fi...pe plan spiritual...este rau pentru copil...???
Va rog din suflet ajutati-ma cu un raspuns!
Multumesc si Dumnezeu sa ne ajute pe toti!
Nu-ti face atatea probleme.de vreme ce Dumnezeu v-a daruit un copil,inseamna ca el binecuvinteaza relatia voastra.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.07.2008, 12:54:33
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

draga mea Ariette, Dumnezeu sa te ocroteasca si sa ai o nastere usoara si copil sanatos!!... din pacate si eu impartasesc aceiasi situatie in sensul ca ma aflu departe de tara mea draga (in Australia) iar in micul orasel unde locuiesc nu sunt decat biserici catolice , cea mai apropiata biserica ortodoxa fiind (din ceea ce cunosc eu) cam la 6 ore de mers cu masina:angry:
In privinta intrebarii ce te framanta o sa iti impartasesc din experienta mea...cu ceva ani in urma la una din spovedanii la preotul meu duhovnic din Romania(un preot "imbunatatit" si plin de evlavie)..vazand parintele ca viata mea se derula numai din necaz in necaz si din ghinion in ghinion , ca un etern blestem, m-a intrebat intr-un final care era starea parintilor mei in momentul conceperii mele!!!!!!!adica daca erau cununati religios chiar in momentul conceperii!!! am fost cam socata dar mi-a explicat bunul meu parinte ca, in acord cu sfintele invataturi, daca copilul a fost conceput de parinti care nu se aflau sub sfanta taina a cununiei, e posibil ca acest pacat sa se transmita pruncului... scuze ptr franchete.. si eu sunt un pic cam contrariata de strictetea acestor spuse dar ti-am impartasit doar ceea ce si eu la randul meu am auzit de la al meu duhovnic... Doamne ajuta!!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.07.2008, 13:00:33
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Uite ca talharul de pe cruce nu s-a impartasit, nu s-a spovedit, nu a avut maslu si totusi Domnul Iisus Hristos a inteles situatia lui si ii promite raiul.

Luca 23
42. Si zicea lui Iisus: Pomeneste-ma, Doamne, cand vei veni in imparatia Ta.
43. Si Iisus i-a zis: Adevarat graiesc tie, astazi vei fi cu Mine in rai.

Cand nu sunt situatii limita Dumnezeu ne porunceste impartasirea (in amintirea lui in 1 Corinteni 11), maslul (Icov 5:14), spovedirea (Iacov 5:16).

Dar in situatii limita, Dumnezeu intelege, la fel cum l-a inteles pe talharul de pe cruce.

Meritul talharului daca bine imi dau seama a fost ca:
1. i-a parut rau de pacatele lui si a aceeptat ca e un pacatos
2. a crezut din inima ca Domnul Iisus Hristos este fiul lui Dumnezeu
3. a crezut din inima ca poate fi iertat
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.07.2008, 17:28:52
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
vazand parintele ca viata mea se derula numai din necaz in necaz si din ghinion in ghinion , ca un etern blestem, m-a intrebat intr-un final care era starea parintilor mei in momentul conceperii mele!!!!!!!adica daca erau cununati religios chiar in momentul conceperii!!! am fost cam socata dar mi-a explicat bunul meu parinte ca, in acord cu sfintele invataturi, daca copilul a fost conceput de parinti care nu se aflau sub sfanta taina a cununiei, e posibil ca acest pacat sa se transmita pruncului... scuze ptr franchete.. si eu sunt un pic cam contrariata de strictetea acestor spuse dar ti-am impartasit doar ceea ce si eu la randul meu am auzit de la al meu duhovnic...
M-a impresionat aceasta intamplare.

Cred ca exista o consecinta prin faptul ca daca parintii gresesc chiar daca isi dau seama ca au gresit... copiii lor dupa ei s-ar putea sa nu mai poata face aceasta diferenta, si sa ia de bun complet ceea ce parintii lor au gresit.

Solomon 15:6. In casa celui drept sunt comori fara de numar; in castigul celui fara de lege este [color=red]tulburare[/color].

Exista o tulburare care o aduce nerespectarea legii (chiar si a legii cinstei in casatorie), tulburare asupra casei, deci si a urmasilor.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.07.2008, 20:09:50
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
mi-a explicat bunul meu parinte ca, in acord cu sfintele invataturi, daca copilul a fost conceput de parinti care nu se aflau sub sfanta taina a cununiei, e posibil ca acest pacat sa se transmita pruncului...
dar daca e botezat, nu i se sterg toate pacatele?!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.07.2008, 20:12:03
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pe mine m-au botezat parintii cand aveam 1 luna; iar ei au facut cununia religioasa dupa 7 ani, n-as putea spune de ce asa tarziu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suflet Románesc-Suflet Crestinesc C-tin Generalitati 27 11.10.2017 16:07:48
dati-mi un sfat izmenuzza Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 64 10.09.2012 19:28:47
Dati-mi o parere!!!! Templier Knight Pictura si Sculptura Bisericeasca 15 01.04.2011 08:43:37
Va rog dati-mi un raspuns! Andreea01 Nunta 1 01.03.2008 17:55:25
Dati-mi un sfat Dia Rugaciuni 7 15.12.2006 23:26:26