Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 31.07.2008, 12:07:29
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am impresia ca suntem pe alta lungime de unda, mariann. De aceea nu intelegi. De unde poate proveni aceasta diferenta de lungime de unda?!? Ceea ce scriu ortodocsii nu se potriveste in tiparele sectelor. Daca nu faci si tu un efort de a vrea sa intelegi ceea ce ti se scrie, efortul ortodocsilor ramane inutil. Vezi bine ca nu vine fiecare cu interpretari proprii, ci cu invataturile Sfintilor Parinti, oameni indumnezeiti, care au primit de la Duhul Sfant cele transmise noua. Daca nu te indoiesti de existenta Duhului Sfant si de lucrarea Lui in om, atunci nu te poti indoi nici de cele scrise de Sfintii Parinti. Iar daca stiind aceasta, te indoiesti de cele afirmate de sfintii Parinti, atunci pacatuiesti impotriva Duhului Sfant, pacat care nu se iarta.
Nici Biblia nu a fost scrisa intr-o zi de o singura persoana. Dumnezeu ne-a mai dat inca o invatatura si inca una, pe masura ce am putut sa o intelegem. De ce sa ne miram ca ne-a vorbit prin Sfinti?!?
Problema sectantilor este ca nu cred in Sfinti. E mare pacat, caci au devenit piatra de poticnire pentru voi. Incearca, draga mariann, sa depasesti aceasta faza si vei intelege ce lucruri minunate ne-au lasat in scrierile lor Sfintii.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 31.07.2008, 12:35:45
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Am impresia ca suntem pe alta lungime de unda, mariann. De aceea nu intelegi. De unde poate proveni aceasta diferenta de lungime de unda?!? Ceea ce scriu ortodocsii nu se potriveste in tiparele sectelor. Daca nu faci si tu un efort de a vrea sa intelegi ceea ce ti se scrie, efortul ortodocsilor ramane inutil. Vezi bine ca nu vine fiecare cu interpretari proprii, ci cu invataturile Sfintilor Parinti, oameni indumnezeiti, care au primit de la Duhul Sfant cele transmise noua. Daca nu te indoiesti de existenta Duhului Sfant si de lucrarea Lui in om, atunci nu te poti indoi nici de cele scrise de Sfintii Parinti. Iar daca stiind aceasta, te indoiesti de cele afirmate de sfintii Parinti, atunci pacatuiesti impotriva Duhului Sfant, pacat care nu se iarta.
Nici Biblia nu a fost scrisa intr-o zi de o singura persoana. Dumnezeu ne-a mai dat inca o invatatura si inca una, pe masura ce am putut sa o intelegem. De ce sa ne miram ca ne-a vorbit prin Sfinti?!?
Problema sectantilor este ca nu cred in Sfinti. E mare pacat, caci au devenit piatra de poticnire pentru voi. Incearca, draga mariann, sa depasesti aceasta faza si vei intelege ce lucruri minunate ne-au lasat in scrierile lor Sfintii.
Anca, eu cred in Sfinti Parinti precum: Sfintii evanghelisti Matei, Marcu, Luca, Ioan si sfintii apostoli Pavel, Petru, Iacov. Acestia au fost contemporani cu Domnul Iisus Hristos si au promovat cea mai pura invatatura. De ce nu-mi dati invatatura din acesti Sfinti parinti?
Reply With Quote
  #73  
Vechi 31.07.2008, 13:43:16
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariann
Citat:
În prealabil postat de ancah
Am impresia ca suntem pe alta lungime de unda, mariann. De aceea nu intelegi. De unde poate proveni aceasta diferenta de lungime de unda?!? Ceea ce scriu ortodocsii nu se potriveste in tiparele sectelor. Daca nu faci si tu un efort de a vrea sa intelegi ceea ce ti se scrie, efortul ortodocsilor ramane inutil. Vezi bine ca nu vine fiecare cu interpretari proprii, ci cu invataturile Sfintilor Parinti, oameni indumnezeiti, care au primit de la Duhul Sfant cele transmise noua. Daca nu te indoiesti de existenta Duhului Sfant si de lucrarea Lui in om, atunci nu te poti indoi nici de cele scrise de Sfintii Parinti. Iar daca stiind aceasta, te indoiesti de cele afirmate de sfintii Parinti, atunci pacatuiesti impotriva Duhului Sfant, pacat care nu se iarta.
Nici Biblia nu a fost scrisa intr-o zi de o singura persoana. Dumnezeu ne-a mai dat inca o invatatura si inca una, pe masura ce am putut sa o intelegem. De ce sa ne miram ca ne-a vorbit prin Sfinti?!?
Problema sectantilor este ca nu cred in Sfinti. E mare pacat, caci au devenit piatra de poticnire pentru voi. Incearca, draga mariann, sa depasesti aceasta faza si vei intelege ce lucruri minunate ne-au lasat in scrierile lor Sfintii.
Anca, eu cred in Sfinti Parinti precum: Sfintii evanghelisti Matei, Marcu, Luca, Ioan si sfintii apostoli Pavel, Petru, Iacov. Acestia au fost contemporani cu Domnul Iisus Hristos si au promovat cea mai pura invatatura. De ce nu-mi dati invatatura din acesti Sfinti parinti?
Interpretarile tale pentru mine nu au o autoritate si cred ca poate nici pentru multi cei de o confesiune cu tine, pantru ca uneori sunt interpretari subiective. Stiu persoane de aceeasi confesiune care se contraziceau si mai trist cultul respectiv s-a scindat, pentru ca nu au avut o unitate de credinta, DACA INTERPRETAU IN DUH, DUHUL NU DEZBINA. IN Ortodoxie vorbim despre autoritatea acestor Sfinti Parinti, care din fericire se bucura de autoritate si in celellate confesiuni. Stiu pastori care au inceput sa predice din Sfantul Ioan Gura de Aur. Pentru ca au gasit adancime. Versetele invocate de mine sunt invocate de Sfintii Parinti si vreau sa raman in duhul lor.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 31.07.2008, 14:10:07
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariann
Anca, eu cred in Sfinti Parinti precum: Sfintii evanghelisti Matei, Marcu, Luca, Ioan si sfintii apostoli Pavel, Petru, Iacov. Acestia au fost contemporani cu Domnul Iisus Hristos si au promovat cea mai pura invatatura. De ce nu-mi dati invatatura din acesti Sfinti parinti?
Dumitale ti s-au mai arătat și de către mine și de către alții citate din sfinții apostoli, singurii pe care îi consideri si Sfinti Parinti:

1 Cor.10.24
Mâncați tot ce se vinde în măcelărie, fără să întrebați nimic pentru cugetul vostru. Căci "al Domnului este pământul și plinirea lui".

Marcu 7.15 Nu este nimic din afară de om care, intrând în el, să poată să-l spurce. Dar cele ce ies din om, acelea sunt care îl spurcă.

Gal 3.24 Astfel că Legea ne-a fost călăuză spre Hristos, pentru ca să ne îndreptăm din credință. Iar dacă a venit credința, nu mai suntem sub călăuză

Se pare că porunca apostolului Pavel si a evanghelistului Marcu se bat cap în cap cu interdictiile obligatorii ale adventistilor sambetari de a consuma anumite cărnuri, interdicții inspirate de Vechiul Testament și introduse de profetesa mincinoasă a adventiștilor, Ellen White. Când te apuci să comentezi coerent, rațional și logic aceste versete scrise ? La fel și:

Ioan 5.18 Deci pentru aceasta căutau mai mult iudeii să-L omoare, nu numai pentru că dezlega sâmbăta, ci și pentru că zicea că Dumnezeu este Tatăl Său, făcându-Se pe Sine deopotrivă cu Dumnezeu.
Aici opinia evanghelistului povestitor, sfantul apostol Ioan e cat se poate de clară: Iisus Cuvantul Întrupat, acelasi cu Dumnezeu Creatorul, desfiinta Sâmbăta ca zi de odihnă.
Și:
Col 2.16 Nimeni deci să nu vă judece pentru mâncare sau băutură, sau cu privire la vreo sărbătoare, sau lună nouă, sau la sâmbete, Care sunt umbră celor viitoare iar trupul este al lui Hristos.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 31.07.2008, 16:42:30
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Stiu pastori care au inceput sa predice din Sfantul Ioan Gura de Aur. Pentru ca au gasit adancime. Versetele invocate de mine sunt invocate de Sfintii Parinti si vreau sa raman in duhul lor.
1. Sfantul Ioan Gura de Aur este unul dintre sfintii a caror invatatura o apreciez si eu. Toate talcuirile acestui sfant (din cate am citit) mi s-au parut in armonie cu Sfanta Scriptura si pline de profunzime.

2. Referitor la versetele invocate: sunt curios care sfant parinte a putut sa faca o asociere intre Fiul lui Dumnezeu si niste imagini pictate de maini omenesti. Si daca totusi cineva a facut aceasta asociere, vi se pare ca este in Duhul lui Dumnezeu? Mi se pare ceva urat sa iei niste versete care vorbesc foarte frumos despre Domnul Iisus Hristos si sa incerci sa-ti justifici, cu ajutorul lor, inchinarea in fata unor picturi. Modul de inchinare este o problema de credinta a fiecaruia si nu este treaba mea sa judec. Dar, macar lasati Sfanta Scriptura in pace. Nu trageti de ea ca sa va justifice anumite obiceiuri.

Reply With Quote
  #76  
Vechi 31.07.2008, 17:16:19
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariann
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Stiu pastori care au inceput sa predice din Sfantul Ioan Gura de Aur. Pentru ca au gasit adancime. Versetele invocate de mine sunt invocate de Sfintii Parinti si vreau sa raman in duhul lor.
1. Sfantul Ioan Gura de Aur este unul dintre sfintii a caror invatatura o apreciez si eu. Toate talcuirile acestui sfant (din cate am citit) mi s-au parut in armonie cu Sfanta Scriptura si pline de profunzime.

2. Referitor la versetele invocate: sunt curios care sfant parinte a putut sa faca o asociere intre Fiul lui Dumnezeu si niste imagini pictate de maini omenesti. Si daca totusi cineva a facut aceasta asociere, vi se pare ca este in Duhul lui Dumnezeu? Mi se pare ceva urat sa iei niste versete care vorbesc foarte frumos despre Domnul Iisus Hristos si sa incerci sa-ti justifici, cu ajutorul lor, inchinarea in fata unor picturi. Modul de inchinare este o problema de credinta a fiecaruia si nu este treaba mea sa judec. Dar, macar lasati Sfanta Scriptura in pace. Nu trageti de ea ca sa va justifice anumite obiceiuri.
domnule icoana nu-i idol cum insinuezi dumneata ca sa te indemne la lacomie, nici sfanta Cruce sau Biserica sau Cartea sau scriptura sau ce ne-a dat Dumnezeu noua ca

e plina scriptura de lucrurile lui Dumnezeu shi alea nu-s idoli! pricepi dumneata? ci

idol este aceasta tendintza a omului shi a voastra de a va inchina la idoli inventatzi sau plasmuitzi de mintea lor pentru lacomie shi desfranare sau pentru a-i tara pe altzii in jertfe idoleshti shi a-i haranii cu smerenii shi neatingeri absurde adica de a ingrijii porcii ori viceversa adica de a va inchina nimicului ca nu a cerut Dumnezeu sa se inchine omul nimicului cum facetzi voi shi arabii, ci sa nu va facetzi altzi dumnezei afara de El ori sa nu va desfranatzi dupa dumnezei straini... ca a dat Dumnezeu prin sfintzi shi prin slujitorii Sai...

deci nu va mai folositzi de scriptura sa slujitzi nimicului... ca asha shi ajungetzi oameni de nimic ce se cred ingeri mantuitzi urmatorii fariseilor...

dar voi shtitzi bine ce facetzi ca voi suntetzi defapt slugi viclene ale fariseilor... oameni inconshtientzi care ducetzi lupta impotriva lui Dumnezeu... parand ca a-tzi respecta scripturile...

marianne... nu ma mai amara ca is destul de amarat vazand cum te-au inregimentat ca pe spahii shi ieniceri... tu baiat cuminte fost ortodox...

2x???:(:(
Reply With Quote
  #77  
Vechi 31.07.2008, 17:48:06
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s
Citat:
În prealabil postat de mariann
Anca, eu cred in Sfinti Parinti precum: Sfintii evanghelisti Matei, Marcu, Luca, Ioan si sfintii apostoli Pavel, Petru, Iacov. Acestia au fost contemporani cu Domnul Iisus Hristos si au promovat cea mai pura invatatura. De ce nu-mi dati invatatura din acesti Sfinti parinti?
Dumitale ti s-au mai arătat și de către mine și de către alții citate din sfinții apostoli, singurii pe care îi consideri si Sfinti Parinti:

1 Cor.10.24
Mâncați tot ce se vinde în măcelărie, fără să întrebați nimic pentru cugetul vostru. Căci "al Domnului este pământul și plinirea lui".

Marcu 7.15 Nu este nimic din afară de om care, intrând în el, să poată să-l spurce. Dar cele ce ies din om, acelea sunt care îl spurcă.

Gal 3.24 Astfel că Legea ne-a fost călăuză spre Hristos, pentru ca să ne îndreptăm din credință. Iar dacă a venit credința, nu mai suntem sub călăuză

Se pare că porunca apostolului Pavel si a evanghelistului Marcu se bat cap în cap cu interdictiile obligatorii ale adventistilor sambetari de a consuma anumite cărnuri, interdicții inspirate de Vechiul Testament și introduse de profetesa mincinoasă a adventiștilor, Ellen White. Când te apuci să comentezi coerent, rațional și logic aceste versete scrise ? La fel și:

Ioan 5.18 Deci pentru aceasta căutau mai mult iudeii să-L omoare, nu numai pentru că dezlega sâmbăta, ci și pentru că zicea că Dumnezeu este Tatăl Său, făcându-Se pe Sine deopotrivă cu Dumnezeu.
Aici opinia evanghelistului povestitor, sfantul apostol Ioan e cat se poate de clară: Iisus Cuvantul Întrupat, acelasi cu Dumnezeu Creatorul, desfiinta Sâmbăta ca zi de odihnă.
Și:
Col 2.16 Nimeni deci să nu vă judece pentru mâncare sau băutură, sau cu privire la vreo sărbătoare, sau lună nouă, sau la sâmbete, Care sunt umbră celor viitoare iar trupul este al lui Hristos.
Daca este sa nu bag in seama anumite afirmatii facute (ceea ce am sa si fac) pot spune ca imi place postarea dvs. Are multe versete din Sfanta Scriptura, ceea ce este un lucru bun.

Voi lua cate un verset si-l voi comenta. Despre mancaruri curate si necurate s-a mai vorbit si pe un alt topic ("Vechiul Testament", "mancaruri curate si necurate", daca nu ma insel).

Primele versete sunt din 1 Corinteni cap 10:25,26 (nu 24). Daca scoatem din context aceste verste putem intelege multe. Dar daca citim atent 1 Corinteni cap 10:23-33 si 1 Corinteni cap 8:1-13, vedem ca apostolul Pavel se referea, in mod deosebit, la o problema a acelor vremuri: hrana jerfita idolilor. Unii crestini, mai slabi in credinta, se temeau sa cumpere si sa consume carnuri aduse pe piata, de la templurile pagane. "Dar daca va spune cineva:"Lucrul acesta a fost JERTFIT IDOLILOR, sa nu mancati, din pricina cugetului;... vorbesc aici, nu de cugetul vostru ci de cugetul altuia"(1 Corinteni 10:28,29). Dar, crestinii tari in credinta nu aveau nici o problema cu idolii. Pentru ei asa ceva nu exista. Ei stiau doar de puterea lui Dumnezeu. Pentru ei orice mancare, chiar daca era adusa la piata de pe altarele pagane, era doar o mancare. Nu se poticneau. "Al Domnului este pamantul si tot ce cuprinde el". Dar nu se punea problema sa manance mancaruri necurate. "DECI FIE CA MANCATI, FIE CA BETI, FIE CA FACETI ALTCEVA: SA FACETI TOTUL SPRE SLAVA LUI DUMNEZEU"(1 Corinteni cap.10:31). Dumnezeu a numit unele animale necurate inca de la inceput (ex. Noe stia de animale curate si necurate- Iesirea cap 7:2).Cum poti sa mananci astfel de animale necurate si sa zici ca mananci spre slava lui Dumnezeu. Nici sfintii apostoli nu au facut-o. "NICIDECUM DOAMNE" a raspuns Petru "CACI NICIODATA NU AM MANCAT CEVA SPURCAT SAU NECURAT"(Faptele apostolilor cap 10:14).

Marcu cap.7:15. Daca citim cu atentie evanghelia dupa Marcu cap 7:1-20, vedem ca se pune problema unor obiceiuri (datini). Ca sa intelegem corect invataturile mergem si la evanghelia dupa Matei cap.15:1-20, unde este prezentata aceeasi scena si aceeasi problema. Domnul Iisus Hristos se leaga de un obicei evreiesc: spalarea mainilor. Era vorba de un ritual nu de o masura de igiena. Evrei considerau mancarurile necurate daca se manca fara sa se faca ritualul spalarii mainilor. Dar Domnul Iisus Hristos desfiinteaza aceasta datina omeneasca:"A MANCA CU MAINILE NESPALATE NU SPURCA PE OM" (Matei cap.15:20). Erau de fata si ucenicii Domnului Iisus Hrisos cand s-a dezbatut aceasta problema. Ei au continuat sa manance numai mancaruri curate."NICIDECUM DOAMNE" a raspuns Petru "CACI NICIODATA NU AM MANCAT CEVA SPURCAT SAU NECURAT". Oare nu a inteles apostolul,Petru ce a spus Domnul Iisus Hristos?

Ioan 5:18. Interpretarea dvs. este ori copilareasca (ceea ce nu prea cred) ori rau voitoare. Chiar nu faceti diferenta intre "a dezlega" si "a desfiinta"? Fariseii au facut din ziua sfintita de Dumnezeu (ziua a saptea - sambata) o zi de povara. Sambata era legata cu tot felul de obiceiuri absurde (si mai erau si multe la numar). Domnul Iisus Hristos a dezlegat sambata (ziua a saptea - vezi PORUNCA A PATRA) si a readus-o la stadiul de zi "sfintita si binecuvantata de Dumnezeu"(Facerea cap.2:3). Cum puteti sa spuneti ca Domnul Iisus Hristos a "desfiintat" ceea ce Dumnezeu a sfintit si binecuvantat pe vecie.

"DUMNZEU A BINECUVANTAT ZIUA A SAPTEA SI A SFINTIT-O"(Facerea cap2:3)
"CE BINECUVANTEZI TU DOAMNE RAMANE BINECUVANTAT PE VECIE"(1 Cronici cap 17:27)



Reply With Quote
  #78  
Vechi 31.07.2008, 17:57:33
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
e plina scriptura de lucrurile lui Dumnezeu shi alea nu-s idoli! pricepi dumneata? ci
E plina scriptura de lucrurile lui Dumnezeu in Vechiul Testament, unde credinta avea la baza multa simbolistica. Dar nu mai gasim aceste lucruri in Noul Testament, dupa moartea, invierea si inaltarea Domnului Iisus Hristos. Nu mai avem nevoie de somboluri. Dati-mi, va rog, cateva exemple de lucruri din Noul Testament.

Eu stiu ca sfintii apostoli nu carau cu ei obiecte de cult si nici nu se gasea asa ceva in locurile de adunare. Si credinta celor din primul secol o depasea cu mult pe a noastra.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 01.08.2008, 13:16:26
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s
1 Cor.10.24:
Mâncati tot ce se vinde in măcelărie, fără să intrebati nimic pentru cugetul vostru. Căci "al Domnului este pământul si plinirea lui".

Marcu 7.15 Nu este nimic din afară de om care, intrând in el, să poată să-l spurce. Dar cele ce ies din om, acelea sunt care il spurcă.

Gal 3.24 Astfel că Legea ne-a fost călăuză spre Hristos, pentru ca să ne indreptăm din credintă. Iar dacă a venit credinta, nu mai suntem sub călăuză
Se pare că porunca apostolului Pavel si a evanghelistului Marcu se bat cap in cap cu interdictiile obligatorii ale adventistilor sambetari de a consuma anumite cărnuri, interdictii inspirate de Vechiul Testament si introduse de profetesa mincinoasă a adventistilor, Ellen White.
Raspuns:

Citat:
În prealabil postat de mariann
[Daca este sa nu bag in seama anumite afirmatii facute (ceea ce am sa si fac) pot spune ca imi place postarea dvs. Are multe versete din Sfanta Scriptura, ceea ce este un lucru bun.
Voi lua cate un verset si-l voi comenta. Despre mancaruri curate si necurate s-a mai vorbit si pe un alt topic ("Vechiul Testament", "mancaruri curate si necurate", daca nu ma insel).
Primele versete sunt din 1 Corinteni cap 10:25,26 (nu 24). Daca scoatem din context aceste verste putem intelege multe. Dar daca citim atent 1 Corinteni cap 10:23-33 si 1 Corinteni cap 8:1-13, vedem ca apostolul Pavel se referea, in mod deosebit, la o problema a acelor vremuri: hrana jerfita idolilor. Unii crestini, mai slabi in credinta, se temeau sa cumpere si sa consume carnuri aduse pe piata, de la templurile pagane. "Dar daca va spune cineva:"Lucrul acesta a fost JERTFIT IDOLILOR, sa nu mancati, din pricina cugetului;... vorbesc aici, nu de cugetul vostru ci de cugetul altuia"(1 Corinteni 10:28,29). Dar, crestinii tari in credinta nu aveau nici o problema cu idolii. Pentru ei asa ceva nu exista. Ei stiau doar de puterea lui Dumnezeu. Pentru ei orice mancare, chiar daca era adusa la piata de pe altarele pagane, era doar o mancare. Nu se poticneau. "Al Domnului este pamantul si tot ce cuprinde el". Dar nu se punea problema sa manance mancaruri necurate. "DECI FIE CA MANCATI, FIE CA BETI, FIE CA FACETI ALTCEVA: SA FACETI TOTUL SPRE SLAVA LUI DUMNEZEU"(1 Corinteni cap.10:31). Dumnezeu a numit unele animale necurate inca de la inceput (ex. Noe stia de animale curate si necurate- Iesirea cap 7:2).Cum poti sa mananci astfel de animale necurate si sa zici ca mananci spre slava lui Dumnezeu. Marcu cap.7:15. Daca citim cu atentie evanghelia dupa Marcu cap 7:1-20, vedem ca se pune problema unor obiceiuri (datini). Ca sa intelegem corect invataturile mergem si la evanghelia dupa Matei cap.15:1-20, unde este prezentata aceeasi scena si aceeasi problema. Domnul Iisus Hristos se leaga de un obicei evreiesc: spalarea mainilor. Era vorba de un ritual nu de o masura de igiena. Evrei considerau mancarurile necurate daca se manca fara sa se faca ritualul spalarii mainilor. Dar Domnul Iisus Hristos desfiinteaza aceasta datina omeneasca:"A MANCA CU MAINILE NESPALATE NU SPURCA PE OM" (Matei cap.15:20). Erau de fata si ucenicii Domnului Iisus Hrisos cand s-a dezbatut aceasta problema.

Ai raspuns exacta asa cum ma asteptam. Adica deloc.
Ai venit cu aceste citate care nu servesc deloc ca raspuns la ce ai fost intrebat.
Acolo se spune clar apostolilor: 1 Cor.10.2
"Tot ce se vinde in macelarie sa mancati". Nu se refera la aburelile tale de jertfe idolesti sau la spalarea mainilor pe care vrei sa le insinuezi aici. Despre jertfa adusa idolilor se refera mai incolo la 1 Corinteni . In loc sa fii onest si sa spui ca tineti anumite interdictii la mancaruri pentru ca asa v-a invatat Ellen White umbli cu baliverne sectaresti.

Citat:
În prealabil postat de mariann
Nici sfintii apostoli nu au facut-o. "NICIDECUM DOAMNE" a raspuns Petru "CACI NICIODATA NU AM MANCAT CEVA SPURCAT SAU NECURAT"(Faptele apostolilor cap 10:14). Oare nu a inteles apostolul,Petru ce a spus Domnul Iisus Hristos?
Alta smecherie sectareasca. De cand discuti dumneata cu mine, asa impresie slaba legata de intelectul meu ti-am facut ?
De ce nu ai dat si continuarea la versetul pe care l-ai citat (Fapte 10. 14)? Ce ii raspunde D-zeu imediat? Fapte.10.15:
"Pe cele care le-a curatit Dumnezeu tu sa nu le numesti spurcate"

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s
Când te apuci să comentezi coerent, rational si logic aceste versete scrise ?
Ioan 5.18 Deci pentru aceasta căutau mai mult iudeii să-L omoare, nu numai pentru că dezlega sâmbăta, ci si pentru că zicea că Dumnezeu este Tatăl Său, făcându-Se pe Sine deopotrivă cu Dumnezeu.
Aici opinia evanghelistului povestitor, sfantul apostol Ioan e cat se poate de clară: Iisus Cuvantul Intrupat, acelasi cu Dumnezeu Creatorul, desfiinta Sâmbăta ca zi de odihnă.
Raspuns:

Citat:
În prealabil postat de mariann
Ioan 5:18. Interpretarea dvs. este ori copilareasca (ceea ce nu prea cred) ori rau voitoare. Chiar nu faceti diferenta intre "a dezlega" si "a desfiinta"? Fariseii au facut din ziua sfintita de Dumnezeu (ziua a saptea - sambata) o zi de povara. Sambata era legata cu tot felul de obiceiuri absurde (si mai erau si multe la numar).
Interpretarea ta este cat se poate de ignoranta.
Reiau versetul Ioan 5.18 Deci pentru aceasta căutau mai mult iudeii să-L omoare, nu numai pentru că dezlega sâmbăta, ci si pentru că zicea că Dumnezeu este Tatăl Său
Grecescul "elyen" tradus in Biblia ortodoxa cu termenul "a dezlega" nu are un corespondent foarte precis in limbile moderne. Cuvantul inseamna si "a dezlega" si "a desfiinta" si "a sparge" si "a face bucati"
Iti ofer mai jos cele mai serioase traduceri protestante ale Bibliei, reluând acelasi verset:

International Standard Version (2008)
John 5:18 So the Jews were trying all the harder to kill him, because he was not only breaking the Sabbath but was also calling God his own Father…
King James Bible
John 5:18 Therefore the Jews sought the more to kill him, because he not only had broken the sabbath, but said also that God was his Father, making himself equal with God.

Citat:
În prealabil postat de mariann
Cum puteti sa spuneti ca Domnul Iisus Hristos a "desfiintat" ceea ce Dumnezeu a sfintit si binecuvantat pe vecie.
"DUMNZEU A BINECUVANTAT ZIUA A SAPTEA SI A SFINTIT-O"(Facerea cap2:3)
"CE BINECUVANTEZI TU DOAMNE RAMANE BINECUVANTAT PE VECIE"(1 Cronici cap 17:27)
Exact. Există zeci de versete in Biblie in care Dumnezeu binecuvanteaza pe urmasii lui Avraam, Isac si Israel. Insa crestinii din ziua de azi nu sunt urmasii genetici ai poporului evreu, ci sunt urmasii spirituali ai lui Israel:

Gen 18.18 Din Avraam cu adevărat se va ridica un popor mare si tare si printr-insul se vor binecuvânta toate neamurile pământului

Raspunsul este la indemana oricarui crestin cu bun simt:
Hristos a fost Dumnezeu. Hristos a fost implinirea si sfarsitul Legii Vechi
“Caci Hristos este sfirsitul Legii, pentruca oricine crede in El, sa poata capata neprihanirea” (Rom. 10:4).
Gal 3.24 Astfel că Legea ne-a fost călăuză spre Hristos, pentru ca să ne indreptăm din credintă. Iar dacă a venit credinta, nu mai suntem sub călăuză
Luca 16.16 Legea si proorocii au fost până la Ioan; de atunci Impărătia lui Dumnezeu se binevesteste si se ia cu asalt.

Nu ai dat niciodata, nici un fel de explicatie plauzibila nici la:
Gen 17.7 -10 Voi pune legământul Meu intre Mine si intre tine si urmasii tăi, din neam in neam, să fie legământ vesnic…Iar legământul dintre Mine si tine si urmasii tăi din neam in neam, pe care trebuie să-l păziti, este acesta: toti cei de parte bărbătească ai vostri să se taie imprejur.
De ce nu tin adventistii si practica taierii imprejur (care tot legamant vesnic era), daca sunt asa de indragostiti de Legea Veche si celelelte porunci?

Si mai e un aspect pe care trebuie clarificat. O intrebare la care voi adventistii nu veti avea niciodată raspuns. Intrebarea de mai jos nu ti se adreseaza atat tie (pentru ca iti cunosc nivelul) cat "batranilor" din secta ta, care te-au "lamurit scriptural".
Iisus Hristos care a fost Acelasi cu Creatorul universului, a propovăduit si prin tinuturie ne-evreiesti: Samaria, Decapole, Sidon, Cisiordania (Marcu 5.20, 7.31, Mat. 4.25), a propovaduit si ne-evreilor. Nu era normal ca daca le vorbea neamurilor care nu stiau de Sabat, sa ii invete sa tina sambăta?
Moise a scris zeci de pagini in Vechiul Testament, referitoare la Sabat si la randuielile acestei zile. La Hristos nu apare nimic de acest gen, dimpotriva.
Sfintul Apostol Pavel si altii au propovaduit la sute si mii de romani, greci, cretani, aramaici, adica unor populatii pagane care nu aveau habar nici de Scriptura, nici de Mesia, nici de unicul Dumnezeu, darămite de obiceiurile evreiesti cum era acela al tinerii Sabatului. Arata-mi o singura frază, un singur cuvintel in tot Noul Testament in care apostolii le spun popoarelor de cinstirea sambetei si de randuielile sabatului. Nu era normal sa ii invete despre Sabat daca acesta era necesar?
Dimpotrivă, apostolul Pavel le atrage atentia grecilor si evreilor crestini din Colos sa se fereasca de pacalelile Sabatului:
Col 2.16 Nimeni deci să nu vă judece pentru mâncare sau băutură, sau cu privire la vreo sărbătoare, sau lună nouă, sau la sâmbete, Care sunt umbră celor viitoare iar trupul este al lui Hristos.
Sunt curios ce răspuns ai primi dacă ai ridica această problemă la Adunarea sectărească a ta.


Reply With Quote
  #80  
Vechi 01.08.2008, 14:45:14
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariann
Citat:
În prealabil postat de vsovi
e plina scriptura de lucrurile lui Dumnezeu shi alea nu-s idoli! pricepi dumneata? ci
E plina scriptura de lucrurile lui Dumnezeu in Vechiul Testament, unde credinta avea la baza multa simbolistica. Dar nu mai gasim aceste lucruri in Noul Testament, dupa moartea, invierea si inaltarea Domnului Iisus Hristos. Nu mai avem nevoie de somboluri. Dati-mi, va rog, cateva exemple de lucruri din Noul Testament.

Eu stiu ca sfintii apostoli nu carau cu ei obiecte de cult si nici nu se gasea asa ceva in locurile de adunare. Si credinta celor din primul secol o depasea cu mult pe a noastra.
cum numai in vechiul Testament cand in Noul Testament se scrie ca intru ale Sale a venit shi nu l-au primit deci ale Sale erau Toate pe care le-a dat in Vechiul, in Noul shi in Apocalipsa dar shi in toate cele ale sfintzilor... shi nu erau numai simboluri ci lucruri vii shi mantuitoare la care a mai adaugat mereu... ca mereu mai sfintzeshte shi mai binecuvanteaza cate ceva... iar lucrurile curatzite de Dumnezeu sa nu numeshti dumneta spurcate adica idoli... iata fac o paralela cu citatul acela... shtii dumneata care.

hai c-am incheiat cu dumneata ca pe dumneata nu te intereseaza ce este scris ci sa ne invartoshezi cu ceea ce atzi vrea voi sa fie scris...

777772x???:(:(
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Traditie Iuliiiii Generalitati 4 07.06.2013 13:42:36
Sfanta traditie caiusltd Despre Sfanta Scriptura 9 18.10.2010 09:10:57
Sfanta Traditie Ioana-Andreea Secte si culte 5 26.07.2010 18:21:55
traditiile si sfanta traditie. iulian_vlc Generalitati 4 16.03.2009 10:19:34
Sfanta Traditie si Sfintii Parinti ancah Despre Sfanta Scriptura 0 21.03.2008 13:28:49