Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 31.07.2008, 18:11:26
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
te-au cumparat cu bunastare?...
Urata insinuare. Cine sa ma cumpere? Eu am facut, prin botez, un legamant cu Dumnezeu. Sunt doar al Lui. Nimeni altcineva nu are vre-un drept asupra mea (cu o exceptie: sotia mea).
"cãci stiti cã nu cu lucruri pieritoare, cu argint sau cu aur, ati fost rãscumpãrati din felul desert de vietuire, pe care-l mosteniserãti de la pãrintii vostri,
ci cu sîngele scump al lui Hristos, Mielul fãrã cusur si fãrã prihanã."(1 Petru cap 1:18,19)
  #412  
Vechi 31.07.2008, 18:23:22
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Pentru adventistii de ziua a saptea care au facut-o pe Ellen White mai infailibila decat Papa, cititi viata si comentarii despre scrierile ei facute de un fost adept din grupul ei.
Adresa este: http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/index.html
Iustin, eu sunt adventist. Cauta in toate postarile mele (si sunt destule) si vezi daca am dat vre-un citat din Ellen White. Cunosc foarte putin scrierile ei si stiu ca poate avea si greseli; este doar un om. Singurele invataturi infailibile sunt cele din Cuvantul lui Dumnezeu.

Biblia sau Sfânta Scriptură este revelația lui Dumnezeu dată omului păcătos prin prooroci și apostoli, constituind singura regulă în ce privește credința și felul de viețuire creștină.(Doctrinele biblice ale adventistilor de ziua a sapte - cap.1. Revelatia lui Dumnezeu).

Nu vei gasi nici o fraza in doctrinele adventiste in care sa se vorbeasca despre infailibilitatea vre-unui om.

Va inteleg. Neputand sa-i combateti pe adventisti cu Sfanta Scriptura, va folositi de fel si fel de mijloace necrestine.
  #413  
Vechi 31.07.2008, 22:13:38
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariann
Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Pentru adventistii de ziua a saptea care au facut-o pe Ellen White mai infailibila decat Papa, cititi viata si comentarii despre scrierile ei facute de un fost adept din grupul ei.
Adresa este: http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/index.html
Iustin, eu sunt adventist. Cauta in toate postarile mele (si sunt destule) si vezi daca am dat vre-un citat din Ellen White. Cunosc foarte putin scrierile ei si stiu ca poate avea si greseli; este doar un om. Singurele invataturi infailibile sunt cele din Cuvantul lui Dumnezeu.

Biblia sau Sfânta Scriptură este revelația lui Dumnezeu dată omului păcătos prin prooroci și apostoli, constituind singura regulă în ce privește credința și felul de viețuire creștină.(Doctrinele biblice ale adventistilor de ziua a sapte - cap.1. Revelatia lui Dumnezeu).

Nu vei gasi nici o fraza in doctrinele adventiste in care sa se vorbeasca despre infailibilitatea vre-unui om.

Va inteleg. Neputand sa-i combateti pe adventisti cu Sfanta Scriptura, va folositi de fel si fel de mijloace necrestine.
Citat:
În prealabil postat de mariann
Va inteleg. Neputand sa-i combateti pe adventisti cu Sfanta Scriptura, va folositi de fel si fel de mijloace necrestine
Marian nu ai dat pana acum nici un raspuns la intrebarile:
Daca spui ca te iei numai si numai dupa Scriptura, atunci de ce toate punctele pe care le-ai sustinut tu aici pe forum caracteristice ereziei adventiste ( Mileniul, tinerea Sabatului, zeciuiala, inexistenta Iadului si a chinurilor vesnice, inexistenta constienta a sufletului dupa moarte, randuielile referitoare la Sabat, interdictia de a consuma anumite mancaruri) coincid perfect cu ce a propovaduit profetesa mincinoasa Ellen White, fondatoarea oficiala a sectei adventiste?
Si a doua intrebare: De ce nu îi lamuresti pe sectantii care sustin si ei asemenea adventistilor principiul Sola Scriptura (adica batisti, evanghelici, iehovisti etc). De ce vii sa lamuresti ortodocsii? Doar stii ca noi nu suntem partizanii principiului Sola Scriptura?
  #414  
Vechi 31.07.2008, 22:57:14
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s
Marian nu ai dat pana acum nici un raspuns la intrebarile:
Daca spui ca te iei numai si numai dupa Scriptura, atunci de ce toate punctele pe care le-ai sustinut tu aici pe forum caracteristice ereziei adventiste ( Mileniul, tinerea Sabatului, zeciuiala, inexistenta Iadului si a chinurilor vesnice, inexistenta constienta a sufletului dupa moarte, randuielile referitoare la Sabat, interdictia de a consuma anumite mancaruri) coincid perfect cu ce a propovaduit profetesa mincinoasa Ellen White, fondatoarea oficiala a sectei adventiste?
Si a doua intrebare: De ce nu îi lamuresti pe sectantii care sustin si ei asemenea adventistilor principiul Sola Scriptura (adica batisti, evanghelici, iehovisti etc). De ce vii sa lamuresti ortodocsii? Doar stii ca noi nu suntem partizanii principiului Sola Scriptura?
Nu stiu cu scrierile cui coincid invataturile pe care le sustin. Eu accept doar invataturile bine verificate cu Sfanta Scriptura. Nu am nici o treaba cu Ellen White. Cine are o parere deosebita de a mea sa o argumenteze cu Sfanta Scriptura. Nu voi incerca niciodata sa asociez argumentele cuiva cu scrierile altcuiva. Daca anumite invataturi mi se par incorecte, le voi combate cu Sfanta Scriptura. Ce ar fi sa faceti la fel.

Toate invataturile despre care vorbiti coincid perfect cu Sfanta Scriptura (parerea mea).

Baptistii si-au vazut de treaba in mod civilizat, pe forumul lor (pe care l-am vizitat). Ei nu au initiat topicuri in care sa atace alte confesiuni crestine. Asa ca locul meu este aici unde se spun multe vrute si nevrute. Desfiintati topicuri gen "secte si culte" si voi disparea.
  #415  
Vechi 31.07.2008, 23:14:02
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariann
Desfiintati topicuri gen "secte si culte" si voi disparea.
Aceste topicuri nu vor disparea niciodata de aici.Tu insa cu siguranta da.Chiar o sa vorbesc cu adminul sa iti dea bann.Am mai vb cu tine si pe la alte topicuri,te-am intrebat multe lucruri la care nu ai fost capabil sa raspunzi nici tu nici credinta ta.Te-am rugat sa pleci la ai tai,vad ca nu vrei.vei fi banat cu siguranta,pt ca discutii constructive cu tine chiar nu mai putem avea.:)
  #416  
Vechi 01.08.2008, 03:20:59
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru
Aceste topicuri nu vor disparea niciodata de aici.Tu insa cu siguranta da.Chiar o sa vorbesc cu adminul sa iti dea bann.Am mai vb cu tine si pe la alte topicuri,te-am intrebat multe lucruri la care nu ai fost capabil sa raspunzi nici tu nici credinta ta.Te-am rugat sa pleci la ai tai,vad ca nu vrei.vei fi banat cu siguranta,pt ca discutii constructive cu tine chiar nu mai putem avea.:)
deci daca nu esti capabil sa raspunzi pe gustul cuiva........iei ban.
nu e bine strajerule
  #417  
Vechi 01.08.2008, 10:08:56
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariann
Va inteleg. Neputand sa-i combateti pe adventisti cu Sfanta Scriptura, va folositi de fel si fel de mijloace necrestine.
nu fostule draga marrian, nu te flata singur, noi in primul rand nu va combatem ci va plangem, macar unii, nu e voie sa combatzi shi sa mergi spre infruntare ca atunci stai impotriva celui rau shi se excaladeaza conflictul... nu, noi tzi-am explicat, eu adica, in sperantza ca ortodoxia din tine a mai pastrat ceva bun, dar se pare ca nu, deci nu ca nu putem sa-i combatem ci nu e voie shi nu ca nu are dreptate ortodoxia ci voi ramanetzi impietritzi in surzenie shi orbire ca de v-atzi pleca urechea v-atzi nelinishti shi a-tzi cauta adevarul, dar fiind impietritzi in minciuna, pacalitzi shi ridicatzi in fariseism, autosuficientzi prin grija celui care spune "te voi ajuta" (ala rau), inchinatzi la ingerii celui rau, va magulitzi ca nu atzi fost convinshi, atzi fost convinshi shi nu este creshtin-ortodox care sa nu va convinga de ereziile voastre dar problema e la voi, NU VA LASATZI CONVINSHI crezand ca avetzi dreptate dar sunttzi ratacitzi shi ratacirea o sustzinetzi tocmai prin argumente preluate din Sfintele Scripturi, din sfintzii Paraintzi, deci din Adevarul care nu va trece, caci "Cerul shi Pamantul vor trece dar Cuvintele Mele nu vor trece"... deci voi argumentatzi greshit, fals, pierzator, eretizator shi nu va lasatzi convinshi shi lamuritzi deci atunci nu o facetzi decat pentru a face prozelitism, caci pentru ce sa nu te lashi convins de Adevar daca acela este Adevarul decat daca interesul este mai puternic decat Adevarul rezultand incapatzanarea in pacate... lucru care nicidecum nu poate sa fie o desavarshire sau o autoritate asha cum o pretindetzi voi ashtia... v-am zis ca fiind de plans, va plangem, dar asta nu inseamna ca suntem datori sa facem ca voi... caci surdului oricat i-ai vorbi el nu aude ca nu vrea? ca nu poate! orbului oricat i-ai arata el nu vede ca nu vrea? ca nu poate, dar celui ce vede shi aude deci poate dar nu vrea? apoi nu el gresheshte ci eu ca nu ascult shi continui sa-mi bag capul in viespar, shi iar parca o sa-mi aud de la parintele Arsenie Boca ca shi la mine se refera "ma, nu-tz baga ma capul in viespar, intre viespi, ma omule, darmite sa mai le shi intaratzi?" asha ceva ar spune... ca doar trebuie "sa-tzi fereshti capul de frig shi de prostie"... asha ca marianne... te las, mi-am facut de lucru cu tine dar n-a tzinut... dar hai sa-tzi dau un sfat de despartzire: citeshte ma marianne shi tu scriptura ma, nu numai ei... shi o sa vezi ca nu eu te-am mintzit... nu eu ma marianne... citeshte-o shi tu... din scoartza-n scoartza... shi mai marianne nu lui Hristos te-ai daruit mai cand te-au dus la rau ci atunci te-au lepadat de ortodoxie ma printr-un chef de alegere personala a minciunii... treaba ta... sper sa ma iertzi daca te-am facut sa te simtzi ofensat... dar m-a durut ma ca te-au furat sau ai cazut tu ca un... ca un om... mai ca totzi greshim... te las...
7772x???:(:(:(
  #418  
Vechi 02.08.2008, 10:52:39
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de mariann
Va inteleg. Neputand sa-i combateti pe adventisti cu Sfanta Scriptura, va folositi de fel si fel de mijloace necrestine.
nu fostule draga marrian, nu te flata singur, noi in primul rand nu va combatem ci va plangem, macar unii, nu e voie sa combatzi shi sa mergi spre infruntare ca atunci stai impotriva celui rau shi se excaladeaza conflictul... nu, noi tzi-am explicat, eu adica, in sperantza ca ortodoxia din tine a mai pastrat ceva bun, dar se pare ca nu, deci nu ca nu putem sa-i combatem ci nu e voie shi nu ca nu are dreptate ortodoxia ci voi ramanetzi impietritzi in surzenie shi orbire ca de v-atzi pleca urechea v-atzi nelinishti shi a-tzi cauta adevarul, dar fiind impietritzi in minciuna, pacalitzi shi ridicatzi in fariseism, autosuficientzi prin grija celui care spune "te voi ajuta" (ala rau), inchinatzi la ingerii celui rau, va magulitzi ca nu atzi fost convinshi, atzi fost convinshi shi nu este creshtin-ortodox care sa nu va convinga de ereziile voastre dar problema e la voi, NU VA LASATZI CONVINSHI crezand ca avetzi dreptate dar sunttzi ratacitzi shi ratacirea o sustzinetzi tocmai prin argumente preluate din Sfintele Scripturi, din sfintzii Paraintzi, deci din Adevarul care nu va trece, caci "Cerul shi Pamantul vor trece dar Cuvintele Mele nu vor trece"... deci voi argumentatzi greshit, fals, pierzator, eretizator shi nu va lasatzi convinshi shi lamuritzi deci atunci nu o facetzi decat pentru a face prozelitism, caci pentru ce sa nu te lashi convins de Adevar daca acela este Adevarul decat daca interesul este mai puternic decat Adevarul rezultand incapatzanarea in pacate... lucru care nicidecum nu poate sa fie o desavarshire sau o autoritate asha cum o pretindetzi voi ashtia... v-am zis ca fiind de plans, va plangem, dar asta nu inseamna ca suntem datori sa facem ca voi... caci surdului oricat i-ai vorbi el nu aude ca nu vrea? ca nu poate! orbului oricat i-ai arata el nu vede ca nu vrea? ca nu poate, dar celui ce vede shi aude deci poate dar nu vrea? apoi nu el gresheshte ci eu ca nu ascult shi continui sa-mi bag capul in viespar, shi iar parca o sa-mi aud de la parintele Arsenie Boca ca shi la mine se refera "ma, nu-tz baga ma capul in viespar, intre viespi, ma omule, darmite sa mai le shi intaratzi?" asha ceva ar spune... ca doar trebuie "sa-tzi fereshti capul de frig shi de prostie"... asha ca marianne... te las, mi-am facut de lucru cu tine dar n-a tzinut... dar hai sa-tzi dau un sfat de despartzire: citeshte ma marianne shi tu scriptura ma, nu numai ei... shi o sa vezi ca nu eu te-am mintzit... nu eu ma marianne... citeshte-o shi tu... din scoartza-n scoartza... shi mai marianne nu lui Hristos te-ai daruit mai cand te-au dus la rau ci atunci te-au lepadat de ortodoxie ma printr-un chef de alegere personala a minciunii... treaba ta... sper sa ma iertzi daca te-am facut sa te simtzi ofensat... dar m-a durut ma ca te-au furat sau ai cazut tu ca un... ca un om... mai ca totzi greshim... te las...
7772x???:(:(:(
Multumesc pentru gandurile bune. Stati linistit: nu m-am lepadat de nimic din ce este bun in ortodoxie. Apreciez adevaratele valori.
  #419  
Vechi 02.08.2008, 11:02:12
mariann mariann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.04.2008
Mesaje: 250
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru
Am mai vb cu tine si pe la alte topicuri,te-am intrebat multe lucruri la care nu ai fost capabil sa raspunzi nici tu nici credinta ta.
Te rog, arata-mi unde ai postat intrebarile la care eu nu am putut sa-ti raspund? Stiu ca ai trantit, tot pe acest topic, intr-o singura postare, o caruta de intrebari acuzatoare, care nici nu cred ca asteptau raspuns. Te-am rugat sa reiei acele intrebari, pe rand, cate 1 sau 2 intr-o postare.

Astept sa clarifici situatia cu intrebarile sau sa-mi spui daca vrei sa-ti raspund la gramada aceea de intrebari acuzatoare. O voi face. Le voi lua eu pe rand, nu stiu in ce ordine, si voi raspunde la toate.
  #420  
Vechi 03.08.2008, 15:25:35
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariann
Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Pentru adventistii de ziua a saptea care au facut-o pe Ellen White mai infailibila decat Papa, cititi viata si comentarii despre scrierile ei facute de un fost adept din grupul ei.
Adresa este: http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/index.html
Iustin, eu sunt adventist. Cauta in toate postarile mele (si sunt destule) si vezi daca am dat vre-un citat din Ellen White. Cunosc foarte putin scrierile ei si stiu ca poate avea si greseli; este doar un om. Singurele invataturi infailibile sunt cele din Cuvantul lui Dumnezeu.

Biblia sau Sfânta Scriptură este revelația lui Dumnezeu dată omului păcătos prin prooroci și apostoli, constituind singura regulă în ce privește credința și felul de viețuire creștină.(Doctrinele biblice ale adventistilor de ziua a sapte - cap.1. Revelatia lui Dumnezeu).

Nu vei gasi nici o fraza in doctrinele adventiste in care sa se vorbeasca despre infailibilitatea vre-unui om.

Va inteleg. Neputand sa-i combateti pe adventisti cu Sfanta Scriptura, va folositi de fel si fel de mijloace necrestine.
"Adventiști nu au alt crez decat Biblia." Această afirmație apare mereu in publicațiile lor ce sunt distribuite publicului.
Tot așa, ei spun: "Biblia se explică singură." "Un text il explică pe altul." Toate astea sună frumos, dar la o examinare atentă, amandouă afirmațiile se dovedesc a fi false.
In primul rand, adventiștii de ziua a șaptea au un crez, ca și celelalte denominații, publicat din 1872. Ei il numesc "Principii Fundamentale ale adventiștilor de ziua a șaptea." Primele cuvinte sună astfel: "Adventiștii de ziua a șaptea nu au alt crez decat Biblia, dar aderă la anumite puncte de credință bine definite." Iar apoi trec să definească aceste "puncte de credință." Ce inseamnă acest singur crez? Webster definește crezul ca "sumarul sau formula de autoritate ale acelor articole din credința creștină ce sunt considerate esențiale."
Deschizand disciplinele diferitelor biserici, cum ar fi metodiștii, baptiștii și prezbiterienii, vedem că la inceputul fiecăreia din ele se spune : Noi credem. Și apoi urmează ceea ce cred ei. Adventiștii spun că toate aceste biserici au un crez, dar ei nu au un crez personal. Dar "Principiile lor Fundamentale" incep la fel: "Ei cred" și apoi urmează cele douăzeci și nouă de articole de credință, care specifică ceea ce cred ei. Prin urmare, e o minciună să spună că nu au nici un crez, pe cand celelalte biserici au.
Doamna White a pretins neincetat că scrierile ei sunt inspirate de Dumnezeu și le-a pus pe aceeași treaptă cu Biblia. Ea spune:
"Am luat prețioasa Biblie și am inconjurato cu cateva mărturii pentru biserică, pentru poporul lui Dumnezeu. Am spus că astfel sunt implinite nevoile aproape tuturora. "(Mărturii, Vol. 2, p. 605; Vol. 5, p. 664).
Conform cu 2 Tim. 3:16,17, doar Biblia e o călăuză suficientă către rai și-l echipează pe omul lui Dumnezeu cu toate faptele bune. Dar doamna White adaugă Bibliei scrierile ei; de fapt o inconjoară cu ele. Cu amandouă pe aceeași poziție, ea spune "sunt implinite nevoile aproape tuturora."
Pretenția că scrierile doamnei White sunt infailibile a fost făcută in 1911. In acel an au declarat că scrierile ei sunt "singurul interpret infailibil al principiilor Bibliei " (Semnul fiarei, de G.A. Irwin, p. 1).
Despre aceia care nu acceptă viziunile ei de prima dată, doamna White spune,
"nu trebuie dați de-o parte, ci trebuie tratați cu indelungă răbdare și dragoste frățească, pană ce iși găsesc locul și se pronunță pro sau contra."
Dar, "dacă luptă impotriva viziunilor" atunci ea spune "biserica să știe că aceștia greșesc" (Mărturii, Vol. I., p. 328).
Aceasta e o dovadă că, in cele din urmă, după cum scrie insăși doamna White, credința in scrierile ei reprezintă un test de credință și de apartenență la această biserică.
Prin urmare, nu numai membrii din biserică, ci biserici intregi au fost scoși din părtășie pentru că n-au crezut in viziunile doamnei White. Pentru a scăpa de membrii care n-au crezut in inspirația ei, biserici intregi au fost divizate și reorganizate de către oficialități bisericești, fără consimțămantul lor, testul pentru a intra in noua organizație fiind reprezentat de credința in doamna White și scrierile ei. In octombrie 1913, biserica lor din St. Louis, Mo., a fost divizată in acest mod. Ultimele trei intrebări puse acelora care doreau să se alăture bisericii reorganizate au ost acestea:
"11. Crezi că biserica rămasă trebuie să aibă duhul profeției?
"12. Crezi in duhul profeției manifestat in doamna E.G. White?
"13. Crezi in reforma sănătății așa cum e prezentată in Biblie și prin duhul profeției?"
Acestea sunt dovezi suficiente pentru a arăta că "Biblia și numai Biblia" nu reprezintă crezul adventiștilor de ziua a șaptea. E vorba de Biblie și de altceva; Biblia și doamna White.

Unde e acum "duhul lor de profeție"?
________________________________________
De la inceputul istoriei lor, adventiștii de ziua a șaptea au pretins că ei sunt rămășița bisericii din Apoc. 12:17, deoarece aveau un profet printre ei; adică pe doamna E.G. White. Au insistat mereu că ei au "darul profeției" (Apoc. 19:10). Atunci cand cei ce s-au opus părerilor lor au argumentat că avem "duhul profeției" in scrierile profeților păstrate in Scriptură, au negat, și au argumentat ntr-un mod cat se poate de dogmatic că a avea duhul profeției inseamnă acolo a avea un profet viu in biserică. Dar profetul lor a murit. Unde e acum "duhul lor de profeție? Conform unui argument foarte folosit, nu au un duh de profeție, și prin urmare nu pot fi rămășița bisericii din Apoc.12:17. Moartea lui Ellen White le-a distrus argumentul.
Dacă spun acum că au duhul profeției in scrierile lor, ei admit ce-au negat intotdeauna; și anume că scrierile profeților conțin duhul profeției. Dacă au duhul profeției in scrierile lăsate de profetul lor, atunci intotdeauna am avut duhul profeției in scrierile lăsate de profeții Bibliei. Toți cei care au Biblia și cred in ea, au duhul profeției in scrierile din ea. Prin urmare, pretenția adventiștilor de ziua a șaptea că ei sunt singurul trup de creștini care au duhul profeției s-a dovedit a fi falsă prin propriile lor cuvinte. Prima lor teorie referitoare la duhul profeției i-ar obliga să facă rost imediat de un alt profet in viață sau să renunțe la argumentul lor in favoarea "duhului profeției" pe care se presupune c l-a avut doamna White. Acest lucru le-ar distruge intreaga lor teorie referitoare la acest subiect.

Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Baptisti elena_si Secte si culte 15 01.09.2010 21:28:04
Despre inmormantare la baptisti cdiasimi Secte si culte 3 28.12.2008 19:24:00