Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 15.10.2008, 13:38:41
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

zilele trecute am intalnit pe uncunoscut care e pe cale sa se "pocaiasca", adica sa treaca la protestanti. De obicei, cand vorbeam si cu fosti colegi de liceu despre diferentele de credinta, pur si simplu ma blocam si nu reuseam sa le aduc nici un argument. Iataca de data asta Dumnezeu m-a luminat si am putut sa ii destram toate teoriile lui, referitoare la faptul ca moastele sunt "niste oase" si el nu merge sa se inchine lor;icoanele sunt chip cioplit;Domnul Iisus o sa ne zica ca desi am scos draci si am facut minuni in numele Lui,nu ne va recunoaste.
M-am simtit bine, nu in sensul de "mandra", ci bine sufleteste, caci cred ca am reusit sa ii pun niste semne de intrebare. Oricum, Dumnezeu sa il lumineze
Voiam sa va impartasesc si voua mica mea victorie.
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #62  
Vechi 15.10.2008, 21:26:23
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Felicitări. Poate ți-a prins bine și forumul crestinortodox.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 15.10.2008, 22:42:40
matad matad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.04.2008
Mesaje: 34
Implicit

Tia,mai bine ai grija sa-l identifici pe Satana in viata ta pentru ca e foarte subtil .Intii te ajuta sa-ti urasti aproapele.
Tu ii urasti pe maghiari?(de ex.) Considera-i pe protestanti ca sint maghiari.Trebuie sa le porti pica pt ca ei sint asa?
Domnul e pentru toti ,si fiecaruia ii da sa poarte cit poate sa duca .
Nu incerca sa duci mai mult,pt ca abia asteapta Inselatorul.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 15.10.2008, 23:16:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Matad, ceea ce tu nu intelegi este ca noi suntem una cu ortodcsii de alta nationalitate. Noi nu suntem una cu cei rupti de Adevar. As prefera sa nu ne mai dai indicii despre cum se ajunge la Hristos. Stim. De unde? Din faptul ca in ortodoxie, Hristos se preface si in cale spre El. Imi pari ca mergi impiedicat si astfel, ne dai lectii despre cum trebuie sa mergem. Mai bine sterge praful de pe tine, luat din atatea cazaturi, ia o haina daca ea a fost rupta prin caderi si urmeaza-ne: nu vei mai rataci si nici nu vei mai duce pe altii la ratacire.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 16.10.2008, 01:02:05
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Sunt unul dintre aceea care au fost "dezamagiti" de ortodoxie din necunoastere si care s-a cautat "refugiu" la neoprotestanti, am participat o perioada buna de timp la adunari si evanghelizari, la partasii la botezuri si inmormantari neo-protestante, ce m-a impresionat la fel ca si pe costel, este aceea comuniune intre ei, acel respect pt Dumnezeu si adunare, si aceea ravna a multora de al vesti pe Hristos, pacat ca vor sa-l vesteasca asa cum vor ei, nu asa cum ar trebui
Ce nu mi-a placut a fost lipsa de organizare a serviciilor divine, totul se facea ad-hoc, nunta, botezul, inmormantarea.etc, totul depindea de cel care conducea adunarea, nu mi-au placut predicile fortat lacrimogene, in care predicatorul plange si ii cade sacoul de pe el, nu mi-a placut modul de a se ruga a penticostalilor, pe care l-am considerat tot timpul o mare galagie si nimic mai mult, iar cel mai rau ma intristat si ma intristeaza si azi faptul ca vorbesc despre BO in necunostinta de cauza, iar adunarea preia fara filtru tot ceea ce spune predicatorul, altele altadata, Doamne ajuta!
Dupa cum ne-au fost prezentati la "Misiune" in cadrul seminarului, apoi in facultate, eu i-am perceput pe acesti penticostali ca fiind nebuni!!! Au acele momente de "nebunie" in care zic ca s-a pogorat duhul sfant peste ei si incep sa vorbeasca "nebuneste", de te sperii... Duhul Sfant nu se pogoara in mod "handicapat" si nu-ti suceste mintile, ci iti pace bucurie, de umpli de iubire sfanta, etc. Dar cu astia... Din secta asa se trage alta secta, "Tremuratorii"! Numai Dumnezeu mai stie cate dracii de secte au mai aparut, dar asta fiind numai lucrarea satanei care a cautat sa distruga pe om, inca de la creerea lui...
Reply With Quote
  #66  
Vechi 16.10.2008, 01:05:30
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenutza05 Vezi mesajul
Dar despre atragerea adeptilor prin utilizarea artificiilor in sensul oferirii unor bunuri materiale: locuinta, bani nu aminteste nimeni? Oare tocmai lipsa celor necesare vietii pe fond material conteaza? Am discutat cu multi ortodocsi trecuti la neo-protestanti. Intrebati care a fost motivul au invocat aspectul material. Au vrut sa fuga de saracie. Poate au gasit ceea ce cautau... dar oare pentru cat timp? Aveam in liceu o singura colega penticostala. Acum si primarul e, si lanturile de magazine au proprietari asemenea, "biserici" aparute peste noapte.. de unde? Cum? De ce?
Ce va folosi omului de va castiga lumea toata si-si va pierde sufletul sau? se pare ca inca de pe pamant se pierd sufletele...
Reply With Quote
  #67  
Vechi 16.10.2008, 01:07:27
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Red_Rose Vezi mesajul
La noi la serviciu suntem aproape de toate culorile din punct de vedere religios. Avem si crestini ortodocsi practicanti, altii doar botezati dar nu si practicanti sau au idei amestecate cu alte ideologii, altii sunt atei, si de asemenea si avem si baptisti. In pauza de masa se mai incing discutii aprinse pe diferite teme religioase, inevitabil de altfel cand ne referim la problemele de viata, la ce se intampla in jur.

Dar in final fiecare ramane la ideea lui... cu baptistii nu o scoti la capat sub nici o forma, se apuca de spus din Scriptura, cu versetul nr. si asa mai departe, pe Sf. Parintii si pe sfiinti NU ii recunosc, nu recunosc ce au scris, asa ca a polemiza e inutil, dar e extrem de deranjant cand auzi ce blasfemii spun si cum rad de noi (crestin ortodocsii)...
E deranjand cand anumite idei de-ale lor sunt sustinute si de ortodocsii nostrii + conceptii gen: "Iisus a fost casatorit", "a fost gasit mormantul Lui", "nu mai exista nimic dupa moarte", etc.
"Doamne , da-ne mai multa CREDINTA!"
Reply With Quote
  #68  
Vechi 16.10.2008, 08:45:29
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Felicitări. Poate ți-a prins bine și forumul crestinortodox.
Nici nu stiti cat m-a ajutat! Numai Dumnezeu si Maica Domnului mi-au calauzit pasii pentru a ajunge aici. Va multumesc ca sunteti alaturi de mine si pot apela oricand la voi cu un sfat sau cu o rugaminte. Suntem ca o mare familie, unita de dragostea pentru Dumnezeu, Maica Domnului, Sfintii Lui, de dragostea pentru ortodoxie, ne invatam unii pe altii, ne ajutam sa ne ridicam cand am cazut, mi se pare foarte frumos. Am un sentiment de liniste, de bucurie, de fiecare data cand intru pe forum
Doamne ajuta!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #69  
Vechi 16.10.2008, 08:50:50
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de matad Vezi mesajul
Tia,mai bine ai grija sa-l identifici pe Satana in viata ta pentru ca e foarte subtil .Intii te ajuta sa-ti urasti aproapele.
Tu ii urasti pe maghiari?(de ex.) Considera-i pe protestanti ca sint maghiari.Trebuie sa le porti pica pt ca ei sint asa?
Domnul e pentru toti ,si fiecaruia ii da sa poarte cit poate sa duca .
Nu incerca sa duci mai mult,pt ca abia asteapta Inselatorul.
Nu pot uri pe nimeni pentru ca daca urasc pe cineva, il urasc pe Iisus Hristos, Mantuitorul nostru. Nu le port pica, caci daca le-as purta, ar insemna ca sunt invidiosa pe ei. Nu sunt. Dimpotriva.Mi-as dori sa se intoarca la credinta ortodoxa, cea dreapta si adevarata. Cum zicea si fratele Daniel, si eu am crezut ca noi suntem cei rataciti si ei sunt pe calea cea dreapta.Dar Dumnezeu mi-a deschis ochii la timp, la fel cum le-a deschis multora, si m-am trezit. Adevarul e ca nu concepeam sa nu mai pot sa imi fac cruce. Si asta a fost unul dintre motive pentru care am ezitat. Al doilea era faptul ca nu puteam sa ma rog Maicii Domnului si Sfintilor. Doamne iti multumesc ca nu m-ai lasat pe mine, roaba ta.
Doamne ajuta!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #70  
Vechi 16.10.2008, 10:22:54
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
Adevarul e ca nu concepeam sa nu mai pot sa imi fac cruce. Si asta a fost unul dintre motive pentru care am ezitat. Al doilea era faptul ca nu puteam sa ma rog Maicii Domnului si Sfintilor. Doamne iti multumesc ca nu m-ai lasat pe mine, roaba ta.
Doamne ajuta!
Facerea semnului crucii, rugaciuni la Maica Domnului si la Sfintii; se pare ca acestea reprezinta puncte importante in viata de credinta, pentru dvs. Nu ati vrea sa stiti ce spune Sfanta Scriptura despre aceste forme de inchinare? Daca veti fi manata de Duhul lui Dumnezeu, veti vrea sa stiti.
"Cine este din Dumnezeu, asculta cuvintele lui Dumnezeu"(Ioan 8:47)
"Veti cunoaste adevarul si adevarul va va face slobozi"(Ioan 8:32)

Domnul sa va calauzeasca.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Experiente luminoase in iubire/casatorie Mihailc Nunta 120 13.11.2013 19:48:09
Parintele Galeriu - prinos de ganduri si experiente Marius22 Generalitati 8 06.07.2013 22:33:58
Postul la [neo]protestanti Florin-Ionut Secte si culte 131 21.01.2013 14:41:56
Experiente sublime prin care l-am simtit pe Dumnezeu Lucian008 Intamplari adevarate 24 21.01.2012 02:26:50
Mantuirea la protestanti! Templier Knight Secte si culte 67 20.11.2011 21:13:03