Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 17.10.2008, 07:28:27
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[SIZE=3][COLOR=green]Am citit tot ce s-a scris la acest subiect, demn de OTV, si spre deliciul coafezelor si croitoreselor. [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green]Cred ca nu-i drept sa se dea sfaturi, sa se ia partea unuia sau altuia si nici sa acuzi pe cineva. Fiecare persoanaj din cele trei, are versiunea lui. Asa ca, ma mir cum de atatia colegi au sarit sa apere sau sa acuze dar, mai ales, sa dea sfaturi. Asemenea lucruri nu se discuta si nici nu se rezilva pe forum. E jenant si comic.[/COLOR][/SIZE]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #62  
Vechi 17.10.2008, 09:02:35
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

eu nu cred ca s-a acuzat foarte mult,sunt sigura ca multi s-au abtinut.Si nu s-au dat sfaturi de cum sa-si recucereasca sotia,ci sfaturi pentru a salva o familie,doi copii si un om disperat care este aproape sa-si piarda copiii pentru ca sotia lui prefera un barbat mai tanar.Mie mi se pare groaznic si il admir foarte mult pe Tudor si pe ceilalti frati care l-au sfatuit sa se roage si sa o ierte.Eu am dat sfat sa divorteze.Sper ca Tudor sa-i asculte pe ceilalti
__________________
[COLOR=#1f5e83][/COLOR]
Reply With Quote
  #63  
Vechi 17.10.2008, 09:08:36
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again Vezi mesajul
eu nu cred ca s-a acuzat foarte mult,sunt sigura ca multi s-au abtinut.Si nu s-au dat sfaturi de cum sa-si recucereasca sotia,ci sfaturi pentru a salva o familie,doi copii si un om disperat care este aproape sa-si piarda copiii pentru ca sotia lui prefera un barbat mai tanar.Mie mi se pare groaznic si il admir foarte mult pe Tudor si pe ceilalti frati care l-au sfatuit sa se roage si sa o ierte.Eu am dat sfat sa divorteze.Sper ca Tudor sa-i asculte pe ceilalti
[COLOR=green]Nu crezi c-ar fi mai potrivit ca fiecare sa se uite in ograda lui si sa lase omul sa-si rezolve problemele dupa cum il indeamna sufletul si-i dicteaza constiinta?[/COLOR]
[COLOR=green]Daca el este curat, de ce sa-si piarda copiii? De ce se teme? O mama imorala, asa cum a incercat el sa ne prezinte sotia, nu are dreptul si nici capacitatea de a creste si educa niste copii.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #64  
Vechi 17.10.2008, 10:44:54
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

probabil ca se teme de legea romaneasca,care nu stie sa faca dreptate.
__________________
[COLOR=#1f5e83][/COLOR]
Reply With Quote
  #65  
Vechi 17.10.2008, 11:46:01
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de thudor Vezi mesajul
Buna seara,
Scriu acest mesaj din doua motive:
primul reprezinta disperarea acestui moment, iar al doilea il reprezinta inadvertenta intre IDEAL si SCOPURI. Imi cer scuze, dar ma simt confuz, insa cu siguranta pana la sfarsitul mesajului am sa ma fac inteles. Sunt casatorit de zece ani, mai precis, luna aceasta, acum cateva zile ar fi trebuit sa implinim zece ani de casnicie si aproape 18 ani de cand ne cunoastem. Avem doi copii, doua fetite minunate, nevinovate, si care ne iubesc pe amandoi. Pentru mine, in afara de credinta in Domnul nu cred ca exista ceva mai important pe lumea aceasta, decat fetitele mele. Problema este ca in ultimii ani am muncit foarte mult, de cand am crescut, de la 16 ani, muncesc, am terminat doua facultati si un institut si, in acelasi timp, intotdeauna am muncit. Parintii mei au fost saraci, dar mi-au daruit foarte multa iubire si au fost mereu aproape de mine. Tot ceea ce am devenit astazi, in mare parte, le datorez lor si sacrificiului facut de ei pentru ca eu in vremurile acelea sa duc lipsa de cat mai putine lucruri. Tata a plecat. Odihneasca-se in Pace. A fost mereu alaturi de mine si acum dupa atat timp ii simt lipsa. Am multi prieteni alaturi de mine, pacienti, fosti studenti...
Insa raul s-a intamplat. In urma cu circa un an si jumatate mi-am banuit sotia ca a avut o legatura cu un sofer de la magazinul de unde lucreaza. Ceva am simtit, ceva a fost real, ceva poate ireal, de atunci am inceput sa ma schimb, sa fiu din ce in ce mai rece si sa ma afund cat mai mult in munca mea. Trebuie sa spun ca muncesc cu oameni suferinzi, multi dintre ei pasind pe ultimii lor pasi in aceasta existenta.
Munca mea nu este nici usoara si nici grea pentru ca o fac cu placere, dar cu siguranta ea te marcheaza.
Scopul meu a fost acela de a face copiilor mei un rost, muncind cinstit, am dorit sa construiesc o casa, am facut un imprumut la banca, suficient de mare ca ratele sa insemne aproape in fiecare luna o teama ce revine mereu, mereu si iar mereu...nu am de ce sa ma plang, copiii nostri si nici noi nu o ducem deloc rau...si toate astea ar trebui sa aiba un happy end...cu toate astea, in momentul de fata, sunt foarte bulversat. Acum trei zile mi-am scos verigheta de pe mana, verigheta care a fost pusa acum 10 ani de sotia mea, calauzita de Preot si de nasii nostri. Nu mi-a fost usor sa iau aceasta decizie.
Ne aflam poate la inceputul unui divort. Acasa este o situatie exploziva, plina de stress, mama mea sta cu noi, ea este si principala care are grija de copii cat noi suntem plecati la serviciu si nu stiu cum sa fac ca nici ea, nici copiii nostri sa nu sufere.
Copiii nostri au nevoie de mama si de tata, deopotriva, sunt doua fetite minunate ce inca n-au inceput nici scoala.
Toata problema a aparut pentru mine, intr-o zi de sambata, din luna august 2008, cand in Bucuresti au fost inregistrate peste 49 de grade, cand eu am fost plecat impreuna cu fostii mei studenti, intr-un pelerinaj la Prislop, la mormantul Parintelui Arsenie Boca. Am sunat acasa de pe drum si copii erau plecati cu sotia mea. Luni dimineata am aflat de la copii ca au stat pe balcon in plin soare intre orele 12:00 si 18:00 dupa amiaza, in timp ce sotia mea era in casa cu un nene.
De atunci a aparut furia, am incercat sa o tin in frau, am fost sa ma rog, am fost sa ma destainui si sa ma spovedesc la duhovnicul meu, care bland ca intotdeauna m-a sfatuit sa am credinta si ca o sa trecem cu bine si peste asta. Era o furie de nestapanit in mine, m-am simtit ranit, tradat, ceea ce m-a facut ca dupa aceea sa fiu din ce in ce mai atent la anumite lucruri pe care le facea sotia mea.
Astfel am aflat ca ea a cunoscut pe un blog un baiat cu opt sau noua ani mai tanar decat ea, de care s-a indragostit, nu mai era aceeasi, venea acasa, se ducea in dormitor, impreuna cu telefonul mobil si petrecea trista si ingandurata ore intregi scriind mesaje. Totul s-a denaturat de atunci, am aflat lucruri pe care nu as fi vrut vreodata sa le aflu, iminent, a venit vorba despre un divort si plus mi-am dat seama ca tot ce aveam mai bun, inafara de credinta mea, s-a dus. ea s-a schimbat mult, foarte mult si e normal, probabil ca il iubeste cu adevarat pe acest baiat. in ultima vreme am incercat sa fac totul pentru a salva aceasta casnicie, imi dau seama caci in urma divortului, pe langa despartirea noastra, imi voi pierde si copiii. Toate celelalte, pierderea casei, pentru ca este pe credit sau faptul ca nu stiu unde o sa locuiasca mama, sunt lucruri minore, lucrul cel mai rau si care ma face cel mai rau sa sufar este soarta copiilor nostri...astfel, treptat treptat, deznadejdea m-a cuprins si am ajuns in pragul disperarii, conceptia mea despre familie este putin cam altfel fata de acest secol, consider ca un sot si o sotie trebuie sa imparta si bunele si relele impreuna, casnicia fiind un jug la care trag amandoi, insa am simtit de multe ori ca trag de unul singur, probabil asta s-a dovedit si pentru ca ea mi-a declarat, intr-un fel sau altul, ca nu m-a iubit.
In toti anii astia nu mi-am injurat sotia niciodata si nici nu am lovit-o, dar cu siguranta am jignit-o de multe ori, cert este ca am ajuns intr-un punct culminant. Dupa ce am aflat ca acel baiat a venit in Bucuresti, a locuit undeva fiind dat drept "prietenul meu" si mai apoi a fost cu el la fina noastra pentru a-i gasi serviciu aici, peste toate astea am aflat si ca au facut sex in magazinul unde sotia mea este angajata, intr-un spatiu public. Ura ei ce a crescut pe zi ce trece si ceea ce el a sfatuit-o au condus ca eu sa ma port din ce in ce mai prosteste, ca un tanar adolescent ce ar face totul, bun sau rau, pentru a-si recastiga iubita. Din nefericire tot ce am facut a iesit prost, lungile noastre discutii s-au terminat de fiecare data prost, cel mai grav este faptul ca acum doua zile ne-am certat in masina, de fata fiind copiii nostri, ambele fete au inceput sa planga si ne-au rugat sa nu ne mai certam, era un cosmar, am iesit din masina, afara era un asfintit cu un soare imens, m-am rugat la Bunul Dumnezeu sa ne ajute sa trecem peste asta si copiii nostri sa nu ramana traumatizati, am ajuns ca la varsta pe care o am sa ma cobor intr-atat incat sa il sun si sa ii cer socoteala. Stia ca este casatorita, stia ca are doi copii, pentru el nu era nimic din toate astea important. Ba mai mult, am facut un lucru si mai grav, l-am amenintat ca v-a raspunde in fata legii, pentru ca atunci cand a fost in magazin, a umblat si pe calculatorul firmei si i-am spus ca acest lucru, daca se dovedeste, poate fi penal. de asemeni, prin internet a incercat sa intre si in calculatorul meu, nu pot dovedi acest din urma lucru, dar il stiu. Pentru el nu a avut niciun fel de efect. Mi-a replicat sec, ca este o tara libera si ca fiecare poate face sex acolo unde vrea si cand vrea. Se pricepe foarte bine la calculatoare pentru ca asta face toata ziua, scrie pe calculator. In rest stiu despre el ca a fost student la Teologie, pe care n-a continuat-o insa, in schimb da sfaturi "foarte pertinente" pe anumite forumuri. As fi avut pentru el cateva intrebari, pentru ca stiu ca va citi toate aceste randuri, il intreb:
El este impacat cu ceea ce a facut? Crede ca Bunul Dumnezeu nu il vede? Crede ca doar a merge Duminica la Biserica este suficient?
Stiu ca intr-unul dintre raspunsurile pe care le-a dat in urma cu cateva saptamani spunea ca Dumnezeu este un Om si sfatuia pe acea persoana sa se comporte ca atare, stiu caci cu alta ocazie defaima Sfintii Parinti si mai multi preoti, oare unde crede ca o sa ajunga? Ii cunosc raspunsurile acide si sigure, stiu ca de curand se vaita ca, in septembrie, de ziua lui, l-au sunat "niste preoti" pentru a-i spune ca greseste in ceea ce face. Oare nu a inteles nimic de la acei oameni? Mai mult, a spus pe forum despre mesajele primite de la doi preoti, mesaje de la oameni pe care, probabil ii cunostea si care i-au scris aceleasi lucruri. Pacat ca nu a inteles nimic...probabil ca AndreiB are mare dreptate in ceea ce i-a scris, oare de unde izvoraste atat de multa ura?Am scris lucrurile acestea pentru ca aveam sufletul incarcat si pentru ca mi-as dori ca nimeni altcineva sa nu mai pateasca ce patim noi acum. Sper ca am respectat intocmai legislatia privind functionarea acestui forum, nu am dat nume si nu am facut referiri la date personale, nu am facut decat sa imi marturisesc durerea, tristetea, suferinta, desnadejdea care m-au cuprins, dar poate cel mai mult...disperarea...
oare ce am sa fac acum, oare ce se va intampla cu noi, cu copiii nostri, cu familia noastra???numai Doamne-Doamne stie...
Ai dreptate.. ce se va intampla cu noi toti numai Bunul Dumnezeu stie... cat despre tine... trebuie sa recunosc ca pret de cateva minute ai reusit sa ma impresionezi cu mesajul initial... DAR DOAR PRET DE CATEVA MINUTE, NU MAI MULT!!!!
PACAT CA MULTI OAMENI DE BINE DE PE ACEST FORUM, IN SINCERITATEA LOR, NU POT VEDEA CATI LUPI ASCUNSI IN BLANITZA DE MIELUSHEL. POSTEAZA PE ACEST FORUM.....
Reply With Quote
  #66  
Vechi 17.10.2008, 11:55:41
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Ai dreptate.. ce se va intampla cu noi toti numai Bunul Dumnezeu stie... cat despre tine... trebuie sa recunosc ca pret de cateva minute ai reusit sa ma impresionezi cu mesajul initial... DAR DOAR PRET DE CATEVA MINUTE, NU MAI MULT!!!!
PACAT CA MULTI OAMENI DE BINE DE PE ACEST FORUM, IN SINCERITATEA LOR, NU POT VEDEA CATI LUPI ASCUNSI IN BLANITZA DE MIELUSHEL. POSTEAZA PE ACEST FORUM.....
Si inca ceva "coane Tudorica" ... parca afirmai ce persoana ocupata esti si ca e ptr prima oara cand accesezi forumul.... dar vad ca timp ai avut sa citesti toate postarile de pe forum ale asa zisului"parat"... sfat: mai coreleaza si tu povestirile fanteziste, nu de alta dar ca sa para cat de cat veridice... macar ptr cei naivi care au timp sa te planga si compatimeasca!!!!!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 17.10.2008, 12:06:02
ANITZA ANITZA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 27
Implicit

Marina,Domnul nostru Iisus Hristos ne indeamna sa alungam cugetele rele din inimile noastre si sa vedem totul cu ochi curati.
De ce sa cautam in dedesubturile acestei povesti si sa nu luam de adevarat ceea ce a scris Tudor?
Mi se pare normal sa citasca tot ce s-a scris si va mai citi poate si de acum incolo si ar fi bine sa citesca si alte topicuri pentru folosul lui duhovnicesc .
E adevarat viata in duhul ortodoxiei presupune o supraveghere permanenta a sinelui pentru a nu gresi in fata lui Dumnezeu.
Si sa ne ferim sa judecam.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 17.10.2008, 12:30:43
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anitza Vezi mesajul
marina,domnul nostru iisus hristos ne indeamna sa alungam cugetele rele din inimile noastre si sa vedem totul cu ochi curati.
De ce sa cautam in dedesubturile acestei povesti si sa nu luam de adevarat ceea ce a scris tudor?
Mi se pare normal sa citasca tot ce s-a scris si va mai citi poate si de acum incolo si ar fi bine sa citesca si alte topicuri pentru folosul lui duhovnicesc .
E adevarat viata in duhul ortodoxiei presupune o supraveghere permanenta a sinelui pentru a nu gresi in fata lui dumnezeu.
Si sa ne ferim sa judecam.
iarta-ma dar eu asa simt.... Ca totul este o denaturare a adevarului.. Si ca acest om nu e cine pretinde ca este! Este doar parerea mea
Reply With Quote
  #69  
Vechi 17.10.2008, 12:50:27
ANITZA ANITZA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 27
Implicit

Ca a fost inselat este o realitate.
Nu stim cu adevarat care au fost relatiile lui cu sotia inainte ,dar pe noi nu ne intereseaza.
El a actionat sub impulsul furiei ,asta e adevarat.
Daca va citi totul dupa oarece timp va vedea cu alti ochi ceea ce a scris si este posibil sa regrete ca a scris.
Unele femei manifesta sindromul 'madame Bovary' , li se pare ca sotul lor nu corespunde sub diferite aspecte.Acestea se gandesc numai la ele ,la placerea lor.Atata timp cat ai facut acest pas ,ca e sau nu dragoste trebuie sa mergi mai departe ,mai ales ca sunt si copiii.
Sa ne gandim ca multe femei sunt maltratate ,chinuite de barbat si de dragul copiilor suporta.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 17.10.2008, 13:41:12
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Si inca ceva "coane Tudorica" ... parca afirmai ce persoana ocupata esti si ca e ptr prima oara cand accesezi forumul.... dar vad ca timp ai avut sa citesti toate postarile de pe forum ale asa zisului"parat"... sfat: mai coreleaza si tu povestirile fanteziste, nu de alta dar ca sa para cat de cat veridice... macar ptr cei naivi care au timp sa te planga si compatimeasca!!!!!

Draga Marina, nu demult te-am compatimit si pe tine si ne-am rugat pentru tine. Oare nu asa trebuie sa raspundem la apelul oricarui om aflat la ananghie?
Daca cineva minte, il va vedea Dumnezeu; la fel si pe noi daca il credem si ne rugam pentru binele lui.
Dar a trece nepasator pe langa un om care are nevoie de un cuvant de imbarbatare, e pacat. Sa nu uitam ca suntem oameni. Tu nu ai inima impietrita, ca sa nu stii ce este durerea. Doamne ajuta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
deznadejde si disperare ilinca20 Intamplari adevarate 108 23.08.2012 19:30:16