Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.11.2008, 06:26:04
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Pe mine,de cativa ani ani ma framanta o intrebare .Este vorba de parintele Cristian Pomohaci de la Mosuni.In orasul meu sunt multi crestini care merg periodic la aceasta biserica postesc si fac rugaciuni date de parintele.Este un adevarat cult pentru acest parinte pe care il considera un sfant si cu toate ca distanta pana acolo este foarte mare iar posturile de 24 ore si chiar dublu nu sunt usoare oamenii merg avand convingerea ca problemele lor se rezolva.Am fost si eu de doua ori,si am fost impresionata de puterea rugaciunilor pe care credinciosii de acolo le rostesc intr-un fel unic asa cum nu am mai auzit nicaieri.Vineri spre sambata noaptea la ora 11,45 se incepe mezanoptica si se fac exorcizari de catre parintele care citeste Moloftele Sfantului Vasile.Toata lumea din biserica striga "Iarta-ne Doamne!","ajuta-ne Doamne",se citesc psalmi si se canta niste cantari...Desi nu am intrat la parinte caci pentru aceasta trebuie sa te inscrii si sa revii de multe ori va spun cu toata sinceritatea ca dupa ce am plecat de acolo starea mea duhovniceasca si de rugaciune era la cote maxime.Vreau sa va mai spun ca am citit despre aceasta biserica si pe internet.Acolo era multa lume si mai ales multi tineri.Am cercetat multe manastiri si locuri dar slujba din aceea biserica mi-a lasat o amintire de nesters.Si totusi...discutand cu preoti si cu duhovnici mi s-a spus ca NU ESTE BINE SA MERG ACOLO! Va rog fara injurii la adres parintelui ce parere aveti despre "minunile" care dupa multi se intampla acolo.
Scumpa sora Dorina,

Tocmai, faptul ca parintele este adulat de atatia credinciosi ar trebui sa te puna in garda, sa iti dea de gandit, ca si in cazul parintelui Ilarion Argatu, parintelui Gabriel Nicu. Daca acelui parinte i-a aparut editata vreo carte continand invataturile sale, compara aceste invataturi cu prevederile Sfintelor Canoane Ortodoxe, pe care le poti citi de pe situl:
www.canoaneortodoxe.net.
Vezi daca de cumva acel parinte recomanda in invatatura sa deschiderea Cartii Sfinte, asemenea parintilor Ilarion Argatu si Gabriel Nicu. Dupa astfel de mici amanunte, aparent nesemnificative, recunosti inselarea de credinta adevarata.
Asculta de asemenea, predica parintelui Gheorghe Anitulesei, preot paroh la Biserica Ortodoxa "Invierea Domnului" Radauti, referitoare la Pogorarea Sfantului Duh, unde parintele Gheorghe spune clar la inceput la modul general, cum ii deosebim pe parintii zilelor noastre avand duh pitonicesc de ghicire, de adevaratii parinti ortodocsi ai zilelor noastre, apoi, incepand de pe la min. 40 al predicii sale, parintele Gheorghe prezinta un caz atat de evident de inselare al unui cunoscut "mare duhovnic" si mare exorcist roman, al carui fiu duhovnicesc a fost si parintele Gabriel Nicu.
Alta invataura inselatoare a acestui "mare duhovnic roman", la care s-a referit parintele Gheorghe este prezentata pe situl Mitropoliei Slatioara a vechilor calendaristi din Romania: e vorba de vrajitoria ghicirii in "Sfanta Carte" [Sfanta Evanghelie]. Situl: www.mitropoliaslatioara.ro
De asemenea, scumpa sora Dorina, incearca sa afli, daca nu cumva parintele care fratiei tale iti place atat de mult, nu este asemenea paintelui Gabriel Nicu, fiu duhovnicesc al acelui mare duhovnic si exorcist roman [fiind vorba, concret, de parintele Ilarion Argatu]. Daca e asa, atunci cel ce se insoteste in rugaciune cu ereticul [ereticul fiind pr. Ilarion], conform Canoanelor 45 si 46 ale Sfintilor Apostoli se cateriseste daca este cleric sau se afuriseste daca este mirean. Deci, chiar daca acel parinte despre care ai adus vorba, nu e caterisit deja de Sfantul Sinod al BOR, dar este fiu duhovnicesc al parintelui Ilarion Argatu sau al altui parinte inselat, atunci, din oficiu, Sfintele Canoane mentionate duc la caterisirea [pierderea preotiei] aceluia.

Doamne ajuta!
Razvan

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
  #32  
Vechi 07.11.2008, 06:33:39
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Scumpa sora Dorina,

Adresa de internet de la care poti downloada/asculta online predica parintelui Gheorghe la Duminica Pogorarii Sfantului Duh este:

http://www.ortodoxmedia.com/inregist...-Sfantului-Duh

Sper doar sa te dumiresti cat mai repede daca preotul mentionat de fratia ta este sau nu in inselare.
Daca tot nu esti lamurita, ai putea solicita prin scris arhimandritului Justin Parvu de la Manastirea "Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil", sat Poiana Largului, comuna Calugareni, jud. Neamt amanunte in legatura cu parintele pe care l-ai adus in discutie, daca este sau nu un inselat.

Doamne ajuta!
Razvan

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
  #33  
Vechi 07.11.2008, 06:51:50
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cartea intitulata Parintele Gabriel Nicu, un om indumnezeit prin Har, pe langa minuni, contine niste marturii si sfaturi care deranjeaza, caci parintele spunea lucrurilor pe nume, fara ocolisuri. Iar darul inainte-vederii Parintele chiar il avea. Cat despre minuni oarecum neobisnuite in zilele noastre, acestea chiar s-au savarsit prin rugaciunile acestui tanar preot seminarist pe care unii dintre cei mai in varsta il priveau cam ,, de sus."Cine s-ar fi apucat sa se joace ,,de-a minunile" daca nu ar fi fost crestini de ale caror marturii trebuie sa se tina cont totusi. Minte unul, mint doi, hai zece, dar cand sunt mai multi insemna ca exista ceva si ca acesti oameni trebuie ascultati. Cine stie aceste taine mai bine ca ei?

Stiind ca Editura ,,Credinta Stramoseasca'' este o editura serioasa, niste crestine au adunat marturii si le-au predat acestei editurii care a promis ca se va ocupa si de primirea binecuvantarii necesare. Iar editorul care este fiu duhovnicesc al parintelui Iustin Parvu, a facut unele corecturi, a mai introdus si cateva fraze care nu i-au apartinut parintelui, apoi a semnat cartea cu pseudonimul ,,Ieromonahul Teognost. "

Nu se stie ce binecuvantari a obtinut editura. Cert este ca in momentul in care cartea a ajuns la Patriarhie , iar cei de la editura precum si parintele Iustin au fost luati la intrebari in legatura cu continutul acesteia, cu totii s-au dezis de ea, pur si simplu, fara explicatii si fara argumente, intr-un mod pe care ma abtin sa-l comentez. In definitiv, fie voia Domnului in toate, dar poate ca acum voia Domnului este sa spun adevarul. Caci minunile sunt ale lui Dumnezeu pe si le-a facut spre slava Sa prin cine a voit.

Asa cum a precizat d-l Bogdan Stanciu, parintele Tanase n-a fost oprit de la slujire din pricina acestei carti, asa cum sustine parintele Iustin Parvu. Iata de ce e nevoie de mult discernamant.

Despre parintele Paisie Aghioritul au scris in primul rand niste maicute care l-au cunoscut foarte bine. Care scriitor se apuca sa scrie despre cineva pe care nu-l cunoaste?

Parintele Gabriel Nicu a colindat o multime de manastiri inainte de a fi preot si a cules invatatura cu multa ravna. A pus accent pe aspectele practice, pe nevointa ascetica. S-a format in primul rand la picioarele pustnicilor. Iar parintele Argatu l-a ajutat de asemenea sa-si continue urcusul duhovnicesc. A dobandit treptat darul discernamantului si a preluat de la fiecare ce a fost bun. Cine i-a vazut privirea patrunzatoare de copil, inocenta, smerenia si cine l-a vazut rugandu-se n-are cum sa spuna ca in sufletul Sfintiei Sale era loc si pentru fortele raului. Cine spune, o face pe raspunderea lui.

Si apoi linistea pe care o simteam dupa ce ma intorceam de la slujbele parintelui. Parintele Gabriel Nicu a fost in primul rand un om. Un om placut lui Dumnezeu in inima caruia Duhul Sfant si-a facut salas. Pur si simplu nu poti sa dispretuiesti numai omul fara a-L jigni si pe Dumnezeu.

Dumnezeu sa ne ocroteasca pentru rugaciunile parintelui Gabriel!
Fotografia cu lumina care apare alaturi de pr. Gabriel Nicu pe situl www.parintelenicugabriel.ro ma face sincer sa ma indoiesc de "sfintenia" acestui parinte. Iar Domnul nu se supara pentru ca noi, credinciosii, nu acceptam lumini aparute, nici visele pe care le visam, chiar de-ar fi acelea de la El. Apoi faci o comparatie de nefacut intre pr. Gabriel si Cuviosul Paisie Aghioritul. Unde ai vazut sora,fotografii cu lumini imprejurul parintelui Paisie? Ca eu n-am vazut niciuna.

Razvan

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
  #34  
Vechi 07.11.2008, 06:54:04
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai bine, decat ai crede in minuni cu lumini aparute, fratia ta, sora Antonia, ai putea citi din Patericul egiptean cate cazuri de inselare a unor monahi s-au produs din cauza luminilor aparute si pe care ei le-au vazut, care lumini nu erau de la Domnul, ci de la diavoli.

Razvan
  #35  
Vechi 07.11.2008, 08:33:21
ANITZA ANITZA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 27
Implicit

Eu nu am citit nicaieri ca par.Argatu deschidea cartea.
Citeste viata parintelui Argatu scrisa de fiul lui ,Alexandru Argatu si vei intelege ca parintele nu a fost un inselat.
Mai citeste si alte marturi despre printele ,de ex.cartea Monicai Ferma ,Talita Kumi.
Parintele era vazator cu duhul ,dar nu deschidea cartea.
  #36  
Vechi 07.11.2008, 08:39:29
ANITZA ANITZA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 27
Implicit

Oamenii nu inteleg ca pentru a-si rezolva necazurile trebuie sa se schimbe launtric si sa aiba rabdare.Nici un preot nu poate face minuni daca noi continuam cu viata noastra pacatoasa.
  #37  
Vechi 07.11.2008, 10:10:32
dan_ion dan_ion is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Razvan,
As fi vrut sa nu fii tu cel care afirma astfel de lucruri despre parintele Gabriel. Dumnezeu sa te calauzeasca si sa-ti arate cine a fost si cine este parintele Gabriel Nicu!

In privinta parintelui nu-mi fac griji. Eu imi fac doar datoria de a informa ce am vazut si am auzit, in rest fiecare comenteaza cum considera.

Cine ti-a spus ca parintele Gabriel deschidea carti pentru a ghici si pentru a face prorociri? Daca afirmi din proprie initiativa, atentie ca totul se plateste! Prea usor aluneci si cazi in pacatul de a judeca oameni pe care nu-i cunosti. Indiferent cine si ce ar fi zis despre acesti duhovnici, asigura-te ca nu gresesti cand afirmi ceva. Mai ales cand critici. I-am luat apararea parintelui Argatu deaoarece parintele Gabriel a garantat pentru Sfintia sa si pentru parintele Lavrentie de la Frasinei ca vor avea sfinte moaste. Eu nu stau sa inventariez pacatele sfintilor. Ale mele imi sunt suficiente.

Sincer, imi pare rau pentru tine , nu pentru ca ai formulat astfel de aprecieri. O femeie care se ocupa cu farmece si careia parintele i-a interzis sa mai vina la biserica la Gresia, auzind ca a aparut cartea parintelui Gabriel a facut taraboi la manastirea la care se vindea, sustinand ca acest preot a fost vrajitor. La putin timp, si-a dat foc.


Au existat si desfranate care incercat sa spuna despre anumiti sfinti ca ar fi fost niste pacatosi. Si totusi, dupa o anumita perioada, lucrurile s-au lamurit.

Imi pare rau ca nu l-ai cunoscut si tu pe acest parinte. Atunci n-ai mai fi vorbit asa. Crezi ca vrajitorii au puterea de a-i intoarce pe oameni la credinta? Nu numai aspectul spectaculos este cel care conteaza. Dincolo de acesta, exista calugari , preoti si buni crestini care s-au format intr-un mod placut lui Dumnezeu. Nu-i subapreciez pe cei carora nu li s-au dat astfel de daruri. In fond, Dumnezeu lucreaza prin cine vrea, chiar si prin cele mai proaste ale lumii, ca sa mustre pe cele intelepte.
Multumesc pentru clarificarea nelamuririi mele, venite in urma lecturarii materialului de pe forum.Daca oamenii afirma ca parintele Argatu si parintle Nicu nu au practicat divinatia,adica nu au ghicit prin deschiderea cartilor,ca la ghicitoare(si ele tot carti deschid :de cupa, caro, trefla,pica),ci,dimpotriva,au criticat pe acele femei care recurg la astfel de practici oculte,eu am incredere ca o spun cu toata sinceritatea.
De altfel,este o atitudine crestineasca sa ai incredere in om pana la proba contrarie si nu invers. Niciun preot nu poate lucra minunile daca nu-i acordam minimum de incredere.Atitudinea severa,de suspiciune ,de tribunal sau de Inchizitie,contrasteaza cu blandetea crestineasca,atat de caracteristica ortodoxului. Ar trebui sa invatam cu toti de la felul de a fi al parintelui Antonie Plamadeala.Chiar si atunci cand vorbea despre eretici si erezii grave,o facea fara sa se incrunte,fara sa ameninte cu degetul si fara sa dea foc.O facea cu duhul blandetii,jovial,condescendent.Un adevarat pastor ortodox.Dumnezeu sa-l odihneasca !
  #38  
Vechi 07.11.2008, 14:07:09
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ANITZA Vezi mesajul
Eu nu am citit nicaieri ca par.Argatu deschidea cartea.
Citeste viata parintelui Argatu scrisa de fiul lui ,Alexandru Argatu si vei intelege ca parintele nu a fost un inselat.
Mai citeste si alte marturi despre printele ,de ex.cartea Monicai Ferma ,Talita Kumi.
Parintele era vazator cu duhul ,dar nu deschidea cartea.

Sursa: Mitropolia Slatioara, a credinciosilor ortodocsi vechi calendaristi,
site: www.mitrpoliaslatioara.ro/controverse

La Boroaia, în primăvara lui 2006, zarvă mare
Au fost descoperite rămășițele pământești ale regretatului părinte Ilarion Argatu. Dar… nu chiar rămășițe, fiindcă, de fapt, trupul era aproape neputred. Unii susțineau cauza sfințeniei vieții sale și i se închinau ca unui sfânt; alții ripostau, considerând că „de fapt, era doar schelet cu rămășițe de păr (care se descompune foarte greu), deși sicriul putrezise în totalitate”. Cât despre credincioșii evlavioși, se spune că se închinau la «racla cu sfinte moaște (bucăți de cadavru) așezată în Biserică» (vezi [COLOR=#0000ff]http://ro.wikipedia.org/wiki/Ilarion_Argatu[/COLOR]). Deși decizia ierarhilor din B.O.R. a fost ca să rămână în biserică timp de 40 de zile și apoi să fie îngropate în curtea lăcașului, credincioșii au construit un baldachin și l-au așezat în pronaosul bisericii, aproape de criptă, racla fiind lăsat desfăcută și acoperită doar cu sticlă. Din nou, părerile sunt împărțite. Legile Bisericii (glava 40 – «Îndreptarea Legii&raquo, sfătuiește că «dacă s-a aflat în mormânt trup întreg și păr să nu aibă nicidecum, aceasta dă de gândit și este îndoială, dacă este afurisit sau nu; totuși trebuie trupul acela să fie scos afară din mormântul în care a fost și să-l pună în alt mormânt curat și neîntrebuințat. Și, după ce va trece timp îndeajuns, dacă trupul acela s-a aflat întreg desfăcut, e bine, iar dacă s-a aflat nedesfăcut, să știți că este afurisit și cere iertare ca să fie izbăvit de afurisenie. Iar dacă s-a aflat vreun om afurisit și i s-au citit de către arhiereu rugăciunile de iertăciune și acel trup nu s-a desfăcut din cauza afuriseniei, să fiți încredințați că a săvârșit o nedreptate.»
Dacă o fi sfânt sau nu, părintele Argatu, nu este în puterea noastră a o zice. Dar nici nu putem să ne lăsăm înșelați de copilăriile unora. Realitatea este următoarea: Sicriul în care este acum părintele Argatu, este închis cu un capac și are o ferestruică mică de sticlă, prin care se poate vedea un pic fruntea. Mai multă lume a observat că în interior, au apărut musculițe, care stau la lumină pe această sticlă. De ce nu s-ar ridica capacul? Pentru că prezența acestor insecte dovedește faptul că procesul de descompunere a trupului părintelui Argatu este în continuă evoluție. Și, atunci, mai putem vorbi despre sfinte moaște, sau despre un trup ajuns la o stare nedefinită de descompunere? Nu vreau să răstălmăcesc lucrurile, dar dacă am compara trupul neputrezit al părintelui Argatu cu unele sfinte moaște autentice, se poate vedea o diferență mare. Din filmările și fotografiile care s-au făcut în momentul dezhumării, și mai târziu se poate vedea că trupul părintelui este muced, hoit, de culoare neagră. Din relatările martorilor oculari, a reieșit că nu a avut nici miros de mireasmă. Și, dacă ținem cont de precizările mai sus menționate, ale glavei 37, «Îndreptarea legii», care spune că: «acela care se arată negru este afurisit de către arhiereu», suntem îndreptățiți să credem că la mijloc este totuși o afurisenie. Și în concluzie… pe cine venerăm, ca pe niște sfinte moaște? sau transformăm trupurile neputrezite în mijloace de umplut buzunarele…?


Alt dubiu asupra vieții părintelui Argatu
În cartea «Răspunsuri duhovnicești ale Părintelui Ilarion Argatu la întrebările credincioșilor» (Ed. Mila creștină, 2006), se vorbește despre «deschiderea Sfintei Cărț»i, care, zice-se, «se face numai după trei zile de post negru. Stai în genunchi, te închini, săruți Sfânta Evanghelie și spui: «Doamne arată-mi mie păcătoasa…» (spui dorința pe care o ai), apoi te rogi de preot, după ce ai deschis cartea și ai auzit ce ți-a căzut să-ți spună ce trebuie să faci, după citirea Evangheliei, la care ai deschis. Nu o tălmăcești singur,ca nu ai darul acesta, oricât de înțelept ai fi sau ai crede că ești.»
Nu știu ce pravilă bisericească permite clericului deschiderea Sfintei Evanghelii pentru a ghici viitorul. Oricum, în aceste condiții intrăm în domeniul divinației; fie că este săvârșită de preot sau mirean, lucru care se canonisește grav de Sfinții Părinți. Ghicirea viitorului prin deschiderea cărților sfinte este canonisit ca și păcatul vrăjitoriei. Nu știu ce sfânt al Bisericii Ortodoxe a practicat vreodată divinația pe cărțile sfinte. Sau nu știu care lege, canon, sau frântură din pravilă i-ar fi permis părintelui Argatu să facă acest lucru, care se încrie printre fărădelegile osândite de Biserică. Deci, cine era părintele Argatu, atunci când, chiar și după zile de post negru, deschidea Sf. Evanghelie pentru a ghici viitorul unuia sau altuia? Era preot sau vraci? Și știut lucru este că vracii (ghicitorii) nu sunt de la Dumnezeu. Și Simon Magul era tot vrăjitor, și... a moștenit blestemul Sf. Ap. Petru, afurisenia și osânda. Să nu fi moștenit și «cuviosul» Ilarion Argatul blestemul sfintelor canoane, afurisenia legilor și pravilei bisericești, folosindu-se de cărțile sfinte ale Bisericii în săvârșirea unor servicii, care țineau mai mult de latura ocultismului, decât de cea bisericească. Așa fac vrăjitorii de azi: se folosesc de sfinte cruci, de icoane, ca prin prezenta acestora să aibă mai mari sorți de izbândă.


Cât despre păcatul avortului..., iarăși alt dubiu
Sfătuia părintele Argatu că pentru a spăla păcatul unui avort este nevoie de 14 zile, în care trebuia «să participi la cele 14 Sfinte Liturghii, la care se adaugă alte 14 zile de vineri cu ajunarea completă, cu aprinderea acasă a 9 lumânări, care se aprind și ard în timp ce tu faci rugăciuni dimineața, la prânz, sau când vii de la serviciu, seara înainte de culcare și la 12 noaptea, când se încheie și postul și rugăciunea și tot în patru timpi faci cele 40 de metanii. În cele 14 zile de post, vinerea, dai la un sărac milostenie -mâncare de post, pe care tu ai fi mâncat-o, sau ceva bani și spui săracului numele tău de botez (ex: Anca mă numesc, roagă-te lui Dumnezeu pentru mine) și dai banul sau ce ai luat de mâncare.»
Păi…, să te tot mărturisești la un asemenea duhovnic! Sfinții Părinți opreau de la Sfintele Taine ani de-a rândul pe femeia care făcea avort, pe când părintele Argatu o rezolvă în mai puțin de 4 luni (luând în calcul cele 14 vineri de post). Avortul reprezintă o crimă premeditată. Să se poată spăla atât de ușor? Mă îndoiesc… mă îndoiesc și de duhovnicia părintelui Argatu, mă îndoiesc și de încrederea celor care se mărturiseau la el.
Astfel stând lucrurile, avem de-a face cu un «sfânt» sau cu un caz al unui trup nedezlegat, pentru care zice Sfântul Vasilie cel Mare, că semnele trupului nedezlegat, din pricina vreunei afurisenii sunt acestea:
  1. trupul este nedezlegat (nedescompus);
  2. este deformat și urât;
  3. este greu mirositor și puturos;
  4. este umflat;
  5. pricinuiește frică și cutremur celor care-l privesc. (vezi Pidalion, Tâlcuire la can. 7 al Sfântului Grigorie de Nyssa).
Lăsăm concluziile în seama cititorilor noștri; însă, în cazul părintelui Argatu, se potrivesc următoarele trăsături: este nedezlegat, (neputred), deformat, urât, greu mirositor și pricinuiește frică.
«Și mulți prooroci mincinoși se vor scula și vor înșela pe mulți.» (Matei 24, 11)

Razvan

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu,, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
  #39  
Vechi 07.11.2008, 14:30:44
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ANITZA Vezi mesajul
Oamenii nu inteleg ca pentru a-si rezolva necazurile trebuie sa se schimbe launtric si sa aiba rabdare.Nici un preot nu poate face minuni daca noi continuam cu viata noastra pacatoasa.
Ai fratia ta, sora Anitza ai punctat de nota 10. Datorita racirii credintei noastre, racirii credintei noastre launtrice fata de Domnul si Mantuitorul nostru Iisus Hristos si Preasfanta Sa Maicuta, Fecioara Maria, asteptam minuni de la preoti, care si ei, in mare parte s-au racit. Asadar, ne sunt trimise minuni mai ales prin preotii raciti in credinta, MINUNI CARE NU VIN INSA DE LA MANTUITORUL IISUS HRISTOS, CI DE LA BLESTEMATUL LUCIFER SI CEATA LUI DE DEMONI.
Asadar, cei cu parintii facatori de minuni ai vremurilor din urma (a doua jumatate a sec. XX si prima a sec. XXI), in afara de Sfantul Ioan Maximovici si Cuviosul Paisie Aghioritul, nu mai exisa autentici facatori de minuni ortodocsi. Or exista alti facatori de minuni, chiar si popi, dar care vin din randurile vrajitorilor ghicitori [cu duh diavolesc de ghicire, numit si duh pitonicesc]. De aceia din urma, morti, numai flacarile vesnice ale gheenei si diavolii impreuna lucratori acestor flacari mai stiu. Ceilalti popi vrajitori, aflati inca in viata, de nu se pocaiesc cu lacrimi fierbinti, tot acolo vor ajunge, numarul sfintilor lui Dumnezeu fiind, datorita firii omului, inclinate catre pacat, cu mult mai mic decat numarul pacatosilor ce se scalda in flacarile vesnice ale gheenei lui Lucifer & Co. De unde dar, puzderia de sfinti provenita astazi din randurile popilor vrajitori, mai ales ca aceia sunt anatemizati inca din viata lor de Sfintele Canoane ale Bisericii lui Hristos [anume: Canoanele 45 si 46 ale Sfintilor Apostoli despre impreuna-inchinarea cu ereticii, vrajitorii fiind mai mult decat eretici, necredinciosi satanisti...]???

Razvan

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
  #40  
Vechi 07.11.2008, 14:33:34
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inceputul mesajului precedent este asa:

*Fratia ta, sora Anitza, ai punctat de nota 10.*,
in loc de:
*Ai fratia ta, sora Anitza ai punctat de nota 10..*
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine este aproapele meu? luminitarodina Despre Biserica Ortodoxa in general 30 27.07.2016 11:28:12
Cine este Mos Craciun? florinna01 Generalitati 501 01.01.2016 18:38:31
Parintele Gabriel Nicu ionela7 Generalitati 73 21.06.2013 22:48:33
cine din voi este in Bruxelles? TIBS Generalitati 9 17.06.2010 00:27:49
Cine este responsabil? eclat_de_lune Generalitati 1 07.11.2009 14:57:06