Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 20.06.2010, 02:07:30
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit Sicilia Catania

Si vin si eu cu o completare alaturi de postarea sorei noastre LapetitMoc ,in acesta seara am fost la o manifestare etnico-culturale organizata de o asociatie "CARITAS" se chiama,unde au participat toate etniile care se afla pe teritorul Siciliei si implicit in Catania.Si sa stiti ca suntem destui 18 la numar printre care am fost si noi comunitatea de romani stabiliti aici alaturi de Biserica Ortodoxa Romana de aici .Preotul nostru cu un grup de tineri au cintat cintecele noastre romanesti am preparat si mincare traditionala romaneasca ,a fost o incintare pentru italieni sa vada ca romanii nu sunt numai delicventi ,care fura si fac crime si altele ,ci si romani adevarati patrioti cu o cultura asa cum ii sta bine romanului.M-am simtit mindra ca a fluturat si steagul nostru romanesc printre celalate steaguri si m-am mai simtit mindra si cind toti cei prezenti ne-au aplaudat si au strigat "BRAVO ROMANIA".Asa ca cei care ne blameaza pe noi cei plecati in alte tari sa faca bine sa nu ne mai judece ,sa isi vada fiecare de neputintele lui si ca un sfat ,ar fi bine sa ne unim toti romanii de pretutindeni in Sfinta Rugaciune ,ca numai asa vom mai indrepta ceva in tara noastra.Si nu uitati un lucru :"Dumnezeu ne da atitea daruri cu o dragoste foarte mare ,iar noi primim darurile Lui ,dar nu cu aceeasi dragoste si bucurie pe care El ni le da".Bucurati-va fratilor cu ceea ce v-a dat Dumnezeu ,ca am vazut aici alte natii mult mai sarace decit noi si nici nu va puteti imagina cum traiesc .Reflectati mult inainte de a arunca vorbele,ca noi romani inca nu stim ce este aceea saracia.Dumnezeu sa va ajute pe toti acei neputinciosi si sa ii lumineze pe cei rataciti.Apropiati-va mai mult de biserica si de comuniunea cu Dumnezeu ,faceti mai multa rugaciune si o sa vedeti ,ca incet incet totul se va indrepta ,iar guvernanti nostri vor adopta masuri mult mai blinde ,nu asa dure ca cele de acum.Fiti buni fratii mei si iertati-ma .Doamne Ajuta.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 20.06.2010, 03:13:23
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=Miha-anca;260885]Da, mai ales daca ai ajuns sa nu-ti mai pasa de ea nici cat negru de sub unghie...[/quote
Erata: daca ai ajuns sa nu-ti mai pese...
Reply With Quote
  #93  
Vechi 20.06.2010, 15:00:40
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
De ce am face o asemenea analogie? Sa nu spun ca analogia e cam stramba, fiindca e normal ca sa parasesti fusta mamei la un moment dat.



Scopul vietii este sa te implinesti (mantuiesti). Este un lucru normal, nu egoist. Cum, unde, asta este alta treaba.



Patria unui crestin este Christendom. Atata timp cat esti in Christendom, nu esti imigrant, indiferent unde esti geografic vorbind. In Christendom nu este nici elin, nici iudeu...

Dumnezeu a raduit si a distribuit pamantul si patria fiecarui popor ! La marea judecata, eu cred ca se va tine cont si de nationalitate, printre altele !
Oare daca in tara noastra nu ne convine sa traim ( ca e coruptie, ca sunt prea multi tarani si prosti prin jur, ca politicienii fura, ca oamenii sunt cam lenesi,ca beau mult,ca politia nu-si face datoria totdeuna cum trebuie, justitia la fel...etc...etc...) oare trebuie atunci sa fugim la altii,ca tiganii ?!
Asa si tiganu merge unde ai e mai bine traiul,nu are nci o lege, nici o tara,tara lui e unde o duce bine ,se uraca in caruta cu coviltir, si pleaca...
Ce diferenta e intre romani si tigani, atuncea ?
niciuna !
Romanul trebuie sa aiba inaltul sentiment al datoriei (de provenienta etica germana,dealtfel ) si sa ramana in tara lui, asa cum e ea,pentru a contribui cu putinul lui, la binele comun !
Reply With Quote
  #94  
Vechi 20.06.2010, 15:05:59
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Dumnezeu a raduit si a distribuit pamantul si patria fiecarui popor ! La marea judecata, eu cred ca se va tine cont si de nationalitate, printre altele !
Desigur ca tu poti crede ce doresti, dar in Biblie gasim ca oameni placuti lui Dumnezeu, cum au fost Avraam, Ilie, David sau chiar Iisus , au plecat din tara lor, unii trimisi chiar de Dumnezeu in strainatate.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #95  
Vechi 20.06.2010, 17:09:02
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Dumnezeu a raduit si a distribuit pamantul si patria fiecarui popor ! La marea judecata, eu cred ca se va tine cont si de nationalitate, printre altele !
Oare daca in tara noastra nu ne convine sa traim ( ca e coruptie, ca sunt prea multi tarani si prosti prin jur, ca politicienii fura, ca oamenii sunt cam lenesi,ca beau mult,ca politia nu-si face datoria totdeuna cum trebuie, justitia la fel...etc...etc...) oare trebuie atunci sa fugim la altii,ca tiganii ?!
Asa si tiganu merge unde ai e mai bine traiul,nu are nci o lege, nici o tara,tara lui e unde o duce bine ,se uraca in caruta cu coviltir, si pleaca...
Ce diferenta e intre romani si tigani, atuncea ?
niciuna !
Romanul trebuie sa aiba inaltul sentiment al datoriei (de provenienta etica germana,dealtfel ) si sa ramana in tara lui, asa cum e ea,pentru a contribui cu putinul lui, la binele comun !
Iti amintesc ca multi sfinti si-au parasit tara de origine, din diverse motive.
Sfantul Nectarie de Egina si Sf Siluan, printre cei mai noi.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #96  
Vechi 20.06.2010, 17:14:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Oare daca in tara noastra nu ne convine sa traim ( ca e coruptie, ca sunt prea multi tarani si prosti prin jur, ca politicienii fura, ca oamenii sunt cam lenesi,ca beau mult,ca politia nu-si face datoria totdeuna cum trebuie, justitia la fel...etc...etc...) oare trebuie atunci sa fugim la altii,ca tiganii ?!
Asa si tiganu merge unde ai e mai bine traiul,nu are nci o lege, nici o tara,tara lui e unde o duce bine ,se uraca in caruta cu coviltir, si pleaca...
Ce diferenta e intre romani si tigani, atuncea ?
niciuna !
Romanul trebuie sa aiba inaltul sentiment al datoriei (de provenienta etica germana,dealtfel ) si sa ramana in tara lui, asa cum e ea,pentru a contribui cu putinul lui, la binele comun !
Nu ca tiganii( desi sunt multe aspecte de invatat si de la ei)
Fugim ca niste oameni batjocoriti in ultimul hal in propria tara si care vor sa asigure un trai decent lor si familiei lor fiind constienti ca TRAIM DOAR O SINGURA DATA.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 21.06.2010, 00:55:16
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit da !

parca isus cristos ne indeamna la jertfire de sine,asa mica si neinsemnata, la dimenisunea minuscula a posibilitatilor noaste marginite,umane !
oare pietroiul fix si imobil,numit tara noastra,se misca fugind de el, sau punand umarul,la impins inainte,dupa cat poate fiecare,mai mult sau mai putin !

vrem nu vrem, suntem 22 de milioane de membri in echipajul vasului Romania !
daca voi ai pretuiti pe cei care dezerteza spre alte corabii,unde e mai bine,si pe noi ne lasa de izbeliste,atunci numai crestina nu e pozitia voastra !

oare nu e graitoare fapta lui iuda de a-l vinde pe mantuitor pentru 30 de arginti ?!
nu a fost oare iuda pototipul clasic al tradatorului care isi vinde echipajul,cu tot cu capitan, pentru binele lui ?

iubiti-i voi pe tradatori, eu nu pot sa-i pretuiesc ,si nu ma-s duce nicodata la drum cu astfel de oameni, n u as avea increde in ei !
Reply With Quote
  #98  
Vechi 21.06.2010, 13:45:49
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
parca isus cristos ne indeamna la jertfire de sine,asa mica si neinsemnata, la dimenisunea minuscula a posibilitatilor noaste marginite,umane !
oare pietroiul fix si imobil,numit tara noastra,se misca fugind de el, sau punand umarul,la impins inainte,dupa cat poate fiecare,mai mult sau mai putin !

vrem nu vrem, suntem 22 de milioane de membri in echipajul vasului Romania !
daca voi ai pretuiti pe cei care dezerteza spre alte corabii,unde e mai bine,si pe noi ne lasa de izbeliste,atunci numai crestina nu e pozitia voastra !

oare nu e graitoare fapta lui iuda de a-l vinde pe mantuitor pentru 30 de arginti ?!
nu a fost oare iuda pototipul clasic al tradatorului care isi vinde echipajul,cu tot cu capitan, pentru binele lui ?

iubiti-i voi pe tradatori, eu nu pot sa-i pretuiesc ,si nu ma-s duce nicodata la drum cu astfel de oameni, n u as avea increde in ei !
Radu, exagerezi.
Banuiesc ca nu ai copii. Unii oameni isi parasesc tara ca sa le ofere copiilor ceva mai bun decat au avut ei parte. Fac pentru asta multe sacrificii.
Cand pleci in alta tara nu pleci neaparat la mai bine. Este greu sa pleci. Nu iti sunt recunoscute diplomele si experienta in general, trebuie sa accepti umil:inte mai ales la inceput, este greu sa iti lasi familia si prietenii si greu, la inceput, sa iti faci atii.

In afara de asta, poti pune umarul si acolo unde pleci. Si in alte tari este nevoie de calitati si competenta.
Nu stiu de unde ai luat ideea ca patriotismul este o virtute crestina. Este ceva natural, dar nu neaparat crestin. Ideea de patrie si natiune este oricum moderna, si nu este crestina.
In Biblie si traditia crestina poti vedea nenumarati oameni care pentru a-l urma pe Dumnezeu si-au parasit tara de origine.
Chiar asa incepe si istoria poporuluoi evreu - Dumnezeu i-a spus lui Avram sa isi paraseasca tara si familia..
Si inca, religia iudaica era foarte concentrata pe o tara, pamantul promis.. Crestinismul nu mai este asa. Noi suntem cetateni ai imparatiei lui Dumnezeu in primul rand.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #99  
Vechi 21.06.2010, 22:20:56
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Radu, exagerezi.
Banuiesc ca nu ai copii. Unii oameni isi parasesc tara ca sa le ofere copiilor ceva mai bun decat au avut ei parte. Fac pentru asta multe sacrificii.
Cand pleci in alta tara nu pleci neaparat la mai bine. Este greu sa pleci. Nu iti sunt recunoscute diplomele si experienta in general, trebuie sa accepti umil:inte mai ales la inceput, este greu sa iti lasi familia si prietenii si greu, la inceput, sa iti faci atii.

In afara de asta, poti pune umarul si acolo unde pleci. Si in alte tari este nevoie de calitati si competenta.
Nu stiu de unde ai luat ideea ca patriotismul este o virtute crestina. Este ceva natural, dar nu neaparat crestin. Ideea de patrie si natiune este oricum moderna, si nu este crestina.
In Biblie si traditia crestina poti vedea nenumarati oameni care pentru a-l urma pe Dumnezeu si-au parasit tara de origine.
Chiar asa incepe si istoria poporuluoi evreu - Dumnezeu i-a spus lui Avram sa isi paraseasca tara si familia..
Si inca, religia iudaica era foarte concentrata pe o tara, pamantul promis.. Crestinismul nu mai este asa. Noi suntem cetateni ai imparatiei lui Dumnezeu in primul rand.
aceasta disolutie in cosmopolis este,cred, un pic, orientata inspre extrema stanga, comunista !
si comunistii ziceau tot asa, prin gura comisarului politic tov. trotky,insa asta e alta problema,si nu e locul sa o dezvolt aici !

ar trebui sa zic, ca eu as fi primul care sa plec, asa sunt de nemultumit si de dezamagit de starea actuala,morala si social-economica a tarii ! mai ales sunt nemutumit de delasara si promiscuitatea morala a marii mase a romanilor, romanul-daca nu poate sa te insele nu e sanatos in ziua aia !!! (aviz pt cei care intra in relatii de afaceri !)
eu sunt prmul care dau in roman, cu biciul, pt ca ai trebuie un bici tare !( la fel cristos a pus mana pe bici, si nu a stat la taclale cu talharii din templu-dovada de eficenta divina si nu de vorbarie fada !)
insa cu toate astea,poate si pt ca sunt ardelean,si am invatat din etica germana,ca e corect sa ramai pe pozitii, fie ce o fi .,.consoder ca asa e corect, sa ne ridicam sau sa cadem cu poporul nostru !

si...o intrebare: oare uciderea de frati din '989,nu ne urmareste ca natie, ca un blestem,ce ne impideica sa ne unim si sa facem ceva ?
suntem singura tara din lume,ca sa nu zic din europa, in care schimbarea de sitem,s-a facut cu sange de om !
DE CE ?
Reply With Quote
  #100  
Vechi 21.06.2010, 22:33:12
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Stiu ca acum cineva o sa ma stropeasca despre ce face un roman dupa ce se uita pe geam:
- pune ghena si cainele pe forum
- se intreaba daca respectivul 4 ped are suflet
- si apoi incearca s-o tunda din tara.
Si probabil spera sa-si ia si gunoiu' si lighioanele.

In principiu are dreptate.

Dar imi asum riscul.

Este un pacat sa emigrezi? Daca a emigra ar insemna sa-ti fie mai usor in acesta viata?
Sau este o virtute sa nu emigrezi?

Lasand la o parte aspectul ca nici acolo nu fug cainii cu covrigi in coada.
Ma intereseaza din punct de vedere al invataturii crestine.
Intr-un loc evident, unde exista biserica ortodoxa in acel oras.

In conditiile in care inca ai parinti in tara si socrii + 1 frate.
Care probabil n-or sa vrea sa vina cu tine.
Iertata sa-mi fie interventia dar nu vad nici o legatura intre emigrare si credinta ,asta nu inseamna ca daca emigrezi uiti de credinta ta de Dumnezeu .Oriunde in lume te vei afla daca ai credinta acolo va ramine in sufletul tau si te va insotii peste tot .
Reply With Quote
Răspunde

Tags
emigrare



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01