Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 13.03.2007, 11:29:53
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb



Eu personal sunt pentru purtarea fustei nu numai in biserica, ci si in afara. Insa exista situatii cand se intampla sa nu poti merge pe acest "tipic". De aceea cred ca nu trebuie condamnate femeile care se imbraca ne-traditionalist, pentru ca numai Dumnezeu stie ce-i in sufletul lor si nu suntem noi pusi sa judecam.
Da Mirela ai dreptate barbatii sint tot mai putin barbati.Si barbatii o sa fie tot mai putin barbati...cu fiecare generatie! Pentru ca le lipseste familia. Le lipseste mama in primul rind....desii nu-s toti orfani. Lipsindu-le mama le lipseste credinta. Si fara Dumnezeu nimic nu-i posibil. Un cerc vicios din care din nou doar femeia ne poate scoate. Pe undeva pe forum se discuta de rolul femeii in societate, scriptura. Fara Maica Domnului nici acum nu iesam din cercul vicios in care ne-a dus Eva.... Ori femeia nu ne poate scoate din acest cerc vicios decit prin smerenie, credinta multa. Asa cum a facut-o Maica Domnului. Cind femeia ia ea conducerea (stiu ce urmeaza da imi asum raspunderea celor spuse) urmeaza efectul Eva. Iar actual femeia a luat conducerea societatii mai ales prin abandonarea calitatii de mama pentru calitatea de barbat. Nu vreau sa fiu complet gresit inteles. Femeile sin inteligente si sint jumatatatea barbatului...ca atare iau deciziile impreuna cu el.Impreuna. Nu eu doresc sa fie asa. Dumnezeu a facut prin fiziologia femeii deja lucrul acesta. L-a intirit scris prin VT si NT. Locul femeii este linga barbat dar nu in fata lui. Linga.
In momentul cind vom intelege cu totii lucru asta o sa frinam mersul spre dezastru.Nu o sa-l oprim dar il vom incetinii mult. Purtarea vestimentatiei corespunzatoare sexului o sa fie doar un efect secundar si nu altceva. Vezi tu Mirela toate lucrurile sint legate intre ele. Nu-i vorba ca femeia poarta fusta sau nu, capul acoperit sau nu. Chestia asta imi este prin ea insasi complet egala. De ce o face si semnul exterior a carei evolutii este...asta nu-mi este deloc egal. Nu faptul ca o femeie este manager ma deranjaza. Consider ca uneori este mult mai capabila decit un barbat cu aceleasi studii ci faptul ca nu-i locul ei peste barbati. Acum linsati-ma![/quote]

eu sunt femeie draga marius si totusi.....iti MULTUMESC PENTRU ACEST FRUMOS MESAJ!! am senzatia ca tu ai scris ceea ce eu am gandit...dar tu te-ai exprimat atat de frumos incat nu as mai avea ce adauga eu...Doamne ajuta:)
Reply With Quote
  #92  
Vechi 13.03.2007, 13:42:29
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Iar eu iti multumesc Jeni ca existi pentru ca esti una dintre singurele 2 femei care ma inteleg:) (prima e mama) Nu sint nici pe departe cel care doreste femeia sa stea la cratita si sa taca (ma rog ultima citeodata da!:D) Ba mai mult sint convins ca rolul pentru care trebuie luat Oscarul este cel "secundar" de femeie si nu cel principal de barbat.Femeii Dumnezeu i-a dat puterea viitorului pe cind barbatului doar cea prezenta. E o mare diferenta.
Am asistat la o nastere. Daca barbatii trebuiau sa nasca specia umana se stingea de mult. Noi avem curaj sa ne spargem capetele dar mult mai putin sa ne sacrificam.....
Si totusi barbatului i-a fost harazit rolul "ultimului cuvint" pe care din pacate nu-l prea mai spune de mult. Si asta nu doar prin Biblie si Faptele Apostolilor sau Sfintilor ci chiar prin balanta hormonala.In situatii cu adevarat de stress mai ales neprevazut barbatii reactioneaza mult mai "rece"...
Nu are nimic cu inteligenta sau vointa sau altceva...este pur si simplu programat fiziologic
Reply With Quote
  #93  
Vechi 13.03.2007, 19:49:58
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Iar eu iti multumesc Jeni ca existi pentru ca esti una dintre singurele 2 femei care ma inteleg:) (prima e mama)
Ooooff! nevestele astea... cum nu ne inteleg ele pe noi... dar cum ne mai suporta!

e valabil si viceversa, desigur ! :D

"In situatii cu adevarat de stress mai ales neprevazut barbatii reactioneaza mult mai "rece"... "

Da, asta este regula, dar sa te fereasca D-zeu, ca femeie, sa ai parte de exceptii ca atunci sa vedem cine mai sta in picioare.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 13.03.2007, 22:27:20
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Juli
Cam depasiram subiectul...
In fine, pentru unii legea-i lege, pentru altii e tocmeala.
Iar despre cei care se indoiesc ca Iisus este Dumnezeu eu zic ca pot sa vina si in rochie de plaja la biserica, ca tot nu fac diderenta...
O sa incerc sa nu o iau ca pe un atac personal, desi este clar ca asta este.
Cu ce gresesc daca doresc sa ma documentez despre aceste legi si incerc sa le inteleg, desi din cate am vazut, nu trebuie intelese si respectate. Si cum se face, ca desi ma indoiesc ca Iisus este Dumnezeu, nu as putea intra intr-o biserica imbracata indecent? Iti spun eu raspunsul: tine de educatie, respect fata de cei din jur si in primul rand fata de mine.

pentru dmb: am spus ca nu cred ca Iisus a fost Dumnezeu, ci a fost om. Asta nu inseamna ca neg existenta unei forte spirituale, viata de dupa moarte etc. Mi se pare cam dur sa mi se puna eticheta "nu cred". Lumea nu se imparte intre cei care cred si cei care nu. Oricum iti multumesc frumos pt raspunsurile tale, desi parerile noastre nu coincid, respect modul in care ti-ai expus opiniile.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 14.03.2007, 01:30:10
IC IC is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2007
Mesaje: 83
Implicit

Buuun, hai ca am tot vorbit despre tinuta femeii. Poate imi spune cineva cum ar trebui sa se imbrace si un barbat la biserica...
Si poate imi mai spune cineva cum trebuie sa se prezinte femeia la biserica dupa ce a trebuit sa satisfaca neviole sexuale ale unui barbat tampit. Imi cer scuze de exprimare, dar pe toate topicurile se vorbeste despre femei si despre ce pacate savarseste ea.
Doamne ajuta!
Ioana
Reply With Quote
  #96  
Vechi 14.03.2007, 08:05:46
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Exista o povestire cu niste femei "abia sculate de linga barbatii nostrii" ajunse la un grad mare de desavirsire. Cei mai cu memoria buna iti vor spune cu siguranta unde o gasesti.
Nu stiu cum trebuie sa se imbrace barbatii in biserica dar eu n-am mers la nunta mea mai bine imbracat ca la Liturghie!
Reply With Quote
  #97  
Vechi 14.03.2007, 11:25:28
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Citat:
În prealabil postat de Juli
Cam depasiram subiectul...
In fine, pentru unii legea-i lege, pentru altii e tocmeala.
Iar despre cei care se indoiesc ca Iisus este Dumnezeu eu zic ca pot sa vina si in rochie de plaja la biserica, ca tot nu fac diderenta...
O sa incerc sa nu o iau ca pe un atac personal, desi este clar ca asta este.
Cu ce gresesc daca doresc sa ma documentez despre aceste legi si incerc sa le inteleg, desi din cate am vazut, nu trebuie intelese si respectate. Si cum se face, ca desi ma indoiesc ca Iisus este Dumnezeu, nu as putea intra intr-o biserica imbracata indecent? Iti spun eu raspunsul: tine de educatie, respect fata de cei din jur si in primul rand fata de mine.
Imm, nu este un atac personal... Imi pare foarte rau (sincer) daca te-am jignit, dar cred ca de fapt ma adresam in primul rand persoanei mele; pentru mine Biserica nu reprezenta nicicum mai mult decat un muzeu de arta, o sala de concert (...Biserica Elefterie are un cor divin, de exemplu). A devenit apoi o curiozitate, si asa a inceput totul...pentru mine.
De aceea zic, si cred ca stii, Biserica reprezinta Trupul Lui Hristos Care este Dumnezeu deplin (si Om deplin), aici I se aduc laude si in acelasi timp, tot aici, in Biserica, El - Dumnezeu se jertfeste (si pentru cel ce cred si pentru cel ce nu crede).

Eu mi-am "permis" ani de zile sa Il consider pe Dumnezeu "o forta" si sa "discut" cu El "la o cafea si-o tigara" (ori mai rau...). Poate de aceea poate par extremista in privinta tinutei (si altele), pentru ca se spune ca si convertirea trebuie sa fie macar pe masura faptelor trecute (exemple contemporane precum Monica Fermo, Danion Vasile etc., oameni care si-au expus viata trecuta, iar astazi ne dau exemplu de viata "in Hristos").
Reply With Quote
  #98  
Vechi 14.03.2007, 11:32:08
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IC
Si poate imi mai spune cineva cum trebuie sa se prezinte femeia la biserica dupa ce a trebuit sa satisfaca neviole sexuale ale unui barbat tampit.
O astfel de femeie trebuie sa imbrace haina rabdarii, a sperantei si a credintei.

Problema asta depaseste deja subiectul tinutei si ma duce cu gandul la intrebarea din ce cauza s-a ajuns aici?...
Reply With Quote
  #99  
Vechi 14.03.2007, 12:29:33
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si eu sunt femeie casatorita, de multe ori mi-am pus si eu aceasi intyrebare..raspunsul este sfatuieste-te cu duhovnicul!! este foarte important, pentru ca de multe ori din cauza postului trupesc neacceptat de ambii soti se ajunge la adulter sau mai rau la divort. totul trebuie facut cu DREAPTA SOCOTEALA!! aminteste-ti cum erai tu inainte de a_L cunoaste pe Hristos? puteai intelege acest post? nu cred, acum e timpul sa il inveti pe sotul tau ( sau sotia) sa IL cunoasca pe hristos apoi sa ii ceri sa intelega rostul postului alimentar si trupesc. TRBUIE foarte multa dragoste si jertfa aici sa avem grija ca de la credinta dreapta la habotnicie e un pas..DREAPTA SOCOTEALA IN TOATE cu drgaoste jenica
Reply With Quote
  #100  
Vechi 14.03.2007, 12:40:24
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sa nu uitam ca Hristos nu ne cere NICIODATA MAI MULT DECAT PUTEM FACE, si totodata sa nu uitam ca cel mai important este sufletul, nu pozita trupului. sa nu incercam sa devenim dintr-o data sfinti, calea aceasta prewsupune multa dragoste, multa jertfa, e adevart ca atunci cand inima cunoaste pe Hristos cauta sa schimbe lumea!! dar nu intodeauna asta este calea. Sa avem dreapta socoteala in toate si in tinuta si in sfaturi si in viata de familie. Eu spre exemplu am avut o viata foarte zbucimata...dar cu rabdare si ajutorul Maicii Domnului, merge si sotul meu acum la biserica, posteste, se spovedeste si asta NU pt ca i-am cerut-o eu..ci pentru ca din cauza sanatatii mele deseori a vazut singur ajutorul rugacinunii, postului..deci intr-un cuvant sa lasam pe Hristos sa ii schimbe inima noi doar sa ne rugam cu dragoste si rabdare!! nu cu habotnicie. de multe ori o incercare o ispita o boala deschde usa inimii deci sa ne lasam in voia Lui D-zeu si sa avem nadejde ca asa cum m-a iertat pe mine pacatoasa cu SIGURANTA va intoarce si pe sotul, sotia, fratele sau mama mea.. cu dragoste jenica
SORA IOANA ITI RECOMAND RUGACIUNE SI MULTA DRAGOSTE asta e calea sa il faci pe sotul tau sa inteleaga...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 18:30:18
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Spovedania trebuie tinuta costel Pocainta 10 29.01.2010 15:08:28
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
trebuie sa eavem tinuta aprte beatrice Tinuta in Biserica 66 13.11.2007 22:02:57