Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.07.2006, 11:05:35
marlene marlene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2006
Mesaje: 24
Implicit

Eu cred ca ar trebui sa avem o tinuta decenta...cel putin noi femeile ar trebui sa fim acoperite pe cap
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.07.2006, 10:39:01
nicoleta34 nicoleta34 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2006
Mesaje: 17
Implicit

De acord cu tine! Sa avem vesminte decente si capul acoperit, dar mai degraba le vad pe batrine asa decat pe doamnele de la oras. Asa ca fiecare vine cum crede de cuviinta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.07.2006, 12:34:20
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Fratilor, va laud ca in toate va aduceti aminte de mine si tineti predaniile cum vi le-am dat.Dar voiesc ca voi sa stiti ca Hristos este capul oricarui barbat, iar capul femeii este barbatul, iar capul lui Hristos: Dumnezeu. Orice barbat care se roaga sau prooroceste, avand capul acoperit, necinsteste capul sau. Iar orice femeie care se roaga sau prooroceste, cu capul neacoperit, isi necinsteste capul ; caci tot una este ca si cum ar fi rasa. Caci daca o femeie nu-si pune val pe cap, atunci sa se si tunda. Iar daca este lucru de rusine pentru femeie ca sa se tunda ori sa se rada, sa-si puna val. Caci barbatul nu trebuie sa-si acopere capul, fiind chip si slava a lui Dumnezeu, iar femeia este slava barbatului. Pentru ca nu barbatul este din femeie, ci femeia din barbat. Si pentru ca n-a fost zidit barbatul pentru femeie, ci femeia pentru barbat. De aceea si femeia este datoare sa aiba (semn de) supunere asupra capului ei, pentru ingeri. Totusi, nici femeia fara barbat, nici barbatul fara femeie , in Domnul. Caci precum femeia este din barbat, asa si barbatul este prin femeie si toate sunt de la Dumnezeu. Judecati in voi insiva: Este, oare, cuviincios ca o femeie sa se roage lui Dumnezeu cu capul descoperit? Nu va invata oare insasi firea ca necinste este pentru un barbat sa-si lase parul lung? si ca pentru o femeie, daca isi lasa parul lung, este cinste? Caci parul i-a fost dat ca acoperamant. Iar daca se pare cuiva ca aici poate sa ne gaseasca pricina, un astfel de obicei (ca femeile sa se roage cu capul descoperit) noi nu avem , nici Bisericile lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.07.2006, 12:35:50
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Epistola Intaia catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel; cap. 11, versetele 2-16
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.08.2006, 00:43:22
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si credeti ca daca veti umbla cu fusta pana in pamant si cu baticul pana pe ochi Dumnezeu va asculta rugaciunile mai mult decat uneia care vine cu capul descoperit si in pantaloni???
Asta este problema...se face prea mult caz si prea multa parada de aspecte exterioare...cum sa te imbraci,cum sa stai,cum sa te misti si de cate ori sa te uiti in sus sau in jos,eventual si sa numeri daca ai facut un anume numar de Sf.cruci in timpul slujbei...iar esenta,adica vorbirea si simtirea prezentei lui Hristos o lasam de-o parte...asta este realitatea mai ales la ortodocsii romani
Eu cred ca poti veni asa cum simti...important este de ce vii la biserica...si sunt convinsa ca cine vine pt Hristos stie si cum sa se imbrace...de fapt exteriorul tau este reflexia propriului interior.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.08.2006, 16:29:08
Iacov
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand mergi sa te intalnesti cu seful de la servici, te imbraci intr-o tinuta care sa denote respect. De ce nu L-am respecta si pe D-zeu?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.09.2006, 00:55:09
ralu ralu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2006
Mesaje: 1
Implicit

eu cred ca toate se intampla la timpul potrivit si cand considera Dumnezeu de cuviinta..o persoana care doar "frecventeaza" biserica e posibil sa o remrcam ca fiind imbracata daca nu vulgar cel putin inadecavat..daca aceea persoana de la un moment dat gaseste un alt scop pentru care trece pragul unei biserici cred ca automat tinuta se schimba..totul vine din interior..nu cred ca ar trebui sa impunem o anumita tinuta si nici nu ar trebui sa judecam pe nimeni..exista niste trepte pe care le urcam pe plan spiritual sau din contra le coboram.si e firesc sa fie asa.e drept ca ar fi corect ca noi fetele sa purtam batic pe cap shi fuste lungi..dar cred ca la inceput intervin anumite lucruri de genu..stanjeneala sau disconmfort..cu timpu insa dipsar..e nevoie de rabdare si de multa rugaciune
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.09.2006, 09:11:58
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

imi cer iertare ca ma bag si eu.
dar ma bucura ca macar se pune problema tinutei , ca apoi vin si gandurile cele bune.
in primul rand trebuie constientizat exact pentru ce mergi la biserica. la fel cum eu ca barbat imi pun problema: daca Iisus ar trebui sa mearga la biserica in ce s-ar imbraca, asa femeile trebuie sa se intrebe daca Maica Domnului ar merge in locul vostru la biserica in ce s-ar imbraca?
mergem sa ne rugam. atunci stau si ma intreb cu ce smerenie si dragoste fata de Biserica poti merge imbracat extravagant. tinuta trebuie sa fie in asemenea masura aleasa incat sa nu atragi privirile celorlalti si sa ii smintesti. noi barbatii suntem atrasi de frumusetea feminina ca vrem ca nu vrem. de ce credeti ca pe Muntele Athos nu e permis accesul femeilor. ca doar calugarii sunt mai presus de pacate decat noi cei de la oras. credeti ca Maica Domnului o sa felicite pe cineva ca a venit cu o superba fusta mini la biserica si ca a zmintit o gramada de barbati slabi?
la fel si noi barbatii trebuie sa avem aceeasi grija.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.09.2006, 03:04:20
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Mi-a placut pozitia pe care a luat-o Clausemi. Ce conteaza inainte de toate e legatura noastra cu Dumnezeu. Din ce aceasta legatura e mai profunda, din asta o sa fie si efecte asupra exteriorului nostru: fusta, esarfa pe cap, renuntarea la bijuterii, renuntarea la accesoriile de toate tipurile, simplitate, renuntarea la lucrurile care numai stau ingramadite in sifonier, cand altii n-au cu ce sa se imbrace, etc. Chestiunile de tip fard, machiaj, etc sunt evident excluse. Nu cred ca o crestina autentica s-ar gandi ca poate cu asa ceva sa imbunatateasca ce Dumnezeu a creat.

Si eu cred ca apoi transformarea se continua si femeia doreste sa fie tot timpul ca in biserica. Nu se poate cu ceva pe cap, fiindca societatea este de asa natura, si am fi chiar considerati ca farisei, dar celelalte sunt posibile. O femeie in fusta e mult mai feminina, mai ea, mai reala. As dori si parerea barbatilor!!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.10.2006, 20:39:59
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Si credeti ca daca veti umbla cu fusta pana in pamant si cu baticul pana pe ochi Dumnezeu va asculta rugaciunile mai mult decat uneia care vine cu capul descoperit si in pantaloni???
Asta este problema...se face prea mult caz si prea multa parada de aspecte exterioare...cum sa te imbraci,cum sa stai,cum sa te misti si de cate ori sa te uiti in sus sau in jos,eventual si sa numeri daca ai facut un anume numar de Sf.cruci in timpul slujbei...iar esenta,adica vorbirea si simtirea prezentei lui Hristos o lasam de-o parte...asta este realitatea mai ales la ortodocsii romani
Eu cred ca poti veni asa cum simti...important este de ce vii la biserica...si sunt convinsa ca cine vine pt Hristos stie si cum sa se imbrace...de fapt exteriorul tau este reflexia propriului interior.
Sunt de acord ca nu trebuie sa te imbraci indecent in biserica. de fapt oriunde. Dar atata vreme cat pe strada nu este indecent sa umble femeile acoperite, nu vad de ce in sfanta biserica ar fi, asta tine de pura traditie. Pe vremea Maicii domnului asa era portul, dar si clima ii determina sa se acopere ca sa se fereasca de insolatie, de nisip. Ca la beduini. Dar la noi nu vad rostul. Sigur, inca o data ca trebuie decenta, dar nu trebuie sa fim fanatici. Dumnezeu sa va ajute tuturor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 19:30:18
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 16:47:33
Spovedania trebuie tinuta costel Pocainta 10 29.01.2010 16:08:28
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 23:34:48
trebuie sa eavem tinuta aprte beatrice Tinuta in Biserica 66 13.11.2007 23:02:57