Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1011  
Vechi 21.12.2010, 21:18:12
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionutr Vezi mesajul
Intelegem se pare diferit notiunea de spiritual. Ca sa fiu mai clar: nu cred intr-o entitate dumnezeiasca care are reguli si toane si razbunari. Cred intr-o constiinta cosmica comuna ce ne unifica pe toti, indiferent de religie, orientare sexuala sau alte optiuni personale. Mai exact, cred in a face bine dar am un respect enorm pentru adevar, o notiune calcata in picioare de toate religiile din lume.

Si sa ne intelegem: n-am nici o pretentie de la voi sau orice altcineva, aia nu e o lista de pretentii de la voi pentru ca nu sunteti voi in masura sa mi le acordati sau nu, nu sunteti nici un fel de autoritate asupra drepturilor omului. Este o lista de lucruri normale conform oricarei constitutii si legislatii, inclusiv cerei sub a carei incidenta intram si noi. Religia trebuie sa fie o optiune personala si niciodata un criteriu de filtrare sau prietenie intre oameni.

Eu(si nu sunt singurul) voi lupta pana la ultimul suflu impotriva abuzurilor facute de religie(de orice fel, n-am nici un fel de preferinta). Ma voi opri doar in ziua in care opriti clopotele, va platiti singuri facturile, lasati copiii sa isi aleaga singuri soarta si admiteti ca Romania NU este un stat crestin-ortodox, ci laic. Intelegeti gresit notiunile de majoritate si drepturile omului.

Ionut,nu esti singur,mai gandesc si altii asa,(eu,de exemplu).E trist ca suntem putini,dar asta e,intotdeauna cei mai multi care gandeau intr-un anumit fel au crezut ca adevarul e de partea lor,aducand ca argument(constient sau inconstient) faptul ca sunt MULTI!
Subscriu cu toata convingerea la ideea ca cei ce vor biserici si temple,sa si le faca DIN BANII LOR!Copilului meu ii citesc eu Biblia acasa(sau il pun s-o citeasca,daca vrea) si-l las sa-si puna intrebari si sa gandeasca,(raspunzandu-i ce si cat stiu)nu-l spal pe creier invatandu-l cum se face corect crucea,cum se tine post,spovedanie,impartasanie, si alte ritualuri apartinatoare cultului crestin- ortodox.Cine vrea sa-i invete treburile astea pe copiii lui n-are decat,dar nu ni le bagati pe gat in scoli,intr-un cadru institutionalizat!
Reply With Quote
  #1012  
Vechi 21.12.2010, 22:22:02
ionutr ionutr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2010
Mesaje: 8
Implicit pai fii atent

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
ce cauti tu pe acest forum nu ai altceva mai bun de facut doar esti dezvoltator software
Ce caut aici?

1) Nu e un ton primitor. Daca esti crestin, invata sa iti cinstesti oaspetele.
2) Caut contact cu a voastra comunitate. Incerc astfel sa comunic o realitate greu de imaginat din interiorul grupului, incerc sa apelez la natura buna a acestor oameni(sunt convins ca majoritatea sunt crestini din intentii BUNE) poate capat niste intelegere de cat de greu e sa NU fii crestin in mijlocul crestinilor si ii rog numai sa vada 2 minute lumea prin ochii mei. Apoi, fiecare cu vointa, inima si mintea lui.
Reply With Quote
  #1013  
Vechi 22.12.2010, 00:13:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionutr Vezi mesajul
Incerc astfel sa comunic o realitate greu de imaginat din interiorul grupului (...) de cat de greu e sa NU fii crestin in mijlocul crestinilor si ii rog numai sa vada 2 minute lumea prin ochii mei. Apoi, fiecare cu vointa, inima si mintea lui.

Este curios ce spuneți. Mie mi se pare că e greu să fiu creștin în mijlocul ateilor și păgânilor. Să vedeți ce greu e să îi educi pe cei mici în Cristos și să îi pregătești zilele acestea pentru întâmpinarea Nașterii Domnului, într-o lume în care cei mici vorbesc despre cadouri, iar cei mari despre porc. Fiindcă în lumea împărțită între atei și păgâni în care trăiesc eu, Crăciunul nu înseamnă deloc ziua onomastică a regelui nostru, ci asta înseamnă: porc și cadouri.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.12.2010 at 00:18:41.
Reply With Quote
  #1014  
Vechi 22.12.2010, 18:47:21
ionutr ionutr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2010
Mesaje: 8
Implicit Doar pt Dvs

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este curios ce spuneți. Mie mi se pare că e greu să fiu creștin în mijlocul ateilor și păgânilor. Să vedeți ce greu e să îi educi pe cei mici în Cristos și să îi pregătești zilele acestea pentru întâmpinarea Nașterii Domnului, într-o lume în care cei mici vorbesc despre cadouri, iar cei mari despre porc. Fiindcă în lumea împărțită între atei și păgâni în care trăiesc eu, Crăciunul nu înseamnă deloc ziua onomastică a regelui nostru, ci asta înseamnă: porc și cadouri.
Foarte de acord domnule Mihnea. Asta inseamna Craciun la romani. Daca-mi permiteti insa, o sa va spun ca nu ii educati pe cei mici in Cristos, varsta fiind prea mica pentru educatie in ceva ce nu au de unde sa inteleaga. Orice informatie prea complicat de digerat pentru un copil dar totusi primita se inmagazineaza in creier cu caracter absolut si se numeste spalare de creier, nimic altceva. Asa cum poate doar 0.05% din adulti ajung vreodata sa se intrebe daca 2+2 chiar fac 4 ... la fel sunt si aceste chestiuni.

Dvs ce faceti nu e cu nimic diferit de inregimentarea facuta de Hitler: luati de mici, invatati principiile lui(sau ale voastre), la 15-16 ani erau deja gata de lupta. La fel si mini-fanaticii vostri de maine. Va rugam, dati-le o sansa copiilor sa faca singuri aceasta alege, incetati sa fiti tirani fascisti in numele "binelui". Ideile nu se IMPUN altora, cu atat mai putin copiilor vostri pe care aveti pretentia ca ii iubiti. Si daca voi credeti ca :

- botezandu-l fara sa-l intrebati cand abia a venit pe lume
- invatandu-l de Dzeu la o varsta la care nu poate intelege
- trimitandu-l la o scoala unde se preda religie de timpuriu
- speriandu-l cu Iadul si consecintele pacatului

... daca voi credti ca prin cele de mai sus NU va impuneti ideile si de fapt il lasati sa aleaga, va rog re-examinati unde exact e punctul in care el alege. Ce ziceti crestinilor, ne demonstrati si noua ca sunteti oameni buni? Lasati copiii in pace.
Reply With Quote
  #1015  
Vechi 22.12.2010, 20:24:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionutr Vezi mesajul
Ce ziceti crestinilor, ne demonstrati si noua ca sunteti oameni buni? Lasati copiii in pace.
Dacă prin "a lăsa în pace" înțelegeți a fi lăsați pradă ușoară influențelor seculariste (dacă nu chiar fățiș sataniste) dintr-un mediu rupt de Dumnezeu, atunci nu, nu-i lăsăm în pace. Îi învățăm de mici să trăiască. Căci pacea noastră asta înseamnă: pacea lui Cristos, și nici altă viață nu credem că este cu putință, decât viața în Cristos.

Voi, aveți grijă de copiii voștri, iar noi vom avea toată grija față de ai noștri.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #1016  
Vechi 22.12.2010, 20:24:36
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionutr Vezi mesajul
Dvs ce faceti nu e cu nimic diferit de inregimentarea facuta de Hitler: luati de mici, invatati principiile lui(sau ale voastre), la 15-16 ani erau deja gata de lupta. La fel si mini-fanaticii vostri de maine. Va rugam, dati-le o sansa copiilor sa faca singuri aceasta alege, incetati sa fiti tirani fascisti in numele "binelui". Ideile nu se IMPUN altora, cu atat mai putin copiilor vostri pe care aveti pretentia ca ii iubiti.
Cum se numește, dacă nu îndoctrinare/ îndobitocire, actul de predare al evoluționismului în școli fără a se prezenta elevilor și o alternativă? Cu atât mai mult cu cât există oameni de știință - adepți ai creaționismului...

Poți să-mi spui, stimate domn, ce libertate de alegere are elevul în școală când singura teorie veritabilă și autentică este prezentată ca fiind "înălțarea" cu cinste a unora din maimuțe, sau mai nou, din primate? (NU intru în detalii cu privire la evoluție, bacterii apărute din nimic sau din nu știu ce supe anorganice, rețin doar ultima fază a evoluției.)

Și apropos, cine ești tu, frate, să impui cuiva să nu facă religie dacă el dorește să o facă? Nimeni nu a obligat să facă religie pe unul care nu vrea să o facă. Vezi-ți de religia ta epigonă a unei religii orientale, prost înțeleasă și asimilată de către cei care scriu mai mult decât citesc (sau crezi că ceea ce spui mai jos este ceva original care vine din cultura ta?):

Citat:
În prealabil postat de ionutr Vezi mesajul
Intelegem se pare diferit notiunea de spiritual. Ca sa fiu mai clar: nu cred intr-o entitate dumnezeiasca care are reguli si toane si razbunari. Cred intr-o constiinta cosmica comuna ce ne unifica pe toti, indiferent de religie, orientare sexuala sau alte optiuni personale. Mai exact, cred in a face bine dar am un respect enorm pentru adevar, o notiune calcata in picioare de toate religiile din lume.
Dumneata nu ai nici un respect față de adevărul altora, ci doar pentru adevărul de mai sus pe care tu însuți l-ai afirmat. Adică, toți creștinii sunt fanatici, iar stimabilii credincioși întru prea magnifica și aplatizanta constiinta cosmica comuna ar fi depozitarii și propovăduitorii adevărului?

De ce un copil creștin s-ar numi îndoctrinat (fanatic) și un copil ateu ar fi un iluminat? Fiindcă primul ar avea conștiința de ființă unică, scop al creației divine, și celălalt s-ar considera o primată? Fanatici există și printre adepții "constiintei cosmica comuna", atei sau nu / sau un soi de toate soiurile / cu toate și cu nimic / cu toți și cu nimeni, de pildă, dumneata.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 22.12.2010 at 20:29:10.
Reply With Quote
  #1017  
Vechi 22.12.2010, 22:27:36
ionutr ionutr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2010
Mesaje: 8
Implicit :)

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Cum se numește, dacă nu îndoctrinare/ îndobitocire, actul de predare al evoluționismului în școli fără a se prezenta elevilor și o alternativă? Cu atât mai mult cu cât există oameni de știință - adepți ai creaționismului...


Am zis eu pe undeva sa se predea evolutionism? Imi puneti vorbe-n gura.


Poți să-mi spui, stimate domn, ce libertate de alegere are elevul în școală când singura teorie veritabilă și autentică este prezentată ca fiind "înălțarea" cu cinste a unora din maimuțe, sau mai nou, din primate? (NU intru în detalii cu privire la evoluție, bacterii apărute din nimic sau din nu știu ce supe anorganice, rețin doar ultima fază a evoluției.)



Din nou, nu am fost avocatul evolutionsimului in nici un fel. Faptul ca nu favorizez religia nu inseamna automat ca imbratisez evolutionismul. Ceea ce Dvs faceti sunt speculatii nefondate. Va invit sa imi aratati unde am atins subiectul evolutionism.




Și apropos, cine ești tu, frate, să impui cuiva să nu facă religie dacă el dorește să o facă? Nimeni nu a obligat să facă religie pe unul care nu vrea să o facă. Vezi-ți de religia ta epigonă a unei religii orientale, prost înțeleasă și asimilată de către cei care scriu mai mult decât citesc (sau crezi că ceea ce spui mai jos este ceva original care vine din cultura ta?):



Eu cred ca m-am prezentat deja cine sunt. Cine spune ca acel copil doreste sa o faca? Imi poti spune veritabil ca el stie ce vrea la varsta aia? Curios, mie mi-au trebuit 20+ de ani sa stiu ce vreau de la viata, ce imi place si ce nu, ce cred si ce nu si inca nu m-am oprit din acest proces, e mereu in reevaluare si updatare, sunt mereu deschis la noi informatii atata timp cat au un argument solid. Afirmatiile ce urmeaza dupa "Vezi-ti de religia ta" sunt din nou pure speculatii, n-am declarat nicaieri a fi adeptul vreunui cult, nu aveti nici un fel sa verificati daca citesc mai mult decat scriu sau invers, opriti va rog calomniile. Eu cand spun ceva argumentez, daca doriti sa purtati o conversatie cu mine va invit sa faceti la fel.





Dumneata nu ai nici un respect față de adevărul altora, ci doar pentru adevărul de mai sus pe care tu însuți l-ai afirmat. Adică, toți creștinii sunt fanatici, iar stimabilii credincioși întru prea magnifica și aplatizanta constiinta cosmica comuna ar fi depozitarii și propovăduitorii adevărului?



Acum cateva mii de ani egiptenii il venerau pe Ra si erau cea mai avansata civilizatie stiuta istoriei de la acea vreme. Si au facut asta mult mai mult timp decat dateaza crestinismul. Avand acest exemplu in fata, a nega orice probabilitate de similaritate intre cele doua, mai ales daca le iei bine la lupa, e un gest fanatic da. Eu nu va impun ce cred eu voua, doar va ROG(retineti, rog) sa dati sansa copiilor sa aleaga singuri. In fond, simplul fapt ca nu le acordati sansa asta imi demonstreaza sistemul de inregimentare fortata pe care il practicati ca si cult. Copilul ala nu are la varsta respectiva discernamantul sa stie daca vrea sa fie catolic, ortodox, hindu, newage sau ateu. Si atunci de ce ii fortati o decizie pe gat? Si cum e asta crestineste?? Cum motivati raul cu binele? Daca sunteti siguri ca e drumul cel bun acesta al vostru nu va fie frica sa ii lasati sa il gaseasca asa cum l-au gasit si altii. Mantuitorul vostru zice "lasati copiii sa vina la mine", atentie nu "fortati-i". Ceea ce voi faceti. Eu insumi am crescut in familie de crestini si contra vointei mele am asistat la slujbe, am fost tarat la biserici si mereu certat ca nu intelegeam de ce sa fac semnul ala cu crucea.





De ce un copil creștin s-ar numi îndoctrinat (fanatic) și un copil ateu ar fi un iluminat? Fiindcă primul ar avea conștiința de ființă unică, scop al creației divine, și celălalt s-ar considera o primată? Fanatici există și printre adepții "constiintei cosmica comuna", atei sau nu / sau un soi de toate soiurile / cu toate și cu nimic / cu toți și cu nimeni, de pildă, dumneata.




Pentru ca primul crede intr-o minciuna, al doilea a invatat etica adevarului domnul meu. Si nu se considera nimeni o primata domnule. Numai bine.

Nu va obositi sa-mi raspundeti cu mintea incuiata va rog.
Reply With Quote
  #1018  
Vechi 23.12.2010, 00:18:09
disbel disbel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Timișoara
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionutr Vezi mesajul
Si nu se considera nimeni o primata domnule.
Mi-ai adus aminte de profesoara mea de geografie(creștină) din clasa a 5a. Care la un moment dat a facut o referire legată de primate:

”Dacă noi am evoluat din maimuțe, de ce maimuțele din ziua de azi nu se transformă în oameni.”

Păcat că la vârsta aia nu am avut cunoștințele necesare ca să îi răspund la întrebare.

Cât despre topic, era și cazul ca această doctrină să fie scoasă.

Uitați-vă la elvețieni. O țară seculară unde peste 90% din populție nu crede în nici un dumnezeu(atei). O duc mai prost decât noi și sunt mai sălbatici așai?
Reply With Quote
  #1019  
Vechi 23.12.2010, 12:09:12
ionutr ionutr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2010
Mesaje: 8
Implicit Domnule Mihnea

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dacă prin "a lăsa în pace" înțelegeți a fi lăsați pradă ușoară influențelor seculariste (dacă nu chiar fățiș sataniste) dintr-un mediu rupt de Dumnezeu, atunci nu, nu-i lăsăm în pace. Îi învățăm de mici să trăiască. Căci pacea noastră asta înseamnă: pacea lui Cristos, și nici altă viață nu credem că este cu putință, decât viața în Cristos.

Voi, aveți grijă de copiii voștri, iar noi vom avea toată grija față de ai noștri.
Ce inteleg eu din raspunsul Dvs: daca nu va mai indoctrinati de mici copiii, va e teama ca vor ajunge secularisti(chiar satanisti, din nou fara nici o dovada, nimeni nu vorbeste aici de satana, nu-l venereaza sau il aduce in discutie, insa se pare ca nu e nevoie ca o afirmatie sa aibe si un argument, e suficient sa scriem "satanisti" si speriem toata populatia nu?). Din cunostintele mele secularist != satanist. Si dc credeti voi ca daca ii lasati in pace cu religia o sa sara secularistii sa le impuna ideile lor?? Voua va e veritabil teama ca ii "inregimentam", exact ceea ce faceti voi de mii de ani.(Puteti nega ca de mici le bagati in cap religia? Nu).

Dar eu va garantez ca nu e scopul meu sa conving pe nimeni, adult sau copil, despre corectitudinea religiei sau a teoriei evolutiei sau alte teorii. Pentru ca eu am discernamantul sa inteleg ce inseamna o TEORIE si sa nu tratez axiomatic ceva (de 2000 de ani) nedemonstrat. Si atunci de ce va e teama? Oare nu e teama ca daca sunt lasati sa gandeasca, POATE(nu zic sigur), POATE vor ajunge sa va contrazica ? Ceea ce v-ar lovi in credinta?(a se citi orgoliu).

Nu sunteti de acord cu evolutionismul? Nici nu trebuie, nu insista nimeni sa va schimbe gandirea. Dar nu veti mai prosti copiii, s-a terminat cu asta, sa fie clar. Suntem multi si am capatat voce si nu ne vom opri pana nu veti respecta dreptul copiilor nostri(si ai vostri) de a NU fi indoctrinat. Asa cum NU le povestiti la 5 ani de PSD si PDL si n-aveti o pretentie sa aleaga o culoare politica, asa cum nu sunt in stare sa aleaga un partener de viata la 5 ani sau ce meserie le va place ... exact la fel nu au maturitatea si discernamantul sa inteleaga ce ii invatati voi acolo. Le distrugeti inteligenta si capacitatea de filtrare si este procedeul principal prin care crestinismul isi mentine majoritatea de care se lauda.

Pai normal ca daca de mici ii faceti de cap, la maturitatea vor fi crestini ca voi si veti urla "uite ce multi ne-am dat noi seama ca e bine asa". Dar e o minciuna. Mai corect ar fi "uite pe cine am lucrat de mici". Sunteti o banda de gangsteri spirituali care impingeti drepturile omului in fata de fiecare daca cand va convine si le calcati in picioare pentru noi restul in numele mantuitorului vostru. Ipocriti, mincininosi, dezaxati de realitate!
Reply With Quote
  #1020  
Vechi 23.12.2010, 12:31:04
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow scurta precizare

Citat:
În prealabil postat de disbel Vezi mesajul
Uitați-vă la elvețieni. O țară seculară unde peste 90% din populție nu crede în nici un dumnezeu(atei). O duc mai prost decât noi și sunt mai sălbatici așai?
In Elvetia,perioada (aprox) 2005,dpdv procentual situatia era cam asa,conform ,,Eurobarometer Poll 2005": -belief in a God:48% Belief in a spirit or life force 39% belief in neither a spirit,god and life force 9%.Am incercat sa incarc raportul cu totul dar se pare ca este prea mare. Elvetia nu este majoritar ateista,este genul de concluzie care se duce direct in ,,urban myth". Situatia din Elvetia a fost incadrata la ,,Atheist friendly" ceea ce este altceva si prin urmare atentie la nuanta:

,,The point on the right is a 'no point' or else a call for the revision of the debate topic and definition to say 'secular' where it says 'Atheist'. As there is no such thing as an 'Atheist' Country. Or maybe 'atheist-friendly' for example Switzerland where most people believe in a life force that they do not call God; while not being strictly against the concept,idea or existence of God.

Switzerland is the neutral country of neutral countries and her tolerance of different faiths/non-faiths, people,
cultures and so forth as well as the tolerance evident in other countries that accommodate and boast of high Atheist populations; can account for both high reported atheist factions and for a general sense of peace.That is to say, neutrality and tolerance can be a common cause for peace and reported Atheism(people are not afraid to voice uncommon views). While the two effects though correlated do not necessarily pose a causal relationship. "

In plus,in Elvetia,in 2009,autoritatile au reactionat sec in domeniul publicitatii ateiste: ,,A bus advertising campaign initiated by atheists in Britain with the message, “there’s probably no God,” would be banned in many cities in Switzerland, including Geneva and Lausanne.".

Posibil ca printre cei care s-au opus sa se numere si rude ale Garzii Elvetiene. Rugaminte:sa-mi lasati si mie,pentru informare,o sursa(pentru Elvetia) referitoare la ,,90% din populție nu crede în nici un dumnezeu"(in cazul in care situatia s-a schimbat fata de 2005).Multumesc.

Last edited by Scotsman; 23.12.2010 at 12:37:09.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44