Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 17.02.2013, 01:01:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Sa sti leonte ca noi nu ne suparam pe tine daca esti de alta confesiune.
Eu am spus in mesajul anterior ca eu cred ca e ortodox, pe forum nu au fost multe persoane care sa aiba conceptii ecumeniste mai liberale, doar Adriana si probabil AndreiCozia. Dar avem un exemplu mai celebru, Cristian Badilita, care avea aceste conceptii, acum a trecut la greco-catolici. De obicei acestia critica ortodoxia si au idei foarte asemanatoare cu cele protestante (o alta dovada ca ecumensimul este aproape protestantism). Dar fiecare se poate schimba oricand.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 17.02.2013, 21:06:44
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
De pastor protestant?

Nici eu nu intreb retoric, ci chiar doresc sa imi raspunzi: Carei confesiuni apartii?

Din moment ce tu propui ca episcopii ortodocsi sa fie evaluati in priviinta harului de catre "frati" "prooroci", aceasta nu este crediinta ortodoxa, oricat de modernisti am fi in gandire.

Deci, repet intrebarea: carei confesiuni apartii?
Corinteni 1
28. Și pe unii i-a pus Dumnezeu, în Biserică: întâi apostoli, al doilea prooroci, al treilea învățători; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecărilor, ajutorările, cârmuirile, felurile limbilor.

Ierarhia bisericii, cea la care s-a facut referire in observatia ta intra la carmuiri. Proorocii imi par a fi mult mai sus.

<<Daca ecumenistii predica iubirea, noi sa lepadam iubirea pentru a nu fi asemeni lor! Daca protestantii citesc Biblia, ortodocsii nu au voie sa se raporteze la Biblie. Daca stilistii tin cu dintii de canoane, noi trebuie sa lepadam tot ceea ce predica altii, caci etalonul binelui pe acest pamant suntem NOI, organizatia noastra. >>

Nu ti se pare ceva dracesc in stilul asta de cantari valorile? Daca asta este ortodoxia ta, nu este si a mea, nu suntem din acelasi Duh si nu iubim acelasi Tata ceresc. Eu nu am gasit astfel de ortodoxie, nici in filocalii, nici in pateric.

precizare: sinoadele ecumenice nu au desfiintat Evanghelia, nici nu au rastalmacit-O...

Last edited by leonte; 17.02.2013 at 21:10:41.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 17.02.2013, 21:11:04
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit @catalin2

Nici nu mai stiu ce sa zic. Ci doar - ca sa revenim cat de cat la subiectul thread-ului -
"Cand dai, la inceput dai din ceea ce ai, apoi, de la un moment dat, dai din ceea ce esti." Parintele Arsenie Boca
Reply With Quote
  #104  
Vechi 17.02.2013, 21:24:52
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Si m-ai gasit tocmai pe mine sa te lamuresc... Pai daca nu te-au lamurit batranii aceia sfintiti, daca nu te-au lamurit cantarile de la strana, cantari sfinte pe care le-ai intonat atata vreme, daca nu te-a lamurit preotul dohovnic, daca nu te lamureste rasaritul si apusul soarelui, ploaia si vantul precum si propriile tale experiente de viata (si de moarte)... cum oare te-as putea lamuri tocmai eu, pacatosul si nepriceputul?
Frate Leonte, imi pare ca arati o atitudine extremist-duala fata de mine, o ambivalenta excentrica: ba ma vezi prostul si inselatul, ba iluminatul...
Imi place sa cred ca nu sunt nici asa nici altfel. Doar mintea ta iti joaca feste, se pare. Si stii de ce cred asta? Pentru ca, dupa cum imi pare ca am sesizat deja, te reduci pe tine insuti (doar) la ea. Cand de fapt esti cu muuuult mai mult decat mintea din care facusi ditamai idolul! Dar nu stiai asta.
Nu-i asa?
Cum poti sa faci pe cineva sa priceapa ca a inteles pe dos aproape tot ceea ce ai spus?
Eu nu sunt tulburat cand scriu randurile pe care le citesti. E drept ca as fi mai linistit daca as fi intr-o poiana, dar nu acolo sunt papucii mei.

Amaraciunile mele eu le socotesc firesti.
Uite o dilema? Daca prostia si ignoranta nu sunt virtuti, iar ortodoxia abunda de virtute si Har, cum se face ca Romania este un stat laic, cu o legislatie masonica, intemeiata pe o constitutie masonica care a fost votata de foarte multi ortodocsi?

Eu gasesc doar doua variante de raspuns, care sa nu tradeze amprenta nebuniei.
1. Masonii sunt povatuitorii ortodoxiei, sunt fratii nostrii pe care ii iubim si ii ascultam, deci trebuie sa incetam a-i mai defaima.
sau
2. Situatia din prezent este efectul unei degradari grave a vietii crestin-ortodoxe, incat multi se socotesc a fi ortodocsi, dar fara a sti ce inseamna a fi crestin ortodox.

Alegeti!
Reply With Quote
  #105  
Vechi 17.02.2013, 21:32:13
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Cum poti sa faci pe cineva sa priceapa ca a inteles pe dos aproape tot ceea ce ai spus?
Eu nu sunt tulburat cand scriu randurile pe care le citesti. E drept ca as fi mai linistit daca as fi intr-o poiana, dar nu acolo sunt papucii mei.

Amaraciunile mele eu le socotesc firesti.
Uite o dilema? Daca prostia si ignoranta nu sunt virtuti, iar ortodoxia abunda de virtute si Har, cum se face ca Romania este un stat laic, cu o legislatie masonica, intemeiata pe o constitutie masonica care a fost votata de foarte multi ortodocsi?

Eu gasesc doar doua variante de raspuns, care sa nu tradeze amprenta nebuniei.
1. Masonii sunt povatuitorii ortodoxiei, sunt fratii nostrii pe care ii iubim si ii ascultam, deci trebuie sa incetam a-i mai defaima.
sau
2. Situatia din prezent este efectul unei degradari grave a vietii crestin-ortodoxe, incat multi se socotesc a fi ortodocsi, dar fara a sti ce inseamna a fi crestin ortodox.

Alegeti!
Desi nu pe mine m-ati intrebat, al doilea raspuns este cat se poate de adevarat, din pacate. Nu mai stiu nici ortodocsii ce este Ortodoxia, asa ca, sa nu ne mai mire cum o percep, sau ne percep ceilalti. Si totusi vina cui este? Daca imi voi permita sa spun ca a "impotentei" unora dintre clerici, vor sari multi in sus? (in capul meu n-au cum sa sara, din fericire).
Reply With Quote
  #106  
Vechi 17.02.2013, 21:35:17
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Nici nu mai stiu ce sa zic. Ci doar - ca sa revenim cat de cat la subiectul thread-ului -
"Cand dai, la inceput dai din ceea ce ai, apoi, de la un moment dat, dai din ceea ce esti." Parintele Arsenie Boca
Daca iti este familiara Cararea Imparatiei, atunci ar trebui sa observi ca nu spun altceva decat ceea ce Arsenie de la Prislop a spus acolo.

<< cand nu mai era o primejdie a marturisi crestinismul pe fata, s-a intamplat ca si dragostea de Dumnezeu si grija de suflet pana la asa masura racisera, incat au inceput a se lua dupa un ratacit Arie...>>

Iata unde duce relaxarea, superficialitatea, formalismul... adica metehnele zilelor noastre din obstea ortodoxa.

In mandrie, totul se petrece la persoana I : noi stim, noi avem, noi suntem, numai noi... Cam asta e tot ce aud de la un predicator ortodox atunci cand discuta despre altii, care nu sunt ca noi. Cel mai tare imi e scarba sa aud: "Sunt cel mai mare pacatos, dar cutare e mai rau ca mine... Vai de el! Se va duce in IAD."
Reply With Quote
  #107  
Vechi 17.02.2013, 21:38:41
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Si totusi vina cui este? Daca imi voi permita sa spun ca a "impotentei" unora dintre clerici, vor sari multi in sus? (in capul meu n-au cum sa sara, din fericire).
Gasirea de vinovati nu serveste la nimic. Doar gasirea de solutii poate imbunatati situatia. Pentru a gasi solutii trebuie sa ne preocupam, nu sa adormim seara de seara zicand : "Slava Domnului ca ceilalti vor pieri, iar noi ne vom mantui!"
Reply With Quote
  #108  
Vechi 17.02.2013, 21:44:24
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit @leonte

Mi se pare ca esti un pic cam inversunat!
Da, este multa mandrie peste tot, dar asta ar trebui sa ne trezeasca pe noi insine.
Si asa cum am invatat in ortodoxie - atunci cand vedem pe altul ca a gresit, sa spunem: Doamne iarta-ma! Caci de acelasi lucru suntem vinovati si noi, sau am fost sau putem fi oricand. Deci in loc sa scapam de o chestie, cerandu-ne iertare, ne alegem cu doua, caci mai adaugam si mania. Crede-ma ca si eu cad exact in aceiasi capcana si mi-am adus acum aminte de asta - atunci cand dai un raspuns altuia de fapt iti raspunzi tie insusi!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 17.02.2013, 21:59:31
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Gasirea de vinovati nu serveste la nimic. Doar gasirea de solutii poate imbunatati situatia. Pentru a gasi solutii trebuie sa ne preocupam, nu sa adormim seara de seara zicand : "Slava Domnului ca ceilalti vor pieri, iar noi ne vom mantui!"
N-am nici o "autoritate" in a gasi solutii la nivel de comunitate, pot gasi solutii doar la nivel personal. Si nu cred ca puterea exemplului este suficienta

Last edited by iana; 17.02.2013 at 22:01:33.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 17.02.2013, 22:29:18
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Mi se pare ca esti un pic cam inversunat!
Da, este multa mandrie peste tot, dar asta ar trebui sa ne trezeasca pe noi insine.
Si asa cum am invatat in ortodoxie - atunci cand vedem pe altul ca a gresit, sa spunem: Doamne iarta-ma! Caci de acelasi lucru suntem vinovati si noi, sau am fost sau putem fi oricand. Deci in loc sa scapam de o chestie, cerandu-ne iertare, ne alegem cu doua, caci mai adaugam si mania. Crede-ma ca si eu cad exact in aceiasi capcana si mi-am adus acum aminte de asta - atunci cand dai un raspuns altuia de fapt iti raspunzi tie insusi!
Da-mi te rog niste citate despre mandrie si smerenie ca sa fiu sigur ca discutam despre aceleasi concepte, nu doar despre aceleasi cuvinte.

Voi incepe eu.
Toata tragedia neamului omenesc este din mandrie, iar cel ce gusta mandrie in inima sa, se face partas celui ce s-a mandrit pentru prima oara. Deci iata, mandrul de mine este asemeni lui Satanael. C-oi fi sau nu unul dintre ingerii cazuti, care au intrat la fiicele oamenilor, nici nu mai conteaza. Important e ca, lepadand trupul acesta, in ceasul de pe urma, ceea ce va ramane va fi un duh satanic, atat timp cat voi starui in mandrie. Deci iata, cu ce sunt mai bun decat ceilati? Cu nimic. Si aici se termina invatatura patristica, care deschide drumul catre mantuire, catre vesnicie.

Cutremuratoare si greu de acceptat pentru laici, este concluzia care se desprinde din predania de mai sus: "viata aceasta este umbra si vis, pustnicia este adevarata viata in Hristos!" Adica, odata ce ai concluzionat ca esti demonic in inima ta, singura ta preocupare ar trebui sa fie sa lepezi rautatea din tine. Cum bine a observat si Iana, o lume mai buna este o lume in care eu sunt mai bun decat am fost ieri.
Dupa experientele pustnicesti ale marilor asceti, s-a descoperit ca mai este o posibilitate. Cea a vietii mirenesti crestine, traitoare, a omului care petrece in mirenie doar cu scopul de a sluji semenilor, vecinilor, dregatorilor, bolnavilor, copiilor, vaduvelor.... Pentru a putea trai in felul acesta, fara un continuu conflict intrerior intre ceea ce se cuvine facut si ceea ce poftesc sa fac, este necesar sa pricepem cat mai limpede primul aspect. Mandria este singurul pacat, restul sunt doar manifestarile sale, confirmarea caderii in mandrie. Cat timp am gustat mandrie sunt cel mai jos cu putinta, deci am nevoie de o cale de a ma curati de caderea in madrie. Singura cale este iubirea de oameni. Sa cautam se vede binele si nu raul, in fiecare din oamenii pe care ii intalnim.

De exemplu: L-am intalnit pe ... Mihnea, ce fel de om socotesc ca este? Un om serios, meticulos, prudent in cele ce spune, cumpatat... Daca il evaluez asa, sunt pe calea cea buna. Iar daca incep cu: Saracul de el, e catolic. Nu poate sa vada adevarul cum il vad eu, ca diavolul stapaneste peste toti catolicii. in cazul asta, treaba e clara cum ma pozitionez in raport cu duhul mandriei. Orice umra de mandrie ne va tine departe de lumina, iar orice predanie care strecoara ganduri de mandrie, eu nu le recunosc a fi ortodoxe.

Daca BOR si teologii vor alege sa predice mandria ca virtute, este treaba lor. Eu nu fac decat sa o dau in vileag, ca fiecare biet crestin sa aleaga in cunostinta de cauza...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele Arsenie Boca 06dec Mari Duhovnici si predicile lor 34 07.12.2013 18:02:21
PARINTELE ARSENIE BOCA elena4018 Mari Duhovnici si predicile lor 76 04.12.2013 17:31:22
Parintele Arsenie Boca marlene Stiri, actualitati, anunturi 23 31.12.2009 12:44:31
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 15:57:47