Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 05.06.2010, 07:56:44
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Inteligenta scazuta e ultimul lucru de care poti vorbi la atei. Si daca o compari cu a unei maimute sau mai putin decat ai unei maimute, deja frizeaza ridicolul, dupa tonul asta un dialog cu tine n-are rost. Poate ar trebui sa deschizi un topic sa raspunda fiecare ce coeficient de inteligenta are, ca daca ti-as zice de corelatia coeficient inteligenta-grad de religiozitate care a reiesit in urma unor studii, nu m-ai crede .
Reply With Quote
  #112  
Vechi 05.06.2010, 11:10:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sa inteleg ca nu poti accepta provocarea?
In primul rand vad ca nici macar nu ai inteles-o.

Uite cum stau lucrurile: daca tu imi demonstrezi ca o combinatie de evenimente aleatoare poate produce inteligenta, chiar de nivelul unei maimute, eu sunt de acord ca ateismul este un crez rezonabil.
In schimb daca nu poti face asta, atunci te pocaiesti.

Ce zici?

Last edited by AlinB; 05.06.2010 at 11:13:52.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 05.06.2010, 11:12:31
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In rest,aceeasi afirmatie ca mai sus, cand "bunul simt ateu" o sa-mi demonstreze ca printr-o combinatie de intamplari aleatoare poate sa rezulte o inteligenta comparabila macar cu a unei maimute, mai vorbim.
Dar tie cind bunul simt o sa te faca sa nu mai repeti prostia cu combinatia de intimplari aleatoare?
Reply With Quote
  #114  
Vechi 05.06.2010, 11:16:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Dar tie cind bunul simt o sa te faca sa nu mai repeti prostia cu combinatia de intimplari aleatoare?
Invitatia este valabila si pentru tine.

Pana ai sa vii cu demonstratia, prostia e sa sustii contrariul, care este impotriva evidentelor pe care le ofera chiar viata de zi cu zi.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 05.06.2010, 11:20:03
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Invitatia este valabila si pentru tine.

Pana ai sa vii cu demonstratia, prostia e sa sustii contrariul, care este impotriva evidentelor pe care le ofera chiar viata de zi cu zi.
Apelam la bunul tau simt pentru a nu mai pretinde ca un evolutionist sustine ca maimuta a aparut dintr-o combinatie de intimplari aleatoare. Deci nici nu as putea demonstra ceva de genul asta.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 05.06.2010, 13:45:47
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow ateii intre ei

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Pe mine ma ducea maicamea la biserica tot timpul cand eram mic, citeam biblia, biblia pentru copii, ma rugam inainte de culcare ( de fapt cred ca maicamea ma punea sa ma rog) , dar uite ca pana la urma sunt ateu cu ceva valente agnostice dar nu agnostic fata de vreun zeu .
Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Pai cand ai fost educat o viata in spiritul "crestin ortodox" e cam greu sa mai crezi altceva, chiar in ciuda evidentelor.
no comment
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #117  
Vechi 05.06.2010, 13:55:54
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
daca tu imi demonstrezi ca o combinatie de evenimente aleatoare poate produce inteligenta, chiar de nivelul unei maimute, eu sunt de acord ca ateismul este un crez rezonabil.
In schimb daca nu poti face asta, atunci te pocaiesti.
Ce zici?
=>tu ceri de la atei lucruri prea grele ,mai coboara standardele,cere-le sa-ti explice cum apare prima celula din materie anorganica . de inteligenta si ratiune ( lucruri de miliarde de ori mai complicate )ii intrebi dupa ce te lamuresc cum sta treaba cu chestiile mai simple...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #118  
Vechi 05.06.2010, 15:45:48
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pwnureface Vezi mesajul
Dar mintea ta unde e? In primul rand "viata" aia nu a fost creata de la zero, a fost copiata din niste organisme deja existente.

In afar de asta, presupunand prin abusrd ca ar fi creat un organism intreg pernind de la zero, nu vad cum demonstreaza asta ca fortele elementare ale naturii pot face acelasi lucru. Poate un televizor, sau un calculator, sau un ceas, sau orice alta CREATIE a omului sa apara din senin, fara sa aiba un CREATOR in spate? La fel si cu "viata" aia creata in laborator, este CREATA, nu a aparut de la sine.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 05.06.2010, 17:36:48
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
no comment
Mai bine il contraziceai pe AlinB, mi se pare ca el a zis ca experienta mea ca si copil nu a fost o adevarata educatie in spiritul crestin -ortodox.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 05.06.2010, 18:37:04
pwnureface
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da ia ziceti ma desteptilor creati de o inteligenta superioara,cum pot sa iasa 5 rase de oameni din 2 oameni?:))))))
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
Viata mea Daiana Morala Crestina 6 29.10.2011 11:04:57
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
Laborator thefaith Nunta 20 10.07.2009 00:32:16
cum e viata....... simi Generalitati 7 08.07.2008 21:34:17