Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 22.08.2011, 12:16:46
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

@vsovivi: ești amabil?
Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Iar începi cu filozofia?
Răspunde-mi te rog: "Noul Ierusalim" ascultă de Sfântul Sinod al B.O.R.?
Te conjur: un răspuns cu "da" sau "nu".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #122  
Vechi 22.08.2011, 12:51:25
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu am cum să am dreptate, cel puțin în ceea ce privește dialogul cu tine (îți repet ca o moară hodorogită) eu te întreb pentru a-ți înțelege părerile.
Tu alegi să nu răspunzi. Asta e: dialogul surzilor.
Așa e, dialogul surzilor, eu îți răspund la întrebări mereu dar văd că voi aveți dopuri de cremene... și ce vă mai place ca să-mi înțelegeți părerile, adică viceversa... să nu le înțelegeți și să nu le auziți deloc, dar e bine măcar că dați vina pe mine, că cică eu sunt surdul și nu vă dau răspunsuri... cuvenite.

Iar mă provoci să caut la arhivă?

Nu vreau să mă mai uit în trecut, că ajung să te țin minte, că la asta se rezumă firea omului, te ține minte că cică i-ai greșit... și nu mie mi-ai greșit, și dacă mi-ai greșit te-am iertat dar iată că eu continui ca să te țiu minte ca să mă răzbun. Atunci poftim:

Dar nu cumva ți-am mai răspuns?
Și decât să zici mereu că nu ți-am răspuns, insinuând asta prin repetarea întrebărilor îți răspund așa:

„23. Si venind El in templu, in timp ce invata s'au apropiat de El arhiereii si batranii poporului si I-au zis: "Cu ce putere faci tu acestea? Si cine ti-a dat aceasta putere?"
24. Raspunzand, Iisus le-a zis: "Va voi intreba si Eu pe voi un cuvant; de-Mi veti raspunde la el, va voi spune si Eu cu ce putere fac acestea:
25. Botezul lui Ioan, de unde a fost?: din cer, sau de la oameni?" Iar ei cugetau in sinea lor, zicand: "De vom zice: Din cer!, ne va spune: Atunci, de ce nu i-ati dat crezare?;
26. iar de vom zice: De la oameni!, ne temem de popor, fiindca toti il au pe Ioan ca profet".
27. Si ei, raspunzandu-I lui Iisus, au zis: "Nu stim". El le-a zis: "Nici Eu nu va spun cu ce putere fac acestea... ”

Deci sunt amabil și-ți răspund, căci și Domnul a răspuns fariseilor deși ei nu și-au dat seama nici până azi:
Ei ascultă de Sfânta Treime, și au fost binecuvântați și unși de Irineu care astăzi e membru al Sfântului Sinod.

Last edited by vsovivi; 22.08.2011 at 12:55:09.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 22.08.2011, 12:56:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu sunt cred că de Sfânta Treime ascultă și ceva sectanți, asta nu înseamnă că ascultă de Sfântul Sinod.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #124  
Vechi 22.08.2011, 13:27:03
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu sunt cred că de Sfânta Treime ascultă și ceva sectanți, asta nu înseamnă că ascultă de Sfântul Sinod.

„Eu sunt” sigur ascultă de Sfânta Treime, și mai ascultă de ea și ceva sectanți care nu pot fi sectanți din moment ce ascultă de Sfânta Treime, căci dacă cineva ar asculta de Sfânta Treime atunci ar mărturisi pe „Eu sunt”... dar voi nu ascultați de Sfântul Sinod... din cei care au mai rămas ca să asculte de Sfânta Treime...

Aveți voi ce aveți mereu ca să asculte alții de Sfântul Sinod... nu voi.

Păi ziceți și voi cine e mai mare? Dumnezeu sau Mamona? Iar dacă Dumnezeu e mai mare, atunci de ce vreți să-i supuneți Mamonei pe frații voștrii folosidu-vă de Sfântul Sinod?

Ce e pentru voi Sfântul Sinod?

Să zicem că cineva nu ascultă de Sfântul Sinod dar ascultă de Dumnezeu... ce este acela pentru voi? Dușman?

Păi dacă ați asculta de Dumnezeu și de Sfântul Sinod, ați știi de unde are puterea aceea Cuvântul lui Dumnezeu și ați știi Cine L-a Trimis, căci Tatăl mărturisește pe Fiul întru Duhul... dar vouă vă place ca să băgați de vină ca să vă poticniți pentru ca să nu credeți și necrezând să vă autoîndreptățiți folosindu-vă de păcălici și impostori... ca să slujiți lui mamona.

Păi dacă mereu doar asta vreți, din minteresuri prozelitist prozelmituitoare, de ce mă mai întrebați când știți ce vreți:

să răpiți și să pierdeți și să rispiți turmele pentru ca să vă țineți de funcție... sau de scaun...

Dar Domnul nu a venit să vă ceară funcția sau scaunul sau vre-un bun și nici să vă dea cu toiagul ca să iasă din voi foc și apă... ci a venit să caute și să găsească pe oița Lui cea pierdută... de aia și nimic mai mult... așa că nu vă mai tot speriați că vă ia vouă cineva „puterea”.

Puteți să vă faceți ciorbă din ea că aia nu-i putere decât gLumeasscă...
Și de aceea nici nu mă supăr că văd că sunteți niște gLumeți.

Deci nu vă mustru și nu vă condamn ci vă zic mereu:

Să fiți iubiți, că doar doar o să pic e unul în mreajă. Eu sunt mare pescar ce am ieșit pe cont propriu... dar nu singur ci împreună cu îngerașul lui Dumnezeu care se oagă Sfintei Treimi mult mai bine ca mine. Acuma eu de cine credeți voi că aparțin?

De BOR, de Noul Ierusalim de la Pucioasa, de Dumnezeu sau de oameni sau de mine însumi? Ce părere aveți voi? Știu ce-o să ziceți, de Mamona... sau de diavol că prea te lauzi în deșert.

Last edited by vsovivi; 22.08.2011 at 13:37:07.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 22.08.2011, 13:40:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Să zicem că cineva nu ascultă de Sfântul Sinod dar ascultă de Dumnezeu... ce este acela pentru voi? Dușman?
Doar o vorbă îți mai spun: RĂTĂCIRE!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #126  
Vechi 22.08.2011, 13:56:35
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Doar o vorbă îți mai spun: RĂTĂCIRE!
Cine de cine s-a rătăcit? Sfântul Vasilie cel Mare sau „Sfântul Sinod”? Sfântul Ioan Gură de Aur sau „Sfântul Sinod”? Sfântul Haralambie sau „Sfântul Sinod”? Sfântul Nifon sau „Sfântul Sinod”?.. dar măcar de ați asculta de Sfântul Sinod de azi ca să nu vă rătăciți ascultând de oameni sau de voi înșivă... dar voi invocați asta numai ca pretext pentru că vă e frică să credeți... pe toți proorocii căci e mult mai ușor ca să osândiți.

Dar știu la cine te referi când spui RĂTĂCIRE cu litere mari, la mine ca să dai defapt în ei... dar tare o să vă mirați voi cândva de faptele voastre, că dacă ați fi vorbit de rău pe păgâni sau pe păcătoși sau pe sectanți n-ar fi fost bai dar iată că voi osândiți pe prooroci și pe cei ce trăiesc Cuvântul, voi osândiți chiar pe Dumnezeu.

Și doar v-am mai răspuns aici... despre cel acuzat mereu că cică el este cel rătăcit, călugărele nimănui.

Păi ce credeți voi, că n-are călugărele cine să-l apere pe el? Iată că are și am și eu cine să mă apere pe mine cine să mă apere... Cei ce mă iubesc. Pe voi cine vă iubește? Pe mine Dumnezeu... pe voi poate că „Sfântul Sinod”... dar nu știu de pe vremea cui? Ăla de azi sau la care te referi? La Sinedriul de acum 2000 de ani? Cui ai vrea dumneata să-i fac plecăciuni prin piețe ca să vezi și să crezi?

Last edited by vsovivi; 22.08.2011 at 14:02:47.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 22.08.2011, 14:19:47
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Doar o vorbă îți mai spun: RĂTĂCIRE!
Și speriați, forumiștii, de balaur, sigur o să rămână cu doar cu asta:

cu o singură vorbă, aia pe care ai spus-o tu: RĂTĂCIRE!

Dar de cine ascultau toți proorocii Vechiului Testament? De Dumnezeu sau de „Sfântul Sinod”?

Voi nu știați că e viceversa? Sfântul Sinod are datoria de a asculta de Dumnezeu și de Sfântul Sinod iar credincioșii de rând doar de Dumnezeu și de preotul lor... Nu există datoria asta ierarhică pentru credincioși ci doar preoții au datoria de a asculta de maimarele și duhovnicul lor, răspunzând ei pentru faptele lor înaintea Sinoadelor...

Dar cine e mai mare, Dumnezeu sau duhovnicul vostru? Toată lumea știe că Dumnezeu deși toți se străduie să te facă să asculți mai mult de duhovnic și mai puțin de ÎNSUȘI DUMNEZEU!

Nu vi se pare ciudat?
Din ce vine asta? Nu din frica de bani și de Mamona?

Deci mergeți de învățați ce înseamnă „milă și nu jertfă voiesc căci n-am venit să chem la pocăință pe cei drepți ci pe cei păcătoși”, să prind în mreje pe fiii nimănui... dar voi iată ziceți că ascultați cu toții de sfântul sinod... păi de duhovnic ar fi trebuit să ascultați... dar voi direct de sefi. Concluzia e că vă place pila și mita, căci altfel n-am cum să-mi explic.

Dar cine e duhovnicul Meu? Cine sunt Mama și frații Mei? E clar ați căzut din lac în puț și strigați de acolo de pe fundul uscat al fântânii că cică eu sunt rătăcit.

Și apă cine o să vă mai dea vouă dacă vine spânul și pune capac pe fântână? Nici ploaia nu va mai ajunge la voi.

Last edited by vsovivi; 22.08.2011 at 14:27:27.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 22.08.2011, 14:45:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Doamne ajută!

Încerci răspunsul cela cu "da" sau "nu"?
Uite, să o luăm pe rând:
1. ascultă credincioșii Noului Ierusalim de preoții lor?
2. ascultă preoții Noului Ierusalim de episcopii lor (de îi au)?
3. ascultă episcopii Noului Ierusalim de Sfântul Sinod al B.O.R.?

Trei răspunsuri te rog să dai, tot așa, cu număr și de la capăt. Cu "da" sau "nu".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 22.08.2011 at 14:48:27.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 22.08.2011, 15:13:28
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Doamne ajută!

Încerci răspunsul cela cu "da" sau "nu"?
Uite, să o luăm pe rând:
1. ascultă credincioșii Noului Ierusalim de preoții lor?
2. ascultă preoții Noului Ierusalim de episcopii lor (de îi au)?
3. ascultă episcopii Noului Ierusalim de Sfântul Sinod al B.O.R.?

Trei răspunsuri te rog să dai, tot așa, cu număr și de la capăt. Cu "da" sau "nu".
Păi de unde să știu eu ce fac ei? Nu ți-am spus că n-am trecut pe la Glodeni și nu am stat de vorbă cu ei niciodată ci doar am întâlnit o fată din Oradea care stă în Cluj și care a fost pe acolo și ține și ea rânduiala de acolo, căci ea crede.

Îți pot răspunde ce cred eu:
1. ascultă credincioșii Noului Ierusalim de preoții lor?
Da, nu cred că sunt altfel de oameni decât tot așa noi, deci cred că ascultă tot așa cum ascultăm și noi de preoți, tot așa ascultă și ei.

2. ascultă preoții Noului Ierusalim de episcopii lor (de îi au)?
Nu știu dacă au episcopi peste ei dar sigur au prooroci peste preoți, deci ei ascultă de Dumnezeu așa cum asculta poporul de Aaron și cum asculta Aaron de Dumnezeu și de Moise...

3. ascultă episcopii Noului Ierusalim de Sfântul Sinod al B.O.R.?
Dacă au episcopi, atunci ei au fost unși de Irineu Pop care a fost trimis de Arhiereul Hrineanu acum 20 de ani la ei, căci fiind scaunul vacant ei au cerut ajutor, și s-a dus de i-a uns și a sfințit și a binecuvântat locul acela și pe toți credincioșii și proorocii și trăitorii...

După asta s-au apucat unii de au început să osândească și să vrea să răpească oile și bunurile Domnului și l-au târât pe Irineu Pop spre a-i blestema și blestemul a căzut pe cel vinovat și rău și de rea credință și a pățit-o acela... i s-au înnegrit picioarele și până la urmă a murit, dar Pucioșii au pus apoi slujbă pentru el căci sunt samariteni milostivi și l-au adunat din drumul lui între Ierusalim și Ierihon, căci zăcea căzut între tâlhari și nu mai avea haină pe el.

Deci nu cred că mai ascultă de BOR... și cred că nici n-ar trebui să asculte, ci mai degrabă BOR și Sfântul Sinod ar trebui să asculte de ei. Mie așa mi se pare că ar fi normal...

Eu așa ascult:

Întâi de Dumnezeu, Sfânta Treime împreună cu toți sfinții și Îngerii și de Evanghelia Domnului, apoi de Sfânta Cetate a noului Ierusalim, de Cuvântul lui Dumnezeu, apoi de Biserica Ortodoxă Română unde mă duc la liturghie și de preotul pe care-l am, sau de preoții care mi-i dă Dumnezeu ca să facă Tainele... și abea la final, de tot cel ce văd că face voia Lui Dumnezeu precum este scris în Duhul.

Dar voi faceți exact cum vreți voi... căci înțelepciunea din faptele ei se vădește și cunoaște și nu din vorbe și lăudăroșenii, cum m-am obijnuit să practic pentru ca să se mire sau să se amuze gLumea.

Dar dumneata?.. dacă întrebi... ia spune sincer și dumneata. De cine asculți?

Last edited by vsovivi; 22.08.2011 at 15:15:39.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 22.08.2011, 15:19:16
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Deci nu cred că mai ascultă de BOR... și cred că nici n-ar trebui să asculte, ci mai degrabă BOR și Sfântul Sinod ar trebui să asculte de ei. Mie așa mi se pare că ar fi normal...
Îți mulțumesc pentru răspunsurile pe care le intuiam.
Să mă ierți te rog dacă te-am tulburat.

Doamne ajută!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Post in Biserica universala achimovjan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 06.05.2010 14:53:11
Care e adevarat Biserica Crestina?Ne arata istoria aceasta mihailt Generalitati 15 09.12.2009 15:00:47
BISERICA UNIVERSALA mara2008 Generalitati 8 06.08.2008 06:07:57