Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 22.07.2011, 14:55:28
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

In Noul Testament cel putin, "mort" nu are tot timpul aceeasi semnificatie (Iisus ii spune cuiva sa lase mortii sa isi ingroape mortii lor). Oare cuvantul "suflet" are tot timpul aceeasi semnificatie in Biblie ?
Reply With Quote
  #122  
Vechi 22.07.2011, 15:07:33
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

[quote=delia31;380461][quote=grasu77;380405]1.Pentru dvs. "sufletul" este ceva care traieste in prezenta lui Dumnezeu, avand simtiri si constienta (exac ca un om viu). Nu inteleg de ce ar mai avea nevoie de o carcasa (un trup). Mai au vre-un rost revenirea Domnului si invierea? Ce nevoie mai are "sufletul" acela care traieste si simte, de un corp?
Citat:

Nu numai pentru noi, ci si pentru Apostolul Pavel atunci cand zice in Filipeni 1,21-24 ,,Căci pentru mine viață este Hristos și moartea un câștig.
1. Sfantul Apostol Pavel vedea moartea ca o incheiere a socotelior cu lumea aceasta. Si, cum dupa moarte urmeaza trecerea "de la moarte la viata" (adica INVIEREA) si trairea in prezenta lui Hristos, este normal sa spui ca moartea este un castig.

2. Sunteti incorigibila. Tot nu mi-ati spus nimic despre importanta revenirii Domnului si a INVIERII (vazuta "in lumina" teologiei dvs). Dati-mi voie sa va ajut. Eu o sa incep iar dvs. o sa continuati sau o sa dezvoltati subiectul:
- dvs. credeti ca ceva din mort (asemanator cu o fantoma) se desprinde si traieste mai departe, in mod constient, activ, plin de simtiri, etc. Aceasta entitate (sper sa nu va suparati ca nu o numesc suflet - as jigni Sciptura) se duce si traieste in prezenta lui Dumnezeu sau in rai (nu am inteles prea bine). Totul este foarte bine. Totusi, Domnul Iisus Hristos complica lucrurile si se intoarce sa rezolve problema cu cadavrele (trupurile moarte) ale entitatilor nemuritoare si fericite. Cam asa stau lucrurile in viziuea dvs. Va rog sa ma corectati si sa continuati.

P.S. Stiu ca fugiti de tema revenirii Domnului si a INVIERII, precum dracul de tamaie (cum se spune in popor). Invierea asta cam incurca socotelile cu nemurirea mortului. Totusi, faceti un efort si explicati importanta acestui eveniment.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 22.07.2011, 15:20:08
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
In Noul Testament cel putin, "mort" nu are tot timpul aceeasi semnificatie (Iisus ii spune cuiva sa lase mortii sa isi ingroape mortii lor). Oare cuvantul "suflet" are tot timpul aceeasi semnificatie in Biblie ?
Nu. Cuvantul "suflet" are mai multe semnificatii, in Sfanta Scriptura.

Spre exemlu, suflet inseamna insasi viata:
"Eu sunt Pastorul cel bun. Pastorul cel bun isi da sufletul pentru oi"(Pastorul cel bun isi da viata pentru oi).

Dar, oricat ati cauta in Sfanta Scriptura, pentru cuvantul suflet nu veti gasi sa insemne ceva ca o fantoma a mortului, care traieste pe timpul mortii.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 22.07.2011, 15:47:08
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

[quote=grasu77;380507][quote=delia31;380461]
Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
1.Pentru dvs. "sufletul" este ceva care traieste in prezenta lui Dumnezeu, avand simtiri si constienta (exac ca un om viu). Nu inteleg de ce ar mai avea nevoie de o carcasa (un trup). Mai au vre-un rost revenirea Domnului si invierea? Ce nevoie mai are "sufletul" acela care traieste si simte, de un corp?

1. Sfantul Apostol Pavel vedea moartea ca o incheiere a socotelior cu lumea aceasta. Si, cum dupa moarte urmeaza trecerea "de la moarte la viata" (adica INVIEREA) si trairea in prezenta lui Hristos, este normal sa spui ca moartea este un castig.

2. Sunteti incorigibila. Tot nu mi-ati spus nimic despre importanta revenirii Domnului si a INVIERII (vazuta "in lumina" teologiei dvs). Dati-mi voie sa va ajut. Eu o sa incep iar dvs. o sa continuati sau o sa dezvoltati subiectul:
- dvs. credeti ca ceva din mort (asemanator cu o fantoma) se desprinde si traieste mai departe, in mod constient, activ, plin de simtiri, etc. Aceasta entitate (sper sa nu va suparati ca nu o numesc suflet - as jigni Sciptura) se duce si traieste in prezenta lui Dumnezeu sau in rai (nu am inteles prea bine). Totul este foarte bine. Totusi, Domnul Iisus Hristos complica lucrurile si se intoarce sa rezolve problema cu cadavrele (trupurile moarte) ale entitatilor nemuritoare si fericite. Cam asa stau lucrurile in viziuea dvs. Va rog sa ma corectati si sa continuati.

P.S. Stiu ca fugiti de tema revenirii Domnului si a INVIERII, precum dracul de tamaie (cum se spune in popor). Invierea asta cam incurca socotelile cu nemurirea mortului. Totusi, faceti un efort si explicati importanta acestui eveniment.


pai, ca sa putem continua acest dialog al surzilor, am nevoie de feed-back-ul dvs. Raspundeti dvs. la intrebarile de pana acum incepand cu postarea din linkul de mai jos, legata de conceptia dvs. despre Hristos.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=117
Reply With Quote
  #125  
Vechi 22.07.2011, 15:48:36
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Grasule,ia fii atent ce intreaba omul asta.O sa zic eu ceva si tu sa zici,fii amabil te rog, daca este corect ce spun sau nu.Da sa argumentezi biblic.Iti explic prin intermediul acestui post ce am vrut sa-ti spun.Sa ma critici fara mila:) ,ca dor nu isi va schimba nimeni credinta.As aprecia daca ai comenta si in asamblu,nu numai pe bucati,scosul din context este un playback ce poate sa il faca si o surdo-muta.Theo,frate,postul asta este pentru tine si pentru nadejdea noastra.

Hristos afirma Imparatia lui Dumnezeu pentru viitor.Pe de alta parte EL afima ca imparatia lui Dumnezeu deja a venit de vreme ce EL insusi impreuna cu Duhul Sfant a alungat moartea prin vindecarea bolii si invierea din morti in anticiparea biruintei asupra mortii pe care o va dobandi prin propria moarte.Practic din acel moment este timpul dintre ,,deja implinit"(Imparatia a venit,Duhul lucreaza)si ,,inca neincheiat"(moartea va fi distrusa complet la final:Apocalipsa 20:14).

Puterea datatoare de viata,adica Duhul Sfant,deja lucreaza in noi.Pavel foloseste termenul(versiunea Cornilescu) ,,parga"cu privire la Duh(Romani 8:23)dar il foloseste,sub forma de ,,incepatura" si pentru Isus insusi(I Corinteni 15:23).Omul din noi este innoit in fiecare zi,in acest timp intermediar,de catre Duhul Sfant(II Corinteni 4:16, Efeseni 3:16).A se retine,cu privire la acest timp,ca mesajul lui Hristos din Evanghelii a fost unul eshatologic,de sfarsit de lume(Matei 1:15).De fiecare data cand apare Duhul Sfant puterea mortii da inapoi chiar si din trup.Duhul este marea putere a vietii,elementul Invierii,de aceea se si spune ca pacatele contra Duhului nu pot fi iertate.In epoca,sa o numim a ,,Sfarsitului", in care traim, intrucat Hristos a invins moartea si inviat,fiind singurul trup de slava din istorie,singura materie duhovniceasca ,nestricacioasa,desi moartea continua sa existe,Duhul a pus stapinire pe omul interior in mod decisiv iar acesta ,,se inoieste din zi in zi"(II Corinteni 4:16).

De catre ori lucreaza Duhul Sfant se intimpla ceva ce echivaleaza cu o retragere a mortii,fie si temporara, o prevestire a sfarsitului ei.Nu poti cuceri decat daca invadezi teritoriul inamic.Duhul traieste in omul interior:,,Si daca Duhul Celui ce a inviat pe Isus dintre cei morti locuieste in voi" si prin urmare ,,Cel ce a inviat pe Hristos Isus din morti va invia si trupurile voastre muritoare, din pricina Duhului Sau, care locuieste in voi."(Romani 8:14).Hristos fiind ,,primul nascut dintre cei morti".Acu percutezi ideea? :) Invierea nu priveste numai trupul,acesta va fi o parte a unei intregi creatii noi ma: ,,Dar noi, dupa fagaduinta Lui, asteptam ceruri noi si un pamant nou, in care va locui neprihanirea."(II Petru 3:13).

Nadejdea crestina,de care zici tu, se aplica nu numai la starea mea individuala ci la intreaga creatie care,la randul ei,asteapta izbavirea din acesta lume a pacatului,stricacioasa : ,,Pentru ca faptura asteapta cu nerabdare descoperirea fiilor lui Dumnezeu.Caci faptura a fost supusa desertaciunii - nu din voia ei, ci din cauza aceluia care a supus-o - cu nadejde,Pentru ca si faptura insasi se va izbavi din robia stricaciunii, ca sa fie partasa la libertatea maririi fiilor lui Dumnezeu."(Romani 8:19-21).Acesta izbavire va veni atunci cand Duhul Sfant va schimba toate lucrurile,cand Dumnezeu va elibera materia definitiv de ,,carne",carnea fiind puterea pacatului si prin ea puterea mortii asupra noastra.

Este un proces divin total,noi singuri nu putem face asta,o face altcineva pentru noi.Cand Dumnezeu l-a inviat pe Hristos a refacut actul creatiei de la inceput,un nou trup,de slava,care invinsese moartea de data asta,biruitor asupra pactului.Razboiul final contra satanei,mortii si pacatului a intrat in ultima perioada ma.Puterea lor a fost infranta,ce au vrut ei sa distruga a fost readus la viata prin Hristos,intr-un trup ce nu mai poate fi atins de morte.De aceea este ,,El este inceputul, intaiul nascut din morti, ca sa fie El cel dintai intru toate"(Coloseni 1:18).

Cei in Hristos il vor urma si din moment ce Domnul meu nu a fost inconstient in timpul mortii,lucru atesat de Apostolul Petru(I Petru 3:18-20) cum as putea eu sa cred,avand ,,parga Duhului Sfant"(nu ma refer la mine da vezi ce face Duhul in Romani 8:11)ca pe timpul mortii,chiar si daca as dormi cum ziceti voi,as putea sa fiu inconstient? Pai nu zice Pavel: ,,Ca daca traim, pentru Domnul traim, si daca murim, pentru Domnul murim. Deci si daca traim, si daca murim, ai Domnului suntem.Caci pentru aceasta a murit si a inviat Hristos, ca sa stapaneasca si peste morti si peste vii."(Romani 14:8-9).Cum puteti sa credeti ca Domnul ne-ar lasa prada mortii,asa cum sustineti ca erau vechii evrei?Pai ei aveau parga Duhului Sfant?Cum sa ne lase Domnul in ghearele mortii,cu duhoarea ei infecta,cand EL,pentru noi,a invins-o?Niciodata nu ne lasa ma singuri.

,,Caci sunt incredintat ca nici moartea, nici viata, nici ingerii, nici stapanirile, nici cele de acum, nici cele ce vor fi, nici puterile,Nici inaltimea, nici adancul si nici o alta faptura nu va putea sa ne desparta pe noi de dragostea lui Dumnezeu, cea intru Hristos Iisus, Domnul nostru."(Romani 8:39).

Acum iti repet si eu intrebarea pusa de catre Delia31:,,Daca sufletul apostolului L-a primit pe Datatorul Vietii vesnice in el, daca viata care izvoraste din Duhul Sfant e viata vesnica, atunci care ar fi motivul pt. care dupa incetarea functiilor biologice ale trupului, Duhul Sfant sa se retraga din acel suflet si astfel sufletul sa ramana lipsit de Viata, stiut fiind ca doar pacatul cauzeaza despartirea sufletului de Dumnezeu?"

Nadejdea mea este in Hristos.Nu ma intereseaza nici daca toata lumea este impotriva mea,cu moarte cu tot.EL ne-a incredintat de ceva si niciodata,dar niciodata Hristos nu a fost inconstient,la propriu sau la figurat.Intrucat stiu ca Domnul meu a invins moartea si nimic nu ma poate desparti de dragostea Lui,nici nu ma intereseaza prin ce trec pana la acel moment,nu am motive sa-mi fie frica de nici un somn inconstient,abandonat in intuneric si nefiinta, pentru ca ,,Chiar daca ar fi sa umblu prin valea umbrei mortii, nu ma tem de niciun rau, caci Tu esti cu mine"(Psalmul 23:4).

Cineva a spus odata esenta nadejdii crestine:,,Eu sunt al lui Isus Hristos.Am trait intru Isus Hristos.Acum mor intru Isus Hristos.Dincolo de moarte nadejdea mea este in Isus Hristos."
Frate, iti multumesc. O expunere magistrala, asa cum ne-ai obisnuit pe toti, dintotdeauna. Daca Cel Care inspira credinciosi ca tine nu e Sfantul Duh, atunci nu stiu cine este...
Reply With Quote
  #126  
Vechi 22.07.2011, 16:06:04
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Mântuit. Sufletul este ființa umană vie, persoana, cu trup, suflare de viață, gândire, simțire. Aceasta înseamnă în Scriptură suflet. Nu o entitate ce poate trăi și simți separată de corp și plutind invizibil undeva în eter. Exemplu: apostolul Pavel spune despre corabia cu care călătorea:

"Și eram în corabie, de toți, două sute șaptezeci și șase de suflete." (Fapte 27,37)

Crezi cumva că Pavel descrie o corabie cu 276 de fantome, plutind în derivă în Triunghiul Bermudelor? Nu, ci pur și simplu pe corabie erau 276 de oameni vii (chiar dacă erau morți de oboseală).

Cum reușești să operezi cu noțiuni spirituale într-un mod atât de materialist? "Umplerea" și "golirea" aceasta cu Duhul Sfânt nu se realizează mecanic. Fără a mai pune la socoteală că crearea ființei umane s-a realizat într-un mod atât de minunat și misterios.

Nu cred că ai înțeles bine. Omul nu are suflet, el este un suflet.


Deci, un rezumat pana acum la ce spui, incercand elegant sa te eschivezi: un om care L-a primit pe Duhul Sfant nu e nici viu, nici mort, ci e mantuit.
Un om mantuit poate fi altfel decat viu?
Apostolul Pavel, in timpul vietuirii lui in trup, il primise pe Duhul Sfant in el?
E Duhul Sfnt Cel ce da omului Viata?
S-a impartasit apostolul Pavel cat inca vietuia pe pamant de Viata izvorata din Duhul Sfant ?
Daca raspunsul tau e afirmativ, care e motivul pentru care atunci cand apostolul a murit, Duhul Sfant nu ii mai da Viata (nu biologica, ci harica), ci il lasa in inconstienta? E apostolul Pavel mantuit? Daca raspunzi afirmativ, atunci cum se poate ca un om mantuit sa nu-L simta constient pe Dumnezeu?

Cum de demonii, care sunt fiinte spirituale FARA TRUPURI, sunt constienti si se pot manifesta dar omul credincios -creat dupa chipul lui Dumnezeu devine prin moarte inconstient si nu simte nimic ?

Te-am mai intrebat: ce fel de fapturi sunt demonii? vii sau moarte?

Last edited by delia31; 22.07.2011 at 16:28:32.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 22.07.2011, 16:10:13
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Păi dacă un butoi are diametrul 1m înseamnă că în 100m patrați încap toate butoaiele, căci o încăpere trebuie să aibă 2 metri înălțime cel puțin și într-o odaie de 10m x 10m ar încăpea toată încărcătura asta.

Cum 50m x 22m=1100m patrați și dacă am avea 2 nivele cel puțin la vapor ar ieși 2200m patrați, putem calculă că încărcătura asta ar ocupa 4,(54)% din ce poate transporta vaporul atunci când e plin ochi cu marfă.

Ce rezultă de aici? Păi că vaporul precis e furat, vasul nu are căpitan ci ''căpitanul'' e pirat, n-are pantofi în picioare ci cizme și nu știe nici el câți ani are de beat ce e și-și ascunde vârsta ca să nu fie prins de interpol fiindcă tocmai face contrabandă cu motorină la sârbi și... deci... dumneata ești sectar sau psd-ist sau cubanez, q.e.d. :)))
Colosal, domnule Ovidiu! Colosal! Am lacrimi de ras! L-ati executat pe arminianistul hiliast!
Reply With Quote
  #128  
Vechi 22.07.2011, 16:17:02
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Sufletul se mai numeste duh. Duh adica ceva fara trup fizic.
Pai daca nu scrie nu e musai sa nu fie, oricum ceva trebuie sa fie din moment ce sufletul se duce in locuinta mortilor iar trupul putrezeste.
Iar cind invii inseamna ca ai iar trup -ca doar asta e diferenta dintre viu si mort. Iar daca te ridici la cer cu trupul atunci trupul fizic se transforma in trup de slava si el , chiar daca ai deja trup de slava fiindca esti sfint.
Se duce in locuinta mortilor sau in rai depinde de stare si apoi a spune suflet nu este corect pina la capat. De ce ? Pentru ca noi sintem spirit, suflet , trup si duh. Fiecare insemnind cite ceva.
Spirit este suflarea de viata acea parte careia ii datoram desavirsirea noastra -partea buna din nou egala la fiecare insa sufletul si hainele spirituale nu sint desavirsite -sufletul este o insumare dintre calitatile noastre (hinele spirituale) si defectele si posesiunile noastre: orgoliu, atasamente, inclinatii, etc.
iar duhul se refera la duhul sfint care este in noi, cu noi, in vecie.
Spiritul nostru se manifesta prin calitatile care trebuie curatite si perfectionate pina la desavisrirea lor.
de aceea Iisus a spus cacine cauta sa-si salveze sufletul il va pierde adica trebuie sa scape de orgliu si de atasamente ca sa-si cistige spiritul -adevarata indentificare-reflectarea lui Dumnezeu Tatal.
Calitatile find Fiul iar duhul fiind parte din Duhul Sfint .
Uneori si sufletului i se mai spune duh - "duhul meu este apasat" tocmai fiindca are aceeasi calitate de a fi duh adica o realitate nevazuta.
Catolicii numesc Duhul sfint ca find Spiritul sfint , este corect in ambele variante fiind sinonime.
daca noi avem duh sfint avem si spirit si suflet asa si Dumnezeu Tatal are spirit -suflare de viata- are si duh dar cu diferenta ca duhul Sau sfint este insusi Duhul Sfint iar calitatile desavirsite infinit mai multe decit am putea avea noi vreodata.
Despre Iisus este mai dificil de spus , catolicii au teoria filioque iar ea este valabila doar in masura in care Iisus este nu doar Fiu (Hristosul) ci si Tatal deopotriva. Insa oricum ar fi cert este ca El are cele 7 duhuri ale lui Dumnezeu care nu pot fi decit subipostasuri ale Duhului Sfint.
Unii calugari spun ca are mai multe de 7 si ca de fapt numarul total este de 22 apartinind lui Dumnezeu Unic.
Insa Iisus nu stim cite dintre ele are - si este normal sa aibe mai mult de 7 fiindca promisiunea pentru cei care devin desavirsiti este ca vor primi cele 7 duhuri ale lui Dumnezeu deci trebuie sa aibe mai multe fiindca avind si noi cele 7 nu devenim Iisusi ci maxim ingeri din cei mai mici. Mai cu seama ca El este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 22.07.2011, 16:18:54
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

[quote=grasu77;380507]1. Sfantul Apostol Pavel vedea moartea ca o incheiere a socotelior cu lumea aceasta. Si, cum dupa moarte urmeaza trecerea "de la moarte la viata" (adica INVIEREA) si trairea in prezenta lui Hristos, este normal sa spui ca moartea este un castig.QUOTE]




Let me get this straight! Spuneti urmatoarele: ,,cum dupa moarte urmeaza trecerea "de la moarte la viata" (adica INVIEREA) si trairea in prezenta lui Hristos, este normal sa spui ca moartea este un castig,,, - lamuriti-ma, va rog - sa inteleg ca acceptati ca apostolul Pavel TRAIESTE IN PREZENTA LUI HRISTOS?
Reply With Quote
  #130  
Vechi 22.07.2011, 16:19:09
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Deci, un rezumat pana acum la ce spui, incercand elegant sa te eschivezi: un om care L-a primit pe Duhul Sfant nu e nici viu, nici mort, ci e mantuit.
Un om mantuit poate fi altfel decat viu?
Apostolul Pavel, in timpul vietuirii lui in trup, il primise pe Duhul Sfant in el?
E Duhul Sfnt Cel da omului Viata?
S-a impartasit apostolul Pavel cat inca vietuia pe pamant de Viata izvorata din Duhul Sfant ?
Daca raspunsul tau e afirmativ, care e motivul pentru care atunci cand apostolul a murit, Duhul Sfant nu ii mai da Viata (nu biologica, ci harica), ci il lasa in inconstienta? E apostolul Pavel mantuit? Daca raspunzi afirmativ, atunci cum se poate ca un om mantuit sa nu-L simta constient pe Dumnezeu?

Cum de demonii, care sunt fiinte spirituale FARA TRUPURI, sunt constienti si se pot manifesta dar omul credincios -creat dupa chipul lui Dumnezeu devine prin moarte inconstient si nu simte nimic ?

Te-am mai intrebat: ce fel de fapturi sunt demonii? vii sau moarte?
Stimata doamna, m aierati de interventie, daca vi se raspunde cinstit, direct, logic si scripturistic, adica impotriva sectei hiliasto-neopelagiene din care face parte, o sa fie dat afara din "adunare/pseudo-sinagoga". Fie-va mila de clona lui Miller...pardon, fantoma...ca o sa moara de inima rea si va muri total...
Acum, serios: subiectivismul uman e o forta deopotriva mareata si josnica, daca il luma "in modul". Daca insa o privim...subiectiv, in sensul bun al termenului, adica in acord cu credinta unei Biserici, vedem adevarul. Demonii sunt vii, dar vor crapa doar de a doua moarte. Fara exceptii, indiferent de sperantele de eunuc ale lui Origenes. Si NU vor muri ca noi, PENTRU CA NU AU TRUP. Insa asta e, vorba lui Frank Herbert in Dune, atat de evident ca e greu de vazut. Domnia voastra si fratele Scotland the Brave ati demonstrat-o magistral, cum ne-ati obisnuit pe forum. Insa "aures habent, et non audient"...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Nu mancarurile sunt rele, ci lacomia pantecelui" cristiboss56 Din Vechiul Testament 55 08.08.2013 14:11:31
Care sunt "gaurile" stiintei? Bast-et Teologie si Stiinta 28 19.09.2010 10:30:28
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
"Viata in Hristos" de Sfantul Cabasila a aparut la EIBMBOR mihailt Stiri, actualitati, anunturi 0 02.04.2009 00:19:20
"Este religia o parte importanta din viata ta de zi cu zi ? " cristiboss56 Generalitati 22 15.02.2009 23:49:08