Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 19.05.2012, 11:14:51
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
-
- nu stiu ce ai trait tu la Misa,insa se pare ca pentru tine acea experienta are valoare de adevar absolut de vreme ce te-ai rezumat la ea.
Nu stiu la ce te referi cand vorbesti despre hipnoza in cadrul acestei secte...poate poti detalia,argumenta.Nu spun ca nu este asa,insa eu nu am auzit despre practicarea hipnozei la ei,ci mai mult despre tot felul de meditatii.Ma indoiesc,insa,in cazul in care ea ar exista,ca e acelasi lucru cu ceea ce se practica,dupa ani intregi de specializare,in cabinetele de psihoterapie.Presupunand ca ar fi totusi real,iarasi mi se pare deplasat sa generalizezi si sa insinuezi ca toti cei care practica hipnoza vin dintr-o sfera a ocultului.
Ti-am explicat,in cazul in care ai avut rabdare sa citesti,ce presupune astazi,in psihoterapie hipnoza (vezi postarea anterioara).


-imi pare rau sa te dezamagesc spunandu-ti parerea mea,insa parintele Cleopa a fost si el om.Oamenii sunt supusi erorilor si greselilor,oricat de bine intentionati ar fi.Sau mai exista riscul,in anumite cazuri,ca cei din jur sa le interpreteze cuvintele dupa bunul plac.
Acel adevar absolut exista numai la Dumnezeul.



-dragul meu,stau sa ma intreb care dintre noi este mai lacunar in citirea Bibliei... sa ii lasam pe sfinti,desi la momentul in care au inceput urcusul spre indumnezeire erau oameni,cu greseli si pacate ca oricine.In plus aveau smerenie,nu isi spuneau in sinea lor "o,da,sunt sfant,de azi pot sa ma incred in mesajele primite in vise si in vedenii!" Si totusi luau foarte in serios mesajele primite.Eu asa ma gandesc,tu?
Si,oare chiar pierzi din vedere ca Dumnezeu s-a aratat in vis si a vorbit atat sfintilor,cat si oamenilor obisnuiti?Ia urmareste putin acest capitol din Facere-Intaia carte a lui Moise:

.
Pai secta MISA e satanica si nu e numai parerea mea,;acolo se practica forte mult legea sugestiei,sugestiile,autosugestia care e o forma de hipnoza;cand iti deschizi mintea catre anumite sugestii intr-un mediu demonic intri in legatura cu demonii.
-la cabinetele medicale poate medicii vor sa-i insanatoseasca pe pacienti deci intentia lor e buna numai ca nu stiu rezultatul cum e
-Parintele Cleopa a fost om dar s-a rugat zeci de ani,a practicat rugaciunea inimii,a ajuns la diverse trepte ale rugaciunii,a citit foarte mult din Biblie si din Sfinti deci eu cred ca tu si oricine are mult de invatat de la el.(si de la alti duhovnici);
-cum adica sa-i lasam pe sfinti cand toti crediciosii ortodocsi toata Biserica ortodoxa se bazeaza pe sfinti si scrierile lor.Tu nu cred ca intelegi:deci au fost si ei oameni si la inceput au fost pacatosi dar dupa aceea pt ca s-au rugat foarte mult Dumnezeu le-a curatat mintea si sufletul si au primit lumina dumnezeiasca ,intelepciunea dumnezeiasca,discernamantul ...
-tu singura te bazezi pe mintea ta dar nu tii cont de traditia Bisericii care se bazeaza atat pe Biblie cat si pe sfinti si scrierile lor;tu crezi ca nu ai ce sa inveti de la zeci de mii de Sfinti care l-au cunoscut pe dumnezeu prin rugaciune,care au primit harul si lumina dumnezeiasca? daca crezi asa esti in ratacire rau de tot.

chiar vreau sa te intreb tu esti ortodoxa?

-pt ca eu sunt ortodox impotriva satanismului,masoneriei,sectelor satanice ,ocultismului,magiei etc tu ce zici despre tine, te rog la modul sincer.in primul rand esti ortodoxa da sau nu?
-pt ca daca esti ai o problema pt ca toti credinciosii ortodocsi de 2000 de au crezut si in Biblie dar si in Sfintii care au explicat Biblia si daca tu nu crezi in Sfinti,la nivelul lor de sfintenie,nu ca oameni obisnuiti ai o problema; exista acatiste catre sfinti,adica ne rugam sfintilor sa fie mijlocitori catre Dumnezeu,sa ne ajute,asa cum ne rugam si ingerului pe care-l avem de la botez toti ortodocsii; daca tu nu accepti aceste lucruri e foarte rau,pt ca zeci de milioane de ortodocsi accepta aceste lucruri citesc si din Sfinti si se roaga lor prin acatiste.

Sfântul Isaac Sirul zice: "Mai înainte intră întru împărăția lui Dumnezeu cel ce-și vede păcatele sale, decât cel ce vede îngeri."
Sfântul Ioan Scărarul zice: "Cela ce tuturor vedeniilor și tuturor viselor nu crede, filosof duhovnicesc este."


adica tu nu esti de acord cu ce zic acesti doi mari Sfinti,de ce? pt ca te-ai rugat atat de mult incat Dumnezeu tie ti-a zis altceva?

Last edited by antiecumenism; 19.05.2012 at 11:19:50.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 19.05.2012, 11:31:37
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
Pai secta MISA e satanica si nu e numai parerea mea,;acolo se practica forte mult legea sugestiei,sugestiile,autosugestia care e o forma de hipnoza;cand iti deschizi mintea catre anumite sugestii intr-un mediu demonic intri in legatura cu demonii.
-la cabinetele medicale poate medicii vor sa-i insanatoseasca pe pacienti deci intentia lor e buna numai ca nu stiu rezultatul cum e
-Parintele Cleopa a fost om dar s-a rugat zeci de ani,a practicat rugaciunea inimii,a ajuns la diverse trepte ale rugaciunii,a citit foarte mult din Biblie si din Sfinti deci eu cred ca tu si oricine are mult de invatat de la el.(si de la alti duhovnici);
-cum adica sa-i lasam pe sfinti cand toti crediciosii ortodocsi toata Biserica ortodoxa se bazeaza pe sfinti si scrierile lor.Tu nu cred ca intelegi:deci au fost si ei oameni si la inceput au fost pacatosi dar dupa aceea pt ca s-au rugat foarte mult Dumnezeu le-a curatat mintea si sufletul si au primit lumina dumnezeiasca ,intelepciunea dumnezeiasca,discernamantul ...
-tu singura te bazezi pe mintea ta dar nu tii cont de traditia Bisericii care se bazeaza atat pe Biblie cat si pe sfinti si scrierile lor;tu crezi ca nu ai ce sa inveti de la zeci de mii de Sfinti care l-au cunoscut pe dumnezeu prin rugaciune,care au primit harul si lumina dumnezeiasca? daca crezi asa esti in ratacire rau de tot.

chiar vreau sa te intreb tu esti ortodoxa?

-pt ca eu sunt ortodox impotriva satanismului,masoneriei,sectelor satanice ,ocultismului,magiei etc tu ce zici despre tine, te rog la modul sincer.in primul rand esti ortodoxa da sau nu?
-pt ca daca esti ai o problema pt ca toti credinciosii ortodocsi de 2000 de au crezut si in Biblie dar si in Sfintii care au explicat Biblia si daca tu nu crezi in Sfinti,la nivelul lor de sfintenie,nu ca oameni obisnuiti ai o problema; exista acatiste catre sfinti,adica ne rugam sfintilor sa fie mijlocitori catre Dumnezeu,sa ne ajute,asa cum ne rugam si ingerului pe care-l avem de la botez toti ortodocsii; daca tu nu accepti aceste lucruri e foarte rau,pt ca zeci de milioane de ortodocsi accepta aceste lucruri citesc si din Sfinti si se roaga lor prin acatiste.
Ceea ce ai facut tu mai sus se numeste foarte simplu: manipulare...
Te-ai eschivat cu grija in fata exemplelor aduse din Biblie si intrebarilor incomode.
Ai distorsionat mesajul pentru a-i da un nou sens malitios (si nu e prima data cand observ ca umbli la mesajele celorlalti pentru a le da ce conotatie doresti tu) si ca exemplu:
Citat:
cum adica sa-i lasam pe sfinti cand toti crediciosii ortodocsi toata Biserica ortodoxa se bazeaza pe sfinti si scrierile lor.
- stii foarte bine ca nu m-am referit la a-i lasa pe sfinti,in sensul ca nu sunt importanti,ci in sensul de referire la subiect,ca m-ai intrebat cum de ma compar eu eu cu ei,ca doar acestia ar fi putut fi capabili sa primeasca mesaje din partea lui Dumnezeu.Iar eu ti-am aratat ca nu doar sfintii au primit acest gen de mesaje,ci si oamenii obisnuiti,precum faraonul si oamenii sai de la curtea regala.
In lipsa de argumentatie solida,distragi atentia indreptand insinuari si acuze mult prea putin mascate fata de conlocutor:
Citat:
chiar vreau sa te intreb tu esti ortodoxa?
Cu acest gen de manipulare s-a confruntat si Iisus din partea fariseilor,atitudinea lor sireata si insinuatoare fiind bine descrisa in Biblie.Toate's noi si vechi sunt toate...un om care traieste in adevar si in spiritul credintei crestine,nu are nevoie sa recurga la astfel de "trucuri" doar pentru a detine el ultimul cuvant.Parerea mea...o zi frumoasa!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 19.05.2012 at 11:39:13.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 19.05.2012, 11:55:23
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pentru cine nu-si aduce aminte :

http://www.youtube.com/watch?v=a1Bvzx8CrtM

Bivolaru in emisiune la Marius Tuca.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 19.05.2012, 12:05:55
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Ceea ce ai facut tu mai sus se numeste foarte simplu: manipulare...
Te-ai eschivat cu grija in fata exemplelor aduse din Biblie si intrebarilor incomode.
Ai distorsionat mesajul pentru a-i da un nou sens malitios (si nu e prima data cand observ ca umbli la mesajele celorlalti pentru a le da ce conotatie doresti tu) si ca exemplu:
- stii foarte bine ca nu m-am referit la a-i lasa pe sfinti,in sensul ca nu sunt importanti,ci in sensul de referire la subiect,ca m-ai intrebat cum de ma compar eu eu cu ei,ca doar acestia ar fi putut fi capabili sa primeasca mesaje din partea lui Dumnezeu.Iar eu ti-am aratat ca nu doar sfintii au primit acest gen de mesaje,ci si oamenii obisnuiti,precum faraonul si oamenii sai de la curtea regala.
In lipsa de argumentatie solida,distragi atentia indreptand insinuari si acuze mult prea putin mascate fata de conlocutor:

Cu acest gen de manipulare s-a confruntat si Iisus din partea fariseilor,atitudinea lor sireata si insinuatoare fiind bine descrisa in Biblie.Toate's noi si vechi sunt toate...un om care traieste in adevar si in spiritul credintei crestine,nu are nevoie sa recurga la astfel de "trucuri" doar pentru a detine el ultimul cuvant.Parerea mea...o zi frumoasa!
-eu nu vreau sa manipulez pe nimeni; pt mine manipularea ,controlul de orice fel inseamna niste practici rele,chiar demonice departe de mine gandul asta.
-da exista oameni care au vise si care pot fi si de la Dumnezeu numai ca in ziua de azi,in lumea asta pacatoasa pline de ispite si de rataciri,si pt ca suntem noi pacatosi a te increde in vise nu e bine;
Sfântul Isaac Sirul zice: "Mai înainte intră întru împărăția lui Dumnezeu cel ce-și vede păcatele sale, decât cel ce vede îngeri."
Sfântul Ioan Scărarul zice: "Cela ce tuturor vedeniilor și tuturor viselor nu crede, filosof duhovnicesc este."


adica tu nu esti de acord cu ce zic acesti doi mari Sfinti,de ce? pt ca te-ai rugat atat de mult incat Dumnezeu tie ti-a zis altceva?

-eu nu recurg la nici un fel de truc eu te-am intrebat cat se poate de sincer daca esti ortodoxa ;nu inteleg de ce sa nu raspunzi la o asemenea intrebare;eu repet sunt ortodox ;tu esti sau nu?

Last edited by antiecumenism; 19.05.2012 at 12:17:52.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42