Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 07.02.2016, 20:51:26
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 686
Implicit

Ca unii care suntem mai demult pe calea asta, eu zic ca nu incurajam pe nimeni vorbindu-i asa, ce ziceti voi doi fratilor?Chiar dimpotriva!!!
Chiar daca nu sunteti de acord cu un anumit lucru care il expima persoana respectiva , ar trebui alt TON!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #132  
Vechi 07.02.2016, 21:42:01
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 686
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alia28aa Vezi mesajul
Sursa mea e alta, dar pentru exemplificare:
http://www.doxologia.ro/cuvinte-duho...le-crestinilor
http://ziarullumina.ro/raspunsuri-du...sti-55251.html

Evident ca mai sunt si alte izvoare de informatie, nu toate scrise.
Sau cum se spune: "Cand discipolul este pregatit, maestrul nu intarzie sa apara".
Totusi te rog mare grija.Iti recomand traieste cum spune acolo, dar ai mare grija sa nu faci o promisiune inaintea Domnului sau daca o faci gandeste-te bine de tot inainte.Poate vei intalni un om care sa-ti "suceasca " capul si sa nu poti tine promisiunea.De ce sa faci o promisiune si sa nu o poti tine.Mai bine fa cum spune acolo,,traieste in curatie,,dragoste de Hristos dar nu fa promisiuni.Gandeste-te Cui ai promite.

Eu cu ani in urma am facut o prromisune inaintea lui Dumnezeu, sa nu calc stramb cu ochii, si e destul de greu sa o tin, fiindca mai e si Aghiuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #133  
Vechi 08.02.2016, 10:08:54
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alia28aa Vezi mesajul
Sursa mea e alta, dar pentru exemplificare:
http://www.doxologia.ro/cuvinte-duho...le-crestinilor
http://ziarullumina.ro/raspunsuri-du...sti-55251.html

Evident ca mai sunt si alte izvoare de informatie, nu toate scrise.
Sau cum se spune: "Cand discipolul este pregatit, maestrul nu intarzie sa apara".
depinde care maestru!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #134  
Vechi 08.02.2016, 12:29:47
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Chiar daca nu sunteti de acord cu un anumit lucru care il expima persoana respectiva , ar trebui alt TON!
Ma simt prost pentru modul in care au fost rastalmacite postarile mele si regret ca am intrebat, imaginandu-mi ca raspunsurile vor fi pur si simplu amabile, precum intrebarea.
Am vazut si la manastire oameni foarte compulsivi care isi manifesta credinta si apartenenta la ortodoxie intr-un mod atat de agresiv, incat tind sa isi epuizeze interlocutorul. Eu am invatat sa zic “Doamne ajuta-I sa-si gaseasca pacea” si evit asemenea persoane cu compasiune, fiindca vad ce povara a suferintei duc.

Scuze ca sunt off-topic :)
Reply With Quote
  #135  
Vechi 08.02.2016, 12:31:27
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
depinde care maestru!
Unicul.
Christos, ca doar suntem ortodocsi, ne impartasim si traim in comuniune cu acesta.
Unora ni se dezvaluie mai mult, altora mai putin, iar asta nu tine de ravna, ci de deschidere si de duhul fiecaruia, dupa cum spune Sf. Luca al Crimeei.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 08.02.2016, 12:46:38
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alia28aa Vezi mesajul
Christos, ca doar suntem ortodocsi...
............?
De cand scriu asa crestinii ortodocsi?
Nu, oare, scriem Hristos?
Reply With Quote
  #137  
Vechi 08.02.2016, 13:05:50
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
............?
De cand scriu asa crestinii ortodocsi?
Nu, oare, scriem Hristos?
Ai dreptate, ca roman. Dar Jesus Christ e gresit ? Sau Hristos e cetatean roman? Coptii ortodocsi cum ii spun?
Mi-ar place sa-l aud pe pr. Constantin Necula raspunzand :))).

Iarta-ne Doamne, ca mare ti-e mila.
Eu intrasem aici cu drag fiindca chiar am gasit un articol potrivit, semn ca Dumnezeu lucreaza prin oameni, chiar daca pe net :)
Iata ce frumusete:

"Lectia profesoarei de teologie
de Athanasios Katigas

Cu destui ani în urmă, într-o dimineață, a urcat în taxiul meu o doamnă foarte nervoasă. Il batjocorea și îl insulta pe un coleg, șofer de taxi, care tocmai o dăduse jos din mașină. Tremura de nervi și, înfierbântată cum era, uitase să spună și "bună ziua". M-am speriat și i-am zis:
- Ce-ați pățit, doamna mea?
- Ce-am pățit?! Puțin mai înainte am luat un coleg de-al tău de aici și i-am cerut să mă ducă la spitalul AHEPA și brusc, după câțiva metri, s-a oprit și mi-a zis:
- Nu pot să vă duc, doamnă, coborâți și luați un alt taxi.
- De ce? l-am întrebat.
Mi-a spus mii de scuze improvizate.
- Te rog, i-am spus, la această oră este multă circulație și nu pot să găsesc un alt taxi, du-mă, am o urgență, o am pe mama bolnavă la AHEPA.
- Nu, mi-a zis, nu pot să te duc, am motivele mele.
Am tras o ceartă violentă și am fost constrânsă să cobor, ce să fac? A reușit să mă indispună de dimineață, însă i-am luat numărul. Uite aici, îl am scris. Ii voi face o asemenea reclamație, că mă va ține minte toată viața lui.
- Faceți ce vă luminează Dumnezeu. Aveți absolută dreptate spunând toate acestea, însă acum, că v-ați liniștit puțin, puteți să-mi dați două minute pentru a va spune și eu smerita mea părere și promit să nu vă obosesc mai mult.
- Am să vă ascult, numai nu încercați să-l justificați pe colegul dumneavoastră.
- Nu. Vă rog însă numai să fiți cu luare-aminte, întrucât merită efortul.
- Sunt foarte ofensată, dar, cu toate acestea, am să vă ascult.
- In fiecare dimineață, înainte de a pleca la serviciu, îngenunchez și-L rog pe Dumnezeu să-mi dăruiască această mare virtute care este îngăduința, de care are nevoie toată lumea și mult mai mult noi, șoferii, întrucât mai întâi avem de circulat atât de mult, apoi pentru că lucrăm cu atâta lume. Nu apuc, așadar, să întorc cheia în contact pentru a începe munca și primul client care urcă în mașină îmi face viața insuportabilă. Incepe să facă mofturi, să mă necăjească, să mă învinuiască, să mă indispună și poate că uneori o face cu bună dreptate. Atunci simt cum mă tulbur înlăuntrul meu și încep să mă mânii, să mă dezlănțui, să fierb de mânie, însă tot atunci, tainic, în interiorul meu, se aude vocea lui Hristos: "Ei, Atanasie, dimineață nu Mi-ai cerut virtutea îngăduinței? Uite, Eu am îngăduit acestui client să urce în taxiul tău, pentru ca să fie oglinda ta duhovnicească, Atanasie, să vezi ca înlăuntrul tău e plin de broaște, șerpi și corbi; iar acestea nu ies afară cu laude și cu elogii, pentru că sufletul nu are nevoie de amăgire, ci de oglinzi duhovnicești".
- Știi, doamna mea, cine este acest client care urcă în taxiul meu?
- Cine?
- Binefăcătorul meu. Fără să vrea, îmi face cel mai mare bine, îmi arată că înlăuntrul meu mocnesc patimi adânc înrădăcinate, spini și pălămidă. De aceea trebuie să-I mulțumesc din inimă lui Dumnezeu în fiecare seară și să-I spun: "Dumnezeul meu, îți mulțumesc pentru acest om pe care mi l-ai trimis, deoarece prin el am început să privesc înlăuntrul meu, să văd ce mocirlă am încă acolo". Dacă acum am coborî amândoi din taxi și am merge la un aprozar și am cere: "Dați-ne cinci kilograme de dragoste, șapte de smerenie și douăzeci de răbdare", oare ne va da? Cu siguranță, nu are de unde să ne dea, deoarece nu există un astfel de magazin. Dacă ar exista, primul care ar merge să cumpere aș fi eu.
Toate aceste virtuți sunt roade al Duhului Sfânt, sunt trăire. Cu cât se smerește sufletul, cu atât atrage harul lui Dumnezeu asupra lui. Noi toți, așadar, dorim să fie ascultată rugăciunea noastră de către Dumnezeu pentru tămăduirea rudelor noastre, însă am uitat să facem aceasta și pentru vrăjmașii noștri. Cum să ajungă sus, la cer, această rugăciune când lipsesc aripile iertării și ale iubirii?
Și deodată, fraților, am auzit un zgomot în spate pe banchetă. Era hârtia cu numărul colegului meu, pe care doamna tocmai o rupsese.
Cu buzele tremurând de emoție și cu o lacrimă pe obraz mi-a spus:
- Știi care este paradoxul, domnule Atanasie?
- Care?
- Sunt profesoară de teologie de mulți ani, am predat cursuri timp de mii de ore studenților, însă astăzi am primit cea mai bună lecție, o lecție pe care nu am predat-o niciodată studenților mei. Ce păcat! Iți mulțumesc.
- Nu mie, doamna mea, lui Hristos să-I mulțumiți. Acum, că am ajuns, aș vrea să-mi faceți o mică bucurie.
- Tot ce doriți, domnule Atanasie, tot ce doriți.
- Inainte de a merge la mama dumneavoastră, când intrați în AHEPA, pe partea stângă este o bisericuță.
-Da, o știu. Merg des acolo.
- Mergeți, vă rog, astăzi și aprindeți o lumânare, nu pentru dumneavoastră sau pentru mama dumneavoastră, ci pentru acest taximetrist care v-a dat jos din taxi, deoarece acesta a fost pricina acestei mici discuții pe care am avut-o. De altfel, aceasta este și frumusețea Ortodoxiei noastre, dumneavoastră, teologii, o știți cel mai bine.
Cu ochii umezi și cu vocea tremurândă, mi-a spus:
- O voi face, domnule Atanasie, vă promit că o voi face și vă mulțumesc din toată inima mea, deoarece astăzi, sincer v-o spun, a fost una din cele mai frumoase zile din viața mea.
A închis portiera și a plecat spre spital. Cred însă că era mult mai odihnită sufletește.
Vedeți, fraților, cât de folositor este când pe cel care ne-a necăjit, în loc să-l ducem la procuratură, îl ducem la Hristos!"
Athanasios Katigas
Lacrimile pocăinței. Experințele unui taximestrist. Întâmplări adevărate
Sursa: http://www.crestinortodox.ro/religie...ie-151145.html

Last edited by alia28aa; 08.02.2016 at 13:08:31.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 08.02.2016, 13:17:27
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, bun, dar cum ramane cu Hristos?
Crestinii ortodocsi romani scriu Hristos.
Tu faci parte dintre acestia? Daca da, atunci de ce nu scrii cum scriu crestinii ortodocsi romani, printre fratii lor de credinta?
Iar daca nu esti un astfel de crestin, de ce nu spui cum anume esti? Ca sa stim si noi cum sa ne purtam cu tine, in cunostinta de cauza. Si sa nu mai facem atatea discutii inutile.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 08.02.2016, 13:42:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu e frumos sa te iei asa de calugarite..mai ales albe.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 08.02.2016, 13:53:00
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.195
Implicit

alia28aa: omul e liber să trăiască așa cum dorește, nimeni nu-i poate impune un mod de viață contrar alegerilor sale. Dacă renunți la ceva pentru Domnul, poți să o faci în taină și îți vei lua plata pentru jertfa ta. N-ai nevoie de omologări imaginare cum sunt "călugăria albă", "căsătorie lila în dungi cu picățele" și alte combinații lexicale dubioase.

În centrul căsătoriei nu stă sexualitatea, așa cum esența monahismului nu este nonsexualitatea. Acest sexocentrism negativ e primul semn că n-ai înțeles mare lucru nici din căsătorie, nici din monahism. Așa-zisa curăție trupească, fără schimbarea minții e egală cu zero, fiindcă Hristos nu s-a întrupat ca să înființeze un fel de multinațională religioasă a castraților.
Și dacă tot vrei să jertfești ceva, ai grijă ca jerfa să se refere strict la persoana ta, întrucât jertfindu-i tu pe alții ca să faci paradă de mare nevoitoare, te faci hrană dracilor responsabili de evlavia smintită.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 08.02.2016 at 13:59:37.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 14:32:51
Casatoria si calugaria Laurentiu Generalitati 17 29.01.2016 16:20:47
Calugaria marinaru Calugarul 58 23.03.2012 02:50:16
Calugaria AlexieOmulLuiDumnezeu Calugarul 11 19.09.2011 15:46:44
calugaria cosmin95 Calugarul 29 19.03.2010 00:21:52