Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 29.08.2010, 20:14:16
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arriel Vezi mesajul
Fiecare raspunde pentru faptele sale
Asa este. dar daca tu esti langa el/ea si vezi si nu reactionezi partas la pacat te numesti..
Dumnezeu sa ne ierte pe toti!
  #132  
Vechi 29.08.2010, 20:20:21
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Asa este. dar daca tu esti langa el/ea si vezi si nu reactionezi partas la pacat te numesti..
Dumnezeu sa ne ierte pe toti!
Nu e chiar asa.Si Dumnezeu spune sa nu aruncam margaritare porcilor ca le vor calca in picioare.Incearca numai sa spui unui om "fara Dumnezeu " ceva lucruri sfinte sa vezi cum explodeaza.Am patit si ca sa nu imi fac pacate mai mari [ca si asa am destule ] m-am indepartat cat de repede am putut [stii vorba 'ceea sa ne stergem picioarele si sa nu mai incercam sa intram acolo unde nu ne vrea nimeni...]
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
  #133  
Vechi 29.08.2010, 20:28:33
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru ca indreptarea trebuie sa inceapa din mine intai. Am citit pe undeva..cred ca la parintele Porfirie..spunea cam asa acolo..
Nu trebuie sa-ti duci lupta crestineasca cu predici si contestatii, ci cu o adevarata iubire ascunsa. Cand contestam, ceilalti reactioneaza. Cand ii iubim sunt miscati si-i castigam.

Daca as avea iubire cel de langa mine ar simti asta fara sa mai trebuiasca eu sa-i spun..Dar pana atunci vorbim "teorie"..lasand practica sa ne doboare.. In sfarsit!.. Nu de lideri ducem lipsa ci de fapte concrete..
  #134  
Vechi 29.08.2010, 20:40:45
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Pentru ca indreptarea trebuie sa inceapa din mine intai. Am citit pe undeva..cred ca la parintele Porfirie..spunea cam asa acolo..
Nu trebuie sa-ti duci lupta crestineasca cu predici si contestatii, ci cu o adevarata iubire ascunsa. Cand contestam, ceilalti reactioneaza. Cand ii iubim sunt miscati si-i castigam.

Daca as avea iubire cel de langa mine ar simti asta fara sa mai trebuiasca eu sa-i spun..Dar pana atunci vorbim "teorie"..lasand practica sa ne doboare.. In sfarsit!.. Nu de lideri ducem lipsa ci de fapte concrete..
Celalalt iti simte iubirea si daca e plin de draci vor reactiona si vor lupta sa nu te apropii de el/ea.Acum depinde ca nu poti sa ajungi la inima cuiva decat cu timpul.De exempul daca are nevoie de ajutor si tu esti acolo pentru el atunci poate ca ai sanse,dar sa stii ca se va schimba poate doar fata de tine,fata de alte persoane ramane tot asa
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
  #135  
Vechi 29.08.2010, 21:03:44
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Mesaj privat si mesaj catre site-ul petitiei

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul
"Credința în Dumnezeu ne dă tăria de a rezista vicisitudinilor istoriei.
Patria ne asigură resursele necesare dăinuirii.
Familia sunt cei pe care-i iubim, e viața noastră ce merge mai departe.
Dumnezeu, Patrie, Familie – trei cuvinte care n-ar trebui separate niciodată." - Mihail Gh. Bujor (Ghebu)
Deoarece inca nu m-am clarificat exact ce reprezinta aceasta petitie, solicit retragerea semnaturii mele. In acest sens v-am trimis mesaj privat si mesaj catre adresele office si contact ale site-ui unde este afisata petitia. Multumesc.
  #136  
Vechi 29.08.2010, 23:32:52
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

O povestioara.Acum ceva ani. (mai multi)..strabatut de sentimente asemanatoare celor scrise mai sus aici,am decis sa fac ceva pentru tara mea si pentru sufletul meu referitor la "ce fac eu pentru tara si neam".Asa ca m-m inscris in miscarea legionara pentru ca am cunoscut cativa batrani oameni de bine care au fost legionari ,care au patimit in inchisori si care nici la finalul vietii nu au renuntat la credinta lor in Dumnezeu si patrie.Lucrurile au decurs bine..am intalnit acolo multi oameni de bine..si am avut ocazia sa studiez aproape in totalitate istoria legionara si punctul lor de vedere care este total diferit de al orcarei miscari politice din Romania,chiar daca putin cosmetizata"asa mi sa parut mie".Am mers acolo cu sufletul deschis dar am observat in timp ca..lucrurile nu sunt neaparat asa cum par,existau si acolo diferente intre membri.Cum erau ei tratati , vazuti de conducere etc.Fiind adolescent m-am simtit frustrat si putin tradat in momentul in care cei de sus au avut incredere mai multa in personaje a caror prezenta acolo era cel putin 'curioasa".Mai tarziu cand acele persoane au si creat o mare dilema prin comportamentul lor si au fost exclusi..am plecat si eu..pentru ca nu mai simteam ca ami este locul acolo,jumatate convins ca dragostea de patrie la modul curat si din tot sufletul nu exista.Cred in continuare in cele spuse de CZC dar observ ca in jurul invataturilor sale nu se aduna decat multi rasisti..antisemiti si altii de gen.La cati-va ani distanta am fost incorporat militar unde am plecat iar cu increderea ca ami fac datoria catre tara , si desi aveam posibilitatea sa o evit sau daca nu sa merg intr-un loc bun ..am ales sa merg unde vor cei de la recrutare.Pana si ei au fost uimiti pentru ca am fost intrebat daca am preferinte.Acolo am vazut o lume a hotiei si incompetentei dusa la paroxism.De jos pana sus.Mancare proasta si furata....instructia era numai pentru"fraieri"..liberele pentru "orientati" la fel si gradele.cu toate astea am incercat sa-mi fac treaba bine si am reusit,cu toate ca acolo am avut..si nu numai eu un statut asemanator cu al puscariasului nu ca al unui om care-si face o datorie.Asi vrea ca unele persoane care au postat pe acest topic sa simta ce am simtit eu atunci cand ti se povesteste despre onoare si patrie dupa ce ti sa explicat ca trebuie sa mananci branza mucegaita pentru ca si italienii mananca parmezan..ca nu sunt bani pentru adezivii de reparat bocanci la 5 minute dupa ce ai vazut cum magazionerul vinde pe sub mana bocanci noi..si mai ales cand ti se rade in nas spunandu-ti-se ca daca esti prost si ai venit in armata trebuie sa suporti tot,pentru ca el are copii acasa..pe care trebuie sa-i creasca iar eu de bine de rau..ami mai vine pachet de la parinti.In acelasi timp altii de acolo dadeau bani(spaga) pentru a pleca in Kosovo in trupele de mentinerea pacii pentru ca aveau salarii mai mari.,altii dadeau pentru a intra in trupele de interventie..etc.Acolo cu ei mi-am pierdut inocenta in ceea ce priveste vorbele mari si clipele eroice care nu cred ca exista decat pentru a inbarbata alte generatii de prosti in fata gloantelor ..acolo unde nu veti vedea picior de militar mai mare de gradul de locotenent.
  #137  
Vechi 30.08.2010, 01:21:55
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ???

"Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA
"Credința în Dumnezeu ne dă tăria de a rezista vicisitudinilor istoriei.
Patria ne asigură resursele necesare dăinuirii.
Familia sunt cei pe care-i iubim, e viața noastră ce merge mai departe.
Dumnezeu, Patrie, Familie – trei cuvinte care n-ar trebui separate niciodată." - Mihail Gh. Bujor (Ghebu)

Deoarece inca nu m-am clarificat exact ce reprezinta aceasta petitie, solicit retragerea semnaturii mele. In acest sens v-am trimis mesaj privat si mesaj catre adresele office si contact ale site-ui unde este afisata petitia. Multumesc. "

S-ar putea sa fi incurcat subiectele. Daca este asa imi cer iertare.

Last edited by Adriana Cluj; 30.08.2010 at 01:24:14.
  #138  
Vechi 30.08.2010, 09:49:06
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
"Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA
"Credința în Dumnezeu ne dă tăria de a rezista vicisitudinilor istoriei.
Patria ne asigură resursele necesare dăinuirii.
Familia sunt cei pe care-i iubim, e viața noastră ce merge mai departe.
Dumnezeu, Patrie, Familie – trei cuvinte care n-ar trebui separate niciodată." - Mihail Gh. Bujor (Ghebu)

Deoarece inca nu m-am clarificat exact ce reprezinta aceasta petitie, solicit retragerea semnaturii mele. In acest sens v-am trimis mesaj privat si mesaj catre adresele office si contact ale site-ui unde este afisata petitia. Multumesc. "

S-ar putea sa fi incurcat subiectele. Daca este asa imi cer iertare.
Adriana, noi n-am inițiat nicio petiție.
Vă rugăm să ne iertați că nu v-am răspuns mai repede.
  #139  
Vechi 30.08.2010, 10:05:48
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
O povestioara.Acum ceva ani. (mai multi)..strabatut de sentimente asemanatoare celor scrise mai sus aici,am decis sa fac ceva pentru tara mea si pentru sufletul meu referitor la "ce fac eu pentru tara si neam".Asa ca m-m inscris in miscarea legionara pentru ca am cunoscut cativa batrani oameni de bine care au fost legionari ,care au patimit in inchisori si care nici la finalul vietii nu au renuntat la credinta lor in Dumnezeu si patrie.Lucrurile au decurs bine..am intalnit acolo multi oameni de bine..si am avut ocazia sa studiez aproape in totalitate istoria legionara si punctul lor de vedere care este total diferit de al orcarei miscari politice din Romania,chiar daca putin cosmetizata"asa mi sa parut mie".Am mers acolo cu sufletul deschis dar am observat in timp ca..lucrurile nu sunt neaparat asa cum par,existau si acolo diferente intre membri.Cum erau ei tratati , vazuti de conducere etc.Fiind adolescent m-am simtit frustrat si putin tradat in momentul in care cei de sus au avut incredere mai multa in personaje a caror prezenta acolo era cel putin 'curioasa".Mai tarziu cand acele persoane au si creat o mare dilema prin comportamentul lor si au fost exclusi..am plecat si eu..pentru ca nu mai simteam ca ami este locul acolo,jumatate convins ca dragostea de patrie la modul curat si din tot sufletul nu exista.Cred in continuare in cele spuse de CZC dar observ ca in jurul invataturilor sale nu se aduna decat multi rasisti..antisemiti si altii de gen.La cati-va ani distanta am fost incorporat militar unde am plecat iar cu increderea ca ami fac datoria catre tara , si desi aveam posibilitatea sa o evit sau daca nu sa merg intr-un loc bun ..am ales sa merg unde vor cei de la recrutare.Pana si ei au fost uimiti pentru ca am fost intrebat daca am preferinte.Acolo am vazut o lume a hotiei si incompetentei dusa la paroxism.De jos pana sus.Mancare proasta si furata....instructia era numai pentru"fraieri"..liberele pentru "orientati" la fel si gradele.cu toate astea am incercat sa-mi fac treaba bine si am reusit,cu toate ca acolo am avut..si nu numai eu un statut asemanator cu al puscariasului nu ca al unui om care-si face o datorie.Asi vrea ca unele persoane care au postat pe acest topic sa simta ce am simtit eu atunci cand ti se povesteste despre onoare si patrie dupa ce ti sa explicat ca trebuie sa mananci branza mucegaita pentru ca si italienii mananca parmezan..ca nu sunt bani pentru adezivii de reparat bocanci la 5 minute dupa ce ai vazut cum magazionerul vinde pe sub mana bocanci noi..si mai ales cand ti se rade in nas spunandu-ti-se ca daca esti prost si ai venit in armata trebuie sa suporti tot,pentru ca el are copii acasa..pe care trebuie sa-i creasca iar eu de bine de rau..ami mai vine pachet de la parinti.In acelasi timp altii de acolo dadeau bani(spaga) pentru a pleca in Kosovo in trupele de mentinerea pacii pentru ca aveau salarii mai mari.,altii dadeau pentru a intra in trupele de interventie..etc.Acolo cu ei mi-am pierdut inocenta in ceea ce priveste vorbele mari si clipele eroice care nu cred ca exista decat pentru a inbarbata alte generatii de prosti in fata gloantelor ..acolo unde nu veti vedea picior de militar mai mare de gradul de locotenent.
Dragul meu, cunosc bine ceea ce spui...Si pentru ca si eu am tras-o iti spun ca oricum alta cale nu-i ! Adica noi sa continuam sa fim OAMENI si romani...Cred ca asa a fost dintotdeauna - ei "hais", noi "cea", iar cei cu "cea" cam putini..Cei din jur vor continua sa te dezamageasca pana la adanci batraneti, institutiile asemenea, dar oricum noi ceilalti nu avem de ales..Nu putem fi ca ei ! Pt ca de fapt asta-i miza !
  #140  
Vechi 30.08.2010, 10:56:32
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

CUVÂNTUL E UNA DIN ARMELE CU CARE NE PUTEM APĂRA

Suntem agresați prin:
- distrugerea sentimentelor noastre naționale;
- terfelirea a tot ce e românesc;
- bagatelizarea ideii de Patrie;
- discreditarea instituțiilor care ne asigură apărarea: Biserica Ortodoxă Română, Armata Română;
- impunerea unor practici sexuale contra naturii.
Cuvântul e una din armele cu care ne putem apăra.
De ce să renunțăm la el?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutati o famile aflata intr-um mare necaz!! gadescum Umanitare 1 24.01.2009 19:48:25