Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 16.07.2013, 11:07:42
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit Astea așa, pentru informarea unora

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Totuși, dacă o fi avut și dumnealui un limbaj mai dur, mai intransigent în anumite mesaje, aceasta s-ar putea datora și faptului că, de multe ori, anumiți useri ortodocși au postat mesaje pline de intoleranță la adresa Bisericii și dogmelor catolice. I-au numit pe catolici "eretici", "papistași" și în tot chipul.
Zău? Păi ia să vedem cum îi numea cândva chiar Patriarhia de Constantinopol pe așa zișii "catolici" și așa zisele lor "dogme", să vedem aici mesaje pline de "intoleranță" la adresa așa zisei "biserici catolice", să vedem aici mesaje cu conținut "necuviincios" la adresa "creștinilor de alte confesiuni":

<< I. Orice suflet evlavios și dreptslăvitor, care are o râvnă sinceră pentru slava lui Dumnezeu, este profund mâhnit și covârșit de o mare durere văzându-l pe cel care urăște ceea ce este bun și este un ucigaș dintru început, îmboldit de invidia față de mântuirea omului, că nu încetează nicicând să semene neghine felurite în câmpul Domnului, pentru a cerne grâul.

<< Încă din timpurile cele mai de demult, din această sursă au izvorât într-adevăr în Biserica lui Dumnezeu neghine eretice, care au făcut prăpăd din multe puncte de vedere, și fac încă prăpăd în ce privește mântuirea neamului omenesc de către Hristos; care mai mult, ca semințe rele și mădulare stricate, sunt pe drept tăiate din trupul sănătos al Bisericii Ortodoxe Universale a lui Hristos.

<< Dar în aceste vremuri din urmă, vrăjmașul a smuls din Biserica Ortodoxă a lui Hristos chiar națiuni întregi din Apus, măgulindu-i pe episcopii Romei cu gânduri de trufie despotică, care au dat naștere la diverse inovații nelegiuite și anti-evanghelice. Și nu numai atât, ci și papii Romei, din când în când, urmărind întru totul și fără cercetare modurile de unire potrivit propriei imaginații, se străduiesc prin orice mijloace să aducă la erorile lor Biserica Universală a lui Hristos, care pășește pretutindeni în lume neclintită în ortodoxia credinței transmise ei de Sfinții Părinți.

<< Prin urmare, potrivit acestei sfinte năzuințe, Biserica noastră dreptslăvitoare a lui Hristos este oricând bucuroasă să primească orice propunere de unire, numai dacă episcopul Romei se va dezbăra o dată pentru totdeauna de întreaga serie de inovații anti-evanghelice, care au fost ,,introduse pe ascuns” în Biserica sa, și au provocat trista separare a Bisericilor de Răsărit și Apus, (...).

<< VII. Prin urmare, Una Sfântă, Sobornicească și Apostolească Biserică a celor șapte Sinoade Ecumenice a crezut și a învățat potrivit cuvintelor Evangheliei că Sfântul Duh purcede de la Tatăl; dar în Apus, încă din secolul al IX-lea, Sfântul Crez, care a fost alcătuit și confirmat de Sinoadele Ecumenice, a început să fie contrafăcut, iar părerea că Sfântul Duh purcede ,,și de la Fiul” a fost proclamată în mod arbitrar. Și cu siguranță Papa Leon al XIII-lea știe că înaintașul său ortodox de un nume cu el, apărătorul Ortodoxiei, Leon al III-lea, a denunțat sinodal în anul 809 această adăugire anti-evanghelică și cu totul nelegiuită ,,și de la Fiul” (filioque); (...).

<< (...), însă actuala Biserică Romană este Biserica inovațiilor, a falsificării scrierilor Părinților Bisericii, și a interpretării greșite a Sfintei Scripturi și a hotărârilor Sfintelor Sinoade, motiv pentru care ea a fost în mod chibzuit și pe drept cuvânt renegată, și este încă renegată, atâta vreme cât ea rămâne în eroarea sa.

<< XXIII. Așa stând lucrurile și fiind adeverite fără tăgadă de istoria bisericească, noi, îngrijorați așa cum suntem datori să fim, ne adresăm popoarelor din Apus, care prin necunoașterea istoriei adevărate și nepărtinitoare a problemelor bisericești, fiind ispitiți în naivitatea lor, urmează inovațiile anti-evanghelice și cu totul nelegiuite ale papalității, separându-se și viețuind departe de Una Sfântă, Sobornicească și Apostolească Biserică dreptslăvitoare a lui Hristos, care este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp și întărire a adevărului (I Timotei 3, 15) în care înaintașii și strămoșii lor milostivi au strălucit prin evlavia și ortodoxia credinței lor, fiind credincioși și mădulare dragi ale ei vreme de nouă secole întregi, urmând cu smerenie și călcând potrivit hotărârilor Sinoadelor Ecumenice întrunite dumnezeiește.

<< Dar, așa cum s-a spus mai înainte, din secolul al X-lea încoace, Biserica Apuseană a introdus pe ascuns înlăuntrul ei, prin papalitate, dogme și inovații variate, străine și eretice, și astfel ea a fost smulsă și îndepărtată de Biserica cea adevărată și dreptslăvitoare a lui Hristos.

<< Ci feriți-vă de astfel de corupători ai adevărului evanghelic, că unii ca aceia Domnului nostru Iisus Hristos nu slujesc, ci pântecelui lor; și prin cuvinte bune și prin cuvântare de bine, înșală inimile celor proști (Romani 16, 18)

sursa: Enciclica Patriarhală din 1895 - Un răspuns la Enciclica Papei Leon al XIII-lea, despre Unire
http://www.catacombeleortodoxiei.ro/...stei/1433.html
Reply With Quote
  #162  
Vechi 17.07.2013, 07:55:51
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Mai ales grecii ii numesc pe catolici papistasi pentru ca ei spun Bisericii Ortodoxe, Biserica Catolica, suborniceasca=catolica. La ei chiar s-ar face confuzie daca nu i-ar numi asa. Apoi, se mai numesc papistasi ptr. ca capul lor este Papa, ci nu Hristos. Hristos-crestini, Papa-papistasi. Sa inteleg ca cartile ortodoxe romanesti mai vechi erau pline de intoleranta si alte bazaconii? Din punct de vedere ortodox, catolicii au invataturi gresite, iar invatatura gresita se numeste erezie. Si daca stati sa cercetati, si romano-catolicii ii numeau pe ortodocsi eretici, pagani si altele. Cititi scrierile mai vechi.

Ce spune in Crezul pe care il rostim zilnic? "Cred intr-una Sfanta,Soborniceasca si Apostoleasca Biserica", nu in biserici surori, mai multe biserici, mai multe corpuri si altele. Sa inteleg ca, Crezul nu mai este crezut sau de actualitate? Ar trebui sa il schimbam ptr. a fi in ton cu principiile moderniste?
Reply With Quote
  #163  
Vechi 17.07.2013, 10:08:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Păi expresia "Catedrala Mântuirii Neamului", precum și proiectul inițial al unui asemenea lăcaș de cult aparțin patriarhului Miron Cristea, suspectat (ca să nu spun acuzat, discreditat) în cercurile ortodoxist-fanteziste că ar fi fost mare mason.

Dacă introducem datele de mai sus, strict tehnic, într-un silogism simplu obținem următorul raționament:

Patriarhul Miron Cristea a fost naționalist declarat.
Patriarhul Miron Cristea a fost mason
Naționaliștii au fost/sunt masoni (și viceversa).

Sau ai uitat că revoluția de la pașopt, sec XIX, care a furmizat bazele ideologice ale statelor naționale și a propulsat naționalismul ca ideal politic, a fost (sau cel puțin așa susține o mare parte a istoriografiei) opera masoneriei?

Ooooo, nu cumva filetismele de astăzi sunt copii din flori ai adulterelor masonice din secolul XIX?

Interesanta abordare.
Merita o analiza aprofundata.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 17.07.2013, 13:29:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Mai ales grecii ii numesc pe catolici papistasi pentru ca ei spun Bisericii Ortodoxe, Biserica Catolica, suborniceasca=catolica. La ei chiar s-ar face confuzie daca nu i-ar numi asa. Apoi, se mai numesc papistasi ptr. ca capul lor este Papa, ci nu Hristos. Hristos-crestini, Papa-papistasi. Sa inteleg ca cartile ortodoxe romanesti mai vechi erau pline de intoleranta si alte bazaconii? Din punct de vedere ortodox, catolicii au invataturi gresite, iar invatatura gresita se numeste erezie. Si daca stati sa cercetati, si romano-catolicii ii numeau pe ortodocsi eretici, pagani si altele. Cititi scrierile mai vechi.

Ce spune in Crezul pe care il rostim zilnic? "Cred intr-una Sfanta,Soborniceasca si Apostoleasca Biserica", nu in biserici surori, mai multe biserici, mai multe corpuri si altele. Sa inteleg ca, Crezul nu mai este crezut sau de actualitate? Ar trebui sa il schimbam ptr. a fi in ton cu principiile moderniste?
1. Nu cred ca grecii numesc astfel pe catolici. Si nu este corect sa le spui papistasi. Atunci si noi ar trebui sa ne numim patriarhisti, pentru ca al nostru cap este un patriarh. Crestini suntem si noi si catolicii.
Eretici ne numim noi reciproc. In fine, asta este o discutie mai delicata in care nu ma bag.

2. Fraza din crez nu mi-e nici mie clara. Cred insa ca se refera la biserica de la inceput, infiintata de Hristos. Aceea era una singura, a lui Hristos si a discipolilor lui (Apostoleasca). Interesant este ca nu se spune "Ortodoxa" totusi. De ce? Mi se pare ca la catolici se spune in crez ca..."biserica Catolica". Nu stiu acum sigur.

Exista desigur anumite diferente intre cele doua biserici, dar sa ne ferim a veni cu ideile si judecatile noastre.

Si sa avem grija la exprimarea in limba romana. O regula este sa evitam cacofoniile ( "ca capul lor", sau "ca cartile").
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #165  
Vechi 17.07.2013, 13:47:05
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1.Atunci si noi ar trebui sa ne numim patriarhisti, pentru ca al nostru cap este un patriarh. Crestini suntem si noi si catolicii.
Pardon, capul Bisericii este Hristos.

Citat:
2. Fraza din crez nu mi-e nici mie clara. Cred insa ca se refera la biserica de la inceput, infiintata de Hristos.
Numai atât nu ți-e clar?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #166  
Vechi 17.07.2013, 15:08:42
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Pardon, capul Bisericii este Hristos.


Numai atât nu ți-e clar?
Te-am prins! Ma urmaresti!

Eu din cate am inteles catolicii au pe papa ca reprezentant al lui Hristos. Si pentru ei tot Hristos este in fond capul bisericii? Sau am inteles eu gresit?
La noi reprezentantul suprem pe pamant al lui Hristos este patriarhul.
De aici am dedus eu papistas si patriarhist.

Oh, mai am si alte neclaritati? Tu le ai toate clare?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #167  
Vechi 02.08.2013, 12:15:59
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Wow, prezenta catolica pe forum risca sa fie sublima dar sa lipseasca cu desavarsire.
Neoprotestantii (...) sunt deja amintire, (...)
Pelerinule, eu nu mi-aș face atâta problemă despre prezența "catolică" scăzândă pe un forum totuși ortodox, ci mi-aș face griji pentru prezența catolică aproape inexistentă pe forumurile catolice. Și cred că este mai bine ca catolicii să își pună astfel de probleme, iar nu cum să vină să facă "apologetică" pe forumurile ortodoxe. De altfel, după cum am mai subliniat, "catolicii" nu au fost toți excluși, ci s-au autoexclus prin bunăvoia lor, bunăvoie doar temporară dar chiar și așa extrem de tardivă. Din punctul meu de vedere ca ortodox, li s-au tolerat mult prea multe iar retragerea lor benevolă este foarte târzie și din nefericire nedefinitivă. Oricum am văzut că ei nu veniseră aici pentru "apologetică", ci pentru prozelitism și propagandă absolut evidente, pentru uniații forumistice, ca să le spunem pe nume și pe care și le-au mai și afișat într-o sfidare pe față a ortodocșilor, profitând de prea multa toleranță ce le-a fost acordată. (Și ca să fiu clar, în general în hotarele Ortodoxiei "catolicii" sunt niște simpli tolerați, "legitimitatea" lor este una tolerată, atât, nu mai mult.) Ba mai mult, au fost aduse insulte urâte nu doar Bisericii Ortodoxe ca instituție, ceea ce din punctul meu de vedere nu este chiar atât de deranjant pentru că vedem și noi destule, chiar mai multe decât papistașii, ci Credinței Ortodoxe, care nu ține în modul absolut de instituție, care este trans-instituțională, ca să zic așa, și pe care chiar instituțiile ecleziale o calcă de multe ori, din nefericire, în picioare. (Nici atacurile la adresa instituției ecleziale nu sunt inocente și nicidecum binevenite, dar ele sunt mai de înțeles având în vedere că "oamenii trec", cu greșelile lor, dar credința rămâne ca o stâncă peste veacuri.) Și toate astea în vreme ce forumurile catolice au devenit aproape "șomere", aproape că nu mai e nimeni pe ele (mă refer la cele românești); mai scriu câțiva inși, nu știu dacă se pot număra pe degetele de la o mână. Dar băiețașii în loc să își vadă de ograda lor, așa cum ar fi și ar fi fost cazul de mult, nu mai pot dormi de grija ortodocșilor, cum să îi ducă ei pe ortodocși la "mântuire", cum să ne ilumineze ei pe noi cu "credința cea adevărată". Nu spun, până la o anumită limită, este tolerabilă prezența lor pe forum, dar dincolo de anumite limite devine intolerabilă chiar dacă este tolerată. Iar eu nu sunt nici pe departe singurul care am simțit și sesizat aceste lucruri, mai sunt mulți, dintre care unii au ales să vorbească, iar alții să tacă. Calitatea unui forum ortodox depinde de prezența și calitatea ortodocșilor, și doar în măsură secundară și marginală de prezența heterodocșilor.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 02.08.2013, 13:56:30
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Decebal nu am avut niciodata curiozitatea sa merg pe un forum catolic si prin urmare nu stiu care este situatia si nu am de ce sa comentez.Postarea mea,pe care ai ciopartit-o cum ai vrut tu ca sa fie doar un pretext pt ce aveai de spus,era intr-o alta tonalitate gandita.Oricum este doar un detaliu nesemnificativ,ce conteaza :) este ca ti-ai pus un vultur in loc de Pantokrator.Eu tot iti spun ca esti din ce in ce mai aproape de o teribila eroare,si au mai comis-o si altii,si in cazul tau ar fi chiar regretabil, ce fac altii ma intereseaza mai putin sau deloc,sunt arogant de selectiv dar nu am timp de pierdut.Ce nu inteleg eu este cum reusesti sa-ti canalizezi atentia for all the wrong reasons.Tu stii mai bine deci numai bine!
Reply With Quote
  #169  
Vechi 02.08.2013, 14:37:53
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Decebal nu am avut niciodata curiozitatea sa merg pe un forum catolic si prin urmare nu stiu care este situatia si nu am de ce sa comentez.
Uite că acum ți-am făcut o scurtă dar relevantă informare despre cum decurg lucrurile pe forumurile "catolice", alea pe care "catolicii" (români, că la ei mă refer) le evită cu maximă perseverență și asta pentru că nu mai au timp și pentru ele din cauza timpului pe care îl petrec pe forumurile ortodoxe în scopuri de uniații forumistice, uniații personale sau, dacă merge, și de grup. În rest nu mai vorbesc, că am spus destul lucrurilor pe nume în postarea precedentă.

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Oricum este doar un detaliu nesemnificativ, ce conteaza :) este ca ti-ai pus un vultur in loc de Pantokrator.
De fapt nu era neapărat un Pantokrator, ci era cupola bazilicii "Sfânta Sofia" de la Constantinopol, cu o oarece trimitere la bogăția de lumină ce inundă de sus în jos biserica. Din punctul meu de vedere, sau așa cum înțeleg eu lucrurile, poate să fie un simbol pentru Lumina Dumnezeiască, Iisus Hristos, Înțelepciunea (Sofia) lui Dumnezeu, dar în același timp o trimitere la ceea ce Lucian Blaga numea sofianic, caracterizat prin Transcendența care coboară.

Iar vulturul nu e vultur, ci este un pelican (am pus și un atașament), simbol vechi al Mântuitorului, prezent și în cântarea Prohodului ce se cântă în Vinerea Răstignirii Domnului:

Ca un pelican,
Te-ai rănit în coasta Ta, Cuvinte;
Și-ai dat viață l-ai Tăi fii, care au murit,
Vii izvoare peste dânșii răspândind. (Starea a doua)

Citat:
Pelicanul este un simbol al Mântuitorului folosit destul de timpuriu, atât în Răsărit cât și în Apus și semnifică atotputernicia jertfei Lui Hristos. În creștinism Dumnezeu e răstignit; drumul către înviere trece prin cruce. Pelicanul care își străpunge pieptul pentru ca din sângele său să-și hrănească fiii și să le dea viață, Îl simbolizează pe Hristos, care pe toate le ține și le mântuiește prin jertfa Sa. Pe lângă simbolul patimii Mântuitorului, care are conotație euharistică (Sângele Lui a curs pentru viața lumii), pelicanul simbolizează de asemenea și sfâșierea fără durere a Învățătorului care transmite ucenicilor destoinici cunoștințe atât de aprofundate încât fac parte din ființa Sa. De aceea cuvântul Său este unul care mântuiește, căci este „rupt” chiar din ființa Sa și astfel are putere multă. În Prohodul Domnului este amintit și simbolul pelicanului: „Ca un pelican, Te-ai rănit în coasta Ta, Cuvine, și-ai dat viață l-ai Tăi fii care au murit, răspândind asupra lor izvoare vii!” (Starea II, strofa 42).

În Răsărit, Sfântul Maxim Mărturisitorul vorbește despre simbolul pelicanului astfel: „Pelicanul acesta este o pasăre. Iar șarpele dușmănește mult puii lui. Deci el ce face? Își așează la înălțime cuibul lui, îngrădindu-l din toate părțile din pricina șarpelui. Ce face atunci vicleanul șarpe? Cercetează de unde suflă vântul și din partea aceea își trimite veninul său și-i ucide. Când vine pelicanul și vede că au murit puii lui, privește spre nor și zboară la înălțime, întinzându-și aripile. Acolo își găurește cu ciocul coastele și prin nor picură în ei din sângele său și se trezesc. Prin acest pelican se înțelege Domnul, iar puii lui sunt Adam și Eva, firea noastră. Cuibul lui este Raiul, iar șarpele diavolul cel răzvrătit. Deci șarpele, începătorul răului le-a insuflat prin neascultare proto-părinților veninul său și aceștia s-au făcut morți prin păcat. Dar Domnul și Dumnezeul nostru S-a înălțat, pentru iubirea Sa de oameni, pe cinstita cruce și din coasta Sa străpunsă ne-a dăruit viața prin norul Duhului Sfânt” (Sf. Maxim Mărturisitorul).

În Apus, pelicanul este de asemenea simbol al patimilor, de aceea se găsește în numeroase invocări ale litaniilor medievale: „Pie Pelicano, ora pro nobis”. Toma de Aquino introduce mitul pelicanului într-un imn euharistic: „Evlaviosule Pelican, Doamne Iisuse, curăță-mi necurăția cu sângele Tău, din care o picătură ar mântui lumea întreagă de toate păcatele”. Același simbolism se găsește și la Angelus Silesius (Johannes Scheffler, 1642-1677): „Trezește-te, creștine mort și vezi, Pelicanul nostru te stropește cu sângele Său și cu apa din inima Sa. Dacă o primești cum trebuie, vei fi pe loc viu și sănătos”.
sursa: http://asezamantulpantocrator.blogsp...sta-ta_26.html
Attached Images
File Type: jpg EGO ENIM ACCEPI A DOMINO QUOD ET TRADIDI VOBIS.jpg (18,8 KB, 3 views)

Last edited by Decebal; 05.08.2013 at 19:01:40. Motiv: corectură
Reply With Quote
  #170  
Vechi 02.08.2013, 15:18:48
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Cât de frumoasă tâlcuirea Sfântului Maxim Mărturisitorul!
O, mii de mulțumiri, Decebal!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 03:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
postul o copila Generalitati 10 31.07.2010 08:15:35
Postul gabriela_iagar Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 11 25.11.2009 15:24:08