Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.07.2010, 21:44:00
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Pai da, ii urasc foarte tare pentru ca omul poate ajunge de unde diavolul a plecat si de aceea il impiedica prin orice mijloace...
Pai si nu e trist? Eu cred ca as innebuni de furie sa stiu ca nu mai am nici o sansa, d'apai dracii....
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.07.2010, 21:51:33
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Ma intreb cum au ajuns dracii atat de jos. Parca e prea de tot ca s-au razvratit impreuna cu Lucifer. Cum pot niste ingeri sa cada intr-o inselare atat de mare?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.07.2010, 21:54:40
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Ma intreb cum au ajuns dracii atat de jos. Parca e prea de tot ca s-au razvratit impreuna cu Lucifer. Cum pot niste ingeri sa cada intr-o inselare atat de mare?
Gandesc ca datorita faptului ca nu au vrut sa fie supusi lui Dumnezeu; adica creaturi fiind au dorit sa fie mai mari ca Dumnezeu ceea ce este imposibil, nu? Poate copilul sa fie parintele mamei lui? Este o aberatie! Caderea lor inseamna lipsa vederii lui Dumnezeu, a luminii divine fapt ce a dus la intunecarea lor si pentru ca au dorit de la inceput raul si il doresc in continuare au chip infricosator...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.07.2010, 21:54:49
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Smerenia poate ne lipseste dar a face asemanarea intre om si diavol mi se pare cam pripita Omul spune: "Doamne miluieste! Doamne iarta-ma!" si cand spune aceste cuvinte nu cred ca le rosteste din mandrie ci cu inima zdrobita!
Nu este deloc pripita si iata de ce:

Si Omul si Diavolul au gresit la fel de grav inaintea Creatorului,fara nici o diferenta.Unul a tradat si s-a mandrit, celalant a tradat prin mancarea fructului interzis.
Amandoi merita la fel de mult pieirea pentru cele doua greseli primordiale comise.Si in sfarsit,amandoua pacatele sunt la fel de grave fara nici o deosebire,amandoua semnifica TRADARI CAPITALE la adresa Mantuitorului,si mandria si neascultarea se pedepsesc cu MOARTEA.
Acu' de ce Dumnezeu i-a mai acordat omului o sansa(cand putea sa il condamne atunci pe loc fara nici o mila si total pe dreptate,spre deosebire de Diavol),asta reprezinta unul din marile mistere ale Universului.
Probabil ca Domnul are mare mila de fiinta asta atat de pricajita,slaba si neascultatoare numita Om,de ii acorda sanse dupa sanse dupa sanse...dupa sanse.....ii mai acorda acestei specii atat de nocive inca o zi din existenta Universului.........cine stie de ce......
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.07.2010, 21:56:22
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Pai si nu e trist? Eu cred ca as innebuni de furie sa stiu ca nu mai am nici o sansa, d'apai dracii....
Dumnezeu nu este nedrept! Daca diavolul ar cere iertare, Dumnezeu cu siguranta l-ar ierta! Eu nu vad nicio vina lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.07.2010, 22:02:46
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Nu este deloc pripita si iata de ce:

Si Omul si Diavolul au gresit la fel de grav inaintea Creatorului,fara nici o diferenta.Unul a tradat si s-a mandrit, celalant a tradat prin mancarea fructului interzis.
Amandoi merita la fel de mult pieirea pentru cele doua greseli primordiale comise.Si in sfarsit,amandoua pacatele sunt la fel de grave fara nici o deosebire,amandoua semnifica TRADARI CAPITALE la adresa Mantuitorului,si mandria si neascultarea se pedepsesc cu MOARTEA.
Acu' de ce Dumnezeu i-a mai acordat omului o sansa(cand putea sa il condamne atunci pe loc fara nici o mila si total pe dreptate,spre deosebire de Diavol),asta reprezinta unul din marile mistere ale Universului.
Probabil ca Domnul are mare mila de fiinta asta atat de pricajita,slaba si neascultatoare numita Om,de ii acorda sanse dupa sanse dupa sanse...dupa sanse.....ii mai acorda acestei specii atat de nocive inca o zi din existenta Universului.........cine stie de ce......

Dragule, permitem sa te contrazic putin... Intre pacatul omului si al ingerului exista o diferenta si anume: Ingerii sunt fiinte spirituale care neavand trup nu au pofte si sunt inzestrati cu insusirea de a cunoaste viitorul! Pacatul ingerilor este savarsit pur din rautate deci este un pacat voit!

Omul a cazut in pacat intrand in dialog cu diavolul. Diavolul habar nu avea ce le spusese Dumnezeu primilor oameni dar a intrebat-o pe Eva "Oare a spus Dumnezeu sa nu mancati din pomii Raiului? " Si Eva raspunde " numai din pomul cunostintei binelui si raului nu avem voie..." Atat ia trebuit celui rau ca a si pregatit caderea omului...

Putea sa il condamne pe om pe loc dar omul nu intelegea greseala comisa, si l-a pedepsit oricum prin izgonirea din Rai!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.07.2010, 22:02:48
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Dumnezeu nu este nedrept! Daca diavolul ar cere iertare, Dumnezeu cu siguranta l-ar ierta! Eu nu vad nicio vina lui Dumnezeu!
Am zis io ca Dumnezeu e nedrept? Tocmai voiam sa spun ca ar trebui sa fie atat de BUN si DREPT incat sa ii ierte si pe draci.
Eh, cel putin asa mi-ar placea mie sa cred.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.07.2010, 22:05:24
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit scandalos !

uitati-va putin ce profil are omul acesta,zice ca il cheama sfantul asteapta, si la locatie, scrie, la 2 sapt dupa "pastele cailor" !
Doamne iarta-ma, da mie mi se pare o bataie de joc la adresa celor sfinte,si o luare in desert !
omu,sau are prea mult umor,desi in cazul de fata...cam indoielnic,sa faci umor de cele sfinte, sau...e seful dracilor...ca tot intreaba de ei,si e interesat nevoie mare,de... uciga-i toaca !

a nu se intelege ca am ceva cu omul, el poate fi un om de treaba in viata de zi cu zi, si sa nu faca rau la nimeni, ca eu nu-l cunosc !
Critica mea se referea exclusiv la profilul sau ,cam ciudat scris,sau descris !
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.07.2010, 22:05:39
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Am zis io ca Dumnezeu e nedrept? Tocmai voiam sa spun ca ar trebui sa fie atat de BUN si DREPT incat sa ii ierte si pe draci.
Eh, cel putin asa mi-ar placea mie sa cred.
Pai atunci unde ar mai fi dreptatea lui Dumnezeu, in aceasta situatie? Noi beneficiem de mila si iubirea lui Dumnezeu pe pamant, dincolo primeaza dreptatea!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.07.2010, 22:08:27
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
uitati-va putin ce profil are omul acesta,zice ca il cheama sfantul asteapta, si la locatie, scrie, la 2 sapt dupa "pastele cailor" !
Doamne iarta-ma, da mie mi se pare o bataie de joc la adresa celor sfinte,si o luare in desert !
omu,sau are prea mult umor,desi in cazul de fata...cam indoielnic,sa faci umor de cele sfinte, sau...e seful dracilor...ca tot intreaba de ei,si e interesat nevoie mare,de... uciga-i toaca !

a nu se intelege ca am ceva cu omul, el poate fi un om de treaba in viata de zi cu zi, si sa nu faca rau la nimeni, ca eu nu-l cunosc !
Critica mea se referea exclusiv la profilul sau ,cam ciudat scris,sau descris !
Cum Pastele cailor nu exista, ori este un umor macabru, ori fatisa batjocura la adresa lui Dumnezeu
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
Viata mea Daiana Morala Crestina 6 29.10.2011 11:04:57
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
cum e viata....... simi Generalitati 7 08.07.2008 21:34:17
viata monahala irinarel Generalitati 11 20.03.2008 16:35:25