Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.11.2012, 18:29:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
Pe scurt. A fost dusa la Templul din Ierusalim, dupa fagaduinta Sf Parinti Ioachim si Ana. Acolo se afla, in Sfanta Sfintelor, Chivotul Legii- adica sicriul cu tablele legii date lui Moisi de Dumnezeu. In Sfanta Sfintelor nu intra decat arhiereul, o data pe an.
Am citit undeva ca Zaharia a avut o revelatie asa incat a pus-o pe Maica Domnului in Sfanta Sfintelor dintr-o "nebunie sfanta de moment" -nu -mi mai amintesc exact.
Templu avea mai multe incaperi, unde traiau.
Zaharia era preot dupa randuiala lui Aaron, fiind , cred, casatorit cu Elisabeta.
Nu stiu daca el stia ce urma sa se intample cu Maica Domnului- si eu sunt interesata de acest lucru, dar cred ca Dumnezeu i-a descoperit totusi ceva.....
Biserica crestina s-a intemeiat la Pogorarea Sf Duh. Dupa aceea, apostolii si ceilalti se adunau in case particulare - sambata seara= duminica, si savarseau frangerea Painii, cantau Psalmi si se rugau. Ulterior au aparut bisericile ca si lacasuri de inchinaciune.
Nu inteleg. Se spune ca si in bisericile noastre exista Sfanta Sfintelor, deci trebuie sa fie altceva. La fel si Chivotul Legii. Arhiereul este tot la noi.
Eu intelesesem ca este masa din altar si locul unde se tine Sf. Impartasanie.
Nu stiu sigur.

Si s-ar putea ca templul de atunci sa fie altfel decat sinagoga de acum, din moment ce puteau intra si femeile (azi mi se pare ca nu au voie) si mai si locuiau acolo (cel putin copii). Cine avea grija de fetite? Trebuie ca erau si femei acolo.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.11.2012, 18:44:54
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Da, dar tocmai asta era intrebarea. Zaharia nu avea cum sa stie la vremea cand Maria avea numai 3 ani, ca ea avea sa fie mama Fiului lui Dumnezeu.
Cum a stiut el atunci ca trebuie s-o puna in Sfanta Sfintelor? Asta era intrebarea.
Revelatie Divina. Dumnezeu a ales-o pe Fecioara Maria sa Ii Fie Maica inca de cand era in pantecele Sf.Ana. Stie Domnul ce face.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.11.2012, 18:46:00
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Era normal sa fie pusa in Sfanta Sfintelor de vreme ce ea urma sa-L nasca pe Fiul lui Dumnezeu, deci sa devina ea "Sfanta Sfintelor".
Sigur.
Dar de unde a stiut Zaharia ca trebuie sa o puna acolo, de vreme ce nimeni nu intra in Sfanta Sfintelor? A avut aceasta revelatie, nu?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.11.2012, 18:58:34
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu inteleg. Se spune ca si in bisericile noastre exista Sfanta Sfintelor, deci trebuie sa fie altceva. La fel si Chivotul Legii. Arhiereul este tot la noi.
Eu intelesesem ca este masa din altar si locul unde se tine Sf. Impartasanie.
Nu stiu sigur.

Si s-ar putea ca templul de atunci sa fie altfel decat sinagoga de acum, din moment ce puteau intra si femeile (azi mi se pare ca nu au voie) si mai si locuiau acolo (cel putin copii). Cine avea grija de fetite? Trebuie ca erau si femei acolo.
Termenii sunt imprumutati din vechiul cult iudaic, prin corespondenta cu ceea ce semnifica ei.
Templul era unul singur, cel din Ierusalim. Construit de Solomon, apoi daramat de Nabucodonosor si reconstruit de Ezdra, la intoarcerea din Babilon, daramat de romani in 70 d Hr.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.11.2012, 21:06:23
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
2. A stiut Zaharia de pe atunci cine este Maria, ca s-o duca tocmai in Sfanta Sfintelor, sau asa erau duse toate fetele? Se spune ca erau si alte fete acolo.
Mai erau si alte fete aduse de parinti la Templu, dar in Sfanta Sfintelor a intrat doar Fecioara Maria. Iata ce explicatie am gasit la Sfantul Nicolae Velimirovici in Prolagele sale, despre faptul ca Zaharia a dus-o pe Maica Domnului in Sfanta Sfintelor: "Teofilact al Ohridei zice ca Zaharia a fost in afara de sine si locuit cu totul de Duhul lui Dumnezeu atunci cand a condus-o pe Fecioara in Sfanta Sfintelor, adica dincolo de al doilea val, aceasta fiind singura explicatie a actiunii lui".
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.11.2012, 10:22:32
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu inteleg. Se spune ca si in bisericile noastre exista Sfanta Sfintelor, deci trebuie sa fie altceva. La fel si Chivotul Legii. Arhiereul este tot la noi.
Eu intelesesem ca este masa din altar si locul unde se tine Sf. Impartasanie.
Nu stiu sigur.

Si s-ar putea ca templul de atunci sa fie altfel decat sinagoga de acum, din moment ce puteau intra si femeile (azi mi se pare ca nu au voie) si mai si locuiau acolo (cel putin copii). Cine avea grija de fetite? Trebuie ca erau si femei acolo.
Templul de la Ierusalim era unic, singurul loc unde evreii puteau face sacrificii.
Sfinta sfintelor era lucul unde nu intra nimeni, in afara de marele preot odata pe an. Intre Sfanta sfintelor si sfanta era o perdea, catapeteasma templului.
Aceasta despartire simbolizeaza despartirea de Dumnezeu venita prin cadere.

Se stie din evanghelii ca atunci cand Hristos a murit pe cruce catapeteasma templului s-a rupt in doua. Despartirea nu mai exista.

De acceea, de fapt bisericile noastre corespund simbolic cu sfanta sfintelor, altarul corespunde cu chivotul legii. Mai bine zis templul, sfanta sfintelor si chivotul sunt o prefigurare a altarului pe care se savarseste taina euharistiei.

Iconostasul la noi nu este o despartire, o noua catapeteasma, el manifesta de fapt prezenta lui Dumnezeu, a sfintilor, a ingerilor - prin icoane.

Femeile nu intrau bineinteles in sfinta sfintelor atunci, nici barbatii de altfel. Maica Domnului a fost o exceptie, din cauza profetiei.
Si cum a zis Costel, ea este de fapt adevaratul Templu in care a coborat Dumnezeu, si de aceea a stat in sfinta sfintelor.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 22.11.2012 at 18:45:54.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.11.2012, 01:42:53
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Atasez o poza cu IPS Irineu, facuta de mine miercuri, cand a slujit la Sf. Man. Lainici de sarbatoarea Intrarii in Biserica a Maicii Domnului:

http://imageshack.us/photo/my-images/9/20121121634.jpg

Accesati linkul si mai dati o data click pe poza pentru marire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrarea in Biserica a Maicii Domnului georgeval Diverse Sarbatori 19 21.11.2017 00:42:15
Floriile - Intrarea Domnului in Ierusalim Manuela Intrebari utilizatori 1 17.04.2011 09:23:29
Psaltirea Maicii Domnului Tia Rugaciuni 24 09.10.2010 20:34:38
Psaltirea Maicii Domnului Daniela87 Rugaciuni 42 04.03.2010 12:51:39
Icoane ale Maicii Domnului cristiboss56 Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 23.01.2010 15:37:16