Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 12.10.2013, 01:04:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Nu stiu d-voastra, dar eu cand doamna jigneste ortodoxia, biserica, Scripturile si sfintii ma simt de parca mi-ar jigni familia, cand huleste astfel, cum puteti sa stati indiferent, d-voastra nu sunteti ortodox, nu iubiti biserica? Ii acuzati tot pe cei care nu suporta bataia de joc a acestei doamne?
Daca nu te-ai prins deja, iti spun eu: ei sunt in aceeasi echipa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 12.10.2013, 01:06:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teodosie Vezi mesajul
Dar totusi ce credinta are ? ca poate nu e sectanta , unii pun acesta eticheta chiar si fratilor crestini care sunt doar rataciti ( reformati neoprotestanti ), adica au smintelile lor dar marturisesc corect despre Sfanta Treime si Hristos spre deosebire de eretici si sectari.
Si despre Biserica, trupul Lui Hristos, ce marturisesc?
Care este?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 12.10.2013, 01:07:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dragul meu, dacă pe tine dansul te face ”fericit” și te împlinește sufletește, ești liber să crezi ce vrei, să alegi ce vrei. Aș vrea totuși să știi că dansul este o practică păgână care nu are nici o legătură cu viața creștină autentică.
Ca si cantatul din instrumente, nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 12.10.2013, 07:53:06
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

Iarasi nu ati inteles nimica din marea desfasurare a Spiritului in istorie (Hegel).
Voi nu intelegeti deloc, ca Marele Spirit,a lasat urme ritualice diverse in diversele religii si culturi pe care le-a creat !

In religia mozaica, de exemplu, a dansa si a cant la instrumente, are o semnificatie religioasa mult mai adanca,si anume :aceea de a serba prin dans si voie buna maretia creatiei Divine !

Evreii,danseaza cu bucurie si canta, pentru a se bucura impreuna de frumusetea creatiei lui Dumnezeu !
Trebuie sa recunoastem ca aceasta exprimare ritualica a credintei are si ea frumusetea sa !
Cum am putea dispretui noi total anumite aspecte ale religiei evreilor ,cand stim prea bine ca acestia au fost poporul ales ???
Chiar daca ei, la un moment dat au facut o grava eroare, nerecunoascand-ul pe Isus ca Fiu al lui Dumnezeu (eroare platita grav, dupa cum istoria stie !),totusi e greu de crezut, ca Dumnezeu si-a indepartat din suflet vechiul Sau popor ales !!!
Reply With Quote
  #215  
Vechi 12.10.2013, 12:28:26
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca si cantatul din instrumente, nu?
In Biserica sau la modul general?
Reply With Quote
  #216  
Vechi 12.10.2013, 13:50:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

"marele spirit" al tau sau cum ii mai spui, in stil masonic "marele arhitect" nu este si Dumnezeul nostru.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #217  
Vechi 12.10.2013, 15:06:46
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Iarasi nu ati inteles nimica din marea desfasurare a Spiritului in istorie (Hegel).
Voi nu intelegeti deloc, ca Marele Spirit,a lasat urme ritualice diverse in diversele religii si culturi pe care le-a creat !

In religia mozaica, de exemplu, a dansa si a cant la instrumente, are o semnificatie religioasa mult mai adanca,si anume :aceea de a serba prin dans si voie buna maretia creatiei Divine !


Evreii,danseaza cu bucurie si canta, pentru a se bucura impreuna de frumusetea creatiei lui Dumnezeu !
Trebuie sa recunoastem ca aceasta exprimare ritualica a credintei are si ea frumusetea sa !
Cum am putea dispretui noi total anumite aspecte ale religiei evreilor ,cand stim prea bine ca acestia au fost poporul ales ???
Chiar daca ei, la un moment dat au facut o grava eroare, nerecunoascand-ul pe Isus ca Fiu al lui Dumnezeu (eroare platita grav, dupa cum istoria stie !),totusi e greu de crezut, ca Dumnezeu si-a indepartat din suflet vechiul Sau popor ales !!!

Cred ca exista surse ortodoxe si putem intelege. Poporul iudeu a avut o misiune divina in mantuirea noastra, misiune despre care ne vorbeste Sfantul apostol Pavel: ,,ca ei să nu ia fără noi desăvârșirea." Iata un fragment:

,,Prin credință, a părăsit Egiptul, fără să se teamă de urgia regelui, căci a rămas neclintit, ca cel care vede pe Cel nevăzut.
28. Prin credință, a rânduit Paștile și stropirea cu sânge, ca îngerul nimicitor să nu se atingă de cei întâi-născuți ai lor.
29. Prin credință au trecut israeliții Marea Roșie, ca pe uscat, pe care egiptenii, încercând și ei s-o treacă, s-au înecat.
30. Prin credință, zidurile Ierihonului au căzut, după ce au fost înconjurate șapte zile.
31. Prin credință Rahav, desfrânata, fiindcă primise cu pace iscoadele, n-a pierit împreună cu cei neascultători. 32. Și ce voi mai zice? Căci timpul nu-mi va ajunge, ca să vorbesc de Ghedeon, de Barac, de Samson, de Ieftae, de David, de Samuel și de prooroci,
33. Care prin credință, au biruit împărății, au făcut dreptate, au dobândit făgăduințele, au astupat gurile leilor, 34. Au stins puterea focului, au scăpat de ascuțișul sabiei, s-au împuternicit, din slabi ce erau s-au făcut tari în război, au întors taberele vrăjmașilor pe fugă;
35. Unele femei și-au luat pe morții lor înviați. Iar alții au fost chinuiți, neprimind izbăvirea, ca să dobândească mai bună înviere;
36. Alții au suferit batjocură și bici, ba chiar lanțuri și închisoare; 37. Au fost uciși cu pietre, au fost puși la cazne, au fost tăiați cu fierăstrăul, au murit uciși cu sabia, au pribegit în piei de oaie și în piei de capră, lipsiți, strâmtorați, rău primiți.
38. Ei, de care lumea nu era vrednică, au rătăcit în pustii, și în munți, și în peșteri, și în crăpăturile pământului. 39. Și toți aceștia, mărturisiți fiind prin credință, n-au primit făgăduința,
40. Pentru că Dumnezeu rânduise pentru noi ceva mai bun, ca ei să nu ia fără noi desăvârșirea."

Sursa: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?cap=11&id=22




Asadar, nu e treaba noastra sa judecam cu mintea omeneasca ceea ce El a ingaduit si nici sa interpretam altfel decat Sfantul Apostol Pavel, apostolul neamurilor cel inteleptit de Dumnezeu. Oamenii mandri si patimasi, indiferent de etnie, nu sunt placuti lui Dumnezeu. Sacrificiile facute de poporul iudeu inainte de venirea Mantuitorului sunt importante. Au daruit lumii proroci, ne-au daruit apostoli si sfinti. Ni I-au daruit pe Iisus, pe Maica Domnului si pe Sfantul Ioan Botezătorul.

Insa oamenii mandri si patimasi din vremea Mantuitorului au actionat conform patimilor lor. Daca Iisus s-ar naste astazi in Romania, la fel ar proceda si oamenii mandri si patimasi din vremea noastra. Iar Iisus stia firea omeneasca, a inteles-o si cu toate astea, a acceptat aceasta importanta misiune divina. E o jertfa mai presus de puterea noastra de intelegere. Cata iubire pentru om a putut sa aiba Iisus Hristos pentru a accepta un astfel de destin! Iata, El dorea sa ne fie un exemplu de smerenie si de iubire in primul rand.

Daca evreii din vechime nu au beneficiat de un astfel de exemplu, noi, in schimb, nu ne putem plange de asa ceva. Hristos ne-a aratat Calea, Adevarul si Viata, deci nu avem niciun motiv sa privim in urma la ceea ce se facea inainte de venirea Lui. Niciunul! Noi avem datoria sa ne asemanam cu pruncii in ceea ce priveste puritatea morala si sa-I respectam poruncile. Si avem grija sa nu-L rastignim si noi pe Iisus cu pacatele noastre.

Last edited by antoniap; 12.10.2013 at 16:02:08.
Reply With Quote
  #218  
Vechi 12.10.2013, 18:24:41
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Aș vrea totuși să știi că dansul este o practică păgână care nu are nici o legătură cu viața creștină autentică.
Cred că te-ai cam grăbit când ai scris propoziția de mai sus, poate înainte era bună o pripeală gânditoare .

Nu vreau sub niciun chip să fac apologia dansului. Ca orice limbaj universal, este neutru etic și proteiform, adică capătă forma și traduce în gest afectivitatea celui care exprimă prin el ceea ce simte. În bună măsură, dansul este revelator, fiindcă arată în afară niște mișcări ale sufletului, transmite trăiri semnificative, măsoară temperatura lăuntrică într-o gradație mai mult sau mai puțin inteligibilă.

Poate o să vă mirați, dar Biserica nu respinge acest idiom mai vechi decât culturile, așa cum nu respinge niciun limbaj din patrimoniul umanității, din cele în măsură să medieze relații, să-i aducă pe oameni în starea de comuniune. Bunăoară, în slujba Utreniei, când citim psalmii 149 și 150, observăm că dansul face parte din gesturile doxologice prin intermediul cărora cosmosul celebrează măreția lui Dumnezeu cea de necuprins cu mintea.

La slujba cununiei, creștinii cântă troparul "Isaie, dănțuiește; Fecioara a avut în pântece și a născut Fiu pe Emmanuel, pe Dumnezeu și Omul; Răsăritul este numele Lui, pe Care slăvindu‑L, pe Fecioara o fericim.", în timp ce protagoniștii principali ai tainei, dănțuiesc și ei ținându-se de mâini ca într-o horă în jurul pristolului (odinioară), astăzi în jurul unei mese din mijlocul pronaosului care simbolizează masa altarului, bucurându-se împreună cu Isaia profetul de întruparea Cuvântului.

Deci, nu limbajul (dansul), ci conținutul limbajului (mișcarea sufletească) face diferența calitativă, așa cum se întâmplă (și) în cazul muzicii, poeziei, erosului etc.

Să ne înțelegem bine, observațiile de mai sus nu conduc sub nicio formă la concluzia că dansul este obligatoriu sau că avem dezlegare la dezmăț! Dacă ești convins că ai o trăire profundă de transmis, dacă trăirea tradusă în gest are legătură mai degrabă cu ceva roade ale Duhului Sfânt lucrătoare în tine și nu cu faptele firii pământești, dansează! Dacă nu, nu!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #219  
Vechi 12.10.2013, 22:02:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Cred că te-ai cam grăbit când ai scris propoziția de mai sus, poate înainte era bună o pripeală gânditoare.
Ai dreptate în ceea ce privește observația mea, trebuia să fac o referire mai clară la tipul de dans pe care Florin îl agreează, nu am fost destul de clar (mea culpa).

Înainte de scrie chiar citisem un articol despre dansul liturgic: http://www.crestinortodox.ro/liturgi...xa-119921.html.
Greșala mea a fost că am crezut că se subînțelege că fac referire la acest tip de dans: http://www.youtube.com/watch?v=gqSk4...yer_detailpage, căruia de altfel i-am dat reply. Oricum exprimarea în sine a fost puțin forțată și accept corecția cuvenită.

Last edited by ovidiu b.; 12.10.2013 at 22:13:36.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 12.10.2013, 23:12:16
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ai dreptate în ceea ce privește observația mea, trebuia să fac o referire mai clară la tipul de dans pe care Flovins îl agreează, nu am fost destul de clar (mea culpa).

Înainte de scrie chiar citisem un articol despre dansul liturgic: http://www.crestinortodox.ro/liturgi...xa-119921.html.
Greșala mea a fost că am crezut că se subînțelege că fac referire la acest tip de dans: http://www.youtube.com/watch?v=gqSk4...yer_detailpage, căruia de altfel i-am dat reply. Oricum exprimarea în sine a fost puțin forțată și accept corecția cuvenită.
Bun articolul, nu știam de el, cu multe completări binevenite. Sigur că expresia "dans liturgic" restrânge semnificativ aria fenomenului la cultul propriu-zis, însă liturgicul nu se limitează totuși la desfășurarea tipikonului... e destul de vehiculată expresia "liturghia de după liturghie", o sugestie profundă că viața persoanei în toate aspectele ei este inundată de liturgic, chiar și cele mai aparent profane acte existențiale. Probabil aici identificăm una dintre cele mai dureroase pierderi ecleziologice contemporane, faptul că pentru mulți dintre noi viața liturgică se oprește la ușa bisericii sau continuă strict formal și tehnic printr-un soi de ritualizare a vieții private.
Articolul totuși pare să nu țină seama de faptul că cultul ortodox actual este o sinteză mai nouă cristalizată în mediul monahal, în mare parte la Lavra Sfântul Sava din Ierusalim, dar și la Constantinopol. Cultul ortodox bizantin vechi, din care s-au păstrat destul de puține elemente, era mult mai dinamic decât ne putem imagina astăzi, era multă mișcare în biserică, de la procesiuni colective și până la participarea corpului la rugăciune, ovații, dialoguri reale între cler și popor etc. Cel mai probabil un ortodox nițeluș habotnic din secolul XXI s-ar regăsi cu greu sau nu s-ar regăsi deloc într-un ortodox, să-i zicem obișnuit, din secolul VI.
Așa-zisa "distracție" din zilele noastre, după cum se vede și în filmulețul acela de pe youtube, este doar o replică crispată a veseliei de altădată de la ospețe, o încercare de defulare colectivă nereușită, din care lipsește bucuria...îmi aduce aminte de baletul proletcultist de vremea lui Ceaușescu.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 12.10.2013 at 23:17:36.
Reply With Quote
Răspunde