Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 27.09.2012, 23:00:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu ai înțeles. Eu m-am referit doar la actul în sine și ce finalitate au ambele și cum a fost pedepsit acest act.



Dar care este? Hai uimește-mă și tu.
Fani are dreptate, Ovidiu.
http://www.crestinortodox.ro/morala/...nei-70836.html
Citeste si la par. Papacioc ce frumos vorbeste despre Taina Casatoriei ca mijloc de mantuire, de sfintire, prin jertfa. In plus, copiii nu ii faci ca sa fie, ci ca sa ii cresti in frica de Dumnezeu, in credinta. Nu asa, turnam 10 copii si avem un bilet spre rai...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #272  
Vechi 27.09.2012, 23:02:17
andreicosmovici andreicosmovici is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Catolic
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Înrebări care vor naște iarăși controverse. Orice nevoință făcută de un adevărat creștin nu se trâmbițează, și mai ales pe un forum, unde nu știi cu cine ai de face. Mai de folos îi este unui creștin dacă le-ar face în taină.
Ai dreptate. Pe fond, eu am cerut părerea și ajutorul pentru chestiunea în sine a abstinenței. Poate că nu este interesant să aflăm cine și cât s-a abținut, ci mai degrabă dacă reușește acest lucru, cu ce preț, și ce are în vedere când face acest lucru. Și, în fond, ce spune Biserica despre acest aspect.

Cât despre controverse, sunt mirat cât de ușor se alunecă dinspre argumentare matură către înțepături personale. Cred că toți avem o anumită vârstă pe-aici, ar trebui să ne comportăm în consecință. În plus, dacă ne-am scuti reciproc de comentarii răutăcioase, am putea scrolla doar printre păreri argumentate și interesante. Printre altele, eu aș pleda și pentru un echilibru al numărului intervențiilor, și al "cantității" răspunsului. Pentru a fi citite și a ține interesul treaz, cred că mesajele nu trebuie să conțină mai mult de trei paragrafe scurte. Este o părere personală, vă rog să o luați ca atare.
Reply With Quote
  #273  
Vechi 27.09.2012, 23:19:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
N-o fi pricipalul scop, dar e unul din ele.
Cât despre Sfânta Scriptură, cred că te referi la Noul Testament.
Da, la Nt m-am referit dar aste valabil si pt AT in ceea ce priveste exegeza.

Daca nu e principalul si singurul scop arunci poate fi pus intre parabteze atunci cand alt scop ar putea fi periclitat. Ca de exemplu unirea dintre soti.

Dar nu mai vreau sa continui sa discut despre asta pentru ca am hotarat sa nu mai intru in polemici.
Din experienta mea pe forum asta este unul din subiectele cele mai polemicoase.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #274  
Vechi 27.09.2012, 23:34:38
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu sunt în măsură să stabilesc eu cine se mântuiește. Totuși, ai citit postarea 242 despre prezervativ? Vezi cât de "mult" a fost iubit și pedepsit Onan de Dumenzeu pentru ceea ce facea? Nu e cam același lucru folosirea prezervativului cu ce cee ce facea Oanan?
Ca să înețelegi mai bine de ce Onan nu dorea să ridice sământă, adică urmaș fratelui său si ca sa vezi ca nu e chiar asa cum zici tu, postez un pasaj din Biblie care aruncă mai multă lumină și explică cu mai multe detalii ce însemna să ridici sămânță fratelui care a decedat fără să lase urmaș:
"De vor trăi frații împreună și unul din ei va muri, fără să aibă fiu, femeia celui mort să nu se mărite în altă parte după străin, ci cumnatul ei să intre la ea, să și-o ia soție și să trăiască cu ea.
Întâiul născut pe care-l va naște ea să poarte numele fratelui lui cel mort, pentru ca numele acestuia să nu se șteargă din Israel" (Deuteronom 25:5-6)
Conform acestei legi (care era valabila si pe timpul lui Onan), primul copil care avea să se nască Tamarei, trebuia să poarte numele lui Ir și să moștenească toată averea lui. Onan a apelat la metoda lui de contracepție din răutate și fără să fi fost în înțelegere cu Tamara (un lucru FOARTE important). El știa că relația lor sexuală este un domeniu delicat al vieții și că această femeie nu va merge să spună judecătorilor sau lui Iuda despre felul cum procedează el în răutatea lui față de fratele decedat. Onan dorea să jefuiască pe fratele său Ir. El avea de gând să verse toată viața sămânța pe pământ cănd se va culca cu Tamara și în felul acesta, nici odată să nu-i ridice urmaș. Astfel, partea de avere a lui Ir, avea să-i rămână lui și copiilor lui, iar numele fratelui său Ir avea să dispară.
Din aceste motive Dumnezeu l-a omorat pe Onan si nu doar din cauza contraceptiei
Reply With Quote
  #275  
Vechi 27.09.2012, 23:42:03
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Fani are dreptate, Ovidiu.
Cred că nu ai înțeles ideea mea. Poate dacă ai urmări puțn istoricul dicuției ai înțelege. Eu m-am referit la actul în sine și la ferirea de a avea copii. Uite aici ce spune Pravila Bisericeasca:

1455. -Onania (sa nu se confunde cu malahia) este pacatul care-l fac doi soti casatoriti care intrebuinteaza mijloace de a nu face copii: “Onan… varsa samanta jos ori de cate ori se culca cu sotia fratelui sau (mort dar acum era a lui prin casatorie de levirat) ca sa nu se nasca copiii fratelui sau din dusmanie. Ce a facut el n-a placut Domnului, de aceea l-a omorat” care era dusman al legilor naturale (Fac. 38, 9-10). Acest pacat se canoniseste ca si avortul si malahia pana la vindecare, caci fara indreptare nu exista iertare.

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Citeste si la par. Papacioc ce frumos vorbeste despre Taina Casatoriei ca mijloc de mantuire, de sfintire, prin jertfa...
Parintele Arsenie Papacioc - Sfanta Taina a Cununiei
- Se accepta ca cei casatoriti sa aiba relatii trupesti, fara scopul procreerii?
- Scopul casatoriei nu este numai placerea, dragul meu. Placerea este o consecinta, scopul este nasterea de copii. Dar nici nasterea de copii nu este un scop, ci este vorba de o stimulare permanenta reciproca. Asta este casnicia! Sigur ca va trebui sa avem si marile intimitati, ca sot si sotie, dar cu un scop, nu numai cu placere.

- Care sunt condițiile de întemeiere a unei familii?
- Dragii mei, o căsnicie se poate întemeia pe o iubire adevărată și pe o coordonată exclusiv crestină. E o mare greșeală să te îndrăgostești de un băiat sau de o fată, și punem problema căsătoriei pentru că mi-e drag de el sau de ea. Nu, nu. Trebuie văzut, cât de cât, dacă sunt străbătuți de fiorii sfintei răspunderi pe care o cere căsătoria. Pentru că o femeie care se căsătoreste, ea va naște și ea trebuie să re-nască copilul, prin educatie. Deci trebuie să fie foarte pregătită. Asta e verigheta, care se și dă: iubirea celuilalt către celălalt.

- Cum putem ști că partenerul e cel pe care ni-l dăruiește Dumnezeu?
Căsătoria în sine trebuie să se facă după cum spune proverbul: ori bine, ori deloc! – fiindcă este în slujba unui ideal, nu în slujba plăcerilor numaidecât. Iubirea, căsătoria care urmează, dacă nu slujește unor idealuri mai înalte – chiar necăsătorit, dar mai ales căsătorit – sigur că nu ajungi la nimic pozitiv: nu faci decât să pierzi un timp atât de scump.


Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
In plus, copiii nu ii faci ca sa fie, ci ca sa ii cresti in frica de Dumnezeu, in credinta. Nu asa, turnam 10 copii si avem un bilet spre rai...
De acord nimeni nu spune că trebuie turnăm pe bandă copii, dar nimeni nu ne spune să ne ferim de avea copii. Copii sunt rodul iubirii dintre soți...și întradevăr copii sunt consecința iubirii dintre soți.
Reply With Quote
  #276  
Vechi 27.09.2012, 23:49:37
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Din aceste motive Dumnezeu l-a omorat pe Onan si nu doar din cauza contraceptiei
Părerea ta personală, speculații...Citește ce spune Predania Bisericii lasă de o parte speculațiile tale protestante.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 27.09.2012, 23:51:06
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Fani are dreptate, Ovidiu.
http://www.crestinortodox.ro/morala/...nei-70836.html
Citeste si la par. Papacioc ce frumos vorbeste despre Taina Casatoriei ca mijloc de mantuire, de sfintire, prin jertfa. In plus, copiii nu ii faci ca sa fie, ci ca sa ii cresti in frica de Dumnezeu, in credinta. Nu asa, turnam 10 copii si avem un bilet spre rai...
doamna MULTUMESC pentru acest link. Imi confirma ceea ce credeam eu despre casatorie
Reply With Quote
  #278  
Vechi 27.09.2012, 23:56:00
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Părerea ta personală, speculații...Citește ce spune Predania Bisericii lasă de o parte speculațiile tale protestante.
parerea mea...si mi-o mentin. citeste si link-ul pe care la postat glykys
Reply With Quote
  #279  
Vechi 28.09.2012, 00:03:31
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cred că nu ai înțeles ideea mea. Poate dacă ai urmări puțn istoricul dicuției ai înțelege. Eu m-am referit la actul în sine și la ferirea de a avea copii. Uite aici ce spune Pravila Bisericeasca:

1455. -Onania (sa nu se confunde cu malahia) este pacatul care-l fac doi soti casatoriti care intrebuinteaza mijloace de a nu face copii: “Onan… varsa samanta jos ori de cate ori se culca cu sotia fratelui sau (mort dar acum era a lui prin casatorie de levirat) ca sa nu se nasca copiii fratelui sau din dusmanie. Ce a facut el n-a placut Domnului, de aceea l-a omorat” care era dusman al legilor naturale (Fac. 38, 9-10). Acest pacat se canoniseste ca si avortul si malahia pana la vindecare, caci fara indreptare nu exista iertare.



Parintele Arsenie Papacioc - Sfanta Taina a Cununiei
- Se accepta ca cei casatoriti sa aiba relatii trupesti, fara scopul procreerii?
- Scopul casatoriei nu este numai placerea, dragul meu. Placerea este o consecinta, scopul este nasterea de copii. Dar nici nasterea de copii nu este un scop, ci este vorba de o stimulare permanenta reciproca. Asta este casnicia! Sigur ca va trebui sa avem si marile intimitati, ca sot si sotie, dar cu un scop, nu numai cu placere.

- Care sunt condițiile de întemeiere a unei familii?
- Dragii mei, o căsnicie se poate întemeia pe o iubire adevărată și pe o coordonată exclusiv crestină. E o mare greșeală să te îndrăgostești de un băiat sau de o fată, și punem problema căsătoriei pentru că mi-e drag de el sau de ea. Nu, nu. Trebuie văzut, cât de cât, dacă sunt străbătuți de fiorii sfintei răspunderi pe care o cere căsătoria. Pentru că o femeie care se căsătoreste, ea va naște și ea trebuie să re-nască copilul, prin educatie. Deci trebuie să fie foarte pregătită. Asta e verigheta, care se și dă: iubirea celuilalt către celălalt.

- Cum putem ști că partenerul e cel pe care ni-l dăruiește Dumnezeu?
Căsătoria în sine trebuie să se facă după cum spune proverbul: ori bine, ori deloc! – fiindcă este în slujba unui ideal, nu în slujba plăcerilor numaidecât. Iubirea, căsătoria care urmează, dacă nu slujește unor idealuri mai înalte – chiar necăsătorit, dar mai ales căsătorit – sigur că nu ajungi la nimic pozitiv: nu faci decât să pierzi un timp atât de scump.




De acord nimeni nu spune că trebuie turnăm pe bandă copii, dar nimeni nu ne spune să ne ferim de avea copii. Copii sunt rodul iubirii dintre soți...și întradevăr copii sunt consecința iubirii dintre soți.
parintele Papacioc (Dumnezeu sa-l ierte si cu sfintii sa-l numere) a spus ca, casatoria trebuie sa fie in slujba unui ideal mai mare si nu NUMAI in slujba placerilor. CORECT, FOARTE CORECT! Idealul mai mare este MANTUIREA si pe urma copii. Nimeni nu cred ca se casatoreste pentru a face doar sex. Dar parintele nu spune ca placerea fizica trebuie sa lipseasca din casnicia cuiva
Reply With Quote
  #280  
Vechi 28.09.2012, 00:07:27
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
O data ce Ioan Hrisostom a scris carti, cu siguranta a scris pentru posteritate
Să înțeleg că luăm numai ce ne convine nouă din ce a scris? Sau ar trebui să băgăm la cap și să punem în practică?

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
fac parte din randul lor asa cum faci si tu. Faptul ca nu sunt de acord cu unele traditii NU inseamna ca cochetez cu protestantismul
Până acum ai demonstrat că nu ești de acord cu nici o învățătură a Sfinților Părinți legată de subiectul dicuției noastre. Tu singur ai demonstrat că ceea ce a spus spre exemplu Sf Ioan Gură de Aur nu este valabil pentru că nu am suport biblic. Ai spus că e părerea lui. De folos ți-ar fi să iei puțin catehismul ortodox și să încerci să te familiarizezi mai bine cu el.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Am mai zis si o spun din nou: NU exclud Sf. Traditie ci doar unele traditii, care nu stiu cat de "sfinte" sunt.
Asta e bună. Stabilești tu ce e sfânt și ce nu.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
la Facere 9:1 ti-am raspuns intr-un mesaj anterior si NU are legatura cu casatoria. In legatura cu placerea fizica dintre doi soti NU exista versete biblice in care sa fie promovata si NICI interzisa. Daca Dumnezeu ar fi vrut sa o interzica cu siguranta ar fi existat versete biblice CLARE in care sa arate ca Dumnezeu interzice una ca asta, asa cum este combatuta desfranarea. Biblia spune CLAR: nu fura, nu desfrana etc, dar in legatura cu placerea fizica intre soti nu zice nimic
Se pare că nu știi ce presupune plăcerea, orice plăcere. Iar desfrânare există și între soți în anumite situații...nu o spun eu...și nu are rost să repet la nesfârșit vechile postări. Vrei să înțelegi e bine. Nu vrei asta e...

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
de unde stii ca Adam si Eva nu aveau placeri fizice? Biblia nu ne spune asa ceva. Cine promoveaza o astfel de idee speculeaza
Sfinții au făcut nevoințe grozave, înfricoșătoare și au ajuns la starea lui Adam înainte de cădere, când fiarele în prezența lor leapădă starea lor de fiare. Ca exemplu, apropape contemporan, avem pe Sfântul Serafim de Sarov și blândețea fiarelor din pădure. Înțelegi?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02