Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.12.2014, 13:23:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Cu Sfantul Ignatie Briancianinov "m-am intalnit" cu vreo 4-5 ani in urma... Iar de Sf. Serafim de Sarov ma leaga o alta mangaiere si il tot caut mereu, macar in rugaciune, daca in invataturi se intampla mai rar. Poate undeva, ceva, se intelege gresit
Nu putem spune ca ii respectam pe sfinti daca respingem invataturile lor si ii mai si consideram fanatici pentru ca nu sunt in conformitate cu gandirea protestanta (ecumenista). Nu e mai usor de dedus ca aceasta ultima invatatura e gresita, nu invatatura Bisericii si a sfintilor, de ce ar trebui sa o adaptam noilor invataturi lumesti? Eu am dat exemplu doar doi sfinti, dar toti sfintii spun acelasi lucru si toate catehismele. Luther nu a inteles mai bine si nu a fost mai mare decat toti sfintii la un loc.
Sfantul Ignatie spune: "Daca insa vom socoti ratiunea ca sanatoasa, considerand-o astfel pe baza a ceva necunoscut, sovaielnic, nedeterminat, mereu schimbator, atunci ea, ca "sanatoasa", va renega neaparat pe Hristos. Acest lucru e dovedit experimental. Ce zice judecata dumneavoastra, ratiunea dumneavoastra sanatoasa? Ca a recunoaste pieirea unor oameni buni, care nu cred in Hristos este un fapt potrivnic ratiunii dumneavoastra sanatoase! Si nu doar atat! Ci ca o asemenea pieire a oamenilor virtuosi e potrivnica milosteniei unei Fiinte atat de atotbune ca Dumnezeu. Ati avut cumva o revelatie de sus asupra acestui obiect, asupra a ceea ce e contrar si nu e contrar milosteniei lui Dumnezeu? Nu! Insa ratiunea dumneavoastra sanatoasa va spune asta! Ah, ratiunea dumneavoastra sanatoasa! Atunci, cu ratiunea dumneavoastra sanatoasa, de unde ati scos ca puteti intelege, cu patrunderea omeneasca limitata, ce este si ce nu este contrar milosteniei lui Dumnezeu?"
Vedem cum aceasta invatatura presupune de fapt neimportanta Bisericii, Sfintelor Taine, credintei in Hristos, etc. Adica tocmai acea renegare.
Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Eu nu caut sa rastalmacesc nimic din TOT ce mi-a trecut prin fata ochilor. In general incerc sa nu fiu partinitor catusi de putin propriei mele credinte, pentru ca stiu ca toti fac la fel.
Si cum se afla adevarul, nu cautandu-l acolo unde este? daca cineva spune ca leul are zece picioare, altul ca ar avea cinci, iar altul ca are patru inseamna ca toti au dreptate? Iar a spune ca leul are patru picioare inseamnna ca ii urasti pe ceilalti? Dar daca e ceva mult mai important, ca mantuirea, a nu le spune adevarul nu inseamna de fapt ca ii uram si nu vrem sa se mantuiasca si ei? Daca nu il stim nu ne impiedica nimeni sa lasam deoparte delasarea si sa cercetam.
Eu iti scriu toate acestea dar probabil nu ai inca pamantul pregatit pe care sa incolteasca. Dar il poti pregati, eu la inceput m-am rugat de multe ori sa aflu adevarul in legatura cu catolicii si alte culte. Sigur primeste raspuns cel ce se roaga in adevar.
Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
"Astazi vei fi cu Mine in Rai!" Marturisirea lui Hristos, prin "botezul sangelui" nu poate fi mai mica decat Botezul clasic. Eu ma refeream la acei copii care au preferat sa fie decapitati decat sa se lepede de Hristos, desi nu cunosteau ortodoxia!
Desigur ca botezul sangelui nu e mai prejos decat cel cu apa, dimpotriva, de obicei acestia ajung sfinti martiri. Dar e vorba doar de credinta dreapta, daca cineva moare pentru zeul lui nu inseamna ca e martir. Ca e un nonsens vedem si in cazul de care am pomenit, al lui Pelagius. Acesta a fost omorat pentru credinta lui, de care nu a vrut sa se dezica desi era condamnat. Sfintii au condamnat omorarea lui, dar asta nu insemna ca e sfant pentru ca si-a dat viata pentru o erezie. Exista chiar un citat pe tema martiriului celor din afara dreptei credinte.
In legatura cu acei copiii, nu se spune ca erau catolici, acolo cei mai multi crestini sunt ortodocsii necalcedonieni.
Daca mai e nevoie iata ce scrie in toate catehismele. Am mai dat catehismul Sfantului Nicolae Velimirovici, iata si catehismul de pe credo, conditiile mantuirii: http://www.credo.ro/catehism2.php?q=6
Tot din acel catehism, capitolul despre Biserica: "Caci daca "Hristos este capul Bisericii, trupul sau, al carui mantuitor este" (Efeseni. 5, 23), cum zice cuvantul dumnezeiesc al Sfintei Scripturi, atunci nimeni nu poate sa se impartaseasca de mantuire, daca nu este madular al trupului lui Hristos, adica al Bisericii. recum mladita se usuca daca este rupta de vita, de la care primeste hrana prin seva, tot asa si sufletul moare duhovniceste, adica isi pierde mantuirea, daca se rupe de Biserica, trupul tainic al lui Hristos, care il hraneste duhovniceste prin harul dumnezeiesc."
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.12.2014, 23:22:32
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ati avut cumva o revelatie de sus asupra acestui obiect, asupra a ceea ce e contrar si nu e contrar milosteniei lui Dumnezeu? Nu! Insa ratiunea dumneavoastra sanatoasa va spune asta! Ah, ratiunea dumneavoastra sanatoasa! Atunci, cu ratiunea dumneavoastra sanatoasa, de unde ati scos ca puteti intelege, cu patrunderea omeneasca limitata, ce este si ce nu este contrar milosteniei lui Dumnezeu?"
Vedem cum aceasta invatatura presupune de fapt neimportanta Bisericii, Sfintelor Taine, credintei in Hristos, etc. Adica tocmai acea renegare.
Iata, o insiruire intreaga de ipoteze! Cine/ce te determina sa le expui sub aceasta forma? O sa renunt la dialog, nu fiindca ma las convins. Oare toate invataturile enumerate mai sus, mai aveau nevoie de vreo reimprospatare? Cumva, pe undeva, par a fi luat parte la intruniri sau slujbe religioase, altele decat cele ortodoxe? Am negat vreodata ceva din invataturile sfintilor parinti, chiar daca, sfinti fiind, tot interpretarile lumesti i-au pus in contradictii serioase (vezi Sfintii Vasile, Grigorie si Ion)?
Se pare ca nu vrei sa patrunzi dincolo de intelesul cuvintelor, ci ai tendinta sa le iei ad-literam. Personal, foarte rar fac apel la... ratiune, dar la iubire fata de orice fiinta a lui Dumnezeu, cred ca am cautat sa fac apel mereu, dupa puteri.
Grija mea speciala este aceea de a ma sargui pentru propria mea mantuire. La fel si a ta. La fel si a protestantilor, catolicilor, etc. Cred ca m-as simti foarte dezamagit daca un catolic, anglican, protestant, etc, m-ar privi de sus si mi-ar spune ca doar ei se mantuiesc. As intelege astfel ca nu pe Mantuitor il iubesc, chiar daca sustin asta sus si tare, ci o idee care duce la pieire. De fapt chiar avem in jur (ca sa te parafrazez pe tine, desi, iarasi nu-ti dau dreptate) destui stilisti care chiar cred ca doar ei au dreptul sa se mantuiasca intrucat doar ei pastreaza vechea traditie! Cu ce erau diferiti preotii care L-au rastignit pe Mantuitor? Nu cunosteau ei Sfintele scripturi? Nu erau in permanenta "upgradati" de catre prooroci? Ce i-a determinat sa strige la unison: "Rastigniti-L! Rastigniti-L!" Nu cumva mandria de a fi... poporul ales? Maine daca ar reveni Hristos intr-o forma asemanatoare, cei mandri si tari in credinta lor (care incalca de fapt jumatate din porunci), L-ar rastigni din nou...
Eu nu am... revelatii si nu pretind ca stapanesc adevaruri incontestabile. Spun doar atat: penrtru cei alesi, Dumnezeu le va orandui negresit o portita de intrare in "staul" pentru ca din fericire nu tine cont de ingradirea noastra cu sarma ghimpata, ci de bucuria de a mai castiga o oaie ratacita, dar care striga din ghearele lupului ca vrea inauntru. Da, la Dumnezeu TOATE sunt cu putinta, inclusiv un botez la momentul cuvenit, inclusiv Sfinte Taine, daca trebuie. Ce ar trebui sa ne mire. De ce n-ar fi de dorit, pentru noi, ortodocsii, sa apara minuni si in taberele vecine, daca au traire adevarata in Hristos? Ce ne face pe noi sa credem ca am fi cu mult mai adanciti in rugaciune decat un biet pantofar din Alexandria (sper ca stii la ce fac aluzie, si nu-mi spune ca pantofarul era tot ortodox, ca nu de asta e vorba, ci de mandria ce ne stapaneste)... Ca ortodox, cand vei simti nevoia sa imbratisezi orice faptura omeneasca, de oriunde ar fi si orice religie ar avea (asta nu inseamna ca ii impartasesti si credinta, ci te intristezi pentru ca va fi lipsit de viata vesnica, fara a avea o vina anume), atunci esti aproape mantuit. Altfel, oricate dogme am flutura prin fata ochilor celorlalti (ca si cum numai tu le-ai sti, iar altii nu) si oricate vorbe goale ai pune in gura celorlalti ca si cum ei le-ar fi spus nu propriul tau rationament, ramanem ortodocsi de tinichea, ruginiti de orgolii si vanitate.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Aici e vorba de alunecare de-a dreapta. Cum spunea si Parintele Paisie Aghioritul, stilismul si ecumensimul sunt doua fete ale aceleiasi monezi. Ereziile si ecumenismul sunt considerate alunecari de-a stanga, iar stilismul, zelotismul alunecari de-a dreapta. Si era de actualitate ce spunea Parintele Serafim celor de acolo, pentru ca dupa trecerea sa la cele vesnice ROCOR a intrat pentru o peioada in comuniune cu stilistii.
Aici e vorba de... ce vrem noi. Adica este ca intamplarea cu sarpele zburator: o zi zboara, o zi nu zboara. Azi... nu zboara!! Cine sunt "stilistii" Cumva cred in Budda? Ai tu indoieli asupra harului in biserica de pe stil vechi, sau ai avut vreo... revelatie? Citez de pe site-ul nostru:
Au ramas, insa, cateva Biserici Ortodoxe cu calendarul iulian neindreptat, ca: Patriarhia Ierusalimului, Biserica Rusa si Biserica Sarba, precum si Manastirile din Sf. Munte Athos, cu exceptia Vatopedului, care se numesc "pe stil vechi", pentru ca praznuiesc toate sarbatorile dupa vechiul calendar, adica dupa "stilul vechi".
A, de fapt trebuie sa existe ceva, undeva, in scrierile sfintilor parinti ca noi suntem chiar mai vrednici decat cuviosii de pe Muntele Athos, sau Patriarhia Ierusalimului... Cat despre sfintii Rusiei la care lumea face pelerinaje necontenit, sunt simple basme de adormit copii.

Sa ne dea Dumnezeu veghe nepartinitoare si pace sufleteasca. Iar de te-am suparat, te rog sa ma ierti. Inclin sa cred ca noi nu ne certam, ci doar incercam sa intelegem mai bine voia lui Dumnezeu cu toate ale Sale! Care sunt bune si foarte bune!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.12.2014, 23:53:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Inapoi la topic. Ispite/incercari inaintea rugaciunii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.12.2014, 15:09:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Inapoi la topic. Ispite/incercari inaintea rugaciunii.
Are o oarecare legatura cu topicul, fiind vorba de rugaciunea in Duh si in Adevar. Pentru ca nu oricine zice "Doamne, Doamne" va intra in Imparatia Cerului (Ev. Matei, 7:21). Se spune ca si Arie era mare rugator, dar rugaciunea lui nu era ascultata pentru ca nu era in adevar.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.12.2014, 18:09:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Inclin sa cred ca noi nu ne certam, ci doar incercam sa intelegem mai bine voia lui Dumnezeu cu toate ale Sale!
Eu nu ma cert deloc, doar incerc sa-ti arat adevarul. Pentru ca dreapta credinta este unul din cele trei puncte necesare mantuirii, scrise acolo (harul, faptele credintei si dreapta credinta).
Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Iata, o insiruire intreaga de ipoteze! Cine/ce te determina sa le expui sub aceasta forma? O sa renunt la dialog, nu fiindca ma las convins. Oare toate invataturile enumerate mai sus, mai aveau nevoie de vreo reimprospatare?
Acela era un citat din Sfantul Ignatie.
Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Cumva, pe undeva, par a fi luat parte la intruniri sau slujbe religioase, altele decat cele ortodoxe? Am negat vreodata ceva din invataturile sfintilor parinti, chiar daca, sfinti fiind, tot interpretarile lumesti i-au pus in contradictii serioase (vezi Sfintii Vasile, Grigorie si Ion)?
Dar nimeni din cei ce au capatat idei din invatatura ecumenista nu a trebuit sa participe la riturile altui cult. Aceasta invatatura s-a infiltrat in ortodoxie, nu a fost nevoie de prozelitism al altui cult. Desigur, neaga invatatura ortodoxa, invataturile sfintilor.
Din cate stiu eu Sfintii Vasile, Grigorie si Ion nu au avut contradictii. Cred ca te referi la stabilirea sarbatoririi lor si disputa din sec. XI, mult timp dupa trecerea lor la Domnul.
Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Se pare ca nu vrei sa patrunzi dincolo de intelesul cuvintelor, ci ai tendinta sa le iei ad-literam. Personal, foarte rar fac apel la... ratiune, dar la iubire fata de orice fiinta a lui Dumnezeu, cred ca am cautat sa fac apel mereu, dupa puteri.
In niciun caz nu am cum sa ader la alta invatatura decat cea ortodoxa. Adica cea a Bisericii si a sfintilor, si nu cea protestanta liberala. Multe mesaje am vazut pe forum cu aceasta invatatura, sunt aproape identice. In primul rand aceasta invatatura baga in fata iubirea fara adevar. Chiar Parintele Paisie Agioritul observa asta: "Cu durere in suflet marturisesc ca, dintre toti filounionistii (ecumenistii n.e.) pe care i-am cunoscut, nu am vazut pe nici unul sa aiba nu miez, dar nici macar coaja duhovniceasca. Cu toate acestea, stiu sa vorbeasca despre dragoste si unire, desi ei insisi nu sunt uniti cu Dumnezeu, fiindca nu L-au iubit."
Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Cred ca m-as simti foarte dezamagit daca un catolic, anglican, protestant, etc, m-ar privi de sus si mi-ar spune ca doar ei se mantuiesc. As intelege astfel ca nu pe Mantuitor il iubesc, chiar daca sustin asta sus si tare, ci o idee care duce la pieire.
Eu sunt ingrijorat daca ei spun ca toti avem aceeasi credinta, ar insemna ca si dreapta credinta ar fi eretica. Cei din afara Bisericii sunt rupti de Hristos, care e Capul si Trupul Bisericii, am dat citatul din sf. Iustin. Noi trebuia sa ii ajutam sa afle adevarul si sa se poata mantui, nu sa-i mintim si sa mearga in Iad. Aceea e dragoste, nu dragostea lumeasca de aprecierea lor.
Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Cu ce erau diferiti preotii care L-au rastignit pe Mantuitor? Nu cunosteau ei Sfintele scripturi? Nu erau in permanenta "upgradati" de catre prooroci? Ce i-a determinat sa strige la unison: "Rastigniti-L! Rastigniti-L!" Nu cumva mandria de a fi... poporul ales? Maine daca ar reveni Hristos intr-o forma asemanatoare, cei mandri si tari in credinta lor (care incalca de fapt jumatate din porunci), L-ar rastigni din nou...
Cum am spus, toti cei care au aderat la aceste idei scriu aceleasi lucruri. Nu stiu cum, pentru ca nu prea exista carti despre aceasta invatatura, iar pe internet apropae toate site-urile ortodoxe sunt impotriva invataturii ecumeniste. Cred ca acesta este singurul site ortodox in care sunt multi care au aceasta invatatura. De exemplu spui aceleasi lucruri ca MariS.
Aceia s-au impotrivit lui Hristos tocmai din cauza ca nu mai ascultau de Scripturi si de prooroci, creasera ei propria invatatura si interpretare, lumeasca. La fel cum lumeasca e si invatatura ecumenista. Se spune ca multi din cei alesi vor cadea cand va veni Antihristul. Cine crezi ca il vor urma, cei care au dreapta credinta sau cei ce au o credinta laxa, pietista, dorind unirea tuturor fara adevar? Pentru ca Antihristul va dori sa ii uneasca pe toti.
Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Spun doar atat: penrtru cei alesi, Dumnezeu le va orandui negresit o portita de intrare in "staul" pentru ca din fericire nu tine cont de ingradirea noastra cu sarma ghimpata, ci de bucuria de a mai castiga o oaie ratacita, dar care striga din ghearele lupului ca vrea inauntru. Da, la Dumnezeu TOATE sunt cu putinta, inclusiv un botez la momentul cuvenit, inclusiv Sfinte Taine, daca trebuie.
Cred ca nu ai inteles exact ce spune sfantul Ignatie cu "ai avut o revelatie". Toata invatatura noastra este revelata, nu se bazeaza pe parerile lumesti ale unor membrii ai ei. Parerile personale formeaza filozofia, prin asta se deosebesc in principal de credinta. De aceea intreaba sfantul daca a avut respectivul vreo revelatie de enunta o invatatura de la el, bazata pe parerea lui. Exact asta faci si tu, spui ca stii ce se intampla in acest caz (desi Biserica si sfintii spun altceva) si stii chiar si cum gandeste Dumnezeu. Tu ce zici, o sa schimbe Biserica invatatura dupa cea a ta sau o sa ramana la invatatura de 2000 de ani?
Inca un cliseu, toti cei afectati de invatatura modernista folosesc ca argument "la Dumnezeu toate sunt posibile". Daca vrei cauta pe google articole despre ecumensim si o sa vezi ca sunt scrise tot ce iti spun eu si o sa observi ca ai exact acea invatatura.
Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Cine sunt "stilistii" Cumva cred in Budda? Ai tu indoieli asupra harului in biserica de pe stil vechi, sau ai avut vreo... revelatie? Citez de pe site-ul nostru:
Au ramas, insa, cateva Biserici Ortodoxe cu calendarul iulian neindreptat, ca: Patriarhia Ierusalimului, Biserica Rusa si Biserica Sarba, precum si Manastirile din Sf. Munte Athos, cu exceptia Vatopedului, care se numesc "pe stil vechi", pentru ca praznuiesc toate sarbatorile dupa vechiul calendar, adica dupa "stilul vechi".
A, de fapt trebuie sa existe ceva, undeva, in scrierile sfintilor parinti ca noi suntem chiar mai vrednici decat cuviosii de pe Muntele Athos, sau Patriarhia Ierusalimului... Cat despre sfintii Rusiei la care lumea face pelerinaje necontenit, sunt simple basme de adormit copii.
Cred ca nu ai inteles exact cine sunt stilistii. In niciun caz rusii, sarbii si altii care au vechiul calendar. Stilistii sunt un grup mic care s-au rupt de Biserica, ceilalti sunt in Biserica. Nu stiu cum nu ai citit pana acum pe forum despre faptul ca cei de la Muntele Athos nu tin slujbe cu stilistii, desi au tot vechiul calendar.
In concluzie, eu iti zic de bine, incearca sa cercetezi si sa iti insusesti invatatura ortodoxa. Daca vrei, eu doar te sfatuiesc.

Last edited by catalin2; 10.12.2014 at 09:53:26.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.12.2014, 22:25:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de SilviaN Vezi mesajul
Si acum ma simteam napadita de scarba, am cazut intr-o tristete profunda si nu mai voiam sa ma rog (de cate ori simt ceva intens neplacut, imi e rusine sa ma rog). Imi pare rau ca nu pot da mai multe sau mai concrete detalii, insa imi este prea rusine sa le expun.
. . . . .
Acestea au fost inlocuite de tot felul de situatii marunte care ma infuriau (noaptea) si care la fel imi ingreunau rugaciunea.

Sunt aproape deznadajduita si nu stiu ce sa cred. Daca nici nu gandesc si nici nu imi doresc sa simt ceea ce simt, pot fi acuzata ca pacatuiesc? Pot fi acestea oprelisti trimise de diavol ca sa ma indeparteze de la rugaciunea catre Maica Domnului, mai ales ca eu cred cu adevarat ca Ea ma va ajuta in situatia mea?
Draga Silvia , nu esti nici prima si nici ultima care trece prin astfel de situatii , prin astfel de stari , si te rog sa nu fi deznadajduita , sa incerci sa treci peste aceasta perioada cu calm si cu rabdare , dar sa ti legatura permanent cu Duhovnicul tau , singurul in masura sa-ti dea un sfat corect si sa te indrume .
Pana una alta , iti voi reda o scurta invatatura de la cei vrednici :

"Rugăciunea să nu se facă silit. Forțarea poate să aducă o împotrivire înlăuntrul nostru, să facă rău. Mulți s-au îmbolnăvit de la rugăciune, căci au făcut-o cu forțare. Ceva se întâmplă, bineînțeles, și când o faci silit, dar nu e sănătos. Și nici să nu folosiți modalități tehnice. Nu-i nevoie nici de scăunel, nici de aplecarea capului, nici de închiderea ochilor. Mulți zic: „Șezi pe un scăunel, ghemuiește-te și concentrează-te”. Dar unde…
Încercați să vedeți. Nu este nevoie să vă concentrați în mod deosebit ca să spuneți rugăciunea. Nu e nevoie de nici o străduință, atunci când ai dragoste dumnezeiască. Oriunde v-ați afla – pe scăunel, pe scaun, în mașină, pe drum, la școală, la birou, la muncă –, puteți să spuneți rugăciunea „Doamne Iisuse Hristoase, miluiește-mă”, lin, fără forțare. Să nu vă legați de loc. Dragostea pentru Hristos este totul. Sufletul nu se satură repetând cu dăruire, cu dor, cuvintele „Doamne Iisuse Hristoase, miluiește-mă”. Sunt cuvinte de care nu te poți sătura! Să le rostiți în întreaga voastră viață. Ascund atâta sevă!"
Părintele Porfirie
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.12.2014, 22:32:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Tot pentru Silvia

Odihna si linistea mintii:



http://www.crestinortodox.ro/editori...tii-70233.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.12.2014, 23:18:08
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Inapoi la topic. Ispite/incercari inaintea rugaciunii.
E foarte trist ce faci, crede-ma. Trebuie sa ai multa indrazneala sa nu-ti pese deloc. Fiindca ignorant nu esti si stii foarte bine despre ce vorbim noi aici. Tii neaparat sa devii tu insuti o "ispita" pentru ortodocsi? Pai oricum erai, dar cand nu devii prea indraznet, se simte mai putin. Nu incerca sa "blochezi" o discutie al carui subiect va include in mod direct si pe voi. Probabil deranjeaza, dar raman la ideea ca sunteti constienti de ratacirea voastra si tocmai de aceea va faceti vinovati. Poate s-a inteles ca eu voua va iau apararea, si imi pare sincer rau daca s-a intamplat o clipa sa las asta sa se inteleaga. Eu ma refeream la cei care inca n-au avut sansa sa "deschida ochii" catre adevarata Lumina, n-au avut cum si unde, fiind intr-o lume marginita si extrem de constransa (copii nevinovati sau provinciali izolati, lipsiti de alte informatii decat cele spuse de preotii locului...) Pentru aceia cred eu ca Dumnezeu e bun si ingaduitor, nu pentru cei ce STIU dar vor altceva, absolut constienti de Adevar.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din cate stiu eu Sfintii Vasile, Grigorie si Ion nu au avut contradictii. Cred ca te referi la stabilirea sarbatoririi lor si disputa din sec. XI, mult timp dupa trecerea lor la Domnul.
Nu sfintii au avut contradictii, ci crestinii s-au separat intre ei, fiecare sustinand intaietatea unuia! Stabilirea sarbatorii a fost binecuvantata de Dumnezeu prin minunea din 30 Ianuarie, cand cei trei ierarhi s-au aratat episcopulului, slujind impreuna in ceruri si intrebandu-se de ce se cearta crestinii...

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Multe mesaje am vazut pe forum cu aceasta invatatura, sunt aproape identice. In primul rand aceasta invatatura baga in fata iubirea fara adevar. Chiar Parintele Paisie Agioritul observa asta: "Cu durere in suflet marturisesc ca, dintre toti filounionistii (ecumenistii n.e.) pe care i-am cunoscut, nu am vazut pe nici unul sa aiba nu miez, dar nici macar coaja duhovniceasca. Cu toate acestea, stiu sa vorbeasca despre dragoste si unire, desi ei insisi nu sunt uniti cu Dumnezeu, fiindca nu L-au iubit."
Nu pot decat sa ridic din umeri. Nu stiu ce te face sa crezi ca am o alta pozitie, sau as sustine altceva.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu sunt ingrijorat daca spun ca toti avem aceeasi credinta, ar insemna ca si dreapta credinta ar fi eretica. Cei din afara Bisericii sunt rupti de Hristos, care e Capul si Trupul Bisericii, am dat citatul din sf. Iustin. Noi trebuia sa ii ajutam sa afle adevarul si sa se poata mantui, nu sa-i mintim si sa mearga in Iad. Aceea e dragoste, nu dragostea lumeasca de aprecierea lor.
Din nou nu inteleg aluzia ta. Arata-mi undeva unde am spus (sau am facut aluzie directa) ca orice alta credinta in afara de cea ortodoxa, este adevarata sau mantuitoare. Nu cred ca vei gasi fiindca stiu sigur ca n-am facut-o. Am spus doar ca, prin mila lui Dumnezeu, din orice credinta pot fi "alesi" care sa primeasca sansa de a fi acceptati la "Cina". Dar nu fara "haina de nunta". Si pentru ca tot Dumnezeu ii alege, tot El se preocupa si de "haina"!

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cum am spus, toti cei care au aderat la aceste idei scriu aceleasi lucruri. Nu stiu cum, pentru ca nu prea exista carti despre aceasta invatatura, iar pe internet apropae toate site-urile ortodoxe sunt impotriva invataturii ortodoxe. Cred ca acesta este singurul site ortodox in care sunt multi care au aceasta invatatura. De exemplu spui aceleasi lucruri ca MariS.
Nu mai stiu ce spunea MariS, dar cred ca este o trista confuzie fiindca vedem doar ceea ce vrem noi sa vedem. Daca ne-am facut o parere anume, numai fiindca am dat propria interpretare unui text, continuam la nesfarsit sa dezvoltam un subiect ca si cum cel vizat ar avea vreo legatura cu acea parere.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Aceia s-au impotrivit lui Hristos tocmai din cauza ca nu mai ascultau de Scripturi si de prooroci, creasera ei propria invatatura si interpretare, lumeasca. La fel cum lumeasca e si invatatura ecumenista. Se spun eca multi din cei alesi vor cadea cand va veni Antihristul. Cine crezi ca il vor urma, cei care au dreapta credinta sau cei ce au o credinta laxa, pietista, dorind unirea tuturor fara adevar? Pentru ca Antihristul va dori sa ii uneasca pe toti.
Nu creasera ei nimic, dimpotriva, cunosteau scripturile mai bine ca nimeni altii. Dar nu acceptau ca si altii au drept la mantuire (ei singurii erau prea-mariti de Dumnezeu, popor ales, popor sfant, etc)... Mantuitorul aducea un alt fel de credinta: iubirea aproapeliui, fie el desfranat, vames, samaritean... Iubirea de vrajmasi! Cum sa te iubesc, daca tu ma inseli, ma furi, imi faci mult rau mie sau familiei?... Daca ar fi fost dupa sfatul ucenicilor apostoli, samaritenii care nu L-au primit pe Mantuitor, ar fi trebuit sa fie imediat pedepsiti cu foc din cer... Si totusi... "Mila voiesc si nu jertfa!" Nu s-a schimbat nimic dupa 2000 de ani. Tot de mila e vorba si acum.
Nu stiu ce vrea Antihristul dar stiu ca Biserica Ortodoxa se roaga mereu pentru unitatea credintei. Dar nu o "tocana generala" ci acea credinta care NU are cum sa fie pusa sub semnul indoielii si care inca o sustine Insusi Dumnezeu, prin Pronia Sa. Mai mare Adevar ca Sfanta Lumina care se aprinde de doua mii de ani la rugaciunile arhiereilor ortodocsi, nu exista. Macar si numai de la premisa aceasta de s-ar pleca, si tot ar fi un motiv extrem de important pentru "ceilalti" sa incerce sa cerceteze nepartinitor, dupa ce se roaga cu lacrimi in ochi sa le arate Dumnezeu unde se afla Adevarul... Faptul ca n-o fac desi sunt constienti, ii osandeste infinit mai mult decat pe cei care habar nu au de nimic si pentru care inclin eu sa cred ca Dumnezeu are mare mila!


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cred ca nu ai inteles exact ce spune sfantul Ignatie cu "ai avut o revelatie". Toata invatatura noastra este revelata, nu se bazeaza pe parerile lumesti ale unor membrii ai ei. Parerile personale formeaza filozofia, prin asta se deosebesc in principal de credinta. De aceea intreaba sfantul daca a avut respectivul vreo revelatie de enunta o invatatura de la el, bazata pe parerea lui. Exact asta faci si tu, spui ca stii ce se intampla in acest caz (desi Biserica si sfintii spun altceva) si stii chiar si cum gandeste Dumnezeu. Tu ce zici, o sa schimbe Biserica invatatura dupa cea a ta sau o sa ramana la invatatura de 2000 de ani?
Inca un cliseu, toti cei afectati de invatatura modernista folosesc ca argument "la Dumnezeu toate sunt posibile". daca vrei cauta pe google articole despre ecumensim si o sa vezi ca sunt scrise tot ce iti spun eu si o sa observi ca ai exact acea invatatura.
Parerea mea? Invatatura mea? Repet, probabil este vorba de o neintelegere de la bun inceput. Eu NU am pareri inafara invataturilor crestin-ortodoxe si deci nu-mi apartin. Da, cred enorm de mult in marea mila a lui Dumnezeu, pentru fiecare fiinta de pe pamant. Daca tu crezi ca prin asta incalc vreun canon sau vreo invatatura a sfintilor parinti, sa fii sanatos.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cred ca nu ai inteles exact cine sunt stilistii. In niciun caz rusii, sarbii si altii care au vechiul calendar. Stilistii sunt un grup mic care s-au rupt de Biserica, ceilalti sunt in Biserica. Nu stiu cum nu ai citit pana acum pe forum despre faptul ca cei de la Muntele Athos nu tin slujbe cu stilistii, desi au tot vechiul calendar.
Frate, mai bine ti-ar fi sa nu te pronunti deloc, decat sa vorbesti astfel despre ei. Nu stiu de unde-ai scos-o cu "nu tin slujbe su stilistii" S-a intamplat de fapt invers: stilistii au fost invitati sa li se alature la tinutul slujbei, iar ei (prin decizia nu-stiu-cui si din motive... speciale) au refuzat. Totusi, de aici si pana a sustine ca stilistii sunt inafara credintei celei drepte, (asemenea paganilor, protestantilor, catolicilor, etc) e dureros de nedrept. Ai cunoscut vreodata vreun preot stilist? Eu cunosc mai multi. Iar de harul lor nu pot sa ma indoiesc fiindca am vazut cu ochii mei minuni in urma rugaciunilor lor. Nu mie sau familiei mele, ci prietenilor in preajma carora traiesc zi de zi. Ca noi oamenii (din nou!!!) etichetam dupa pareri subiective (asa a zis cutare parinte, dar nu stim daca acel parinte era atunci in har sau in inselare), ne rupem si sufleteste de fratii nostri, desi se roaga aceluiasi Hristos cu aceleasi slujbe, chiar daca dupa alt calendar. Ei, pot fi mandri fata de noi (nu toti; mai sunt unii mireni printre ei de o smerenie coplesitoare, care nici nu judeca, nici nu privesc de sus, ci isi vad numai si numai de mantuirea lor, oferindu-le tuturor din jur, toata bucuria sufleteasca de care sunt ei capabili), dar astea sunt ispitele lor pentru care ar trebui sa ne intristam pur si simplu, fara sa-i judecam in vreun fel.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.12.2014, 16:30:16
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Putin off topic, parerea mea sincera e ca aceea nu a fost o ispita de la vrajmasul, ci un ajutor primit de la Domnul, ca sa va arate care e adevarul si ca e o greseala lepadarea de adevarata credinta.
Avem spusele Sfantului Teodor Studitul despre tainele din afara Bisericii:
„Dupa masura deosebirii dintre lumina si întuneric, asa e si deosebirea dintre împartasania drept slavitoare (ortodoxa) si cea ereticeasca: cea drept slavitoare lumineaza, cea ereticeasca întuneca; una îl uneste cu Hristos, cealalta – cu diavolul; una da viata sufletului, cealalta îl ucide“.
Aici gresesti catalin. Nu ii tin eu partea lui Mihnea dar trebuie sa traiesti ce a trait Mihnea sa stii despre ce este vorba.

Este o experienta duhovniceasca la limita pe care numai daca o intalnesti o traiesti.

@Mihnea - nu am comentat pentru ca nu prea am stiut cum.. nu inteleg de ce te-a atacat atat de tare demonul. Dar si eu ma intreb cum Dumnezeu de va ataca si pe voi, care sunteti lipsiti (in adevar) de harul dumnezeiesc atunci cand savarsiti tainele... (Nu te supara, dar asta este convigerea mea).
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.12.2014, 18:44:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Aici gresesti catalin. Nu ii tin eu partea lui Mihnea dar trebuie sa traiesti ce a trait Mihnea sa stii despre ce este vorba.
Este o experienta duhovniceasca la limita pe care numai daca o intalnesti o traiesti.
@Mihnea - nu am comentat pentru ca nu prea am stiut cum.. nu inteleg de ce te-a atacat atat de tare demonul. Dar si eu ma intreb cum Dumnezeu de va ataca si pe voi, care sunteti lipsiti (in adevar) de harul dumnezeiesc atunci cand savarsiti tainele... (Nu te supara, dar asta este convigerea mea).
Citeste si mesajul urmator, in care am explicat de ce am spus aceste lucruri (pentru ca la catolici nu sunt Sfinte Taine, deci acolo nu era Trupul si Sangele Domnului). http://www.crestinortodox.ro/forum/s...60&postcount=9
Reply With Quote
Răspunde