Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.05.2010, 19:00:04
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Voi chiar credeti ca diavolul, un inger cazut, vine sa te stranguleze??Nu cumva da si cu piciorul, in stil de kung fu?Este ridicol sa crezi ca te lupti cu diavolul fizic, precum in bar cand e de scandal, mai ales ca fiind inger ar putea sa crape muntii in doua daca ar fi lasat.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.05.2010, 19:04:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Si totusi,dracul te poate omori,sunt multe cazuri in care cei posedati nu castiga lupta cu necuratul.......nu e atat de ilogic sa te poata omori in somn un drac ce e calare pe tine,esti neputincios,cum te aperi,te poate strange de gat,de pilda,nu te mai trezesti.o fi el un tolerat,dar sunt convinsa ca si dracii astia incalca destule reguli divine,sau cel putin incearca!
....la tine noaptea sunt lupte pe viata si pe moarte..calaresti, alta data esti calarita
Oare nu-i mai simplu Kiralina sa iei o aspirina ca vasodilatator, decit sa treci prin vesnicele cruciade cu dracii in fiecare noapte. Inghite o pastila, fa o baie calda, bea un pahar de lapte si te linistesti!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.05.2010, 19:05:06
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Voi chiar credeti ca diavolul, un inger cazut, vine sa te stranguleze??Nu cumva da si cu piciorul, in stil de kung fu?Este ridicol sa crezi ca te lupti cu diavolul fizic, precum in bar cand e de scandal, mai ales ca fiind inger ar putea sa crape muntii in doua daca ar fi lasat.
ia mai plimba ursu cand nu stii nimic despre draci!nu iti mai da cu parerea pe ce nu sti!lasa- pe cei ce stiu sa spuna ce concluzii au tras in urma intalnirilor demonice,care sunt de diverse feluri!da,dracul te poate strangula,nu trebuie sa vezi nimic!acum multi ani,intr-o noapte,m-am trezit simtind ca ceva ma strange de gat.ce-o fi fost?moartea pe schiuri?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.05.2010, 19:07:21
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
....la tine noaptea sunt lupte pe viata si pe moarte..calaresti, alta data esti calarita
Oare nu-i mai simplu Kiralina sa iei o aspirina ca vasodilatator, decit sa treci prin vesnicele cruciade cu dracii in fiecare noapte. Inghite o pastila, fa o baie calda, bea un pahar de lapte si te linistesti!
Ce e mai Andrei, nu crezi in aparitii si vedenii diavolicesti? Mai sa fie, si eu care te credeam pe tine mare propovaduitor de Ortodoxie.

Dar... cum se poate? Nu vad religia ta la utilizatorul tau. Care o fi motivul ??
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.05.2010, 19:09:54
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Si totusi,dracul te poate omori,sunt multe cazuri in care cei posedati nu castiga lupta cu necuratul.......nu e atat de ilogic sa te poata omori in somn un drac ce e calare pe tine,esti neputincios,cum te aperi,te poate strange de gat,de pilda,nu te mai trezesti.o fi el un tolerat,dar sunt convinsa ca si dracii astia incalca destule reguli divine,sau cel putin incearca!
Daca vorbim de cei posedati, probabil ca uneori se poate intampla sa-i si omoare. Dar tot daca e ingaduit de Domnul. Nu stim noi de ce. Sfintii parinti scriu despre acestea.
Dar aici, in aceste postari, nu cred ca e vorba de persoane posedate, demonizate. Sunt incercari. Incercari ingaduite.
nu e atat de ilogic sa te poata omori in somn un drac ce e calare pe tine,esti neputincios,cum te aperi,te poate strange de gat,de pilda,nu te mai trezesti.
Este ilogic. Pentru ca nu suntem neputinciosi. Avem credinta in Dumnezeu, avem mila Lui, si El nu va da nimic peste puterile noastre - decat daca, lepadandu-ne de El, refuzam noi ajutorul Lui.
Si apropo, duhovnicii vostri ce zic despre aceste incercari? Nu v-au dat ceva "medicament" pentru boala asta? Sa nu credeti ca puteti trece prin asemenea incercari fara ajutorul si rugaciunile duhovnicului.
Nu deznadajduiti! Incercarile vin, dar Domnul nu va paraseste. Nu deznadajduiti, ca atunci dati putere celui rau.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.05.2010, 19:17:39
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Ce e mai Andrei, nu crezi in aparitii si vedenii diavolicesti? Mai sa fie, si eu care te credeam pe tine mare propovaduitor de Ortodoxie.

Dar... cum se poate? Nu vad religia ta la utilizatorul tau. Care o fi motivul ??
Nu are cum sa creada. S-a mai spus, parca tot la acest thread: cei care sunt in slujba celui rau, care-i fac voile, sunt lasati in pace. Incercari au ceilalti, care fie sunt tari in credinta, si sunt luptati ca sa se clatine; fie au fost in cadere si vor sa se intoarca la credinta, iar dracii se tem sa nu-si piarda "clientul"... andrei nu are cum sa sufere de aceste atacuri si fireste ca face bascalie.
Numai cine a trecut pe acolo stie cum e. Nici nu stiu daca trebuie sa-l ironizam. Mai bine sa zicem Doamne fereste!
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.05.2010, 19:17:41
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Daca vorbim de cei posedati, probabil ca uneori se poate intampla sa-i si omoare. Dar tot daca e ingaduit de Domnul. Nu stim noi de ce. Sfintii parinti scriu despre acestea.
Dar aici, in aceste postari, nu cred ca e vorba de persoane posedate, demonizate. Sunt incercari. Incercari ingaduite.
nu e atat de ilogic sa te poata omori in somn un drac ce e calare pe tine,esti neputincios,cum te aperi,te poate strange de gat,de pilda,nu te mai trezesti.
Este ilogic. Pentru ca nu suntem neputinciosi. Avem credinta in Dumnezeu, avem mila Lui, si El nu va da nimic peste puterile noastre - decat daca, lepadandu-ne de El, refuzam noi ajutorul Lui.
Si apropo, duhovnicii vostri ce zic despre aceste incercari? Nu v-au dat ceva "medicament" pentru boala asta? Sa nu credeti ca puteti trece prin asemenea incercari fara ajutorul si rugaciunile duhovnicului.
Nu deznadajduiti! Incercarile vin, dar Domnul nu va paraseste. Nu deznadajduiti, ca atunci dati putere celui rau.
explica-mi cum te poti apara cand se pune ceva pe spatele tau cand dormi ,si tu,culmea,mai poti simti si asta?cum?esti la cheremul acelei entitati.eu am avut cateva episoade scurte,cum au venit,asa s-au dus!posibil sa fi fost ingaduite pentru un proces de cunoastere,altfel,ar fi continuat,ca la catisma!nu va doresc sa dormiti si sa simtiti un bolovan pe voi!nu v-ati gandit niciodata ca dracii incearca uneori sa faca mai mult decat le este permis?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.05.2010, 19:20:41
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
....la tine noaptea sunt lupte pe viata si pe moarte..calaresti, alta data esti calarita
Oare nu-i mai simplu Kiralina sa iei o aspirina ca vasodilatator, decit sa treci prin vesnicele cruciade cu dracii in fiecare noapte. Inghite o pastila, fa o baie calda, bea un pahar de lapte si te linistesti!
catisma,ai auzit solutia?aspirina,fata mea!ce rugaciuni,ce post?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.05.2010, 19:26:56
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
catisma,ai auzit solutia?aspirina,fata mea!ce rugaciuni,ce post?
Mie mi se pare amuzant sincer.

"Parinte! Ce sa fac ca ma bantuie duhurile necurate! Cauta a ma ispiti!"
"Nu-ti fa griji fiule, te duci frumusel la farmacie, ceri un Algocalmin si niste Septolete si nu o mai indrazni a te ataca".
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.05.2010, 19:30:59
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Mie mi se pare amuzant sincer.

"Parinte! Ce sa fac ca ma bantuie duhurile necurate! Cauta a ma ispiti!"
"Nu-ti fa griji fiule, te duci frumusel la farmacie, ceri un Algocalmin si niste Septolete si nu o mai indrazni a te ataca".
corect!curat corect!cred ca pe acest forum s-a rezolvat o mare problema!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crucea de la gat colaps Generalitati 14 02.03.2014 23:59:31
Crucea Sf. Apostol Petru vs. crucea satanica camy_d Sfintii Apostoli Petru si Pavel 19 14.04.2011 04:23:25
Crucea Ioana-Andreea Secte si culte 70 13.01.2011 19:58:47
crucea celtica oncioiu Generalitati 4 14.10.2010 11:11:57