Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.10.2010, 17:35:00
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit nu cred

Citat:
În prealabil postat de Aspasia Vezi mesajul
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! Aveti fiecare in parte dreptate. Chiar in urma discutiilor pe care le-am mai avut cu sotul in ultima perioada mi-am dat seama ca am cazut oarecum in inselare in perioada in care ne-am cunoscut si ne-am decis sa ne casatorim. Adica aveam o impresie foarte frumoasa despre casnicie (si inca mai am) dar pe atunci era mai degraba una idilica, ceva probabil alimentat de basme si povesti zaharisite... cu alte cuvinte eram atat de incantata ca un barbat cu un numar de calitati era dornic sa intemeieze o familie alaturi de mine... atat de incantata incat credeam ca toate problemele si divergentele se vor rezolva de la sine...
Chiar ieri am avut o discutie cu sotul, in urma careia am ramas mai socata decat oricand de virulenta dispretului lui fata de biserica, de fapt chiar ura lui, asa cum a spus-o el cu cuvintele lui. Poate a fost si vina mea ca i-am povestit despre un cuplu de prieteni in care el era ateu, e credincioasa, dar de dragul ei el a inceput sa o insoteasca duminicile la biserica.
Reactia lui a fost mult mai rea decat ma asteptam, in rezumat mi-a zis ca daca ce conteaza pentru mine la un barbat cel mai mult e sa fie 'prostul' bisericii, trebuia sa o rupa cu mine mult inainte sa avem un copil impreuna.
A exagerat mult si asa face de fiecare data desi eu nu folosesc cuvintele de care el ma acuza. Mi se pare chiar irationala ura lui fata de biserica si tot ce e legata de ea si i-am si zis-o, iar el n-a avut nici o justificare si nici nu considera ca merit eu vreuna.
E teribil de greu sa rabzi si sa speri ca un astfel de om se va schimba, nu indemn pe nimeni sa se supuna la riscul de a se casatori cu cineva pana nu afla care ii este exact pozitia fata de credinta. Asta orice varsta ar avea si orice ar zice parintii sau rudele!
Si nu sunt eu fixista sa nu pot suporta un om care nu are exact aceleasi credinte ca mine, nu e asta singura problema, mai multe si mai sacaitoare sunt comportamentele nesuferite si negativismul unui om necredincios care prefera sa se poarte mai frumos cu strainii decat cu sotia lui... Si oricate argumente i-ai aduce, nu va face nici un efort sa se schimbe atata timp cat el crede ca se poarta si este perfect si ca eu sunt cea care creeaza probleme...
Nu vreau sa ma gandesc la divort, nu stiu daca el in imbufnarea lui cantareste aceasta optiune... Cred ca pana la urma, cu toata mahnirea mea, ii voi propune sa apelam la un psiholog sa ne ajute sa ne rezolvam conflictele, avand in vedere ca nici nu vrea sa auda de mers impreuna la duhovnic.
Personal cred ca un psiholog nu te poate ajuta aici...Roaga-te si vei primi un raspuns , sigur !
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.10.2010, 19:27:05
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

omul da uneori la bine cu piciorul ! Cam asta e o lege in general !
Lu barbatu ala al tau, ai trebuia de fapt una de aia care sa-i faca probleme serioase si nu una cuminte,si apoi, ar fi vazut, care e diferenta !
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.10.2010, 20:34:18
Ovidiu Vasile Pop Ovidiu Vasile Pop is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2010
Locație: europa
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Ufff ! Dar ce ne invata Sfintii Parinti ? Sa fim blanzi si sa-l iubim pe aproapele...,daca esti un bun ortodox nu "lupta" contra sotului si tatal copiilor tai pentru credinta in Dumnezeu !Nu.Cand mai vorbeste contra celor Sfinte,tu fi cu sufletul CURAT(adica fara pic de ura sau suparare)...si spunei ce zice Sfanta Scriptura despre viata noastra de zi cu zi.Duhul Sfant te va "inarma" cu cuvintele potrivite !
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.10.2010, 20:48:55
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Daca nu poti vorbi sotului tau despre Dumnezeu, vorbeste-I lui Dumnezeu despre el !
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.10.2010, 11:47:47
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Daca nu poti vorbi sotului tau despre Dumnezeu, vorbeste-I lui Dumnezeu despre el !
Asta e scurt dar cat se poate de cuprinzator!!!
Subscriu.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.10.2010, 18:43:17
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
Personal cred ca un psiholog nu te poate ajuta aici...Roaga-te si vei primi un raspuns , sigur !
Adica de ce nu ar ajuta-o terapia de cuplu?Stii macar ce inseamna de o negi cu atata vehementa?
Daca merge la terapie de cuplu nu se mai poate si ruga in paralel?Ce legatura are una cu cealalta?
De zicala Dumnezeu ne da,dar in sac nu ne baga ai auzit,draga Elesya?
Doar rugandu-se fara sa faca nimic si asteptand ca Doamne Doamne sa rezolve situatia ma indoiesc sa ajunga la vreun rezultat...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.10.2010, 18:59:35
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aspasia Vezi mesajul
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! Aveti fiecare in parte dreptate. Chiar in urma discutiilor pe care le-am mai avut cu sotul in ultima perioada mi-am dat seama ca am cazut oarecum in inselare in perioada in care ne-am cunoscut si ne-am decis sa ne casatorim. Adica aveam o impresie foarte frumoasa despre casnicie (si inca mai am) dar pe atunci era mai degraba una idilica, ceva probabil alimentat de basme si povesti zaharisite... cu alte cuvinte eram atat de incantata ca un barbat cu un numar de calitati era dornic sa intemeieze o familie alaturi de mine... atat de incantata incat credeam ca toate problemele si divergentele se vor rezolva de la sine...
Chiar ieri am avut o discutie cu sotul, in urma careia am ramas mai socata decat oricand de virulenta dispretului lui fata de biserica, de fapt chiar ura lui, asa cum a spus-o el cu cuvintele lui. Poate a fost si vina mea ca i-am povestit despre un cuplu de prieteni in care el era ateu, e credincioasa, dar de dragul ei el a inceput sa o insoteasca duminicile la biserica.
Reactia lui a fost mult mai rea decat ma asteptam, in rezumat mi-a zis ca daca ce conteaza pentru mine la un barbat cel mai mult e sa fie 'prostul' bisericii, trebuia sa o rupa cu mine mult inainte sa avem un copil impreuna.
A exagerat mult si asa face de fiecare data desi eu nu folosesc cuvintele de care el ma acuza. Mi se pare chiar irationala ura lui fata de biserica si tot ce e legata de ea si i-am si zis-o, iar el n-a avut nici o justificare si nici nu considera ca merit eu vreuna.
E teribil de greu sa rabzi si sa speri ca un astfel de om se va schimba, nu indemn pe nimeni sa se supuna la riscul de a se casatori cu cineva pana nu afla care ii este exact pozitia fata de credinta. Asta orice varsta ar avea si orice ar zice parintii sau rudele!
Si nu sunt eu fixista sa nu pot suporta un om care nu are exact aceleasi credinte ca mine, nu e asta singura problema, mai multe si mai sacaitoare sunt comportamentele nesuferite si negativismul unui om necredincios care prefera sa se poarte mai frumos cu strainii decat cu sotia lui... Si oricate argumente i-ai aduce, nu va face nici un efort sa se schimbe atata timp cat el crede ca se poarta si este perfect si ca eu sunt cea care creeaza probleme...
Nu vreau sa ma gandesc la divort, nu stiu daca el in imbufnarea lui cantareste aceasta optiune... Cred ca pana la urma, cu toata mahnirea mea, ii voi propune sa apelam la un psiholog sa ne ajute sa ne rezolvam conflictele, avand in vedere ca nici nu vrea sa auda de mers impreuna la duhovnic.
Ai cazut in inselare,dupa cum spui,la inceputul relatiei voastre,pentru ca asa tindem noi oamenii,sa ne imaginam total altceva despre persoana de care ne indragostim,sa il idealizam,ii conferim o imagine care ne convine noua,insa,din pacate realitatea ne aduce cu picioarele pe pamant mai devreme sau mai tarziu,valul pica de pe ochi si ajungi sa il vezi pe cel de langa tine exact asa cum este.
Ideea este ca la inceput v-ati acceptat asa cum sunteti fiecare,ceea ce este foarte frumos si intelept totodata,fara a incerca sa va schimbati unul pe celalalt.
Dar,la un moment dat,ceva a inceput sa se schimbe,a inceput sa isi arate dispretul fata de credinta ta,sa te intzepe in fel si chip.Cand a inceput sa se intample asta?Odata cu mutarea la parintii tai sau mai devreme?Ce anume din ce se intampla in familia ta de origine l-a putut deranja intr-un asemenea fel?
Deasemenea,ce trebuie sa intelegi este ca reactia pe care a avut-o trebuie sa iti dea de gandit si trebuie sa citesti printre randuri: nu este furios si dispretuitor pe biserica in sine,ci altceva il macina in relatia cu tine,poate se simte pus pe locul II in fata prioritatilor tale religioase si atunci da...a ajuns sa urasca Biserica,asa cum un om gelos are resentimente visavi de rival.
Nu stiu exact ce se intampla la voi in familie,probabil si el ar avea o cu totul alta varianta,insa trebuie sa incerci sa comunici cu el,sa nu eviti conflictul,ci sa il tranformi in ceva constructiv si sa ajungi la radacina lui.
Urmareste si pe alte planuri ce schimbari sunt,pentru ca este posibil a nu doar acest subiect sa fie o sursa de nemultumire,ci sa mai fie si altele.
Oricum,eu personal ti-as sugera sa incerci terapie de cuplu cu partenerul,v-ar ajuta mult si sa va solutionati situatia prezenta,dar si pentru viitor veti invata multe despre voi,despre cuplu in general.
Daca ai ceva timp sa citesti iti recomand o carte a unui psihoterapeut, Gary Smalley,cu o vasta experienta in terapia de cuplu - "Cand unul plus unu fac NOI" .Editura este "Curtea Veche" si cred ca poate fi comandata si de pe internet.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.10.2010, 19:39:36
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Poate ca e bine sa discutati si cu un consilier parental... insa trebuie sa ai rabdare si sa lupti in continuare. Imi dau seama ca e foarte greu dar trebuie sa ai si impliniri dupa efortul depus. Nu se poate ca Dumnezeu sa te lase! Rugaciunea si credinta ca Dumnezeu poate si vrea fac minuni!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.10.2010, 19:52:30
B0gdana B0gdana is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit Doamne ajuta

„Dumnezeu nu vrea creștini căldicei, ci adevărați.
Dacă vom privi înapoi, la Sodoma,
ne vom preface ca femeia lui Lot, în stâlp de sare.
Îi iubesc mai mult pe cei fierbinți și dăruiți cu totul celor lumești,
decât pe cei căldicei în cele duhovnicești, deoarece primii,
cu râvna pe care o au pentru cele lumești,
se vor întoarce cândva către cele duhovnicești".
(Cuviosul Paisie Aghioritul)
__________________
"Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece."
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.10.2010, 19:57:32
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Este evident ca sotul tau nu are cunostiinte profunde despre credinta, credinciosi, biserica, cler. Deci are nevoie de informatii specifice , dar intr-o maniera mai academica. Cumpara "din greseala" Istoria religiilor de Mircea Eliade. Este studiata in cele mai importante universitati ale lumii. Apoi, introdus in mediul spiritualitatii universale, trebuie sa afle ca credinta ne-a fost data pt lupta cu diavolul intru mantuire si ca , pana la mantuire, multi din crestini(opinca, vladica, cler) cad, se fac de ras, pocesc credinta si imaginea bisericii, intimideaza si ridiculizeaza perceptia celor fara de credinta .... Nu in ultimul rand trebuie sa ajunga sa citeasca biografiile celor mai deosebiti sfinti, in special a celor mai apropiati, contemporani...Si sunt !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casnicia - razboiul duhovnicesc al mirenilor? N.Priceputu Nunta 381 07.09.2013 20:42:29
rugaciune pentru un necredincios manesa Rugaciuni 3 01.05.2010 22:47:19
Ajutatima sa-mi salvez casnicia eduard40 Rugaciuni 6 06.01.2010 16:19:22
Parabola despre iconomul necredincios. BogdanF Generalitati 1 19.10.2007 03:05:42