Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.05.2007, 14:30:20
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
:)Cunosc un caz despre o sora de Manastire,nu dau numele nici surorii,nici Manastirii, in care de foarte multe ori se afla in situatia de a face doua ascultari opuse si, totodata,in acelasi timp.Aceste ascultari contrastau asa de mult,incat ajungeau sa fie chiar extreme in f.multe situatii.Aceasta persoana era numita aproape zilnic nebuna si proasta iar ea,cunoscandu-si adevarata valoare,si stiind capacitatea ei intelectuala,a trecut cu ajutorul Lui Dumnezeu peste toate ispitele si incercarile,rugandu-se,cerandu-si iertare sincera de la toti din Manastire,a dat la Facultatea de Teologie si a fost admisa a doua dintre toti candidatii.Concluzia mea este:aveti mai multa incredere in Dumnezeu si in voi insiva/inseva,caci nimic nu este imposibil sub cerul albastru.
Sylvie, nu ai raspuns...Iti doresti sa te mai intorci in manstire?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.05.2007, 16:20:20
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Mirean,acea sora de care a scris Sebastiana,nu am fost eu.Te inseli daca tu crezi altceva.
Cat priveste drumul meu de acum inainte,NU TE INTERESEAZA PE TINE.Aici era vorba de "ASCULTAREA DE IERARH,SAU DE DUHOVNIC".
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.05.2007, 17:09:37
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Mirean,acum ca ti-am satisfacut curiozitatea in cazul"neascultarii mele de Ierarh"sper ca esti multumit.Nu am urmarit altceva,nu am cartit,asa cum mi-ai zis tu odata,ci doar mi-am dat seama mai tarziu ca AM GRESIT.Poate a fost voia lui Dumnezeu sa se intample asta,tocmai ca sa discut cu tine acum si sa inveti si tu ceva.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.05.2007, 19:47:44
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Dragi crestini,sper ca nu ati tras vreo invatatura gresita din cele discutate de mine cu Mirean.
Ca sa fiu mai clara,nu va sfatuiesc sa nu ascultati de Ierarhi,dar cand la mijloc este si o parere diferita a unui Duhovnic in care aveti cea mai mare incredere,va sfatuiesc sa-l ascultati mai intai pe el.
Sa nu judecati acest fapt al meu,pt.ca motivul nu-l stiti(oricum nu era legat de purtarea mea in Manastire).Nu am vrut sa fie spre sminteala unora,ci pur si simplu pt.a lua invatatura despre NEJUDECAREA APROAPELUI.

As vrea sa va spun ceva legat de ASCULTAREA in Manastire(si nu numai,pt.ca ea se poate face oriunde),din proprie experienta.
Citind multe carti despre viata monahala,am inteles cat de importanta este ascultarea.
Nu am stat prea mult in Manstire dar eram ingrijorata de faptul ca eu nu simteam aceasta ascultare...???.Ma gandeam mereu ca am gresit alegerea Manastirii,vroiam SA SIMT aceasta.Pana cand,Duhovnicul meu trecand pe acolo,fara sa-i spun ceva despre mine,a inceput a ne zice(la intreaga obste)ca ASCULTAREA DACA SA FACE CU DRAGOSTE NU SE SIMTE...??? .Deci luati aminte,ca tot ceea ce faceti sa faceti CU DRAGOSTE...:).
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.05.2007, 20:20:17
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Dragi crestini,sper ca nu ati tras vreo invatatura gresita din cele discutate de mine cu Mirean.
Ca sa fiu mai clara,nu va sfatuiesc sa nu ascultati de Ierarhi,dar cand la mijloc este si o parere diferita a unui Duhovnic in care aveti cea mai mare incredere,va sfatuiesc sa-l ascultati mai intai pe el.
Sa nu judecati acest fapt al meu,pt.ca motivul nu-l stiti(oricum nu era legat de purtarea mea in Manastire).Nu am vrut sa fie spre sminteala unora,ci pur si simplu pt.a lua invatatura despre NEJUDECAREA APROAPELUI.

As vrea sa va spun ceva legat de ASCULTAREA in Manastire(si nu numai,pt.ca ea se poate face oriunde),din proprie experienta.
Citind multe carti despre viata monahala,am inteles cat de importanta este ascultarea.
Nu am stat prea mult in Manstire dar eram ingrijorata de faptul ca eu nu simteam aceasta ascultare...???.Ma gandeam mereu ca am gresit alegerea Manastirii,vroiam SA SIMT aceasta.Pana cand,Duhovnicul meu trecand pe acolo,fara sa-i spun ceva despre mine,a inceput a ne zice(la intreaga obste)ca ASCULTAREA DACA SA FACE CU DRAGOSTE NU SE SIMTE...??? .Deci luati aminte,ca tot ceea ce faceti sa faceti CU DRAGOSTE...:).
Te-ai gandit ca duhovnicul tau a gresit? nu de alta dar ierahii, pa langa faptul ca sunt o treapta superioara a clerului, acced in acele "functii", pe baza unor experiente personale. Tu, spunand ca trebuie sa asculti mai intai de duhovnic, nu faci decat sa indemni la neascultarea fata de ierarh.

Sylvie, cum am mai spus...nu am avut nici o curiozitate personala in ce te priveste, din contra.... Dar tu m-ai provocat la iscutie pe forum iar eu nu am facut decat sa iti raspund.

Eviti sa raspunzi daca iti doresti sa te intorci la viata monahala...asta spune multe. Sylvie, ar trebui sa te impaci cu tine...nu erai pregatita pentru viata monahala. Este bine ca te-ai retras la timp! Ar trebui sa ii multumesti acelui ierarh care a "simtit" ca nu ai chemare nu sa il faci vinovat pentru actele tale.

Cum am mai spus alegerea caii monahale este un act personal, faptul ca tu ai plecat tine exclusiv de tine. Viata merge inainte, indiferent ca accepti situatia sau nu. Grav era sa pleci din manastire dupa calugarie. Traieste-ti viata dupa principii crestine si nu mai acuza ierarhii pentru a acte care tin numai de tine.

Si inca ceva: Ai grija de cine faci ascultare in continuare!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.05.2007, 20:51:22
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Draga Mirean,Parintele Duhovnic nu a gresit,din contra i-a aratat,in final,ca ea a gresit neascultandu-l si plecand de la Manastire,intrucat bine nu i-a fost dupa plecarea ei si dupa neascultarea de Sfintia Sa,caci acesta o sfatuia,o spovedea,o impartasea si ii cunostea sufletul ei,caracterul ei,firea ei,temperamentul ei,dar si virtutile,talentele ei,pacatele ei,iar nu Ierarhul care nici nu o sfatuia,nu o spovedea, nici nu o impartasea,nu avea nici macar vreo tangenta cu sufletul ei zi de zi,in orice clipa,la orice pas.Cat despre intrebarea pusa:daca mai merge sau nu la Manastire,aceasta este strict si personal chestiunea si optiunea ei,a Duhovnicului ei,si in fond si la urma urmei,a lui Dumnezeu,nu ne priveste pe noi:nici pe mine,nici pe tine sau pe alti curiosi ca mine sau ca tine.:)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.05.2007, 20:52:11
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

dar duhovnicul cunoaste mai bine sufletul decat ierarhul
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.05.2007, 21:01:01
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Multumesc Calator,asa este.
Mirean,iti raspund la ce m-ai intrebat;nu evit acest lucru:DUMNEZEU VA HOTARI CE VOI MAI FACE.Eu dacat ma las in voia Lui.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.05.2007, 21:01:20
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator
dar duhovnicul cunoaste mai bine sufletul decat ierarhul
Discutia era in contextul plecarii din manstire! Nu ierarhul este vinovat pentru plecarea lui Sylvie ci ea a luat acea decizie. Cine vrea sa plece gaseste orice scuza, iar cine nu vrea sa accepte vinovatia gaseste pe cine sa arunce vina, fie el si un ierarh!

Oricum situatiile de genul asta se discuta numai in cadrul cazului particular, ori pe mine nu ma intereseaza sa devin atat de intim cu Sylvie...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.05.2007, 21:16:58
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

cred ca e mai degraba vorba despre asumarea responsabilitatii... (daca ramanea nu era vinovat duhovnicul, erau doua optinui si a facut o alegere)

Cam greu de crezut ca Dumnezeu hotaraste ce facem noi
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lenea ne indeparteaza de Dumnezeu ( din invataturile Sf. Parinti ) cristiboss56 Pocainta 74 12.05.2014 21:50:21
Ascultarea de parinti tatolivia Intrebari utilizatori 6 16.06.2012 02:43:42
Din invataturile Sfintilor Parinti despre cum se deosebim vedeniile. camiann Generalitati 2 03.02.2009 15:17:44
Din Viata si Invataturile Sfantului Ierarh Nifon mirelat Generalitati 1 22.12.2006 04:34:34