Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 16.05.2008, 01:22:41
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

o my god, soro ory, iarasi te-ai suparat.
matale soro esti asa, mai sufletista. :)
matale, soro, nu intelegi ca, atunci cind incalci o porinca sau regula esti pedepsit?
ia aminte la ce au patit ADAM SI EVA. si adam, saracul, era cu inima curata, ca nu intelegea de ce l-a pedepsit Dumnezeu, alungindu-l din Rai si se mai spune in Biblie ca mult a mai plins la poarta Raiului, insa Dumnezeu cel Drept si iubitor nu l-a mai primit in veci si mult timp nici dupa moarte, ca a trebuit sa vina Fiul Lui pentru a-i spala pacatul neascultatorului de adam.
asa si cu aceasta femeie, care va concepe in post cu buna stiinta, va fi pedepsita. pentru ca si ea, asemeni lui adam, este neascultatoare.
si hai, soro ory, ca sa-ti dau un exemplu de TAT IUBITOR, de acesta data om, nu Dumnezeu./
bunul si dreptul IOV, in fiecare zi aducea jertfa Lui Dumnezeu in numele copiilor lui, spunindu-si: daca copiii mei au uitat sa-i multumeasca Lui Dumnezeu, o fac eu in locul lor". citat din memorie, soro, s-ar putea sa fie incomplet, dar ma ierti tu :)
asa deci, soro, citi tati si mamici, se roaga, seara, in locul copilasilor lor, cfare, poate cine stie, au uiata sa zica macar si Tatal Nostru?
vezi tu soro, Dumnezeu nu este calau, insa este DREPT. ce este placut inaintea lui apreciaza, ce nu este , nu...
si tot asa mai departe.
copilasul conceput in post va avea inclinatii spre tot felul... nu va fi criminal, desfrinat si altele, insa mai usor va cadea in pacat.
eu cam asa vad problema. cred.
Reply With Quote
  #292  
Vechi 16.05.2008, 01:24:10
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

ma iertati pentru greselutzele aparute, dar mam grabit sa-i raspund surioarei ory, care mult mai sufera.
:)
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #293  
Vechi 16.05.2008, 01:59:36
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu i-a pedepsit domle nimeni pe Adam si Eva.
Adam si Eva cand au mancat din pom au cazut si aceasta se vede ca s-au ascuns vazand ca sunt goi.
Deja atunci nu mai erau in Rai decat cu trupurile.
Iar Dumnezeu dupa cum ne spune parintele Rafail Noica le face Sfanta Spovedanie doar doar or marturisi pacatul ca dansul sa ii poata vindeca.
Cum nu l-au marturisit le face altfel de mantuire - pe care dansii o accepta.
Ca acelea de la da Dumnezeu lui Adam si Eva nu sunt pedepse ci medicamente duhovnicesti.
Si Adam si Eva accepta acest canon - Adam sa munceasca si Eva sa nasca copii .
E simplu.
Daca Adam nu vroia sa munceasca mureau de foame si dansul si Eva si pruncii lor.
Daca Eva nu vroia sa nasca prunci in dureri - nu mai accepta sa se impreuneze cu Adam.

Si daca dansii nu ar fi impreuna lucrat cu Dumnezeu la mantuirea lor nu ar mai fi avut nici cum sa nasca Domnul si Dumnezeul Nostru Iisus Hristos care pana la urma e urmasul lui Adam si Eva dupa trup.
Si printr-Ansul se mantuiesc si Adam si Eva.
Reply With Quote
  #294  
Vechi 16.05.2008, 02:18:02
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Nu i-a pedepsit domle nimeni pe Adam si Eva.
Adam si Eva cand au mancat din pom au cazut si aceasta se vede ca s-au ascuns vazand ca sunt goi.
Deja atunci nu mai erau in Rai decat cu trupurile.
Iar Dumnezeu dupa cum ne spune parintele Rafail Noica le face Sfanta Spovedanie doar doar or marturisi pacatul ca dansul sa ii poata vindeca.
Cum nu l-au marturisit le face altfel de mantuire - pe care dansii o accepta.
Ca acelea de la da Dumnezeu lui Adam si Eva nu sunt pedepse ci medicamente duhovnicesti.
Si Adam si Eva accepta acest canon - Adam sa munceasca si Eva sa nasca copii .
E simplu.
Daca Adam nu vroia sa munceasca mureau de foame si dansul si Eva si pruncii lor.
Daca Eva nu vroia sa nasca prunci in dureri - nu mai accepta sa se impreuneze cu Adam.

Si daca dansii nu ar fi impreuna lucrat cu Dumnezeu la mantuirea lor nu ar mai fi avut nici cum sa nasca Domnul si Dumnezeul Nostru Iisus Hristos care pana la urma e urmasul lui Adam si Eva dupa trup.
Si printr-Ansul se mantuiesc si Adam si Eva.
nu am ascultat ceea ce spui tu ca ar fi zic Parintele Noica, insa in Biblie zice: "si izgonind pe adam, l-a asezat...(facerea 3, 24).
nu am inteles cam ce ar insemna : Deja atunci nu mai erau in Rai decat cu trupurile
sufletele unde erau?
din contra, tot aici se spune :apoi a facut Domnul Dumnezeu lui adam si femeii lui imbracaminte de piele si i-a imbracat
unii spun ca abia acum, dupa caderea in neascultare ar fi capatat si trup, pina atunci fiind doar sufletul.
Reply With Quote
  #295  
Vechi 16.05.2008, 09:01:29
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Si,Da!..."SLAVA TIE DOAMNE,SLAVA TIE!"...ca nu gandesti si judeci ca natangii de oameni.Asta este marea mea multumire,cand va citesc INDIFERENTA.
Draga Ory ,
Tu una spui si alta gandesti.
Cum poti sa spui ca oamenii sunt natangi?
Nici despre cei mai rai nu ai voie sa vorbesti cu asa dispret ,ceea ce dovedeste ca ai cu adevarat inima impietrita.
Si ca sa iti dovedesc ca si in sf.Sciptura scrie despre pedeapsa divina iti dau un scurt citat di sf.Evanghelie:
"1. Si erau de fata in acel timp unii care-I vesteau despre galileienii al caror sange Pilat l-a amestecat cu jertfele lor.
2. Si El, raspunzand, le-a zis: Credeti, oare, ca acesti galileieni au fost ei mai pacatosi decat toti galileienii, fiindca au suferit aceasta?
3. Nu! zic voua; dar daca nu va veti pocai, toti veti pieri la fel.
4. Sau acei optsprezece insi, peste care s-a surpat turnul in Siloam si i-a ucis, ganditi, oare, ca ei au fost mai pacatosi decat toti oamenii care locuiau in Ierusalim?
5. Nu! zic voua; dar de nu va veti pocai, toti veti pieri la fel. "

Deci exista pedeapsa divina ,cum si sf.apostol Pavel spune.
Iti doresc sa te apleci asupra ta insati ,sa te cercetezi mai mult .
Reply With Quote
  #296  
Vechi 16.05.2008, 10:28:35
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pacat ca sectiunea "Pocainta" nu prezinta mai mult interes pentru unii useri, caci aici ar fi putut citi despre:
"Pacatele cele mai grele sunt:
Cele impotriva Duhului Sfant:
1. Necredinta sau nepasarea fata de Dumnezeu, Cel in Treime marit.
2. Ura impotriva lui Dumnezeu.
3. Deznadejdea in marea milostivire a lui Dumnezeu si in purtarea de grija fata de noi, sau
prea marea incredere in atotbunatatea lui Dumnezeu, incredere care te face sa savarsesti fara contenire pacate, socotind ca Dumnezeu te va ierta chiar daca nu te indrepti. "
In felul acesta ne dam seama ca nu ne putem juca cu Dumnezeu cum vrem noi. De aceea e imperios necesar sa ascultam de Dumnezeu si de Sfintii Parinti, prin care a vorbit Duhul Sfant.

Reply With Quote
  #297  
Vechi 16.05.2008, 10:54:44
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule voi chiar nu vretzi sa pricepetzi ce zice ory? poi ea sarmana spune ca sa nu osanditzi voi, sa nu judecatzi sa nu fitzi purtatorii geloziei shi urii divine ca este cine sa-i judece shi raul care shi-l trag aceia asupra lor va veni negreshit caci atunci cand au intrebat apostolii ca sa-i blesteme? sa zicem ca asupra lor sa se coboare foc? A zis Hristos ca nu cumva sa faca asha ceva apostolii ci sa-shi scuture praful incaltzamintelor/picioarelor ca in ziua "aceea" le va fi indeajuns bataia lui Dumnezeu deci incearca mereu sa ne fereasca sa nu cumva sa osandim sa judecam sau sa aplicam noi urgia ce vine de sus... noi fiind printre pacatoshi ar trebui sa luam aminte ca deshi cu totzi am merita la fel doar unii dintre noi o capata la propriu deci ar trebui sa suferim ca shi cum shi pe noi ne-ar fi batut, ca shi cum shi noi am fi murit, ca shi cum fratzii noshtrii, prietenii noshtrii semenii noshtrii, strainii ca shi noi am fi patzit deci noi alta atitudine ar trebui sa avem, de rugaciune de pocintza, de milostivire pentru durere, de compasiune shi empatie ca shi cum pe noi ne-ar fi batut mai rau ca urgia nu s-a abatut asupra noastra ci asupra nevinovatzilor ca in general peste buni shi peste rai vine dezestrul datorat pacatelor asha cum peste buni shi peste rai vine shi binele, dar binecuvantarile raman doar asupra cei ce asculta shi fac voile lui Dumnezeu avand nedejde in puterea Celui care l-a trimis pe Hristos, in lucrarile lui Dumnezeu in treime crezand, iar credintza este lucratoare ca fara roade shi fapte este o credintza moarta.

Deci nu-i datzi lectzii la ory vanturand bataia lui Dumnezeu pentru nerespectari canonice la litera care ucide, caci canoanele chiar daca sunt izvor de apa vie, caci Dumnezeu a cerut sa facem legea celui necredincios adica milostivirea shi nu jertfele... caci aia e voia lui Dumnezeu ca Samarineanul milostiv era necredincios dar a facut voia lui Dumnezeu shi ca atare este fratele shi aproapele Domnului, daca nu chiar Domnul ca mereu avea obiceiul sa nu se faca cunoscut ci era recunoscut shi deconspirat dar el se tzinea ascuns printre neamuri shi printre necredincioshi... caci oridecateori o cirta shi o iota n-atzi luat in seama din ascultarea acestor mici copilashi shi nu le-atzi facut marirea cuvenita ci v-atzi urcat peste ei, peste Domnul v-atzi urcat, peste am judecat, in locul lui am osandit shi am vanturat stafia razbunarii Sale... Dar Domnul nu a venit sa se judece shi sa razbune shi sa bata oile Sale ci a venit sa le mantuiasca pentru ca oile sa aiba viatza shi s-o aibe din belshug. Deci sa luam aminte ca cu ce avem vom ajunge in imparatzie dar e bine sa ne intarim shi sa ne zidim sufleteshte folosindu-ne de citate dar nu infricoshand oamenii cu o manie care nu Dumnezeu o da ci noi o punem pe seama lui Dumnezeu caci mania Lui mereu El insushi se cazneshte s-o opreasca sa nu vina peste noi din pricina pacatelor noastre shi se cazneshte sa ne pazeasca de ea, mania dreptatzii caci mereu il nedreptatzim pe aproape pentru indreptatzirile nostre...... ???:(:(
Reply With Quote
  #298  
Vechi 16.05.2008, 11:10:19
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

vsovi, nu e osanda, ca doar nu noi osandim; ci e atentionare frateasca. De ce sa-l lasi pe saracul om sa greseasca din nestiinta.
Daca vezi un om ca se duce intr-o rapa, nu-l tragi de mana si ii spui: omule, nu te duce, ca ai sa mori?!?
Cum e mai crestinesc, sa ii spui ca greseste sau sa il lasi sa greseasca, pentru ca are liberul arbitru, care ii permite?
Reply With Quote
  #299  
Vechi 16.05.2008, 11:15:30
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

VSOVI,
NIMENI NU-L JUDECA PE COPILASI, CA PUTINI AR PUTEA SA INTELEAGA, POATE MEDICIII SI NICI EI, EXACT ZIUA IN CARE A FOST CONCEPUT.
PARINTII SINT VINOVATI, NOI MAI MULT AICI AM DISCUTAT DESPRE ASTA.
COPILASUL, SARACUL, ISI VA DUCE MAI TIRZIU CRUCEA. CA MULTI ALTII
ups, am scris mare
sorry.
Reply With Quote
  #300  
Vechi 16.05.2008, 12:38:47
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai nu se poate interpreta Sfanta Scriptura asa mot-a-mot.
Normal ca Adam si Eva cazusera din comuniunea cu Dumnezeu cand au mancat din pom.
Si nu mai erau imbracati in Dumnezeu.
Ca daca nu ar fi cazut din starea de nepacatuire atunci cum si-au dat seama ca sunt goi?
Si normal ca incepusera deja sa sufere chinuiri sufletesti si se aflau pe panta descendenta care ii ducea spre fundul iadului adica spre neschimbabilitatea in rau.
Si Bunul Dumnezeu vrea sa ii aduca inapoi in acea stare.
Ca el fiind atotstiutor stia deja ca au mancat din pom.
Dar le face Sfanta Spovedanie ca dansii sa isi marturiseasca pacatul si el sa il ierte.
Ca de aia il si intreaba pe Adam:
"Cine ti-a spus ca esti gol? Nu cumva ai mancat din pomul din care ti-am poruncit sa nu mananci".
Dar Adam da vina pe Dumnezeu:
"Femeia care mi-ai dat-o sa fie cu mine, aceea mi-a dat din pom si am mancat".
Dumnezeu incearca sa il mantuiasca pa Adam prin femeia sa si o intreaba pe Eva:
"Pentru ce ai facut aceasta?".
Si Eva da vina iarasi pe Dumnezeu:
"Sarpele m-a amagit si eu am mancat".
Ca adica sarpele e de vina, care sarpe fiind creat de Dumnezeu reiese ca Dumnezeu este de vina ca a pus sarpele in gradina Raiului.
Oricum se pune intrebarea:
Daca Raiul acela era pe Pamant mai exista el?
Ca daca am crede ca mai exista pe pamant am da-o in doctrine gnostice si ne-am apuca sa cautam acel Rai care nu e decat o inselare.
Adevaratul Rai este sa aiba omul de Dumnezeu traind in el.
Nu a zis un mare sfant sarb:
"Decat fara Hristos in Rai mai bine cu Hristos in Iad!"?
Si eu zic cu el la fel.
Si normal ca acesta era modalitatea prin care Adam si Eva sa ajunga din nou in adevaratul Rai adica in a fi in comuniune cu Sfanta Treime - cu Tatal cu Fiul si cu Sfantul Duh.
Prin nasterea de prunci - ca in acest fel sa aiba Domnul si Dumnezeul nostru Iisus Hristos Fecioara fara de pacat in care sa se intrupeze.


Si prunci trebuiau hranitzi asemenea si mamelor lor si aicea era treaba barbatului de a munci.
Ca asa si zic Sfintzii Parintzi ca Adam si Eva daca ar fi mancat din pomul vietzii vesnice ar fi ajuns de neschimbat in rau.
Iar moartea nu este o pedepsa ci este un bine care Dumnezeu il face lui Adam si lui Eva.
Moartea trupului este un bine pe care Dumnezeu ni-l face tuturor.
La inviere nu mai avem acest trup ci altfel de trup.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Copil dat spre adoptie armanda Generalitati 5 29.02.2012 09:36:04
Voi ati adopta un copil? sophia Generalitati 47 17.03.2011 16:16:54
Povestea unui copil RaduIoan Intamplari adevarate 5 22.05.2009 14:28:02
copil luat de suflet clementia Preotul 21 07.02.2009 14:48:20