Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 27.03.2012, 21:54:03
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
"Mi se pare" e totuși o părere... Părere bazată pe o fraudă lingvistică - ca să mă exprim mai elegant. Dacă m-aș exprima mai brutal, aș zice că Înalt Prea Sfinția Sa are o mare problemă de nu s-a pocăit de fraudarea textului sacru!
I.P.S. a fost, din cate stiu eu, membru onorific al Academiei romane, iar la traducerea aceasta a lucrat si Andrei Plesu, care e o somitate in limbile clasice, recte greaca veche.
Vorbiti cam prea usor despre niste lucruri care, cu siguranta, va depasesc cu mult.
Iar atitudinea de "acuzator" (apropo, in greaca "acuzator" se traduce in "diabolos") este specifica intunericului legalist in care va zbateti.
  #302  
Vechi 27.03.2012, 21:58:21
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Pomenirea Lui nu se face doar prin frângerea pâinii, ci și prin a bea paharul.
Asta chiar e o carcoteala..
Sf.Scriptura vorbeste de frangerea painii, iar eu am folosit cuvintele versetului.
Bineinteles ca aveti dreptate in ceea ce priveste modalitatea celebrarii, dar nu v-ati putut abtine..
Nu-i nimic, va iert pentru asta!
  #303  
Vechi 27.03.2012, 21:59:19
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
(cel putin asa sustineti, desi nu credeti in invierea mortilor - adevarat manifestarea a credintei in Invierea Domnului). [u].

???? de unde ai dedus o asemenea elucubratie??
  #304  
Vechi 27.03.2012, 22:07:50
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:

Tocmai am scris că o frângeau zilnic, nu doar duminica.
dar ai omis raspunsul. Voi frangeti paine asa cum o faceau apostolii IN FIECARE ZI, deci si duminica?
  #305  
Vechi 27.03.2012, 22:09:40
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul

Tocmai am scris că o frângeau zilnic, nu doar duminica.
Amice, AI OMIS sa dai un raspuns! Voi "frangeti painea" in fiecare zi asa cum faceau apostolii, DECI SI DUMINICA?
  #306  
Vechi 27.03.2012, 22:29:57
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
I.P.S. a fost, din cate stiu eu, membru onorific al Academiei romane, iar la traducerea aceasta a lucrat si Andrei Plesu, care e o somitate in limbile clasice, recte greaca veche.
Vorbiti cam prea usor despre niste lucruri care, cu siguranta, va depasesc cu mult.
Iar atitudinea de "acuzator" (apropo, in greaca "acuzator" se traduce in "diabolos") este specifica intunericului legalist in care va zbateti.
Nu am acuzat diletantismul părintelui, Doamne ferește! Chiar apreciez traducerea dumnealui (poate mai mult decât a lui Cornilescu prin unele părți -dar sst, să nu mă audă frații). Ci frauda (adăugarea de cuvinte în textul sacru), în cunoștință de cauză. Or asta îl învinovățește cu atât mai mult, potrivit Sfintei Scripturi. Repet: pe cel ce adaugă (ori scoate) ceva din Biblie, îl acuză Dumnezeu, nu eu. Eu nu am de unde ști dacă nu s-a pocăit și a corectat. Poate editorii sunt vinovați că n-au tipărit corectura...
În "întuneric legalist" se zbate cel ce crede că prin respectarea regulilor poate accede în Cer. Recte prin păzirea Legii, ori prin programa de "nevoințe" și canoane. Dar asta e o altă problemă [spinoasă]...
  #307  
Vechi 27.03.2012, 22:30:51
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Asta chiar e o carcoteala..
Sf.Scriptura vorbeste de frangerea painii, iar eu am folosit cuvintele versetului.
Bineinteles ca aveti dreptate in ceea ce priveste modalitatea celebrarii, dar nu v-ati putut abtine..
Nu-i nimic, va iert pentru asta!
Mulțumesc pentru mărinimie!
  #308  
Vechi 27.03.2012, 22:31:36
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
dar ai omis raspunsul. Voi frangeti paine asa cum o faceau apostolii IN FIECARE ZI, deci si duminica?
Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Amice, AI OMIS sa dai un raspuns! Voi "frangeti painea" in fiecare zi asa cum faceau apostolii, DECI SI DUMINICA?
Puțintică răbdare stimabile, vorbeam la telefon!
Nu, nu o facem zilnic, dar parcă nici voi n-o faceți zilnic, de nu mă înșel...
  #309  
Vechi 27.03.2012, 22:42:03
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
În "întuneric legalist" se zbate cel ce crede că prin respectarea regulilor poate accede în Cer. Recte prin păzirea Legii, ori prin programa de "nevoințe" și canoane. Dar asta e o altă problemă [spinoasă]...
Si eu asa cred, ca daca faci din "nevointe" si canoane un scop in sine, nu este prea mult castig duhovnicesc.
Dar va intreb, cel ce serbeaza sambata se va mantui?
  #310  
Vechi 27.03.2012, 22:44:02
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Dar va intreb, cel ce serbeaza sambata se va mantui?
Depinde. Nu de faptul că o serbează, căci Legea nu mântuiește, ea doar ne arată păcatul și ne îndreaptă spre Cel ce poate ierta păcatul. L-am numit aici pe Iisus. De El depinde. Și de disponibilitatea noastră în a-I accepta oferta harului prin credință (ce aduce și mântuire).

Last edited by osutafaraunu; 27.03.2012 at 22:46:14.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Interpretarea Scripturii ancah Secte si culte 78 20.11.2011 15:33:47
diferente intre calendarul patriarhal si cel de pe site kristy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 19.11.2011 21:23:51
Ce diferente sunt intre catolicism si ortodoxie? Bast-et Generalitati 18 16.10.2010 23:56:19
Diferente intre oameni CM Generalitati 68 18.07.2009 14:58:04
Diferente intre B.O. si B.C. Laurentiu Biserica Romano-Catolica 44 11.12.2007 19:15:09