Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 24.03.2014, 22:47:18
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma dezamagesti,sunt sincer,nu rautacios,imi pare rau ca asa ai inteles.Tu ai vrut sa vorbesti cu unul ca mine,nu invers.Apoi ai inceput sa-ti spui lectia,indiferent de ce spuneam eu.Nu eu sunt cel care a dorit acest dialog,tu ai dorit asta,stiai,vazand ce ,,matrice"prestabilita imi aplici,si atunci ca si acum cum urmeaza sa raspund,dar se pare ca doar acum ti-ai amintit.Interesant.Eu te-am rugat un singur lucru:sa vorbesti la obiect dpdv ortodox,adica patristic.Nu ce crezi tu,adica cam ce ai facut pana acum,ci sa imi prezinti la obiect,pe un text biblic,invatatura ta credinta,nu altceva.Poti sau nu?Uite,raspunsul meu nu va fi calvin,ci doar istoric,o sa aduc date istorice,pe acelea sigur nu calvinii le-au descoperit :) De ce invoci scuze care de la inceput ar fi trebuit sa te opreasca de la un dialog cu mine? :)

Ti-am zis ,,frate" la modul cum era ,,frate" Ben-Hadad pt Ahab (poate te ajuta indiciul acesta in analiza ta),daca iti scriu nick-ul am senzatia unui dialog ocult :) Cand am zis ,,prietene"nu prea te-a deranjat dar nu vrei sa-mi spui direct daca poti sau nu ce te-am rugat.Daca nu poti ne vedem fiecare de ale lui fara comentarii si fara suparare,nu-i obligatoriu sa stii.Daca poti te astept,daca tot ai vrut sa vorbim de voia lui Dumnezeu,pai arata-mi cum o intelegi tu,nu eu,tu ortodox,dpdv patristic,pe un text biblic.

Ce ti-am cerut omule :)atat de greu incat sa batem campii pe aratura in loc de un raspuns direct?Sau sa te intreb altfel:ce vrei tu de la mine,ce astepti de la acest dialog pe care l-ai inceput?

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 24.03.2014 at 23:07:27.
Reply With Quote
  #322  
Vechi 25.03.2014, 06:28:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Convertirea.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #323  
Vechi 25.03.2014, 08:01:16
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Convertirea.
Nu am cum sa-l ajut.Doar Dumnezeu il poate duce la credinta.
Reply With Quote
  #324  
Vechi 25.03.2014, 08:36:46
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Hai că ești simpatic!A ta dragule, a ta!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #325  
Vechi 25.03.2014, 09:05:48
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am apreciat mereu la tine simtul umorului :)
Reply With Quote
  #326  
Vechi 25.03.2014, 13:11:16
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Dupa ce ti-am citit posturile cu privire la predestinare, m-ai facut curios, voiam sa inteleg cum vezi tu predestinarea.
De-asta am deschis discutia cu tine. Si m-ai facut curios cu siguranta ta ca te vei mantui!! Foarte curios!

Comparand conceptia ta despre predestinare cu definitia cuvantului:
PREDESTINÁRE, predestinări, s. f. Acțiunea de a predestina și rezultatul ei; ceea ce i-ar fi cuiva dinainte hotărât de divinitate, de soartă; ursită, destin, soartă, predestinație. Doctrină potrivit căreia fiecare om ar avea fixat de mai înainte destinul său de către divinitate. – V. predestina.
sau
PREDESTINÁRE s. f. 1. acțiunea de a predestina; predestinație. 2. concepție teologică sau filozofică idealistă potrivit căreia destinul omului ar fi fixat de mai înainte de către o forță supranaturală.
mi-am dat seama ca ori nu stii ce inseamna predestinare ori folosesti acest cuvant cu o prea larga dezinvoltura.

Nici acum nu sunt lamurit ce intelegi tu prin predestinare si e departe de mine ipoteza ca diluezi intelesul acestui cuvant in mod intentionat. Motivul? In sec.XXI sa mai crezi in predestinare e de-a dreptul rusinos: asta inseamna ca toate tribunalele din lume functioneaza ilegal din punct de vedere moral-teologic.
Daca ceea ce cred eu prin predestinare este gresit atunci cred ca ar trebui sa cauti un alt cuvant pentru a exprima cat mai real ceea ce crezi.

Iar daca pasajul vechi-testamentar pe care l-ai scos la boxat poate sa arunce o lumina cat de vaga asupra conceptiei tale de pre-destinare sau pre-mantuire, te ascult cu cel mai mare interes.

Nici nu mi-a trecut prin gand - si din pacate, nici prin inima - sa te convertesc. Erai insa atat de convins de mantuirea ta incat am vrut sa inteleg cum ai ajuns la aceasta certitudine.
"5.iar ținta poruncii [aceleia] este iubirea din inimă curată, din conștiință bună și din credință nefățarnică," 1 Timotei 1.
Aici constiinta buna nu este totuna cu convingerea ta ca te vei mantui.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 25.03.2014 at 13:18:36.
Reply With Quote
  #327  
Vechi 25.03.2014, 13:44:01
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma uimesti,ai un dar aparte sa-mi pasezi mie explicatiile care eu le-am solicitat,ca sa te inteleg pe tine :) Uite,ca sa scurtez:exista o carte tradusa in romana,a lui Arthur W.Pink,intitulata ,,Suveranitatea lui Dumnezeu".Considera ca tot ce este scris acolo este raspunsul meu calvin.In rest,cu tot regretul pt curiozitatea ta,bine intentionata poate,nu am timpul necesar,si nici motivatia,ca sa scriu pagini intregi pe un forum.As fi avut o motivatie daca imi raspundeai la analiza pe care ti-o cerusem.Nu-i nici o problema daca nu se poate,nu comentez si nici nu insist.PS:in box nu sunt niciodata ,,sparing-partener" :) Daca imi vei raspunde la ce te-am rugat atunci voi lua foarte in serios in consideratie posibilitatea unui dialog mai amplu,il extindem in toata Scriptura daca doresti,tu patristic si eu calvin.Acestea fiind spuse te salut,numai bine si de Buna Vestire iti doresc ca Dumnezeu sa-ti fie mereu alaturi.
Reply With Quote
  #328  
Vechi 25.03.2014, 19:59:52
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Ma uimesti,ai un dar aparte sa-mi pasezi mie explicatiile care eu le-am solicitat,ca sa te inteleg pe tine :) Uite,ca sa scurtez:exista o carte tradusa in romana,a lui Arthur W.Pink,intitulata ,,Suveranitatea lui Dumnezeu".Considera ca tot ce este scris acolo este raspunsul meu calvin.In rest,cu tot regretul pt curiozitatea ta,bine intentionata poate,nu am timpul necesar,si nici motivatia,ca sa scriu pagini intregi pe un forum.As fi avut o motivatie daca imi raspundeai la analiza pe care ti-o cerusem.Nu-i nici o problema daca nu se poate,nu comentez si nici nu insist.PS:in box nu sunt niciodata ,,sparing-partener" :) Daca imi vei raspunde la ce te-am rugat atunci voi lua foarte in serios in consideratie posibilitatea unui dialog mai amplu,il extindem in toata Scriptura daca doresti,tu patristic si eu calvin.Acestea fiind spuse te salut,numai bine si de Buna Vestire iti doresc ca Dumnezeu sa-ti fie mereu alaturi.
Ai ajuns sa soliciti informatii? Esti un mic sef de informatii sau nu mai reusesti sa-ti tii in frau superioritatea?
Am sa frunzaresc cartea pentru ca nici eu nu prea am timp de pierdut. Dar daca dau de raspunsul pe care deja il intuiesc chiar nu are niciun sens sa mai continuam discutia: ar fi o pierdere de vreme.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #329  
Vechi 25.03.2014, 20:37:58
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Ai ajuns sa soliciti informatii? Esti un mic sef de informatii sau nu mai reusesti sa-ti tii in frau superioritatea?
Am sa frunzaresc cartea pentru ca nici eu nu prea am timp de pierdut. Dar daca dau de raspunsul pe care deja il intuiesc chiar nu are niciun sens sa mai continuam discutia: ar fi o pierdere de vreme.
Deja și-ai pierdut vremea și poate chiar și mântuirea.
Uite ce a a poruncit părintele:

Cum să ne purtăm cu sectarii?

“De omul eretic (sectar) după întâia și a doua mustrare depărtează-te” (Tit 3, 10). Pe omul sectar după mustrare îl părăsești și-ți este ție ca un păgân.

Când este vorba să-l ajuți pe fratele tău, ajuți pe orice om din lume, e în boală, se îneacă dă-I mâna, e în primejdie ajută-l, dar când este vorba de credință îl urăști, căci ei sectarii urăsc adevărul. Hristos a zis: “Eu sunt calea, adevărul și viața!”. Iar în psalmul 138 se spune: “Pe cei ce Te urăsc pe Tine, I-am urât” și zice Psalmul: “Cu ură desăvârșită I-am urât pe ei, căci neprieteni mi s-au făcut mie”. Pentru că ei urăsc adevărul n-avem voie să-I iubim. In privința credinței nu discutăm, îi spui așa: “Mai, eu discut cu tine cel mult odată, de două ori, pe urmă îmi ești păgân și vameș!”
Reply With Quote
  #330  
Vechi 26.03.2014, 09:51:17
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Deja și-ai pierdut vremea și poate chiar și mântuirea.
Uite ce a a poruncit părintele:

Cum să ne purtăm cu sectarii?

“De omul eretic (sectar) după întâia și a doua mustrare depărtează-te” (Tit 3, 10). Pe omul sectar după mustrare îl părăsești și-ți este ție ca un păgân.

Când este vorba să-l ajuți pe fratele tău, ajuți pe orice om din lume, e în boală, se îneacă dă-I mâna, e în primejdie ajută-l, dar când este vorba de credință îl urăști, căci ei sectarii urăsc adevărul. Hristos a zis: “Eu sunt calea, adevărul și viața!”. Iar în psalmul 138 se spune: “Pe cei ce Te urăsc pe Tine, I-am urât” și zice Psalmul: “Cu ură desăvârșită I-am urât pe ei, căci neprieteni mi s-au făcut mie”. Pentru că ei urăsc adevărul n-avem voie să-I iubim. In privința credinței nu discutăm, îi spui așa: “Mai, eu discut cu tine cel mult odată, de două ori, pe urmă îmi ești păgân și vameș!”
Dalian ,Pelerinul nu a venit aici sa faca prozelitism pt religia lui.
Nici macar nu ne-a spus mare lucru in ce consta aceasta religie .Poate pt firea lui mai rationala e mai potrivita aceasta religie ,am vazut ca citeste cu interes sfintii parinti dar mai mult din curiozitate .
Cred ca a citit mult mai mult decat unii dintre noi din sfintii parinti.
Ca isi pierde mantuirea daca persista in aceasta erezie nu mai este problema noastra ,i s-a spus de mai multe ori si stie.
Sfantul Lavrentie de Cernigov a prevazut ca ereticii nu vor lepada erezia in care traiesc si asa vor merge la Judecata, desi pt Pelerin nu putem sa presupunem ceva anume.Sfantul Lavrentie vorbea despre niste pocaite habotnice care nu prea stiau ce se intampla cu ele.
Eu atat vreau sa spun ,ca Hristos a vorbit si despre eretici in Evanghelie ,la Matei,cap.7:
"Feriti-va de proorocii mincinosi care vin la voi in haine de oi iar pe dinauntru sunt lupi rapitori
Dupa roadele lor ii veti cunoaste.Au doara culeg oamenii struguri din spini sau smochine din maracini?
Asa ca orice pom bun faceroade bune ,iar pomul rau face roade rele.
Nu poate pom bun sa faca roade rele,nici pom rau sa faca roade bune.
Iar orice pom care nu face roada buna se taie si se arunca in foc.
De aceea dupa roadele lor ii veti cunoaste"
Noi vedem roadele ortodoxiei in multimea sfintilor care s-au nevoit din dragoste pt Hristos si au lasat marturii vii ale vietii lor pe pamant ,fie prin scrieri ,fie prin viata lor exemplara.
Reply With Quote
Răspunde