Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 25.01.2016, 22:04:14
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cand e vorba de norvegieni legea e oarba.
Bine ca totusi nu e judecator colegul nostru de forum. Sa speram ca nu isi doreste sa devina.
Ai să râzi, chiar îmi doresc și sper că voi deveni.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #322  
Vechi 25.01.2016, 22:05:53
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

E clar ca doar parintii naturali pot traumatiza copiii. Orice le-ar face statul, el are mereu dreptate asa ca nu-i poate traumatiza. Mai ales statul norvegian.
Asa se intampla cand oamenii au prea mult timp liber si decid ca e cazul sa se ocupe de copiii altora. Sa-i creasca toti asa cum ii cresc eu, ca asa trebuie crescut un copil. Eu am diploma de parinte model picata din cer. Cine iese din rand pierde copiii.
  #323  
Vechi 25.01.2016, 22:08:12
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ai sanse sa ajungi ca acum e nevoie de completuri de judecata cu mentalitatea anilor 50. Care sa-i puna la punct pe corupti si mai nou pe batausii de copii.
  #324  
Vechi 25.01.2016, 22:09:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Educatia se poate face foarte bine si fara violenta fizica.
...daca o palma la fund e violenta fizica apai si sa ignori copilul sau sa-l trimiti in camera lui e tot violenta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #325  
Vechi 25.01.2016, 22:10:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Pentru ca n-au voie sa-si bata copiii ?!
Pentru ca se gudura pe langa un sistem imbecil.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #326  
Vechi 25.01.2016, 22:16:21
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Iuliu, cred că n-ai citit atent ce am scris eu. Am arătat în repetate rânduri că nu avem suficiente informații pentru a emite o părere avizată și definitivă.

Orice serviciu, orice autoritate judiciară are potențialul de a greși iar deciziile luate au potențialul de a produce traume.

Dacă tatăl îl bate pe vecin și e trimis la închisoare, despărțit de copil, asta îl poate sau nu traumatiza pe copil ? Dar dacă tatăl îl bate pe copil ?!

Iar în speță sunt suficiente indicii în sensul că soții Bodnariu nu sunt chiar așa imaculați cum îi prezintă propaganda coreligionarilor lor, plecând, după cum am arătat, de la propriile lor declarații.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #327  
Vechi 25.01.2016, 22:22:55
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Da cine a spus ca sunt imaculati ? Spun ca doar dupa toate aparentele este o decizie disproportionata.
Daca unul din acei copii se sinucide de exemplu ? Sau isi iese din minti ? Cine plateste ? Si cui ? Ca statul asta nu stiu cum face dar pica in picioare intotdeauna.
  #328  
Vechi 25.01.2016, 22:23:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
În ce privește ultima ta întrebare, cred că nici nu merită și nici nu așteaptă vreun răspuns. Prin modul ei de formulare, din care rezultă că tu asociezi în mod necesar educația cu bătaia, ea spune mult mai multe despre tine decât ar putea un răspuns să spună despre mine.

Eu n-am sugerat nici o asociatie, este doar modul tau de a te eschiva la un raspuns.

Deci sa inteleg ca da, implicarea ta a fost una marginala.

In cazul asta e usor sa vorbesti, nici n-ai pus mana pe usturoi, nici gura nu-ti miroase.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #329  
Vechi 25.01.2016, 22:26:28
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
...daca o palma la fund e violenta fizica apai si sa ignori copilul sau sa-l trimiti in camera lui e tot violenta.
Nu stiam ca a ignora pe cineva este violenta... si pedepsibil prin lege...
  #330  
Vechi 25.01.2016, 22:29:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Adrian, în ce privește cazul Bodnariu, Pelerinul a spus mai sus, foarte bine exprimat, ceea ce am încercat și eu să pun în evidență mai deunăzi: nu avem elemente suficiente pentru a exprima un punct de vedere.
SI nici nu o sa ai niciodata pentru o astfel de pozitie.

Dar ia zii, asa ca avocat, ai incercat sa studiezi legea lor, sa vezi care e procedura juridica, cum decurge invetsigatia, drepturile parintilor in astfel de cazuri?
La ei desigur.

Nu?
"Nu avem argumente dom'le".
Nici nu ma mir.

Citat:
"Argumente" isterice de genul "naziștii de norvegieni" și "copii SMULȘI de la sânul familiei", "MAFIA" etc. etc. etc. valorează (sau ar trebui să valoreze, pentru un om rațional) exact zero.
SA nu confundam indiferenta cu ratiunea.

Citat:
În ceea ce mă privește, în virtutea profesiei, am văzut nu o dată, în România, ce înseamnă copii abuzați.
Cine stie, poate o sa ai si "norocul" sa vezi ce inseamna copiii sau nepoti tai abuzati de Stat.

Acum, nefiind vorba de ai tai, ce te doare pe tine capul.

Citat:
În lumea reală nu există "o palmă la fund". Există un adult care lovește un copil, cu scopul de a-i provoca durere. Uneori cu palma, uneori cu altceva, uneori mai tare, alteori mai încet, uneori mai des, alteori mai rar, de mai multe ori, de mai puține ori.

"Palma la fund" este același lucru cu "mâna pe genunchi" pusă de viitorul violator. Ceva nevinovat, nu-i așa ?

Oh, asta o spune un om rational?
Dar ce se intampla, la examenul pentru avocati nu se da test de logica ca la cel pentru magistratura?
Nu e de mirare..

Daca e sa urmam rationamentul tau, orice parinte este un viitor violator.
Ceea ce ii ofera legitimitate ca parinte, este faptul ca se abtine sa "puna mana pe genunchi".

Cu o astfel de gandire, nu e de mirare ca se nasc monstri ca Barnevernet.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis