Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.01.2008, 16:58:00
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

adri,nu este foarte evident ultimul tau raspuns.Pe taica-miu il cheama Gheorghe iar pe bunica-miu l-a chemat tot Gheorghe.

georgeval nu am postat acele versete in mod ostentativ ci pentru ca este o diferenta de exprimare (deci de intelegere).Intr-adevar nu cunosc interpretarea sfintilor parinti.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 13.01.2008, 17:26:36
adri adri is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.06.2007
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu
adri,nu este foarte evident ultimul tau raspuns.Pe taica-miu il cheama Gheorghe iar pe bunica-miu l-a chemat tot Gheorghe.

georgeval nu am postat acele versete in mod ostentativ ci pentru ca este o diferenta de exprimare (deci de intelegere).Intr-adevar nu cunosc interpretarea sfintilor parinti.
Irelevant.

Vorbom de frati sau surori si nu de tata si fiu.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.01.2008, 10:09:26
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu
Intr-adevar e posibil ca versetul sa se refere la faptul ca Isus este primul nascut, deci fratele cel mai mare (fratele cui?).
Dar vedem ca in acelasi verset biblia ortodoxa (romana!) a modificat doi termeni.

Si mai vorbiti de erezii si biblii sectare modificate ...Hm...
Multumesc lui Dumnezeu, intre timp mi-a luminat mintile: intr-adevar, cuvintele "frate" si "sora" sunt folosite in Biblie in mod foarte liber. Intr-adevar, era vorba de veri, dupa cum in mod corect este indicat intre paranteze in Biblia ortodoxa.

"55. Au nu este Acesta fiul teslarului? Au nu se numește mama Lui Maria și frații (verii) Lui: Iacov și Iosif și Simon și Iuda?
56. Și surorile (verișoarele) Lui au nu sunt toate la noi? Deci, de unde are El toate acestea?"
Argumentele legate de limba ebraica, se verifica prin textul evangheliilor. Nu e nevoie sa stim ebraica.

Iata cine a fost alaturi de Iisus cand a fost crucificat:

Ioan 19:25 Și stăteau, lângă crucea lui Iisus, mama Lui și sora mamei Lui, Maria lui Cleopa, și Maria Magdalena.
Matei 27:56 Între care era Maria Magdalena și Maria, mama lui Iacov și a lui Iosi, și mama fiilor lui Zevedeu.
Marcu 15:40 Și erau și femei care priveau de departe; între ele: Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov cel Mic și a lui Iosi, și Salomeea

Deci, in Ioan 19:25 ni se spune explicit ca Maria a avut cel putin o sora - Maria lui Cleopa.
Dar cine este Maria, mama lui Iacov (cel mic) si a lui Iosi, care apare in Matei 27:56 si Marcu 15:40?
Maica Domnului nu poate fi. Ar fi culmea ca, la rastignire, in descrierea scenei, Matei si Marcu sa o numeasca, omitand amandoi tocmai amanuntul ca e vorba de mama Sa, dar precizand in schimb ca e mama lui Iosi si Iacov.
Confruntand cele trei versete pe care le-am citat, toate descriind aceeasi scena - rastignirea - rezulta ca Maria, mama lui Iacov si a lui Iosi, nu poate fi decat Maria lui Cleopa, sora Mariei, matusa lui Iisus.
Deci, Iacov si Iosi sunt verii lui Iisus.

Acum, sa vedem unde mai apare numele (diminutivul?) Iosi in cele patru evanghelii, in afara de cele doua versete mentionate mai sus.
Intr-un singur loc. Va rog sa verificati.
Si anume aici:
Marcu 6:3 "Au nu este Acesta teslarul, fiul Mariei și fratele lui Iacov și al lui Iosi și al lui Iuda și al lui Simon? Și nu sunt, oare, surorile Lui aici la noi? Și se sminteau întru El."

Mai e nevoie de vreo precizare? Nu numai ca apare Iosi, dar apar impreuna Iacov si Iosi, exact in aceeasi ordine ca si in Matei 27:56 si in Marcu 15:40. Deci pe doi dintre "frati" i-am identificat ca fiind verii lui Iisus si fii Mariei lui Cleopa.
In aceste conditii, este clar ca "fratii" enumerati de fapt nu erau frati. Nu cunoastem toata familia Mariei sau a lui Iosif, deci ceilalti doi trebuie sa fie alti veri.

"Matei 13:55 Au nu este Acesta fiul teslarului? Au nu se numește mama Lui Maria și frații (verii) Lui: Iacov și Iosif și Simon și Iuda?"
Confruntand acest verset cu Marcu 6:3, este clar ca Iosif este Iosi. Banuiesc ca Iosi e un diminutiv, de genul Georgica, Iulica, etc.





Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.01.2008, 10:45:59
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Daca nu cumva este vorba de Iosifet... acel Iosi
se intzelege ca e vorba de 4 femei, 1 Maica Precista care privea de aproape, shi 3 care priveau de departe MMagdalena, Maria lui Cleopa shi Salomeea (maica fiilor lui Zevedeu) shi probabil fusesera de fatza la sfanta rastignire a Domnului sf Ioan, sf Matei shi sf Marcu (acesta poate ca era copil).... unii spun ca doar sf Ioan a mai ramas de fatza caci ceilaltzi s-au risipit.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 15.01.2008, 11:51:15
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Daca nu cumva este vorba de Iosifet... acel Iosi
se intzelege ca e vorba de 4 femei, 1 Maica Precista care privea de aproape, shi 3 care priveau de departe MMagdalena, Maria lui Cleopa shi Salomeea (maica fiilor lui Zevedeu) shi probabil fusesera de fatza la sfanta rastignire a Domnului sf Ioan, sf Matei shi sf Marcu (acesta poate ca era copil).... unii spun ca doar sf Ioan a mai ramas de fatza caci ceilaltzi s-au risipit.
Nu exista nici un Iosifet in Noul Testament si un singur Iosafat, prin genealogia lui Iisus, si asta inainte de robia babiloniana.
Nu prea se intelege ca e vorba de patru femei. De fapt, nu se intelege deloc, pentru ca Maria Magdalena apare in toate trei versetele - atat in Ioan 19:25 care vorbeste despre ele ca stand langa cruce, cat si in celelalte doua, in care se spune ca stateau la distanta.
Inclin sa cred ca nu e o contradictie, cum pare la prima vedere, ci e vorba de momente diferite si ipostaze diferite.
Maica Domnului apare in scena rastignirii doar in Evanghelia dupa Ioan. Dar cine era Ioan? Ioan era ucenicul cel iubit, caruia Iisus i-a dat in grija pe mama Sa inainte de a muri:
"26. Deci Iisus, vazand pe mama Sa si pe ucenicul pe care Il iubea stand alaturi, a zis mamei Sale: Femeie, iata fiul tau!
27. Apoi a zis ucenicului: Iata mama ta! Si din ceasul acela ucenicul a luat-o la sine."
Deci probabil Ioan era apropiat sufleteste de Maria mai mult decat ceilalti apostoli, motiv pentru care i-a stat alaturi la moartea Fiului Sau.
Si asa am ajuns la cele doua versete - cheie, pe care le-am citat mai sus, Ioan 19:26 si 19:27.
Iisus isi da mama in grija lui Ioan.
[size=4]"Si din ceasul acela ucenicul a luat-o la sine."[/size]
Este de conceput asa ceva in cazul unei femei maritate si cu copii?
Nu numai ca nu avea alti copii, dar cred ca era si vaduva.

Reply With Quote
  #36  
Vechi 15.01.2008, 13:41:21
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Exemplu de utilizare libera a cuvantului "frati":
"13. Si cand au intrat, s-au suit in incaperea de sus, unde se adunau de obicei: Petru si Ioan si Iacov si Andrei, Filip si Toma, Bartolomeu si Matei, Iacov al lui Alfeu si Simon Zelotul si Iuda al lui Iacov.
14. Toti acestia, intr-un cuget, staruiau in rugaciune impreuna cu femeile si cu Maria, mama lui Iisus si cu fratii Lui.
15. Si in zilele acelea, sculandu-se Petru in mijlocul fratilor (iar numarul lor era ca la o suta douazeci), a zis:" - din Fapte 1.

Din versetele 13 si 14, ar parea ca e vorba de frati de sange, mai ales ca urmeaza in enumerare dupa "Maria, mama lui Iisus" si sunt enumerati distinct de apostoli.
Dar versetul 15 ne lamureste despre ce este vorba!:D


Reply With Quote
  #37  
Vechi 15.01.2008, 14:36:24
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Iisus isi da mama in grija lui Ioan.
[size=4]"Si din ceasul acela ucenicul a luat-o la sine."[/size]
Este de conceput asa ceva in cazul unei femei maritate si cu copii?
Nu numai ca nu avea alti copii, dar cred ca era si vaduva.
Cronologic, ultima aparitie certa a lui Iosif, sotul Mariei, este de cand Iisus avea 12 ani - cand s-a pierdut de parinti si l-au gasit in templu:
"42. Iar când a fost El de doisprezece ani, s-au suit la Ierusalim, după obiceiul sărbătorii.
43. Și sfârșindu-se zilele, pe când se întorceau ei, Copilul Iisus a rămas în Ierusalim și părinții Lui nu știau.
44. Și socotind că este în ceata călătorilor de drum, au venit cale de o zi, căutându-L printre rude și printre cunoscuți.
"45. Si, negasindu-L, s-au intors la Ierusalim, cautandu-L.
46. Iar dupa trei zile L-au aflat in templu, sezand in mijlocul invatatorilor, ascultandu-i si intrebandu-i.
47. Si toti care Il auzeau se minunau de priceperea si de raspunsurile Lui.
48. Si vazandu-L, ramasera uimiti, iar mama Lui a zis către El: Fiule, de ce ne-ai facut noua asa? Iata, tatal Tau si eu Te-am cautat ingrijorati.
49. Si El a zis catre ei: De ce era sa Ma cautati? Oare, nu stiati ca in cele ale Tatalui Meu trebuie sa fiu?"

Mai tarziu, se mai fac referiri la el, dar nu reiese cu certitudine daca e sau nu in viata.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 15.01.2008, 16:48:51
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

Intr-adevar intelesul termenului de "frati" este foarte larfg in biblie.
El poate desemna si membrii aceleiasi congregatiei de ex:

Rom 16:17 Și vă îndemn, fraților, să vă păziți de cei ce fac dezbinări și sminteli împotriva învățăturii pe care ați primit-o. Depărtați-vă de ei.

dar asta a aprut dupa moartea lui Isus.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 16.01.2008, 12:30:02
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu
Intr-adevar intelesul termenului de "frati" este foarte larfg in biblie.
El poate desemna si membrii aceleiasi congregatiei de ex:

Rom 16:17 Și vă îndemn, fraților, să vă păziți de cei ce fac dezbinări și sminteli împotriva învățăturii pe care ați primit-o. Depărtați-vă de ei.

dar asta a aprut dupa moartea lui Isus.
Nu, nu a aparut dupa moartea lui Iisus.
De fapt, chiar Iisus a indicat in mod expres utilizarea in sens lar a cuvantului "frati":
"19. Și au venit la El mama Lui și frații; dar nu puteau să se apropie de El din pricina mulțimii.

20. Și I s-a vestit: Mama Ta și frații Tăi stau afară și voiesc să Te vadă.

21. Iar El, răspunzând, a zis către ei: Mama mea și frații Mei sunt aceștia care ascultă cuvântul lui Dumnezeu și-l îndeplinesc."
Reply With Quote
  #40  
Vechi 16.01.2008, 12:32:12
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Mai mult decat atat, se folosea in general pentru rubedenii, dupa cum am aratat doi veri ai lui Iisus fiind numiti "frati".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Contradictii in Sfanta Scriptura? Sergiu_B Despre Sfanta Scriptura 119 01.02.2015 16:13:57
Sfanta Scriptura EDI Despre Sfanta Scriptura 0 09.06.2008 14:19:49
Sfanta Scriptura danyel Despre Sfanta Scriptura 22 12.11.2007 23:39:18
Sfanta Scriptura Dodi Despre Sfanta Scriptura 6 24.03.2007 03:27:38