Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 31.10.2011, 19:45:42
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Oricum mitra apartine arhiepiscopiei/episcopiei,iar nu arhiepiscopului/episcopului (patriarhul,mitropolitul tot arhiepiscopi sunt).
La fel si straiele.
Oricum cum ar fi vestmintele arhierilor (mai saracacioase,normale,mai cu aur etc),cred ca e greu sa fie toti multumiti.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
  #32  
Vechi 31.10.2011, 19:47:32
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
... "hainele luxoase sunt cuib de draci."
se poate pune acest comentariu pozei de mai sus?
  #33  
Vechi 31.10.2011, 19:51:36
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Oricum mitra apartine arhiepiscopiei/episcopiei,iar nu arhiepiscopului/episcopului (patriarhul,mitropolitul tot arhiepiscopi sunt).
La fel si straiele.
Oricum cum ar fi vestmintele arhierilor (mai saracacioase,normale,mai cu aur etc),cred ca e greu sa fie toti multumiti.
conteaza cui apartine mitra?
sau cati bani s-au cheltuit pentru ea?!
crezi tu ca PF Daniel poarta mitrele PF Teoctist?
  #34  
Vechi 31.10.2011, 20:15:48
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Probabil ca poarta mitra lui PF Teoctist.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
  #35  
Vechi 31.10.2011, 20:19:46
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Probabil ca poarta mitra lui PF Teoctist.
si uite asa, mitrele se transforma in una singura, iar "probabil" se transforma in "sigur"...
  #36  
Vechi 31.10.2011, 21:06:56
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

fratilor...eu cred ca poza e trucata !
sincer, nu va pare,ca in tot ansamblul ala de fete bisericesti serioase si grave, numai Basescu se hlizeste ,sau canta, cu gura pana la urechi ca magaru intre oi !!!

poza e o facatura a opozitiei ,ca sal defaimeze iara pe presedinte !
  #37  
Vechi 31.10.2011, 21:34:35
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
poza e o facatura a opozitiei ,ca sal defaimeze iara pe presedinte !
Ce facatura? Basescu a fost acolo, a tinut un speach, e totul real. Conteaza daca s-a mai pozat sau nu? Mai mult ca sigur a facut-o, cum era sa piarda ocazia asta, el e fan al "baii de multime" ,sigur l-a tentat si o "baie preoteasca" :) A infestat biserica,a tinut un discurs in singurul loc unde stia ca probabil nu va fi huiduit. Din atatea fete bisericesti prezente in biserica exact el trebuia sa vorbeasca. E pentru prima data cand imi pare sincer rau ca se construieste CMN, caci pentru banii aceia alocati de guvern, multi se vor "vinde". Suntem in precampanie elctorala, insa imi pot imagina ce va fi in campanie, cand solea se va transforma in tribuna elctorala.

Last edited by ioanna; 31.10.2011 at 21:44:43.
  #38  
Vechi 31.10.2011, 21:45:57
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Oricum mitra apartine arhiepiscopiei/episcopiei,iar nu arhiepiscopului/episcopului (patriarhul,mitropolitul tot arhiepiscopi sunt).
La fel si straiele.
Oricum cum ar fi vestmintele arhierilor (mai saracacioase,normale,mai cu aur etc),cred ca e greu sa fie toti multumiti.
Bravo, domnule Mihail. In sfarsit un raspuns impaciuitor.

Dar te rog inca odata sa arunci si un ochi asupra linkului postat anterior,
http://www.crestinortodox.ro/liturgi...tie-70681.html, sa vezi vechimea vesmintelor bisericesti si a mitrei:
"Potrivit marturiilor istorice si patristice, Sfantul Apostol loan si Sfantul Iacob, fratele Domnului si primul episcop al Ierusalimului si-ar fi impodobit capul cu o astfel de cununa, sub forma unei foite de aur pusa pe frunte, in timpul oficierii serviciului divin".

Fratilor, topicul asta e menit sa creeze discordie intre ortodocsi. Sa nu ne mai luam de mitrele altora si sa ne curatam ograda noastra. Ei isi fac biserici si vor fi pomeniti din neam in neam, iar noi ramanem cu pacatele.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #39  
Vechi 31.10.2011, 22:59:19
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

"Cu timpul, mitra s-a departat putin cate putin de forma si simplitatea ei primitiva si incepand din secolul al Vl-lea, patriarhii Constantinopolului au impodobit-o cu cusaturi frumoase si cu iconite lucrate cu maiestrie dupa modelul coroanei imparatilor bizantini."
http://www.crestinortodox.ro/liturgi...tie-70681.html
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
  #40  
Vechi 01.11.2011, 05:13:27
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
"Cu timpul, mitra s-a departat putin cate putin de forma si simplitatea ei primitiva si incepand din secolul al Vl-lea, patriarhii Constantinopolului au impodobit-o cu cusaturi frumoase si cu iconite lucrate cu maiestrie dupa modelul coroanei imparatilor bizantini."
Felicitări! Ați restabilit în sfârșit adevărul istoric. Acad. David Prodan spunea că atunci când vede înaltele fețe bisericești cu mitrele lor de aur, parcă îi vede pe opulenții împărați bizantini. Ce deosebire față de modestia umilului Galileean!

P.S. Nu e vorba de nicio "fotografie trucată", televiziunile au prezentat ieri și filmul în care figura secvența aceea (fără "pixelul albastru").
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce legatura vedeti voi intre iertare si incredere? cred_cu_adevarat Generalitati 2 22.09.2012 16:56:11
cum vedeti viitorul? iulyaan Generalitati 18 13.05.2011 10:51:33
Aici va pricepeti voi.. ioanhodean Generalitati 15 31.03.2008 20:55:29
As vrea sa vedeti un filmulet e_diana Generalitati 6 08.12.2007 17:19:59