Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.06.2011, 13:48:00
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Da, este corect.
Si eu folosesc "Scriptura spune ca".
Oridecateori vorbesc despre Biblie eu spun ceea ce cred eu ca vrea sa zica.
Adica emit pareri personale despre ce scrie in Scriptura.

In afara cazurilor cand citez versete din Scriptura.

Pai asa cred eu ca spune Scriptura: credinciosul poate sti ca este acum mantuit. Ca este acum un copil al lui Dumnezeu. Nu dupa moarte va deveni un copil al lui Dumnezeu. Ci azi. In seara asta. Acum.

Eu am avut un moment al convertirii in viata mea. Am regretat pacatele mele si le-am parasit. Am crezut in Jertfa rascumparatoare a lui Hristos. Am fost botezat in apa si cu Duhul Sfant. Am incercat sa fac multe fapte bune. Inca pacatuiesc dar imi pare rau si ma pocaiesc. Ce mai, cred ca sunt un copil al lui Dumnezeu.
Daca nu ma voi lepada de credinta voi fi cu Hristos in Rai.

Adica vrei tu sa-mi spui ca sunt un copil al lui Dumnezeu...nemantuit?
Sau, hai sa nu ma dau pe mine exemplu. Vrei tu sa spui ca esti un bun ortodox, ca est copilul lui Dumnezeu dar esti... nemantuit?

Asta-i certitudinea mantuirii in care cred eu si o multime de alti (neo)protestanti - scrierile Apostolilor:
"Vedeți ce fel de iubire ne-a dăruit nouă Tatăl, ca să ne numim fii ai lui Dumnezeu, și suntem. Pentru aceea lumea nu ne cunoaște, fiindcă nu L-a cunoscut nici pe El. Iubiților, acum suntem fii ai lui Dumnezeu și ce vom fi nu s-a arătat până acum. Știm că dacă El Se va arăta, noi vom fi asemenea Lui, fiindcă Îl vom vedea cum este." 1 Ioan 3:1,2
Observa certitudinea pe care o are apostolul. De opt ori spune "stim" doar in prima lui epistola. Nu vorbeste doar de certitudinea mantuirii lui. Apostolul vorbeste la plural. El si destinatarii epistolei.
El si crestinii adevarati sunt copiii lui Dumnezeu. In prezent, nu dupa moarte.
Domnule ,noi ii ascultam pe sfintii parinti.
Sfantul Lavrentie de Cernigov a carui viata o puteti citi ,este o carte pe scribd ,spune ca sectantii nu se matuiesc.
Mai grav este pentru cei care au lepadat botezul ortodox.
Si Hristos vorbeste despre sectanti ,spune ca sunt lupi in haine de oaie si sa ne ferim de ei.
In Evanghelie Hristos spune ca cei care beau singele lui ,adica se impartasesc vor ajunge in Imparatia Cerurilor.
Remuscarile si pocainta pentru pacate nu sunt suficiente daca nu le spunem lui Hristos care este de fata cand preotul marturiseste.
Deci trebuie sa traim in biserica ortodoxa cu ale ei taine ca sa ne mantuim.
O conditie de baza asta este.
Ma iertati daca am fost prea directa ,dar un tanar care citeste ce ati scris poate sa se boteze la sectanti si sa isi piarda sufletul ,daca s-ar lua dupa ce spuneti d-voastra.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.06.2011, 14:53:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sigur ca poti, dar celalalt nefiind preot nu-ti poate da dezlegarea.
Ramane de vazut abia la judeata cat de sincera si fundamentata a fost pocainta..
În fiecare dintre cei botezați zace latentă capacitatea de a săvîrși orice taină, inclusiv Taina Preoției. Aceasta nu se activează decît prin hirotonisire, dar aici avem de-a face cu cazul-limită al unui suflet care e pe moarte. Dacă un om mi se va spovedi, vom face împreună o scurtă rugăciune de iertare și am credința că Domnul îl va ierta.

Era undeva scrisă o istorie de genul acesta. Pe o corabie ce urma să se scufunde, oamenii erau disperați în așteptarea morții iminente. Cineva le-a propus să se spovedească unii altora și așa au făcut. La scurt timp corabia s-a scufundat și toți au murit, mai puțin unul care s-a agățat de o scîndură. Acela a văzut cum sufletele celorlalți s-au înălțat împreună către Cer în chip de porumbei albi.

Nu rețin dacă în Patericul Egiptean este scrisă această povestire sau în altă parte.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.06.2011, 20:24:57
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Iată un topic demn de toată lauda!

Este bine de știut și că ne putem spovedi unii altora în caz că moartea este aproape, în lipsa preotului.
Pruncul nu are o conștiință a sa, și nici puterea de a se boteza singur. El are nevoie de ajutor, de un naș care să îl ducă la biserică pentru Botez. Sau, în cazuri de urgență, să fie botezat de un creștin, după cum bine s-a precizat.

Însă de la vârsta când devine conștient de păcatele lui, omul poate singur să caute un preot și să le mărturisească. Astfel își va înnoi haina botezului, sufletul devenind din nou curat.

Păcatele pe care ni le-a mărturisit o persoană muribundă, pot primi ușurare dacă noi le spunem unui preot. Preotul se poate ruga pentru sufletul celui adormit, pentru iertare. Nu știm însă în ce măsură Dumnezeu le iartă. Nu este același lucru cu Taina Spovedaniei.

Sunt rare cazurile când un om credincios nu găsește un preot pentru a-și putea mărturisi păcatele. Dumnezeu, în mila sa, îngăduie omului vreme de pocăință și de mărturisire. Cel credincios nu amână spovedania până în ultima zi a vieții sale, ci o face imediat cum un păcat îi mustră conștiința.

La Sfântă Liturghie ne rugăm pentru sfârșit creștinesc. Cred că aceste rugăciuni se vor împlini la timpul lor.

Last edited by Carmen FUNIERU; 08.06.2011 at 20:46:40.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.06.2011, 09:50:34
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Asta-i certitudinea mantuirii in care cred eu si o multime de alti (neo)protestanti - scrierile Apostolilor:
"Vedeți ce fel de iubire ne-a dăruit nouă Tatăl, ca să ne numim fii ai lui Dumnezeu, și suntem. Pentru aceea lumea nu ne cunoaște, fiindcă nu L-a cunoscut nici pe El. Iubiților, acum suntem fii ai lui Dumnezeu și ce vom fi nu s-a arătat până acum. Știm că dacă El Se va arăta, noi vom fi asemenea Lui, fiindcă Îl vom vedea cum este." 1 Ioan 3:1,2
Observa certitudinea pe care o are apostolul. De opt ori spune "stim" doar in prima lui epistola. Nu vorbeste doar de certitudinea mantuirii lui. Apostolul vorbeste la plural. El si destinatarii epistolei.
El si crestinii adevarati sunt copiii lui Dumnezeu. In prezent, nu dupa moarte.
Aici trebuie facuta remarca urmatoare: sfintul Ioan se adresa unie comunitati convertite, iar primul lucru pe care il faceau cei care se converteau (asa cum mentioneaza faptele apostolilor) era botezul. Botezul, asa cum ne spune sfintul Petru, ne asigura posibilitatea primirii darurilor Duhului Sfint, si iata, asa devenim copii ai Lui Dumnezeu.

Asa ca, evident, a tine copiii departe de botez pentru ca ei nu au capacitatea de a alege, asa cum spun protestantii, este ca si cum am refuza sa administram medicamente unui copil bolnav pentru ca il privam de libertatea de a alege el insusi ce medicament i se potriveste. A tine copiii departe de botez e o inventie diavoleasca (dupa parerea mea), pe care, din pacate, neoprotestantii o practica.

Last edited by nutucutu; 09.06.2011 at 09:54:51.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.06.2011, 10:28:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Păcatele pe care ni le-a mărturisit o persoană muribundă, pot primi ușurare dacă noi le spunem unui preot. Preotul se poate ruga pentru sufletul celui adormit, pentru iertare. Nu știm însă în ce măsură Dumnezeu le iartă. Nu este același lucru cu Taina Spovedaniei.

Sunt rare cazurile când un om credincios nu găsește un preot pentru a-și putea mărturisi păcatele. Dumnezeu, în mila sa, îngăduie omului vreme de pocăință și de mărturisire. Cel credincios nu amână spovedania până în ultima zi a vieții sale, ci o face imediat cum un păcat îi mustră conștiința.

La Sfântă Liturghie ne rugăm pentru sfârșit creștinesc. Cred că aceste rugăciuni se vor împlini la timpul lor.
Carmen,

Aici discutăm tocmai despre aceste cazuri [deocamdată rare] de necesitate, cînd preotul lipsește și omul stă să moară. Există astfel de situații, este clar. Ce ai face de exemplu tu, dacă ai merge într-o călătorie cu vaporul și, în mijlocul oceanului scufundarea ar fi iminentă? Preot ortodox nu e pe vas, ci doar familia ta, să zicem. Ți-ai mărturisi păcatele în ultimele minute ale vieții sau ai risca să le iei cu tine pe lumea cealaltă? Sînt sigur că ai face-o cînd moartea va bate la ușa ta și judecata particulară va fi la cîteva momente distanță.

Chiar dacă te-ai fi spovedit cu o săptămînă înainte, în răstimp ai comis sigur păcate, indiferent care ar fi acestea. Iată că Dumnezeu ne-a arătat o metodă de folosit numai și numai în cazurile-limită, metodă care funcționează, după exemplul pe care l-am dat undeva mai sus, luat din vreun Pateric, nu mai știu exact, dar nu din imaginația mea. Dacă îmi amintesc bine - și mă bucur că mi-a venit acest gînd tocmai acum - uite ce scrie în Noul Testament:

Iacov 5, 16
Mărturisiți-vă deci unul altuia păcatele și vă rugați unul pentru altul, ca să vă vindecați, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului.

Da, va fi nevoie în vremurile ce vor urma în viitorul apropiat să știm aceste lucruri. De aceste simple acțiuni ale credinței, de aceste manifestări ale dragostei poate depinde soarta veșnică a unui suflet. Și bine ar fi să facem cum ne-a descoperit Domnul, pentru fratele nostru care poate fi salvat prin simpla recunoaștere a greșelilor și a păcatelor proprii pentru că BUN ESTE DOMNUL.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 09.06.2011 at 10:30:55.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.06.2011, 11:44:12
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Actul I. Pe un vapor, in mijlocul oceanului, se gaseau si trei crestini. Furtuna mare, vaporul se apleaca si incepe sa ia apa. Panica si vanzoleala mare pe puntile vaporului. In timpul asta, doi dintre crestini, fata in fata, isi marturiseau unul altuia pacatele. Final tragic, vaporul se scufunda.
Actul II. La poarta Raiului stau trei suflete. Asteapta pe Sfantul Petru. In rastimp, unul dintre ei il intreaba pe altul: tu unde ai fost cand noi ne marturiseam pacatele? Pai, puneam copiii si femeile in barcile de salvare, raspunde linistit acesta. Intre timp vine si Sfantul Petru si le spune ca pe lista sa e un singur suflet. Pai, inseamna ca unul din noi doi a uitat sa marturiseasca vreun pacat, zise cel ce intrebase primul. Nu, zise Sfantul Petru, voi ati uitat de semeni!
Si nu uita, mama, sa fii bun!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.06.2011, 12:17:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Actul I. Pe un vapor, in mijlocul oceanului, se gaseau si trei crestini. Furtuna mare, vaporul se apleaca si incepe sa ia apa. Panica si vanzoleala mare pe puntile vaporului. In timpul asta, doi dintre crestini, fata in fata, isi marturiseau unul altuia pacatele. Final tragic, vaporul se scufunda.
Actul II. La poarta Raiului stau trei suflete. Asteapta pe Sfantul Petru. In rastimp, unul dintre ei il intreaba pe altul: tu unde ai fost cand noi ne marturiseam pacatele? Pai, puneam copiii si femeile in barcile de salvare, raspunde linistit acesta. Intre timp vine si Sfantul Petru si le spune ca pe lista sa e un singur suflet. Pai, inseamna ca unul din noi doi a uitat sa marturiseasca vreun pacat, zise cel ce intrebase primul. Nu, zise Sfantul Petru, voi ati uitat de semeni!
Si nu uita, mama, sa fii bun!
Har, smerenie si jertfa de sine.
În actul I se presupune că nu există bărci de salvare. Ca și cum ai fi într-un avion în curs de coliziune cu solul... Acolo nu-ți mai rămîne decît rugăciunea și speranța.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 09.06.2011, 15:03:15
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Smile

Aici,chiar am zambit un pic....imi cer iertare ...dar asta e...ati fi buni de regizori....eu daca as fi intr-un avion ,in curs de prabusire nu voi incerca sa caut pe cineva sa-mi marturisesc ultimile pacate,ci imi voi ridica ochii spre cer si voi striga din adincul sufletului meu pacatos...."DOAMNE IARTA-MA "pe mine pacatoasa.....si sunt sigura ca Dumnezeu in marea Lui milostivire va avea grija de sufletul meu ...."un suspin ,poate fi o rugaciune"....asa spune marele nostru duhovnic Arsenie Papacioc.....si apoi sa ne gandim si la talharul de pe cruce.....nu????
Reply With Quote
  #39  
Vechi 09.06.2011, 15:39:02
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Actul I. Pe un vapor, in mijlocul oceanului, se gaseau si trei crestini. Furtuna mare, vaporul se apleaca si incepe sa ia apa. Panica si vanzoleala mare pe puntile vaporului. In timpul asta, doi dintre crestini, fata in fata, isi marturiseau unul altuia pacatele. Final tragic, vaporul se scufunda.
Actul II. La poarta Raiului stau trei suflete. Asteapta pe Sfantul Petru. In rastimp, unul dintre ei il intreaba pe altul: tu unde ai fost cand noi ne marturiseam pacatele? Pai, puneam copiii si femeile in barcile de salvare, raspunde linistit acesta. Intre timp vine si Sfantul Petru si le spune ca pe lista sa e un singur suflet. Pai, inseamna ca unul din noi doi a uitat sa marturiseasca vreun pacat, zise cel ce intrebase primul. Nu, zise Sfantul Petru, voi ati uitat de semeni!
Si nu uita, mama, sa fii bun!
Har, smerenie si jertfa de sine.
:-))) ce frumos!! Draga MariS esti inconfundabil!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 09.06.2011, 15:44:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
Aici,chiar am zambit un pic....imi cer iertare ...dar asta e...ati fi buni de regizori....eu daca as fi intr-un avion ,in curs de prabusire nu voi incerca sa caut pe cineva sa-mi marturisesc ultimile pacate,ci imi voi ridica ochii spre cer si voi striga din adincul sufletului meu pacatos...."DOAMNE IARTA-MA "pe mine pacatoasa.....si sunt sigura ca Dumnezeu in marea Lui milostivire va avea grija de sufletul meu ...."un suspin ,poate fi o rugaciune"....asa spune marele nostru duhovnic Arsenie Papacioc.....si apoi sa ne gandim si la talharul de pe cruce.....nu????
Morala era să cauți pe cineva și să vă spovediți reciproc. :) Asta după ce ați spus și celorlalți să facă la fel, dacă se poate să le spuneți.

Cum ar suna o spovedanie în grabă, full-duplex (ambii vorbesc și ambii ascultă, în paralel), cînd mai sînt cîteva minute pînă la ciocnirea cu solul?

- M-am mîndrit, m-am mîniat.
- Am păcătuit cu lucrul, cu cuvîntul și cu gîndul.
- Nu am iubit pe Dumnezeu și pe aproapele.
- M-am lenevit la rugăciune.
- M-am împărtășit cu nevrednicie.
- Am... BUF! Și avionul se făcu scrum.

Bine ați venit în Rai!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea - necesitate sau dorinta? alecsandra_ldc Intrebari utilizatori 28 19.02.2013 22:36:53
Spaga romaneasca - o necesitate? Florin-Ionut Generalitati 62 24.09.2011 11:49:18
greseala sau necesitate? newlifeinyou Generalitati 11 08.08.2011 05:15:16
Botezul ionut Botezul 33 03.12.2006 12:48:10