Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.11.2009, 10:10:00
ancaanca ancaanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.08.2009
Mesaje: 13
Implicit

cum as putea sa imi dau seama acre e bun ?

e posibil sa nu il merit?


Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Incearca sa iesi, sa cunosti cat mai multi oameni si cu siguranta vei intalni omul potrivit pentru tine...partea ta de la Dumnezeu, crede si il vei primi!

Cum sa nu existe oameni buni pe lumea aceasta...sunt o multime!!!!!!!!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.11.2009, 14:36:32
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancaanca Vezi mesajul
cum as putea sa imi dau seama acre e bun ?

e posibil sa nu il merit?
Pai cred ca deja iti dai seama si tu ca nu sunt buni aceia pe care i-ai intalnit deja, dar iti este frica sa astepti pana il vei cunoaste pe cel pentru tine si nici rabdare nu ai. In primul rand ar avea sens poate sa lupti pentru cineva atata timp cat ai vedea ca si el isi doreste sa paseasca alaturi de tine pe acelasi drum...in caz contrar e ceva total inutil si nesanatos.

Nu cred ca poti pune problema la modul asta, ca nu il meriti pe cel bun si de aceea nu il vezi, e tocmai invers...poate ca Dumnezeu vrea sa iti acorzi un ragaz in care sa te rogi pentru venirea lui in viata ta, pentru a lasa sa se faca voia Domnului si pentru ca tu sa devii mai buna, mai induhovnicita....si toate astea pentru ca toate au un timp al lor!!!!

Am avut si eu momente de nerabdare, la fel ca alte tale poate, m-am desparit si eu inainte de nunta, am iesit dupa aceea cu baieti cu care constatam de la prima intalnire ca nu am nici un punct in comun...si cred ca in slabiciunea mea ajunsesem sa ma intreb daca voi mai intalni vreodata omul meu...dar s-a intamplat si nici macar nu am depus eu efortul de a-l gasi. Dumnezeu face minuni!

Ai credinta in Dumnezeu si muulta rabdare...si ai sa vezi....

Last edited by AndruscaCIM; 05.11.2009 at 14:54:56.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.11.2009, 14:55:56
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit el nu vrea sa se insoare

Citat:
În prealabil postat de ancaanca Vezi mesajul
dragii mei,
nu resusec sa mi-l sciot din suflet si din minte, mi-e asa de dor de el. este o vorba: abia cand pierzi cu adevarat pe cineva realizezi cat a valorat. cu bune si rele asa cume el il doresc asa de mult . i-am scris ca mi-e dor de el si ca nu il pot uita si a raspuns dar deviat de le subiect.

cum sa il uit? cum sa pot sa merg mai departe? au trecut deja 3 luni decand nu ne-am vazut, a trecut si data cand era stabilita nunta , a trecut ....
Imi dau si eu cu parerea, poate gresesc.. mie mi se pare ca el nu vrea sa se insoare.
Traiul pe care-l duce ii convine si nu vrea nici o schimbare.

Sa stai la parintii lui? Groaznic!
Oricat de minunati ar fi parintii lui, sa nu te muti cu ei ca ti se duce casnicia de rapa!

Citat:
Ups, scuza-ma dar mi se pare foarte grav. Cand iti descarci sufletul cuiva se creeaza intimitate sufleteasca. Iar daca ai ajuns la o stransa intimitate sufleteasca cu cineva de sex opus incepe sa nu mai fie doar prietenie. In momentul in care ai probleme sau bucurii primul gand de impartasire trebuie sa fie spre partener, daca e spre altcineva inseamna ca ceva scartaie.
Aici Anna are 100% dreptate!
Eu consider ca relatia s-a terminat nu pentru ca iese cu alta fata, ci pentru ca a gasit un confident in ea! In momentul in care apare "femeia intelegatoare", totul este gata.

Nu fii suparata. Nu este chiar asa de grav, in opinia mea.
Grav este sa se intample toate aceste lucruri DUPA ce te mariti.

Si asta cu "bunatatea si blandetea lui".. vai de capul tau! Stii cum se schimba un barbat cand vrea sa scape de tine? Nu ai habar!
Ce te faci daca-ti spune "nu te mai iubesc" la cativa ani de casatorie, cand ai copii? Daca-si gaseste alta femeie "sa-si deschida sufletul" cand tu ingrijesti copiii, iar el se simte "neinteles"? Ba sa mai stai si cu soacra in casa (ca acesta era planul, nu?), iar el sa umble cu alta.

Nu ai de unde sa stii ce-ti rezerva viitorul, desigur, dar macar poti observa daca el are principii morale solide! Si nu cred ca are.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 05.11.2009, 15:59:37
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

"mi-a spus chiar el ca iese cu o domnisoara de 19 ani, cred ca i-a cam luat mintile fata asta. el sustine ca sunt doar amici si ca iese cu ea sa isi descarce sufletul."
El iasa cu o domnisoara si tu tolerezi situatia?
Poate fi oricat de platonic scumpa mea dar iti ingnora sentimentele, e groaznic de egoist.
Intoarce-i tu spatele, da-i de gandit, daca te iubeste si va fi afectat se va gandi la ce a pierdut, daca e indragostit de domnisoara(care are destula nerusinare sa iasa cu un barbat care e implicat intr-o relatie serioasa de care ea stie de vreme ce el i s-a confesat) va continua relatia cu ea si cel putin nu te va calca pe tine in picioare.
Situatia este clara: iasa cu o alta femeie, iar tu trebuie sa iti salvezi demnitatea ranita si sa renunti la el. Daca te-ai fi casatorit cu el si avand copii ai fi dat de o greutate(copilul e bolnav de ex.) atunci ar fi fost rau sa descoperi ca el asculta cand de parinti, cand de cine stie ce prietena in bratele careia se refugiaza.
Dumnezeu ti-a dat sansa sa alegi ceva mai bun.Probabil, el din partea ta nici nu-si face probleme ca stie ca esti acolo si il astepti si intelegi chiar si atunci cand te calca in picioare si te rogi linistita sa ii treaca fitele.
O femeie rabdatoare si buna ca tine merita un sot pe masura, poate la anul esti casatorita cu altcineva si multumesti lui Dumnezeu ca te-a oprit sa te muti la tara si sa fii sotia unuia care orice ti-ar face stie ca tu il astepti iubitoare acasa, rezolvand toate problemele de care fuge el sa se planga la altii.
Am o prietena care dupa 5 ani de prietenie, dupa ce a planificat nunta si a platit muzica si sala a aflat ca baiatul bland si credincios al ei o paraseste pentru ca s-a consolat odata in bratele alteia si aceasta a ramas insarcinata.A fost distrusa, s-au despartit si Bunul Dumnezeu dupa cateva canoane i-a sters din minte fosta relatie si i-a daruit in 5 luni o nunta de vis cu un sot cu adevarat credincios.Si acum multumeste lui Dumnezeu ca a pazit-o sa isi iroseasca viata.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #35  
Vechi 05.11.2009, 16:10:44
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
"mi-a spus chiar el ca iese cu o domnisoara de 19 ani, cred ca i-a cam luat mintile fata asta. el sustine ca sunt doar amici si ca iese cu ea sa isi descarce sufletul."
El iasa cu o domnisoara si tu tolerezi situatia?
Poate fi oricat de platonic scumpa mea dar iti ingnora sentimentele, e groaznic de egoist.
Intoarce-i tu spatele, da-i de gandit, daca te iubeste si va fi afectat se va gandi la ce a pierdut, daca e indragostit de domnisoara(care are destula nerusinare sa iasa cu un barbat care e implicat intr-o relatie serioasa de care ea stie de vreme ce el i s-a confesat) va continua relatia cu ea si cel putin nu te va calca pe tine in picioare.
Situatia este clara: iasa cu o alta femeie, iar tu trebuie sa iti salvezi demnitatea ranita si sa renunti la el. Daca te-ai fi casatorit cu el si avand copii ai fi dat de o greutate(copilul e bolnav de ex.) atunci ar fi fost rau sa descoperi ca el asculta cand de parinti, cand de cine stie ce prietena in bratele careia se refugiaza.
Dumnezeu ti-a dat sansa sa alegi ceva mai bun.Probabil, el din partea ta nici nu-si face probleme ca stie ca esti acolo si il astepti si intelegi chiar si atunci cand te calca in picioare si te rogi linistita sa ii treaca fitele.
O femeie rabdatoare si buna ca tine merita un sot pe masura, poate la anul esti casatorita cu altcineva si multumesti lui Dumnezeu ca te-a oprit sa te muti la tara si sa fii sotia unuia care orice ti-ar face stie ca tu il astepti iubitoare acasa, rezolvand toate problemele de care fuge el sa se planga la altii.
Am o prietena care dupa 5 ani de prietenie, dupa ce a planificat nunta si a platit muzica si sala a aflat ca baiatul bland si credincios al ei o paraseste pentru ca s-a consolat odata in bratele alteia si aceasta a ramas insarcinata.A fost distrusa, s-au despartit si Bunul Dumnezeu dupa cateva canoane i-a sters din minte fosta relatie si i-a daruit in 5 luni o nunta de vis cu un sot cu adevarat credincios.Si acum multumeste lui Dumnezeu ca a pazit-o sa isi iroseasca viata.
Cate minuni face Dumnezeu...numai ochii sa ii ai deschisi!!!!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 05.11.2009, 16:33:51
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

"Am nevoie de o indrumare..."

cred ca nu mai ai nevoie de nimic... indrumari sunt cate vrei. tot ce trebuiau sa auda urechile tale s-a spus aici. de-acum, vorba aia, cine are urechi de auzit s-auda...
mai mult de atat sunt vorbe goale si nisip in vant...

rabdare si o sa vina si iubirea adevarata. tu habar n-ai ce inseamna dragostea si te bucuri de un surogat ieftin... pai sa vezi bucurie pe capul tau cand vei cunoaste iubirea vietii tale! dar pentru asta, rabdare si rugaciune...
Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #37  
Vechi 05.11.2009, 17:49:54
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
rabdare si o sa vina si iubirea adevarata. tu habar n-ai ce inseamna dragostea si te bucuri de un surogat ieftin... pai sa vezi bucurie pe capul tau cand vei cunoaste iubirea vietii tale! dar pentru asta, rabdare si rugaciune...
Doamne ajuta!
Subscriu.
Dar e atat de trist ca f putini oameni dau de iubirea adevarata si majoritatea plang dupa surogate
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 05.11.2009, 22:50:35
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Subscriu.
Dar e atat de trist ca f putini oameni dau de iubirea adevarata si majoritatea plang dupa surogate
Eu cred ca tuturor ne iese in cale candva iubirea adevarata, doar ca unii se fac pur si simplu ca nu o vad. Mai sunt si altii care o transforma in patima, idolatrizand persoana iubita si transformandu-l pe a iubi in a stapani. Putini o pastreaza in suflet mereu curata.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 06.11.2009, 14:26:49
ancaanca ancaanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.08.2009
Mesaje: 13
Implicit

Da, cunosc situatia

M-am legat si eu la cap fara sa ma doara (cum se spune) si acum nu stiu cum sa scap si ma nelinisteste foarte mult situatia asa.

Din nerabdare si singuratate m-am apropiat de o persoana, lucrurile au mers pentru ca el a vrut, eu m-am opus. Din pct meu de vedere nu exista implicare nu exista rel intre noi, in schimb el intelege altceva. Nu e nimic serios, ne vedem zilnic, facem excursii, luam masa de amiaza impreuna .... eu il vad ca pe un frate, insa el a inteles altceva si acum vreau sa ii clarific asta.
Vreau acel mom de respiro, vreau ca Dumnezeu sa aleaga pentru mine, vreau sa fie voia lui. Nici nu stiu cum sa procedez: sa stau singura, sa nu ies cu nimeni, sa refuz.... Cum ar trebui sa ma comport oare?


Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pai cred ca deja iti dai seama si tu ca nu sunt buni aceia pe care i-ai intalnit deja, dar iti este frica sa astepti pana il vei cunoaste pe cel pentru tine si nici rabdare nu ai. In primul rand ar avea sens poate sa lupti pentru cineva atata timp cat ai vedea ca si el isi doreste sa paseasca alaturi de tine pe acelasi drum...in caz contrar e ceva total inutil si nesanatos.

Nu cred ca poti pune problema la modul asta, ca nu il meriti pe cel bun si de aceea nu il vezi, e tocmai invers...poate ca Dumnezeu vrea sa iti acorzi un ragaz in care sa te rogi pentru venirea lui in viata ta, pentru a lasa sa se faca voia Domnului si pentru ca tu sa devii mai buna, mai induhovnicita....si toate astea pentru ca toate au un timp al lor!!!!

Am avut si eu momente de nerabdare, la fel ca alte tale poate, m-am desparit si eu inainte de nunta, am iesit dupa aceea cu baieti cu care constatam de la prima intalnire ca nu am nici un punct in comun...si cred ca in slabiciunea mea ajunsesem sa ma intreb daca voi mai intalni vreodata omul meu...dar s-a intamplat si nici macar nu am depus eu efortul de a-l gasi. Dumnezeu face minuni!

Ai credinta in Dumnezeu si muulta rabdare...si ai sa vezi....
Reply With Quote
  #40  
Vechi 06.11.2009, 14:30:56
ancaanca ancaanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.08.2009
Mesaje: 13
Implicit

Nu a fost sa fie al meu

Mi l-am dorit mult, mi-a ramas doar sa privesc inainte.

Spuneti atat de adevarat aici toti. Pana la urma degeaba rascolesc trecutul nu mai pot sa schimb nimic cu asta.

Sincer, nu stiu cum sa ma coport acum, sa rezuf pe cei care sunt interesati, dsa ies cu ei, sa .... . Nu am nevoie de aventuri, vreau unul si atat nu tot iesiri si curtat si .....

Il rog pe Dumnezeu sa ma lumineze si sa il aduca in viata mea pe al meu, cu gandu acesta merg inainte

Va multumesc
Imi prind bine vorbele voastre
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Indrumare din partea vostra! AJUTOR Sanduu Generalitati 42 07.09.2011 13:51:01
Indrumare va rog! Sanduu Generalitati 6 29.03.2011 09:51:37
am nevoie de indrumare cristy Nunta 11 07.09.2007 22:46:25