Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.04.2011, 19:57:05
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Satana a cerut lui Dumnezeu Iisus Hristos sa ii dea voie sa lupte duhovniceste pe Sfintii Apostoli.
Asa se explica si faptul ca Iuda l-a vandut pe Dumnezeu Iisus Hristos si a pierdut plata apostolatului,dar nu zice nimeni ca nu a fost si el mantuit,iar Sfantul Apostol Petru s-a lepadat de Dumnezeu Iisus Hristos,dar apoi pocaindu-se a fost reprimit ca Sfant Apostol.
Vedeti ca zice Dumnezeu Iisus Hristos:
"31.Și a zis Domnul: Simone, Simone, iată satana v-a cerut să vă cearnă ca pe grâu;
32.Iar Eu M-am rugat pentru tine să nu piară credința ta. Și tu, oarecând, întorcându-te, întărește pe frații tăi. "
Iuda nu era deloc predestinat sa il vanda pe Dumnezeu Iisus Hristos si nici macar prestiut asa ci dimpotriva prestiut ca Sfant Apostol.
"29.Și Eu vă rânduiesc vouă împărăție, precum Mi-a rânduit Mie Tatăl Meu,
30.Ca să mâncați și să beți la masa Mea, în împărăția Mea și să ședeți pe tronuri, judecând cele douăsprezece seminții ale lui Israel."
Scrie si in alta parte in Sfanta Evanghelie:
"27.Atunci Petru, răspunzând, I-a zis: Iată noi am lăsat toate și Ți-am urmat Ție. Cu noi oare ce va fi?
28.Iar Iisus le-a zis: Adevărat zic vouă că voi cei ce Mi-ați urmat Mie, la înnoirea lumii, când Fiul Omului va ședea pe tronul slavei Sale, veți ședea și voi pe douăsprezece tronuri, judecând cele douăsprezece seminții ale lui Israel. "
Erau doisprezece Sfinti Apostoli,cate unul pentru fiecare din cele douasprezece neamuri ale lui Israel.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.04.2011, 20:29:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Adica, dupa tine, Iuda ramane unul din cei 12 Apostoli care mai mult chiar, vor judeca cele 12 semintii ale lui Israel?

Nu, nu zice nicaieri ca n-a fost mantuit, dar ce zice invatura de credinta despre sinucigasi?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.04.2011, 21:11:49
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai si unde auzise Iuda ca cine se sinucide ajunge in Iad?
Nu auzise.
De ajuns a ajuns in Iad,ca asa au ajuns toti care au murit inainte de pogorarea cu sufletul la Iad a lui Dumnezeu Iisus Hristos.
Dar Satana l-a pus de s-a spanzurat (pe Iuda) inainte de pogorarea lui Dumnezeu Iisus Hristos cu sufletul la Iad.
Nu stim care a fost raspunsul sufletului lui Iuda fata de Dumnezeu Iisus Hristos in Iad.
Apostolia si-a pierdut-o ca in loc lui a fost ales precum vedem la faptele Sfintilor Apostoli,Matia.
(primul capitol de la faptele Sfintilor Apostoli).
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.04.2011, 21:17:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Adica, dupa tine, Iuda ramane unul din cei 12 Apostoli care mai mult chiar, vor judeca cele 12 semintii ale lui Israel?

Nu, nu zice nicaieri ca n-a fost mantuit, dar ce zice invatura de credinta despre sinucigasi?

Exact,nu zice nicaieri deoarece este prea putin probabil sa se fi intamplat.Avem 2 exemple de slaba credinta:Petru si Iuda,primului i-a fost dat sa se mantuiasca deoarece in ultima instanta,s-a cait si a plans amar pt necredinta sa;ultimul nu a putut ajunge la acea stare a constiintei,probabil din mandrie si alege ce este mai rau:deznadejdea si sinuciderea!Este momentul definitoriu in existenta de dupa moarte,sinuciderea fiind o alta forma de rasvratire cat si o dorinta de control absolut a propriului destin(probleme de mandrie).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.04.2011, 21:43:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Pai si unde auzise Iuda ca cine se sinucide ajunge in Iad?
Nu auzise.
De ajuns a ajuns in Iad,ca asa au ajuns toti care au murit inainte de pogorarea cu sufletul la Iad a lui Dumnezeu Iisus Hristos.
Dar Satana l-a pus de s-a spanzurat (pe Iuda) inainte de pogorarea lui Dumnezeu Iisus Hristos cu sufletul la Iad.
Nu stim care a fost raspunsul sufletului lui Iuda fata de Dumnezeu Iisus Hristos in Iad.
Apostolia si-a pierdut-o ca in loc lui a fost ales precum vedem la faptele Sfintilor Apostoli,Matia.
(primul capitol de la faptele Sfintilor Apostoli).
Raspunsul lui Iuda in Iad, ar fi fost acelasi ca cel de pe Pamant, asta este problema.
A luat darul vietii care l-a primit de la Dumnezeu si l-a calcat in picioare.
Crezi ca degeaba Biserica nu face slube pentru sinucigasi?
Poate n-au nevoie ca sunt prea aproape de mantuire, mai stii?

Poate traiesti cu impresia ca talharul cel rau care l-a batjocurat pe Hristos cand erau pe cruce, in Iad si-a cerut de fapt iertare.
Si toti cei care erau atunci in Iad au primit toti mantuirea.

Vezi tu, eu cred ca din toti care erau in Iad, doar cei care au trait pe Pamant incercand sa faca voia lui Dumnezeu, atat cat au cunoscut-o prin Lege sau vocea constiintei, au fost capabili sa-L recunoasca pe Hristos ca Mantuitor si sa-l urmeze afara din Iad.

La fel a fost si pe Pamant, pentru multi a fost un om obisnuit sau cel mult un profet oarecare ba chiar in rautatea lor extrema unii l-au crezut lucrator al diavolului.

Doar cei cu suflet cat de cat curat au intuit cine este de fapt si l-au urmat.
Asa a fost cat a fost in trup pe Pamant, asa este si acum si va fi pana la sfarsitul veacurilor.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.04.2011, 22:14:20
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu scrie nicaieri ca Iuda a ramas in Iad,sau ca atunci cand s-a pogorat Dumnezeu Iisus Hristos cu sufletul la Iad sa propovaduiasca celor tinuti acolo,Iuda s-a pocait sau nu s-a pocait.
A se vedea prohodul lui Dumnezeu Iisus Hristos si puteti verifica ca asta e varianta veche,de sute de ani:
"Când a luat în pântec
A vieții piatră,
Cel a toate răpitor,
Iadul, scoase-afar’
Pe toți morții ce din veacuri
I-a înghițit."
(starea I,strofa 23).
Toti poate sa insemne si toti,poate sa insemne si majoritatea etc.
In Sfanta Scriptura zice ca lui Iuda i-a parut rau ca l-a vandut pe Dumnezeu Iisus Hristos.
"1.Iar făcându-se dimineață, toți arhiereii și bătrânii poporului au ținut sfat împotriva lui Iisus, ca să-L omoare.
2.Și, legându-L, L-au dus și L-au predat dregătorului Ponțiu Pilat.
3.Atunci Iuda, cel ce L-a vândut, văzând că a fost osândit, s-a căit și a adus înapoi arhiereilor și bătrânilor cei treizeci de arginți,
4.Zicând: Am greșit vânzând sânge nevinovat. Ei i-au zis: Ce ne privește pe noi? Tu vei vedea.
5.Și el, aruncând arginții în templu, a plecat și, ducându-se, s-a spânzurat. "
De unde sa stim noi care o fi fost raspunsul lui Iuda,cand a ajuns acolo in Iad?
Noi presupunem,da cine stie.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.04.2011, 23:42:28
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

3. Deci Maria, luând o litră cu mir de nard curat, de mare preț, a uns picioarele lui Iisus și le-a șters cu părul capului ei, iar casa s-a umplut de mirosul mirului. 4. Iar Iuda Iscarioteanul, unul dintre ucenicii Lui, care avea să-L vândă, a zis: 5. Pentru ce nu s-a vândut mirul acesta cu trei sute de dinari și să-i fi dat săracilor? 6. Dar el a zis aceasta, nu pentru că îi era grijă de săraci, ci pentru că era fur și, având punga, lua din ce se punea în ea. (Ioan 12)

Iata deci, ca pana sa-L vanda pe Domnul, Iuda Iscarioteanul mai facea si altele...
Dupa moartea sa prin spanzurare a fost inlocuit si scos din randurile Apostolilor:

23. Și au pus înainte pe doi: pe Iosif, numit Barsaba, zis și Iustus, și pe Matia. 24. Și, rugându-se, au zis: Tu, Doamne, Care cunoști inimile tuturor, arată pe care din aceștia doi l-ai ales, 25. Ca să ia locul acestei slujiri și al apostoliei din care Iuda a căzut, ca să meargă în locul lui. 26. Și au tras la sorți, și sorțul a căzut pe Matia, și s-a socotit împreună cu cei unsprezece apostoli. (Fapte 1)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.04.2011, 23:56:39
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Multumesc, Miha-Anca !

Incercam sa fac un profil psihologic al lui Iuda. Postarea ta a adaugat un element concludent - Iuda iubea banii, si mai mult chiar, era un fur (ipocrizie - lua din banii destinati scopurilor divine, creand impresia ca este cinstit si merita sa tina vistieria).
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.04.2011, 00:58:09
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Salut Melissa,

Îți răspunde Părintele Galeriu în teza sa de doctorat, "Jertfă și Răscumpărare", la pagina 167. Dacă vă interesează, vă pot trimite pe email cartea scanată, deoarece se găsește foarte greu și numai la anticariate. Eu am citit-o de două ori și o voi reciti probabil.
Mulțumesc mult Ionuț. Am să întreb pe cineva care ar trebui să o aibe, iar dacă nu o are, am sa te contactez pe privat, să te rog să mi-o trimiți scanată.

Paște fericit !
Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.04.2011, 03:30:32
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
A fost decizia lui libera.
Oh, eu unul nu stiu ce este aceea "decizie libera"...

Decizia, ca proces (sau lucrare, intretesere vie de fapte ale vietii sufletesti si trupesti) se supune unui determinism foarte complex (context, insusiri psihice - "constructe" de personalitate, educatie, factori inconstienti de natura emotionala etc.) si nu e in nici un caz DOAR un act de vointa constienta si rationala, asa-zis liber.
Daca analizam cu "subtirime" orice act decizional personal vom vedea ca e dificil sa ii gasim ramificatiile si influentele decisive.
Sufletul omenesc nu e deloc simplu (simplitatea sfintilor nu e deloc simpla ci, dupa cum vad eu realitatea umana, e o constructie uluitoare desavarsita prin mari nevointe cu participarea minunata a Duhului Sfant), cum nu e simpla nici macar o picatura de apa...

Decizia e un lucru, hotarirea e alt lucru.

Hotarirea e abia ultimul pas al lucrarii deciziei. Eu cred ca nu decizia a fost libera la Iuda, ci hotarirea, dar aceasta era ea insasi deja contaminata de un proces decizional condus de influenta straina.

Ma duce gandul la Adam si Eva. A fost decizia lor libera, asa sa cred?... Chiar libera de tot?...

Ei bine, eu cred ca nici unul din personajele biblice (si nici un om, dealtfel) nu s-a aflat in postura ideala de a lua vreo "decizie libera". Asa ceva eu cred ca nu exista, pur si simplu.
Libertatea e un termen "umbrela" care ascunde o viata de determinari la care, eu unul, adaug voire din afara lumii. In vazduhuri (care au legatura directa cu sufletul nostru) sunt lupte mari, sa nu uitam, care in cel mai bun caz influenteaza asa-zisa libertate a deciziei, daca nu cumva o determina cu putere covarsitoare.

Nu, nu cred ca Iuda si Adam si Eva au luat o decizie libera. Supraestimam puterea omului!

Pur si simplu in ei era o "voire straina" (nu vointa - asta e psihologism, ci voire) care le-a orbit sufletul, mintea, deturnindu-le hotarirea finala.
Hristos intervine repetat pentru a-l elibera pe Iuda de influenta straina din el, dar Iuda e coplesit de limitele personale supuse voirii straine.
De aceea, cred ca Domnul a respectat (nu a fortat, cum nu face niciodata) nu decizia libera a lui Iuda ci STAREA FIINTEI LUI IUDA, asa roasa cum era de patima, STARE DIN CARE IUDA A LUAT HOTARIREA FINALA. In starea nenorocita in care ajunsese ca om, Iuda nu putea sa ia o alta hotarire.
Iuda era cazut deja, iar Domnul a lasat, cred eu, sa vedem ce iese din starile cazute ale fiintei umane: pacatul, crima, nelegiuirea.
Ar fi putut sa-i schimbe hotarirea (Domnul e ATOTPUTERNIC) dar a ingaduit, a lasat pe Iuda asa cum era. Poate ca sa se vadeasca si mai bine ce poate deveni omul, de-a lungul vietii, fara luare aminte, fara Dumnezeu in faptele vietii sale...

Nu a facut, in schimb, la fel, cu altii... A intervenit activ deoarece starea fiintei lor era alta. Erau curati, in ei se strinsese har peste har datorita curatiei lor. Viata lor de pana atunci era temeiul dreptatii si sfinteniei.
Si Iona a gresit, si David si altii...
Sfintenia Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu a fost temeiul suficient pentru hotarirea Ei finala. A ales sa Se supuna Domnului pentru ca facuse aceasta alegere in toata viata Ei sfanta!+ Aceasta alegere o gasesc expresia unei intregi existente de curatie si sfintenie.
Fecioara Maria, pana in clipa vestirii de catre Arhanghel, TRAISE DEJA CU DUMNEZEU, IN DUMNEZEU, IMPREUNA CU DOMNUL.

DECI NU DECIZIA E CRITERIUL, CI STAREA OMULUI, stare care decurge nu dintr-un proces de alegere ci dintr-o intreaga alcatuire a fiintei. A inimii in primul rind, nu neaparat a faptelor (care sunt uneori impotriva inimii proprii si sunt insotite de regret, de cainta sincera).

Fara a lua in considerare lucrarea vrasmasului in aceste evenimente cruciale nu cred ca raminem ortodocsi. Sa nu subestimam puterea vrasmasului asupra omului, mai ales ca Dumnezeu a ingaduit lucrarea celui rau.
Sa ne amintim si de Iov! Doar cand Dumnezeu intervine PERSONAL si il "lamureste" pe dreptul (de o viata!) Iov, acesta e in sfarsit "liber" sa cunoasca deplin si sa aleaga "in cunostinta de cauza", chinul lui savirsindu-se astfel.

Fara harul lui Dumnezeu, fara comuniune deplina cu Hristos, fara Duhul Adevarului (pe care Il rugam sa se salasluiasca intru noi) - nici o decizie umana nu e libera.
Libertatea e un atribut al conlucrarii (statornice!) omului cu Dumnezeu. Al sfinteniei.

Iuda nu a fost un om liber. Era legat, cel putin, de patima lui pentru arginti. Care nu e decizie libera, ci lucrarea statornica a vrasmasului in om.
Doar harul lui Dumnezeu poate despatimi un om, iar nu omul singur. De aceea si facem toate in Biserica, altfel ne-am fi "descurcat" (Doamne, fereste-ne!) singuri...


Pentru acest subiect, eu unul gasesc lamuritoare si ziditoare de suflet omilia Parintelui Rafail Noica (este pe Youtube).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E normal ca o tara sa vanda "Compania Nationala de Transport al Energiei Electrice"? hydro314 Generalitati 61 26.08.2012 09:55:28
Hristos a fost întâmpinat cu răutate și ispite NECTARIE Generalitati 0 29.12.2010 14:40:21
Evanghelia lui Iuda ben_gal Iudaismul 7 15.04.2010 17:43:32
A fost Iisus Hristos Dumnezeu? TheBigSmoker Generalitati 20 03.01.2010 13:42:52