Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.04.2009, 15:48:17
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Puteti vedea despre Sfantul Macarie cel Mare cand trece prin vami ca nu e nicidecum cum a aratat Sfantul Ignatie ci Sfantul Macarie cel Mare este incercat de a fi inselat de draci si daramat prin ispita mandriei:
"Ne-ai biruit Macarie!" si Sfantul Macarie cel Mare le-a raspuns:
"Nu v-am biruit inca!".
Cand sa ajunga la portile raiului Sfantul Macarie cel Mare este incercat iar de diavoli care ii zic:
"Ne-ai biruit Macarie" si Sfantul le raspunde iarasi "Nu v-am biruit inca!".
Cand ajunge in Rai Sfantul Macarie mai este incercat o data si diavolii ii zic iarasi:
"Ne-ai biruit Macarie" iar Sfantul Macarie le raspunde:
"Binecuvantat fie Domnul Iisus Hristos care m-a scapat din mainile voastre".
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.04.2009, 15:59:04
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate sherlock holmes ai vorbit fratia ta cu Duhul Sfant si ti-a spus tie ca nu lucreaza Sfintele Taine la catolici?
Sfantul Macarie cel Mare ,Sfantul Antonie cel Mare si toti ceilalti erau sfinti ai Bisericii crestine comune.
Parintele Cleopa nu a zis vreodata caci catolici nu au har in Sfintele Taine.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.04.2009, 15:59:53
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Apoi poate sa zica cineva ce este harul?
Nu e harul adica lucrarea lui Dumnezeu o taina?
Normal ca este.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.04.2009, 16:01:14
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

[quote=sherlock_holmes;132427]oricum,de murit au murit,dar pentru ca nu sint considerati sfinti,nu stim unde se afla acum....adica e un risc in a-i urma....ceea ce nu e cazul cu Sfintii Parinti.

Daca nu scriu asta uit pana ma intorc:
Nici Serafim Rose nu a fost canonizat dupa cat stiu eu de Biserica. Daca a fost canonizat de Sinodul Rus in afara granitelor (a fost?), aceasta este totusi o grupare despartita de Biserica din care fac eu parte.
Multumesc de urari.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.04.2009, 16:25:23
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Apoi poate sa zica cineva ce este harul?
Nu e harul adica lucrarea lui Dumnezeu o taina?
Normal ca este.
Hristos a Inviat!

Ce tare, tu intrebi si tot tu raspunzi.

Si eu, ca om, sunt o taina, dar asta nu inseamna ca nu pot fi inteles si experiat.

La fel si harul, desi este o taina cum exista aceasta manifestare a Dumnezeirii Sfintei Treimi, totusi poate fi experiata.

Dar harul nu se impartaseste decat in anumite conditii, si intreaga Biserica marturiseste despre aceasta. Harul este lucrarea Duhului Sfant si stim ca Duhul Sfant nu este cu ereticii.

Nu poate fi Duhul Sfant si cu cei ce cred ca El purcede doar de la Tatal si cu cei ce cred ca el purcede de la Tatal si de la Fiul, distrugand astfel unitatea Sfintei Treimi (catolicii)

Nu poate fi Duhul Sfant cu cei ce nu cred ca Hristos este Fiul lui Dumnezeu sau cu cei ce o necinstesc pe Sfanta Maica a Domnului.

Dar stim ca sunt si alte duhuri, care nu au astfel de "complexe". Duhul ereziei de exemplu nu are nicio problema a se salaslui in inimi rasaritene sau apusene.

Dar Duhul Adevarului, Care de la Tatal purcede, nu poate fi decat cu cei care marturisesc adevarul, si nu minciuna.



Imparate ceresc, Mangaietorule, Duhul adevarului, Care pretutindenea esti si pe toate le plinesti, vino si Te salasluieste intru noi, si ne curateste pe noi de toata intinaciunea si mantuieste, Bunule, sufletele noastre!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.04.2009, 16:27:01
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

[quote=Fani71;132431]
Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
oricum,de murit au murit,dar pentru ca nu sint considerati sfinti,nu stim unde se afla acum....adica e un risc in a-i urma....ceea ce nu e cazul cu Sfintii Parinti.

Daca nu scriu asta uit pana ma intorc:
Nici Serafim Rose nu a fost canonizat dupa cat stiu eu de Biserica. Daca a fost canonizat de Sinodul Rus in afara granitelor (a fost?), aceasta este totusi o grupare despartita de Biserica din care fac eu parte.
Multumesc de urari.
sinodul rus din afara granitelor este acum cu "acte in regula" pt ca in 2001 s-a impacat cu BORusa, insa si Rocorul( BORusa din exil) dupa moartea lui Serafim Rose, a exclus manastirea de la Platina din componenta ei din cauza colaboratorului pr. Rose, Gleb(Gherman) Podmosensky care a fost acuzat de pedofilie si alte chestii, iar acesta din urma si-a facut o Biserica a lui proprie cu niste tipi de la Sf. Ordin MANS cunoscuti pt ideile lor gnostice ...
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.04.2009, 16:27:42
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

[quote=Fani71;132431]
Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
oricum,de murit au murit,dar pentru ca nu sint considerati sfinti,nu stim unde se afla acum....adica e un risc in a-i urma....ceea ce nu e cazul cu Sfintii Parinti.

Daca nu scriu asta uit pana ma intorc:
Nici Serafim Rose nu a fost canonizat dupa cat stiu eu de Biserica. Daca a fost canonizat de Sinodul Rus in afara granitelor (a fost?), aceasta este totusi o grupare despartita de Biserica din care fac eu parte.
Multumesc de urari.
Aici te inseli. Biserica Rusa din America a reintrat in comunine cu Biserica Ortodoxa Rusa din Rusia, si deci cu toata Ortodoxia, din 2007.

Hristos a Inviat!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.04.2009, 16:34:41
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

[quote=PaulCocei;132442]
Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul

Aici te inseli. Biserica Rusa din America a reintrat in comunine cu Biserica Ortodoxa Rusa din Rusia, si deci cu toata Ortodoxia, din 2007.

Hristos a Inviat!
Adevarat a inviat!
Da, dar nu toti au acceptat intoarcerea.. Mai sunt multe grupari disidente. Sunt si aici la Bruxelles.
si nu insemana ca se accepta automat de toti pe cine au canonizat ei inainte sa se reuneasca si tot ce au hotarit.
Dar a fost sau nu canonizat Serafim Rose de ei?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 30.04.2009, 16:55:48
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

[quote=Fani71;132444]
Citat:
În prealabil postat de PaulCocei Vezi mesajul

Adevarat a inviat!
Da, dar nu toti au acceptat intoarcerea.. Mai sunt multe grupari disidente. Sunt si aici la Bruxelles.
si nu insemana ca se accepta automat de toti pe cine au canonizat ei inainte sa se reuneasca si tot ce au hotarit.
Dar a fost sau nu canonizat Serafim Rose de ei?
Eu nu stiu daca a fost canonizat sau nu.
Canonizarea presupune in primul rand evlavia credinciosilor, adica a Bisericii. Canonizarea in Biserica Ortodoxa este recunoasterea de catre Biserica a sfinteniei lui in mod plenar, si pentru ca celelalte Biserici Ortodoxe sa cunoasca viata si faptele sfantului.

Eu, personal, cred ca parintele Serafim este sfant. Scrierile lui, spre diferenta de cele ale teologilor de manual, invita la pocainta si la evlavia catre Sfintii Parinti.

Hristos a Inviat!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.04.2009, 17:21:57
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sfantul Nicolae Cabasila in lucrarea sa despre talcuirea Sfintei Liturghii numeste Biserica Apuseana pur si simplu Biserica.Nu ii numeste eretici.
Se poate consulta respectiva lucrare.
Sfantul Nicolae Cabasila a fost ucenicul Sfantului Grigorie Palama.
Si este normal ca nu era de acord cu abaterea dogmatica numita Filioque.
Dumnezeu nu lucreaza dupa cum i se pare mintii noastre corect adica dupa sistemul nostru de judecata ci dupa judecatile sale care nu sunt stiute nici macar de heruvimi.
Pentru ca nimeni in veac nu are puterea de intelegere de a intelege ce face Dumnezeu.
Mai apoi nu s-au ridicat anatemele care erau asupra BC prin 1965?
Care anateme oare se aruncasera in urma unui sinod ecumenic?
Nu ca le aruncase numai patriarhul Constantinopolului.
Deci asa cum s-au aruncat asa s-au si ridicat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Infricosatele Vami ale Vazduhului! 0rtodoxia Generalitati 161 16.11.2010 20:13:12
A treia zi si vamile. Semnificatia zilelor a noua si a patruzecea patinina34 Din Noul Testament 11 21.08.2009 13:49:41
Vamile vazduhului NiCcoleta Generalitati 35 21.02.2008 17:52:26
Vamile vazduhului BogdanF Generalitati 17 25.07.2007 17:57:58