Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 08.05.2010, 20:52:35
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Nu am nimic impotriva sfaturilor bune date de un om credincios. Dar, daca astfel de sfaturi sunt numite "de aur", cum numesti sfaturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli?

Nu am vazut sa dai citate din ceea ce a spus Mantuitorul sau Sfintii Apostoli. De ce? Sunt mai prejos decat Arsenie Boca sau alti oameni.


De ce? Iti spun eu: nimic nu este mai presus de Biblie (ca asta vroiai sa spui), insa noi avem si ceva valoros pe langa: Sfintii Parinti si indrumarile lor. Voi cu ce va puteti lauda? Unde erati inainte de Luther? Noi eram acolo inca de la inceput, voi ati aparut dupa Luther ca ciupercile dupa ploaie...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #392  
Vechi 08.05.2010, 21:42:10
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
De ce? Iti spun eu: nimic nu este mai presus de Biblie
Ceea ce afirmi este doar praf in ochi. Daca nimic nu este mai presus de Biblie, atunci de ce o cunoasteti asa de putin (sau deloc). Includ aici si fetele bisericesti (am stat de vorba cu preoti care au cunostinte slabe din Sfanta Scriptura).


Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
insa noi avem si ceva valoros pe langa: Sfintii Parinti si indrumarile lor.
Daca sunt asa de valoroase scrierile Sfintilor Parinti, de ce considerati gresite unele din invataturile lor (invataturi care nu va convin)? Sunt valoroase doar cele pe care le selectati, pentru a va confirma teologia?

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Voi cu ce va puteti lauda? Unde erati inainte de Luther? Noi eram acolo inca de la inceput, voi ati aparut dupa Luther ca ciupercile dupa ploaie...
Noi ne laudam doar cu Domnul Iisus Hristos.

Cat despre Luther: vorbesti despre el de parca ar fi cel care a descoperit gaura la macaroana. Nu avem la baza invataturile lui Luther ci invataturile Mantuitorului si a Sfintilor Sai Apostoli (invataturi care se gasesc numai in Sfanta Scriptura). Si, aceste invaturi au fost respectate de primii crestini si de unele grupari crestine care au existat de-a lungul vecurilor (pana la Luther si dupa Luther).

Spui ca "voi" erati de la inceput. Care inceput? Poate inceputul indepartarilor de invataturile Scripturilor si a ratacirii (lucru care s-a accentuat de-a lungul celor aproape 2000 de ani).

In alta ordine de idei, ca tot vorbesti de vechime: te-ai nascut cumva in vremea Apostolilor? Crezi ca pe Dumnezeu il va interesa, la judecata, ce inaintasi ai avut sau care iti este credinta personala?
Reply With Quote
  #393  
Vechi 08.05.2010, 22:06:41
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Hristos este viata mea!

Ei, bine, am sa raspund tot printr-un citat- Nicolae Steindhart-Daruind vei dobandi
Monahul de la Manastirea Rohia- un erudit- a ajuns in inchisoare pentru ca a refuzat sa depuna marturie mincinoasa impotriva lui Constantin Noica. Aceasta a fost marea lui sansa ,de a alege, dintre confesiuni, ortodoxia. Era evreu si l-a marturisit pe Hristos cu toata fiinta, era printre evreii care au crezut in El."...de ajuns facut-ai, Hristoase, Dumnezeule pentru mine!...Pentru a fi desprins solzii care-mi acopereau ochii, Iti multumesc din toata inima, din tot sufletul meu, din tot cugetul si toata virtutea mea.Doar atat de ai fi facut dupa ce ai luat aminte la mine, cu vrednicie si cu dreptate este sa strig cu lacrimi: dai li. Pentru a-mi fi dat putinta sa-mi cunosc propria pacatosenie, nimicnicie si ticalosie, Iti aduc laude si multumiri, si de s-ar margini doar la atat darul facut mie, tot prea destul e sa repet: dai li...Pentru a-mi fi ingaduit sa te pot ruga, sa te iubesc si sa ma inchin Tie- de ajuns, prea de ajuns, ca sa binecuvintez Sfant Numele Tau....Pentru a fi sadit in mine nadejdea iertarii si a fi inceput sa intrezaresc putinta mantuirii- fii Doamne, preamarit!...Pentru a-mi fi dat indrazneala sa concep stabilirea unor relatii de tip eu-Tu cu Tine, Domnul si Dumnezeul meu, ma minunez si, napricepandu-ma a spune altceva, strig: dai li!.....mi am putut insusi spusa lui Dostoievski: de mi s-ar dovedi in modul cel mai indubitabil, pe patul de moarte fiind, ca nu Hristos este adevarul, ca adevarul este altul- daca demonstratia ar fi inatacabila si covarsitoare... n-as sta nicio clipa la indoiala: AS ALEGE SA RAMAN CU HRISTOS, nu cu adevarul,Dai li!
Reply With Quote
  #394  
Vechi 09.05.2010, 14:18:05
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Daca sunt asa de valoroase scrierile Sfintilor Parinti, de ce considerati gresite unele din invataturile lor (invataturi care nu va convin)? Sunt valoroase doar cele pe care le selectati, pentru a va confirma teologia?
?
Daca 2 sau 3 Sfinti Parinti marturisesc un adevar, sau impartasesc aceeasi idee cu privire la o invatatura ("In gura a 2 sau 3 sta adevarul") atunci validam adevarul.
Ex.: Origen vb despre apocatastaza...e unul...deci nu e valida invatatura.
Reply With Quote
  #395  
Vechi 09.05.2010, 17:21:51
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Primul lucru pe care l-am facut dupa 1990 a fost sa citesc Noul Testament. Asteptarile au fost pe masura. Sigur ca stim foarte bine Biblia, dar ne luam tovarasi de drum Sfintii Parinti si pe Preoti sa ne-o talmaceasca, altfel cine stie ce am intelege din ea.De aceea suntem statornici in credinta noastra. Sfintii nostri au fost, unii dintre ei, oameni foarte bogati si foarte invatati.Si au stiut sa se lepede de averi, asa cum ne-a cerut Mantuitorul, s-au lepadat de cinstea si onorurile pe care le aveau, au suportat in numele dreptei credinte batai, tot felul de cazne,moartea, dar nu s-au lepadat de El. Pe umerii lor sta credinta noastra,daca gandim frumos este pentru ca sunt prietenii nostri dragi: Hristos, Maica Domnului, Sfintii, Sfanta Cruce...Va spun din propria traire- e atata pace, e liniste, e frumos si toate invataturile pe care le-am primit sunt minunate- nasterea omului nou...
Reply With Quote
  #396  
Vechi 09.05.2010, 18:16:50
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Primul lucru pe care l-am facut dupa 1990 a fost sa citesc Noul Testament. Asteptarile au fost pe masura. Sigur ca stim foarte bine Biblia, dar ne luam tovarasi de drum Sfintii Parinti si pe Preoti sa ne-o talmaceasca, altfel cine stie ce am intelege din ea.De aceea suntem statornici in credinta noastra. Sfintii nostri au fost, unii dintre ei, oameni foarte bogati si foarte invatati.Si au stiut sa se lepede de averi, asa cum ne-a cerut Mantuitorul, s-au lepadat de cinstea si onorurile pe care le aveau, au suportat in numele dreptei credinte batai, tot felul de cazne,moartea, dar nu s-au lepadat de El. Pe umerii lor sta credinta noastra,daca gandim frumos este pentru ca sunt prietenii nostri dragi: Hristos, Maica Domnului, Sfintii, Sfanta Cruce...Va spun din propria traire- e atata pace, e liniste, e frumos si toate invataturile pe care le-am primit sunt minunate- nasterea omului nou...
Biblia e clara pt toti, doar cei mandri si cei carora nu le place ascultarea nu inteleg Adevarul.
In Fapte cap 15 sfintii apostoli se aflau intr-o dilema care s-a solutionat la Sinodul Apostolic, unde s-a hotarat primirea paganilor fara a se taia imprejur mai intai, si altele.
As intreba pe sectari, de ce Apostolii au avut dreptul sa adopte reguli de care Hristos n-a pomenit in timpul activitatii Sale?
Asa si Sfintii Parinti prin scrierile lor au rezolvat toate problemele care au aparut in Biserica primelor secole. Dupa cum s-a validat hotararile Apostolilor de la Ierusalim, tot asa si hotararile Sinoadelor Ec. au ramas pt noi norme si reguli de urmat.
Vorbe-ai de Maica Domnului? Prima icoana a MD a fost pictata de Ev. Luca...
Reply With Quote
  #397  
Vechi 10.05.2010, 09:04:30
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Prima icoana a MD a fost pictata de Ev. Luca...
Prima Evanghelie a fost scrisă de pictorul Luca
Reply With Quote
  #398  
Vechi 10.05.2010, 14:47:38
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Daca Domnul Isus spune "lasati copiii sa vina la Mine si nu-i opriti, ca unora ca acestia este Imparatia lui Dumnezeu" cine sunteti voi sa nu-i lasati sa se imbrace il El prin botezul in Hristos?...
Stii ce mi se pare interesant, tot citind aici pe forum, ca toti aduc in discutie acelasi verset ca sa justifice botezul copiilor. Dar nimeni nu se uita exact la ce spun acele versete(Marcu 10:13-16):
"Și aduceau la El copii, ca să-Și pună mâinile peste ei, dar ucenicii certau pe cei ce-i aduceau.
Iar Iisus, văzând, S-a mâhnit și le-a zis: Lăsați copiii să vină la Mine și nu-i opriți, căci a unora ca aceștia este împărăția lui Dumnezeu.
Adevărat zic vouă: Cine nu va primi împărăția lui Dumnezeu ca un copil nu va intra în ea.
Și, luându-i în brațe, i-a binecuvântat, punându-Și mâinile peste ei".

Dupa cum vezi Domnul Iisus nu a botezat nici unul din copii ci i-a binecuvantat. De ce sunt tot timpul acuzati NP ca ei nu boteaza copii cand vedem bine ca nici Domnul Iisus nu i-a botezat??Copii se binecuvinteaza ceea ce nu e totuna cu botezul.
Reply With Quote
  #399  
Vechi 10.05.2010, 15:11:57
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Stii ce mi se pare interesant, tot citind aici pe forum, ca toti aduc in discutie acelasi verset ca sa justifice botezul copiilor. Dar nimeni nu se uita exact la ce spun acele versete(Marcu 10:13-16):
"Și aduceau la El copii, ca să-Și pună mâinile peste ei, dar ucenicii certau pe cei ce-i aduceau.
Iar Iisus, văzând, S-a mâhnit și le-a zis: Lăsați copiii să vină la Mine și nu-i opriți, căci a unora ca aceștia este împărăția lui Dumnezeu.
Adevărat zic vouă: Cine nu va primi împărăția lui Dumnezeu ca un copil nu va intra în ea.
Și, luându-i în brațe, i-a binecuvântat, punându-Și mâinile peste ei".

De ce crezi ca Apostolii nu lasau copiii sa vina la Domnul Iisus?...
Si noi, neamurile, in zilele de acum, cand Mantuitorul nu este ca persoana/om printre noi, cum putem ajunge la Domnul? Oare nu prin botez si credinta? Si atunci voi de ce nu lasati copiii sa "vina" la Domnul, asa cum insasi Mantuitorul ne-a spus sa facem? De ce ii opriti?....

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Dupa cum vezi Domnul Iisus nu a botezat nici unul din copii ci i-a binecuvantat. De ce sunt tot timpul acuzati NP ca ei nu boteaza copii cand vedem bine ca nici Domnul Iisus nu i-a botezat??Copii se binecuvinteaza ceea ce nu e totuna cu botezul.

Dar pe cine a botezat Domnul Iisus?...Da-mi un exemplu.
Domnul Iisus i-a binecuvantat pentru ca EL este Fiul lui Dumnezeu. Cum va puteti voi (sau mai bine zis "pastorii" vostri) sa va comparati cu Iisus Hristos? Apostolii au binecuvantat copiii? Nu, au botezat "casa lui Stefana" si alte case, deci si copiii care faceau parte din ele.
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #400  
Vechi 10.05.2010, 15:25:14
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Ceea ce afirmi este doar praf in ochi. Daca nimic nu este mai presus de Biblie, atunci de ce o cunoasteti asa de putin (sau deloc). Includ aici si fetele bisericesti (am stat de vorba cu preoti care au cunostinte slabe din Sfanta Scriptura).
Cunoastem Biblia putin (sau deloc).... Multumim pentru compliment, insa preferam sa cunoastem putin din ADEVAR decat totul pe din afara dim minciuna....


Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Daca sunt asa de valoroase scrierile Sfintilor Parinti, de ce considerati gresite unele din invataturile lor (invataturi care nu va convin)? Sunt valoroase doar cele pe care le selectati, pentru a va confirma teologia?
Care invataturi ce nu ne convin? Aici nu te inteleg. Toate scrierile Sfintilor Parinti ne confirma teologia


Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Noi ne laudam doar cu Domnul Iisus Hristos.
Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 6
14. Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume! "

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Cat despre Luther: vorbesti despre el de parca ar fi cel care a descoperit gaura la macaroana. Nu avem la baza invataturile lui Luther ci invataturile Mantuitorului si a Sfintilor Sai Apostoli (invataturi care se gasesc numai in Sfanta Scriptura). Si, aceste invaturi au fost respectate de primii crestini si de unele grupari crestine care au existat de-a lungul vecurilor (pana la Luther si dupa Luther).
Ma rog, fiecare cu "macaroana" lui....

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Spui ca "voi" erati de la inceput. Care inceput? Poate inceputul indepartarilor de invataturile Scripturilor si a ratacirii (lucru care s-a accentuat de-a lungul celor aproape 2000 de ani).
Da, noi suntem de la inceput! Iar daca ti-e mai usor sa crezi erezii, sa te ierte Dumnezeu


Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
In alta ordine de idei, ca tot vorbesti de vechime: te-ai nascut cumva in vremea Apostolilor? Crezi ca pe Dumnezeu il va interesa, la judecata, ce inaintasi ai avut sau care iti este credinta personala?
Nu, nu m-am nascut pe vremea Apostolilor. Insa avem Sfinti care s-au nascut. Si citindu-le viata si scrierile, cunoastem ADEVARUL fara sa ne smintim in interpretari personale si sa ne ratacim.
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 19.12.2012 23:17:02
Atentie la sectanti Bogdan N Generalitati 21 02.06.2011 20:22:05
o sa fim considerati teroristi? knight2u Generalitati 3 28.10.2009 11:52:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05