Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 31.12.2014, 00:57:33
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit Simbolistica -Crucea

Crucea patimilor

Această cruce simbolizează crucea pe care a fost răstignit Iisus Hristos. Este una dintre crucile care apar pe mantia Cavalerilor Templieri. Se pare ca este crucea pe care le-a fost oferită spre a o purta de catre Papa Eugeniu in 1146.

Crucea templieră

Cruce care apare pe scutul cavalerilor templieri si pe pânzele corabiilor Ordinului. Crucea apare aplicată pe rasa calugarească care se afla sub mantia de cavaler.

Crucea patriarhală

Această cruce ecleziastică purtată de patriarhi apare frecvent reprezentată în arta creștină. Bara superioară simbolizează inscripția plasată pe cruce de Pilat. A fost adoptată de cardinali și de episcopi ca semn distinctiv al rangului în ierarhia bisericească.

Crucea episcopală (Pommee)

Capetele în formă de măr simbolizează roadele vieții creștinești. Fiindcă acest motiv era reprezentat pe veșmintele preoțești în perioada creștinismului timpuriu, crucea în această formă este uneori denumită cruce episcopală.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 31.12.2014, 00:58:33
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit Simbolistica -Crucea

Crucea Sfântului Andrei

Potrivit tradiției, Sfântul Andrei a simțit că este nedemn să fie răstignit la fel ca Domnul Dumnezeul său, astfel încât el a implorat să i se facă o cruce de formă diferită. Crucea Sfântului Andrei este un simbol al umilinței, al pătimirii și al martiriului.

Crucea în T

Crucea de forma literei T din alfabetul grecesc este cea mai simplă dintre toate cruciformele. Este frecvent folosită drept cruce a profeției, sau cruce vechi-testamentară, fiindcă reprezintă semnul pe care, conform tradiției, l-au făcut israeliții cu sângele mielului jertfit pe stâlpii din Egipt în noaptea dinaintea trecerii miraculoase a mării. Crucea de forma literei T este frecvent reprezentată în chip de stâlp pe care a ridicat Moise șarpele de aramă în pustia Egiptului.

Crucea triumfului Împărăției lui Iisus Hristos pe pământ

Această cruce simbolizează triumful și venirea Împărăției lui Iisus Hristos. Este frecvent întâlnită în arta religioasă creștină, fiind reprezentată în vârful sceptrului purtat de Iisus Hristos care domnește cu slavă peste Împărăția Sa.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 31.12.2014, 01:05:42
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit Despre Sfânta Cruce

Despre Sfânta Cruce, simbolistica și modul corect de săvârșire a Sfintei Cruci

Ce cuvinte rostim când ne însemnăm cu Sfânta Cruce?

Rugăciunea pe care poate să o rostească atunci când însemnează ceva cu semnul Sfintei Cruci este: „Îngrădește-mă, acoperă-mă și mă păzește Doamne cu puterea Cinstitei și de Viață dătătoarei Crucii Tale, depărtând de la mine tot răul. Amin" sau pur și simplu: „În numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh. Amin". Poate să se întâmple ca cineva în jurul vostru să vă întrebe, nu care cumva te temi de vrăji? Să nu vă fie rușine. Explicațile că atunci când cineva dă ceva de pomană, iar cel ce primește săvârșește semnul Sfintei Cruci o face nu pentru că se teme de vrăji, ci pentru ca lucrul dat, să fie primit: „În numele Domnului", dar totodată și pentru al curăți de toată întinăciunea!

Cum săvârșim Semnul Sfintei Cruci?

De importanță majoră este modul în care ne facem noi semnul Sfintei Cruci! Unii creștini, făcându-și alehamite Cruce, nu fac decât să batjocorească Crucea Domnului, iar prin aceasta aduce bucurie diavolului. De asemeni, trebuie de știut că făcându-ne în bătaie de joc Semnul Sfintei Cruci, nu o folosim ca armă împotriva diavolului, dimpotrivă spre osândire. Ea, făcută în bătaie de joc nu ne poate mântui.

Când ne însemnăm cu Semnul Sfintei Cruci, unim primele trei degete de la mâna dreaptă în una, iar cele două mici le strângem strâns în palme. Cele trei degete mari adunate în una, simbolizează Sfânta Treime, Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt, Treimea cea de o ființă și nedespărțită. Cele două degete strânse în palmă ne aduc aminte de cele două firi a Domnului nostru Iisus Hristos, adică, Dumnezeu adevărat și om adevărat (vezi și imaginea).

După ce le-am strâns degetele, le ducem la frunte, apoi jos, la burtă (la buric), ridicăm mâna și o ducem la dreapta, apoi la stânga, rostind: „În numele Tatălui (la frunte), și al Fiului (la burtă), și al Sfântului (la dreapta) Duh (la stânga). Amin" (vezi și imaginea).

Semnul Sfintei Cruci, făcut în modul dat ne aduce aminte totodată și despre faptul că Hristos (la frunte) sa coborât din ceruri pe pământ, unde s-a răstignit, apoi sa coborât la iad (ducem mâna la burtă), sa înălțat la ceruri, unde șade de-a dreapta Tatălui (ridicăm mâna la dreapta) și iarăși va să vină cu slavă să judece vii și morții (la stânga). La sfârșit zicem Amin (așa să fie), pecetluind cuvintele noastre, și mărturisind că suntem de acord cu această învățătură.

complet aici: http://www.ortodoxia.md/descopera/9-...uciabout:blank
*
Personal am invatat sa imi fac semnul Sfintei Cruci asa cum spune articolul(la ora de religie).
Reply With Quote
  #44  
Vechi 31.12.2014, 04:20:02
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Despre Sfânta Cruce, simbolistica și modul corect de săvârșire a Sfintei Cruci

Ce cuvinte rostim când ne însemnăm cu Sfânta Cruce?

Rugăciunea pe care poate să o rostească atunci când însemnează ceva cu semnul Sfintei Cruci este: „Îngrădește-mă, acoperă-mă și mă păzește Doamne cu puterea Cinstitei și de Viață dătătoarei Crucii Tale, depărtând de la mine tot răul. Amin" sau pur și simplu: „În numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh. Amin". Poate să se întâmple ca cineva în jurul vostru să vă întrebe, nu care cumva te temi de vrăji? Să nu vă fie rușine. Explicațile că atunci când cineva dă ceva de pomană, iar cel ce primește săvârșește semnul Sfintei Cruci o face nu pentru că se teme de vrăji, ci pentru ca lucrul dat, să fie primit: „În numele Domnului", dar totodată și pentru al curăți de toată întinăciunea!

Cum săvârșim Semnul Sfintei Cruci?

De importanță majoră este modul în care ne facem noi semnul Sfintei Cruci! Unii creștini, făcându-și alehamite Cruce, nu fac decât să batjocorească Crucea Domnului, iar prin aceasta aduce bucurie diavolului. De asemeni, trebuie de știut că făcându-ne în bătaie de joc Semnul Sfintei Cruci, nu o folosim ca armă împotriva diavolului, dimpotrivă spre osândire. Ea, făcută în bătaie de joc nu ne poate mântui.

Când ne însemnăm cu Semnul Sfintei Cruci, unim primele trei degete de la mâna dreaptă în una, iar cele două mici le strângem strâns în palme. Cele trei degete mari adunate în una, simbolizează Sfânta Treime, Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt, Treimea cea de o ființă și nedespărțită. Cele două degete strânse în palmă ne aduc aminte de cele două firi a Domnului nostru Iisus Hristos, adică, Dumnezeu adevărat și om adevărat (vezi și imaginea).

După ce le-am strâns degetele, le ducem la frunte, apoi jos, la burtă (la buric), ridicăm mâna și o ducem la dreapta, apoi la stânga, rostind: „În numele Tatălui (la frunte), și al Fiului (la burtă), și al Sfântului (la dreapta) Duh (la stânga). Amin" (vezi și imaginea).

Semnul Sfintei Cruci, făcut în modul dat ne aduce aminte totodată și despre faptul că Hristos (la frunte) sa coborât din ceruri pe pământ, unde s-a răstignit, apoi sa coborât la iad (ducem mâna la burtă), sa înălțat la ceruri, unde șade de-a dreapta Tatălui (ridicăm mâna la dreapta) și iarăși va să vină cu slavă să judece vii și morții (la stânga). La sfârșit zicem Amin (așa să fie), pecetluind cuvintele noastre, și mărturisind că suntem de acord cu această învățătură.

complet aici: http://www.ortodoxia.md/descopera/9-...uciabout:blank
*
Personal am invatat sa imi fac semnul Sfintei Cruci asa cum spune articolul(la ora de religie).
Mai explicit decit atat nici ca se poate asa e correct cum ai scris aici. Dar cum sa le spui unoro ca cica te dai prea bisericoasa sau ca judeci. Eu cred ca preotii trebuie sa aminteasca mai des cum se face crucea correct.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 31.12.2014, 12:12:30
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Este corect si frumos. Un simbol mai curat si mai puternic decat Sfant Cruce nu gasim niciunde, ce ne costa sa o facem corect? Eu pana nu fac o cruce "sanatoasa" nu ma rog, sau nu ies din casa.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 02.01.2015, 03:50:56
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Odata mergeau doi baieti pe linia ferata. Dracii i-au vazut si zice unu hai sa facem sa vina trenul sa-i omaram pe astia da alt drac zice ...nu putem ca si-au facut cruce azi dimineata.
Dracilor nu le place crucea asa ca sa o facem mai mereu.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 02.01.2015 at 03:53:19.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 02.01.2015, 15:11:25
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Si romanii au propria lor cruce, dar s-a cam uitat asta.
Nu stiam despre asta... Ai putea sa postezi o imagine, te rog? :D
Reply With Quote
  #48  
Vechi 02.01.2015, 21:05:19
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Odata mergeau doi baieti pe linia ferata. Dracii i-au vazut si zice unu hai sa facem sa vina trenul sa-i omaram pe astia da alt drac zice ...nu putem ca si-au facut cruce azi dimineata.
Dracilor nu le place crucea asa ca sa o facem mai mereu.
Ce... seaca e poveste asta :))

Credeam ca e banc
Reply With Quote
  #49  
Vechi 02.01.2015, 21:11:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul

Credeam ca e banc
CRUCEA pentru sectari ( draci ) e cu siguranta, "gluma-banc" . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 02.01.2015, 22:10:38
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
CRUCEA pentru sectari ( draci ) e cu siguranta, "gluma-banc" . . .
Numirea neoprotestantilor "draci" este mult prea exagerata. Sunt doar oameni care gresesc in privinta credintei, dar sunt tot oameni ca si noi. Unde a ramas: "Nu judecati daca nu vreti sa fiti judecati"?
Reply With Quote
Răspunde