Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 25.05.2010, 22:20:07
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Ura lui Dumnezeu este ura pacatului,iubirea pacatosului si dispretuirea firii sale pacatoase...

Ura lui Dumnezeu este dispretuirea raului...

Ura lui Dumnezeu este dezaprecierea raului..

Ura lui Dumnezeu este aprecierea binelui...

Ura lui Dumnezeu este ura si nu este..

Greu este a vorbi despre ura lui Dumnezeu si a o incerca a definii..
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.05.2010, 00:52:36
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Cum ar putea uri DUMNEZEU cind a dat pe FIUL spre jertfa pentru salvarea tuturor.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 26.05.2010, 01:37:21
SorinL SorinL is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2010
Mesaje: 2
Implicit Da

Viata ne invata ca avem 2 optiuni: prima sa nu credem in Dumnezeu si a doua sa credem, dar atunci il vom uri pe Dumnezeu . Eu unul nu stiu cum e cel mai bine . Vreau sa cred in D-zeu si sa accept tot ce ofera acestei lumi , dar pur si simplu nu pot. De ce unii au noroc in viata si primesc tot? La noi in societate exemplele sunt evidente. Cretinul de Becali care a furat cat a putut se da cel mai mare credincios, se crede zeu si culmea parca Dumnezeu il iubeste. Trebuie sa furam toti statul(sa facem afaceri cu statul cum a facut el) si apoi sa dam 1% din ce-am furat la biserici si apoi Dumnezeu ne iubeste????? Si apoi sa ne credem Dumnezeu pe pamant? De ce D-zeu nu-i ajuta pe cei care muncesc o viata(invata) sa realizeze ceva si merg pe calea dreata(nu-si bat joc nici de valorile morale , nici de semenii lor si nici de ei insisi). Unde e Dumnezeu??????????????? Cum pot eu sa mai cred in El? As vrea din tot sufletul dar nu pot.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 26.05.2010, 09:51:59
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Il uram pentru ca nu intelegem negru pe alb:
- mai usor intra o camila prin urechile acului decat un bogat in Imparatia Cerurilor (acum ce vrei? sa decapitam toti bogatii ca sa ne asiguram?)
- in lume necazuri veti avea

Ambele le-a spus Hristos, care El Insusi a fost un exemplu de saracie (spunea ca nu are nici unde sa isi plece capul).
Tinand cont ca asta a fost petrecerea lui Dumnezeu pe pamant, in asa saracie incat trebuia sa franga spice si sa-si astampere foamea cu boabe de grau.... nu stiu ce vrei de fapt. Sa crape Becali ca sa ne satisfaca noua foamea de dreptate si echitate sociala? Daca nu ar exista Becali am fi mai fericiti?
Asta e pur si simplu invidie si judecarea aproapelui, lucru pentru care ne atragem noi insine osanda.

Edit, ca acum vad ca suntem pe sectiunea de VT: sa citesti la proroci cat se supara Dumnezeu pe judecatorii nedrepti ai Israelului, care nedreptateau orfanii si vaduvele si saracii.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 26.05.2010 at 09:54:56.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 26.05.2010, 10:02:25
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Cum ar putea Dumnezeu sa urasca omul, plasmuit cu "mainile Sale" dupa chipul si asemenarea Sa? Daca Dumnezeu ar fi urat omul, nu ar fi luat niciodata chipul omului. Insa Hristos, din iubire S-a intrupat, daruind fiecarui om posibilitatea participarii la viata dumnezeiasca.

Faradelegile facute de noi nu picura ura in oceanul nesfarsit al iubirii dumnezeiesti, ci numai intristare si suferinta, pentru nedeplinatatea noastra.
Dumnezeu nu uraste omul, ca si specie. ci uraste oamenii care ii intorc spatele si care prefera pacatul. Uite la 2 versete din Psalmul 5, cat de clar e psalmistul:

"Nu vor sta călcătorii de lege în preajma ochilor Tăi. Urât-ai pe toți cei ce lucrează fără de lege.
Pierde-vei pe toți cei ce grăiesc minciuna; pe ucigaș și pe viclean îl urăște Domnul".

Dupa cum vezi Dumnezeu uraste pe cei care lucreaza fara de lege.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 26.05.2010, 10:03:07
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SorinL Vezi mesajul
Viata ne invata ca avem 2 optiuni: prima sa nu credem in Dumnezeu si a doua sa credem, dar atunci il vom uri pe Dumnezeu . Eu unul nu stiu cum e cel mai bine . Vreau sa cred in D-zeu si sa accept tot ce ofera acestei lumi , dar pur si simplu nu pot. De ce unii au noroc in viata si primesc tot? La noi in societate exemplele sunt evidente. Cretinul de Becali care a furat cat a putut se da cel mai mare credincios, se crede zeu si culmea parca Dumnezeu il iubeste. Trebuie sa furam toti statul(sa facem afaceri cu statul cum a facut el) si apoi sa dam 1% din ce-am furat la biserici si apoi Dumnezeu ne iubeste????? Si apoi sa ne credem Dumnezeu pe pamant? De ce D-zeu nu-i ajuta pe cei care muncesc o viata(invata) sa realizeze ceva si merg pe calea dreata(nu-si bat joc nici de valorile morale , nici de semenii lor si nici de ei insisi). Unde e Dumnezeu??????????????? Cum pot eu sa mai cred in El? As vrea din tot sufletul dar nu pot.
Ce astepti tu de la viata aceasta? Bogatiile lui Becali? Ele vin la pachet impreuna cu hotiile lui.
Viata aceasta este doar un extemporal, un test pe care trebuie sa-l trecem. Este presarata cu incercari menite nu sa ne imbogateasca, ci sa ne arate drumul catre cerul lui Dumnezeu prin formarea unui caracter compatibil cu acest cer. Fiecarui om Dumnezeu ii ofera tot ce ii trebuie pentru a-L cunoaste si a se impaca cu El. Numai ca unii refuza sistematic sa o faca si merg din rau in mai rau. Este libertatea lor sa fuga de Dumnezeu, ii priveste si vor da socoteala. Eu trebuie sa ma asigur ca imi pazesc fiinta mea de caile lor si merg drept catre neprihanirea lui Dumnezeu , unde ma asteapta o mare rasplatire.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #47  
Vechi 26.05.2010, 10:10:34
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Bun si tu ce-ai vrea sa faca Dumnezeu daca omul nu se pocaieste ?
Din pacate pt acel om, Sf Scriptura este f clara:
"Cel ce crede în Fiul are viață veșnică, iar cel ce nu ascultă de Fiul nu va vedea viața, ci mânia lui Dumnezeu rămâne peste el".
Reply With Quote
  #48  
Vechi 26.05.2010, 13:39:23
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Dumnezeu nu uraste, ci ingaduie- dar oamenii urasc- din pacate, suntem atat de departe de CALE...intr-o zi vom vedea cat am crescut, cat ne-am straduit sa tindem spre Cel Inalt, cat l-am necajit pe cel ce L-a cautat- in mod nedrept si iremediabil- in definitiv ce suntem fiecare dintre noi- oameni si atat, nimic mai mult, daca mai avem calitatea de OAMENI...sau credem ca ni se cuvine totul...
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 26.05.2010, 16:58:02
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Dumnezeu nu uraste, ci ingaduie- dar oamenii urasc- din pacate, suntem atat de departe de CALE...intr-o zi vom vedea cat am crescut, cat ne-am straduit sa tindem spre Cel Inalt, cat l-am necajit pe cel ce L-a cautat- in mod nedrept si iremediabil- in definitiv ce suntem fiecare dintre noi- oameni si atat, nimic mai mult, daca mai avem calitatea de OAMENI...sau credem ca ni se cuvine totul...
dc Sf Scriptura afirma ca Dumnezeu uraste de ce zici ca nu uraste? nu te mai pune in locul lui Dumnezeu ca sa faci afirmatii in locul Lui. dc Sf Scriptura zice ca El si uraste atunci asa e.
Oamenilor le-ar place un Dumnezeu care sa nu urasca deloc, ca sa pacatuiasca pana nu mai pot fara sa fie nici o pb.
E trist ca in loc sa caute oamenii sa devina asemenea chipului Fiului Sau, ei isi fac Dumnezeu dupa chipul si dupa dorintele lor.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 26.05.2010, 17:02:54
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Asa percep eu Scriptura... asa o inteleg din Biserica. Crezi ce vrei, pana la urma te vei lamuri .... cand va veni vremea.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce ii uraste lumea pe crestini ? laotze Intrebari utilizatori 43 29.04.2011 16:00:46
Despre ura.. Cum iertam celui ce ne uraste si e greseste ionut12 Generalitati 0 28.09.2010 23:46:17