Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 29.07.2009, 22:51:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine e mason adevarat si stie totul despre gradele superioare nu vine pe un forum ortodox sa ne impartaseasca impresiile. Daca au secrete fata de gradele inferioare, apoi sa tragem nadejdea ca vor veni sa ne spuna noua cum stau lucrurile?

Sa nu ne amagim. Ei lucreaza dupa o strategie care deja da roade, iar noi crestinii ortodocsi ne lasam ademeniti si putem cadea in capcanele pe care ni le intind. Dumnezeu sa ne ajute sa fim tari in credinta, ca sa putem intelege la timp viclesugurile prin care diavolul lucreaza astazi, folosindu-se de oameni, multi dintre ei fiind masoni, dar chiar si crestini, caci si ei pot cadea in cursele vrajmasului. Nu putem arunca piatra numai in masoni. Oare noi ne comportam cu adevarat crestineste intotdeauna?

Cu cat ne apropiem mai mult de Dumnezeu, cu atat vedem mai clar ca nu exista dusmani, asa cum spunea Sfantul Siluan Athonitul. Cei care se indeparteaza cu buna stiinta de Dumnezeu sunt niste persoane de care trebuie sa ne fie mila, desi au bani, functii etc. Daca L-au pierdut pe Dumnezeu, sunt mai de plans decat cersetorul de pe strada care se roaga sa fie miluit de oameni si de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 30.07.2009, 17:00:59
InoCelRoz InoCelRoz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Mesaje: 13
Implicit

"Evident, am cautat sa ma informez ( din carti....si intreband prietenii) de ce Maestrul spunea ca au DOAR Evanghelia Ioan...
Raspunsul m-a bulversat total...
Mi s-a raspuns ca Evanghelia Ioan e singura in care se poate dovedi ca Mantuitorul nostru nu a murit pe Cruce, ci a fost inlocuit ...si ca in tot parcursul evangheliei se gasesc dovezi ca Mantuitorul nostru facea schimb cu Petru, in multe "episoade".."

asta cu evanghelia lui ioan este o prostie. ei folosesc biblia...
http://www.mlnr.ro/frameSetRo.php
Reply With Quote
  #43  
Vechi 30.07.2009, 19:35:05
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit Ino !!!

Da, tu ala informatul din alte surse decat internetul!!!

Cum oare raspunsul sta tocmai in pagina lor principala de internet? De ce nu ai facut referire la o carte din cele pe care tot sustii ca le-ai citit?

Umblii cu cioara vopsita, crestinii de aici te lasa in pace, sa te dai singur in barci.

Esti cumva spion daca sustii ca ai aflat amanunte picante despre francmasoni, din alte surse decat cartile si internetul?

Sau esti ateu convins?

P.S. Nu te deranja sa-mi raspunzi. Evidenta este clara!
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
  #44  
Vechi 30.07.2009, 20:05:23
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

O carte f. interesanta in care puteti regasi perspectiva ortodoxa asupra masoneriei este cea a preotului Gheorghe Calciu-Dumitreasa, "Homo Americanus - o radiografie ortodoxa".
El sustine " internationalizarea unei religii speciale, ascunse si misterioase - iata tinta masoneriei".
Si tot din parintele Calciu citire:

"... Beresniak (un autor a carui carte o analizeaza) ne anunta fara ocoluri acest plan al unui guvern international: 'In secolul nostru, datoram francmasoneriei cateva organizatii internationale: Societatea Natiunilor - devenita ONU - Crucea Rosie, Liga Drepturilor Omului... Putem cunoaste influenta masonilor peste tot unde se exprima vointa de-a fi liber si de afirmare a demnitatii umane.'
Este evident scopul dominator al masoneriei prin aceste organizatii internationale care cauta desfiintarea natiunilor si a libertatilor acestora, economia dirijata de un guvern international, puterea lor discretionara de a decide daca o natiune are sau nu dreptul sa aiba copii pentru a supravietui, daca membrii unei natiuni au dreptul sa mai traiasca sau trebuie sa piara prin infometare, din cauza embargourilor economice impotriva popoarelor ce nu se supun neconditionat, etc. Toate aceste idei internationaliste isi au sursa in doctrina masonica si ele au constituit programul de baza al Revolutiei franceze, ca si al celei rusesti: ambele revolutii programau un guvern international, distrugerea credintei, rationalizarea religiei, desfiintarea regalitatii."
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.

Last edited by coralina; 30.07.2009 at 20:45:43.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 30.07.2009, 23:49:34
InoCelRoz InoCelRoz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danette Vezi mesajul
Da, tu ala informatul din alte surse decat internetul!!!

Cum oare raspunsul sta tocmai in pagina lor principala de internet? De ce nu ai facut referire la o carte din cele pe care tot sustii ca le-ai citit?

Umblii cu cioara vopsita, crestinii de aici te lasa in pace, sa te dai singur in barci.

Esti cumva spion daca sustii ca ai aflat amanunte picante despre francmasoni, din alte surse decat cartile si internetul?

Sau esti ateu convins?

P.S. Nu te deranja sa-mi raspunzi. Evidenta este clara!

o sa spun doar atat, nu sunt mason, am vazut interiorul unui templu mason si pe masa era biblia. ce au pus acolo, pe acel site, este pozitia oficiala, pe care eu ca martor direct o confirm.

si cred ca termenul care mi s-ar potrivi ar fi agnostic.

in legatura cu postul de deasupra acestuia.
l-a un moment dat, aici, m-a acuzat cineva aici ca sunt pasionat de organizatii secrete. nu sunt pasionat de organizatii secrete mai mult decat sunteti voi pasionati de teori ale conspiratiei. :)

Last edited by InoCelRoz; 30.07.2009 at 23:58:01.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 31.07.2009, 00:06:34
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Duhul Sfant s-a aratat in chip de porumbel iar nu in chip de acvila bicefala cu sabie in mana.Dusmanii crestinului ortodox sunt patimile si duhurile rele iar toti oamenii ii sunt frati.
(acvila este o pasare pradatoare care ucide pentru a trai iar nu ca porumbelul.)
Crestinul ortodox nu are voie sa urasca pe cineva ci pe toti trebuie sa ii iubeasca si aci se includ si masonii.

Last edited by mihailt; 31.07.2009 at 00:09:16.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 01.08.2009, 20:14:04
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit Iti dai palme singur!

Du-te si plimba cercul sau fa ceva util, nu ne mai aburi aici.... Intrebare: daca sunt virtuosi de ce a ajuns Romania la gradul asta de destrabalare? De ce nu iau atitudine impotriva vietii decadente, a faptelor impotriva LEGII, impotriva paradelor gay, ca doar este bine cunoscut, ei se regasesc in cele mai influente functii. Si de ce nu participa la liturghie, de ce nu au icoane in templele lor?


[quote=andreicozia;142878][QUOTE=ANNA21
Reply With Quote
  #48  
Vechi 03.08.2009, 01:26:07
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Exista inselarea draceasca care zice ca universul vazut e creat de un Dumnezeu rau si materia e rea si lumea spirituala de un Dumnezeu bun.
Aceasta inselare se numeste gnosticism.
Sfintii Parinti pentru a ne vindeca de aceasta foarte pagubitoare invatatura au si spus la Crez:
"Cred intr-Unul Dumnezeu facatorul cerului si al pamantului al tuturor celor vazute si nevazute".
Dumnezeu e supra-personal si e peste tot Tatal,Fiul si Sfantul Duh.
Dumnezeu vorbeste cu mai multi in acelasi timp , proniaza in acelasi timp toata creatia, etc.
Aceasta nu poate fi inteleasa de om dar poate fi crezuta.
Sfantul Ioan Damaschinul la Dogmatica zice despre crearea lumii:
"Așadar, pentru că bunul și prea bunul Dumnezeu nu s-a mulțumit cu
contemplarea Lui proprie, ci prin mulțimea bunătății Sale a binevoit să se
facă ceva care să primească binefacerile Sale și să se împărtășească din
bunătatea Lui, aduce de la neexistență la existență și creează universul, atât pe cele nevăzute, cât si pe cele văzute, și pe om, care este alcătuit din elemente văzute si nevăzute, în timp ce gândeste, creează; iar gândul se face lucru, realizându-se prin Cuvânt si desăvârsindu-se prin Duh."
Reply With Quote
  #49  
Vechi 03.08.2009, 09:14:09
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit despre masonerie

L-am aflat pe Dumnezeu de la masoni! Desi am cunoscut pe pielea mea ce organizatie periculoasa este si ce mult rau fac, nu sunt suparata pe ei. Asa cum spunea cineva, cand te apropii de Dumnezeu, nu mai ai dusmani decat in propriile slabiciuni omenesti. Masoneria este intr-adevar o superorganizatie globala a raului, ca o caracatita cu milioane de tentacule ce intra perfid in cele mai intime trairi personale ale fiecarui om. Am cunoscut acest lucru plecand de la o ancheta de presa in urma careia mi s-a organizat un complot, dar Dumnezeu m-a salvat si mi-a schimbat viata. Ma bucur ca am gasit un forum cu acest subiect. Suntem datori sa-i demascam pe cat posibil. Oamenii trebuie sa stie ca un simplu ghicit in cafea, carti, o mica vrajitorie, magie, fie ea si "alba" ... la suprafata, nu e altceva decat o usa deschisa catre fundurile iadului de mana acestei organizatii. Dupa cum spunea parintele Cleopa, nu trebuie sa ne temem: "Tatuca e la carma!"
Reply With Quote
  #50  
Vechi 07.08.2009, 13:33:01
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teatru-copii Vezi mesajul
L-am aflat pe Dumnezeu de la masoni! Desi am cunoscut pe pielea mea ce organizatie periculoasa este si ce mult rau fac, nu sunt suparata pe ei. Asa cum spunea cineva, cand te apropii de Dumnezeu, nu mai ai dusmani decat in propriile slabiciuni omenesti. Masoneria este intr-adevar o superorganizatie globala a raului, ca o caracatita cu milioane de tentacule ce intra perfid in cele mai intime trairi personale ale fiecarui om. Am cunoscut acest lucru plecand de la o ancheta de presa in urma careia mi s-a organizat un complot, dar Dumnezeu m-a salvat si mi-a schimbat viata."
Interesant ce spui!Ne poti povesti mai multe?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ECUMENISMUL SI MASONII ivasile Stiri, actualitati, anunturi 27 15.04.2014 21:45:16
Dusmanie si dusmani cristiboss56 Generalitati 131 24.10.2012 15:06:15
Masonii andipanda Generalitati 11 19.05.2011 15:31:01
Iubire de dusmani... pana unde? crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 8 06.01.2011 21:52:55
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12