Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #491  
Vechi 02.03.2016, 16:44:42
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cei care se fac partasi cu raul, nu din greseala ci cu buna stiinta si insistenta, merita din plin sa guste din roadele lui.
Si cu siguranta o vor face.

Daca nu se simt vinovati, probabil ca nici n-ar trebui sa se simta afectati de ideea asta.

Dar cred ca le spune constiinta lor ceva..pacat ca nu o pot asculta pana la capat.



S-a dovedit cum?
Stii tu ceva care nu stim noi?

Ca argumente nu am vazut.

In schimb ipocrizia si lipsa ta de judecata sanatoasa s-au vazut si s-au demonstrat din plin pe topicul asta.
Ce argumente domnule? Insusi definitivarea cazului Nan este o dovada in sine.
Reply With Quote
  #492  
Vechi 02.03.2016, 16:45:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Ce argumente domnule? Insusi definitivarea cazului Nan este o dovada in sine.
Daca te-ai nascut atat de naiv(a) si ai crescut cu o asa judecata nesanatoasa, sigur, in lumea ta cu preoti burtosi cu masini de lux, este.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #493  
Vechi 02.03.2016, 16:46:56
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Aline, eu nu am interpretat nimic. Ți-am prezentat informațiile, atâtea câte am reușit să le găsesc.

Tocmai pentru că sunt avocat nu îmi permit să dau verdicte fără a avea toate datele la îndemână. În repetate rânduri am arătat că nu deținem destule informații pentru a ne pronunța.

Tu ești cel care susții o teză - teza conspirației; iar cel care susține are și datoria să dovedească. Ori, după cum se poate lesne constata, tu te-ai repezit să faci insinuări fără a aavea la cunoștiință măcar bruma de informație care este disponibilă despre cazul Nan. Și, pe deasupra, să-i porcăiești pe cei care nu-ți susțin punctul de vedere, ba chiar să le și urezi să aibă parte de rău.

Mă tem că Pelerinul te-a caracterizat foarte bine.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #494  
Vechi 02.03.2016, 16:48:40
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Informațiile există pe internet, la care ai și tu acces.



Pentru formularea de mai sus ai un report post.
El tot cere argumente, dovezi din partea tuturor, dar cand i se ofera nu le baga in seama.
Dar noi trebuie sa il credem pe cuvant in tot ce zice.
Reply With Quote
  #495  
Vechi 02.03.2016, 16:50:24
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
S-a dovedit cat de ipocriti si mincinosi sunt acesti parinti care isi bat copiii, incalca legea nu recunosc si mai apoi se prefac ca le ofera niste conditii extraordinare de viata.
O.K. Totusi haideti sa ne gandim la dilema: ce alegem, o palma de la tata si/ori de la mama SAU o ... in ... de la blanzii si manieratii homosexuali?
Him?...

*
Ca si in Taina Cununiei, intre copii si parinti sunt si neintelegeri, violenta, abuzuri. Dar toate se topesc prin iubirea care isi trage seva din Dumnezeire, prin recunoasterea greselii si prin disponibilitatea sustinuta de invatare.
In schimb, plasarea copiilor intre straini, acolo unde acestia nu vor putea spune mama si tata decat daca se autofalsifica pe ei insisi, este de departe un compromis dureros si generator de alte si alte neajunsuri majore.

Amintiti-va, Aubergine, din Sfanta Scriptura ca pana si intre Dumnezeu si om au fost unele neintelegeri. Domnul ne-a mai dat si cate o sfanta bataie. Si nu, nu cu palma de om ori cu vreo curea, ci cu foc, grindina, broaste, seceta, foamete mare, pelagra, ploi nesfarsite ... si asa mai departe...
Si veti spune ca El nu ne-a iubit? Ca nu ne-a fost de folos ajutorul Lui? Ca era mai bine in curtea celuilalt?....
Reply With Quote
  #496  
Vechi 02.03.2016, 16:52:57
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vorbarie care incearca sa ascunda o incompetenta flagranta.

Ca ambasador al Romaniei, individul ar fi trebuit sa ajute cetatenii romani cu ceea ce ar fi avut nevoie pentru a castiga procesoul impotriva Barnevernet.

Ori, probabil ca sa nu-si piarda scaunelul cald, cu ceva spalare pe maini de la Pont din Bucuresti, au zis sa nu conteste competenta autoritatilor norvegiene.

Ci sa ceara "repatrierea" sau macar plasarea tot in familii de romani.

Daca e vorba de rude, cat de cat exista sanse sa redevina o familie functiionala.

In cazul "revenirii" in familia "unor cetateni" (de ce, au fost acolo vreodata?) faptul ca sunt romani putin probabil sa ajute..
Ce acuzatii grave puteti face la adresa ambasadorilor fara nici un fel de probe numai in prisma convingerilor d-voastra, sunteti incredibil.
Reply With Quote
  #497  
Vechi 02.03.2016, 16:55:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Aline, eu nu am interpretat nimic. Ți-am prezentat informațiile, atâtea câte am reușit să le găsesc.
Am mai intrebat o data; nu ti se pare suspecta lipsa de informatie de la sursa?

Iar cand cei care sunt cel mai aproape de sursa ar trebui sa dea informatii (ambsadorul bla bla..) scot informatii penibile.

Citat:
Tocmai pentru că sunt avocat nu îmi permit să dau verdicte fără a avea toate datele la îndemână. În repetate rânduri am arătat că nu deținem destule informații pentru a ne pronunța.
Si inca o data: chiar dupa pronuntare, faptul ca lipsesc informatii concrete, nu ti se pare suspect?

Citat:
Tu ești cel care susții o teză - teza conspirației; iar cel care susține are și datoria să dovedească. Ori, după cum se poate lesne constata, tu te-ai repezit să faci insinuări fără a aavea la cunoștiință măcar bruma de informație care este disponibilă despre cazul Nan. Și, pe deasupra, să-i porcăiești pe cei care nu-ți susțin punctul de vedere.

Nu sustin nici o teorie a conspiratiei. Nu am dat verdicte.
Am prezentat afirmatii facute de altii vizavi de Barnevernet si nu de la noi.

Am ridicat niste semne de intrebare.

La care, suspect, nu exista raspunsuri, desi cel putin intr-un caz, exista verdictul legal.

In schimb, indivizi apar cu pseudo-contra-argumente care tin de o evidenta tentativa de manipulare.

In definitiv, si asta poate tine loc de concluzie.

Citat:
Mă tem că Pelerinul te-a caracterizat foarte bine.
Ma tem ca sunteti croiti din acelasi material.

Si stii foarte bine despre ce material vorbesc, pentru ca indirect, ai fost implicat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #498  
Vechi 02.03.2016, 16:56:07
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Și acum să vedem ce informații avem despre cazul familiei Nan.

Din ceea ce se poate citi pe internet, și din interviul pe care l-au dau soții Nan la o emisiune de la televiziunea Antena 3, rezultă că fetița familiei a declarat că era bătută acasă, de către părinți.

În cadrul emisiunii mai sus amintite, soții Nan au negat că și-ar fi bătut vreodată fetița. Argumentele lor au fost de genul: "a spus că o băteam cu cureaua, dar n-a știut să spună în ce mână țineam cureaua sau cu ce parte a curelei am fi lovit-o".
................................

Last edited by aubergine; 02.03.2016 at 17:05:54.
Reply With Quote
  #499  
Vechi 02.03.2016, 16:57:27
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
O.K. Totusi haideti sa ne gandim la dilema: ce alegem, o palma de la tata si/ori de la mama SAU o ... in ... de la blanzii si manieratii homosexuali?
Him?...

*
Ca si in Taina Cununiei, intre copii si parinti sunt si neintelegeri, violenta, abuzuri. Dar toate se topesc prin iubirea care isi trage seva din Dumnezeire, prin recunoasterea greselii si prin disponibilitatea sustinuta de invatare.
Nu toate se topesc. Bănuiesc că dumneavoastră, în activitatea profesională, ați avut ocazia să vedeți persoane pe care abuzurile parentale le-au lăsat marcate pe viață. Sau mă înșel ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #500  
Vechi 02.03.2016, 16:59:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Ce acuzatii grave puteti face la adresa ambasadorilor fara nici un fel de probe numai in prisma convingerilor d-voastra, sunteti incredibil.
Stii sa citesti au ba?

Scrie negru pe alb, romanilor in proces cu Barnevernet nu li s-a oferit ajutor legal ci s-a dat binecuvantare tacita, prin non-actiune, sistemului Barnevernet.

Si abia dupa ce romanii au pierdut procesul, s-au oferit paleative care nu stim in ce grad au presupus totusi restaurearea unitatii familiei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde