Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #491  
Vechi 28.07.2016, 19:01:28
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
C

Nu pricepeți că nimeni n-ar putea născocii și scrie așa ceva oricît ar încerca? Și așa mereu, de 60 de ani? Nici demonii și nici lucifer și nimeni pe lume nu poate scrie ceva atît de frumos și Adevărat și Sfînt.
Exact așa spun și musulmanii despre Coran și Mormonii despre Cartea lui Mormon.

Și, la fel ca voi, au idei din astea anticreștine, cum că poporul, sau limba, sau țara "aleasă" e cel arab, sau cel american, sau limba arabă, sau statul Missourri, sau România etc.

Măi omule, Isus Cristos a venit ca să șteargă diferențele dintre popoare, dintre limbi, dintre țări... De aia Biserica este "CATHOLICĂ", sau universală.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 28.07.2016 at 19:07:20.
Reply With Quote
  #492  
Vechi 28.07.2016, 19:13:29
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Exact așa spun și musulmanii despre Coran și Mormonii despre Cartea lui Mormon.
Așa este, dar ce mare diferență, ca de la Cer la pămînt și la iad... păi ia compară cărțile, inclusiv Biblia ca să vezi ce răstălmăciri ale vechiului testament și ce absurdități găseși în Coran și ce eretisme și sectarisme găsești la mormoni și ce Lumină găsești în Cuvîntul lui Dumnezeu.

Voi n-ați citit nimic și nu faceți comparații și nu aveți discernămînt ci amestecîndu-le le osîndiți laolaltă în timp ce vă declarați superiori.

Păi cine v-a învățat să osîndiți păcătoșii împreună cu drepții și cu nevinoavții? Iar dumneata ești de meserie avocat, deci cum se poate atîta indolență și nepăsare tocmai cînd e vorba de lucruri atît de importante? Cînd e vorba de viață și de moarte, de mîntuire și de Credință, cum?

După ce cițiți măcar un an de zile din Cuvînt ca să vă faceți o părere am putea sta de vorbă la concret... dar voi respingeți din start ca și copilul mic pe baubau neștiind că nu e baubau și nici o pisicuță și nici un ursuleț ci acolo e chiar Fericirea omenirii... a celor ce crezînd vor birui lumea împreună cu Dumnezeu.

Citat:
Și, la fel ca voi, au idei din astea anticreștine, cum că poporul, sau limba, sau țara "aleasă" e cel arab, sau cel american, sau limba arabă, sau statul Missourri, sau România etc.
Păi tu nu poți face deosebire? Nu poți pricepe de ce a fost aleasă România și nu poporul arab sau american? Păi pentru că România este țară Cerească de aia și fiindcă e mai presus de o limbă sau un popor sau un neam de oameni gLumești. Și pentru că e țara cu credința Creștină cea mai puternică, de aia, cu dreapta credință cea mai curată, de aia... Dacă vechiul Israel a căzut și nu L-a primit pe Mesia nici pînă azi, iată că Dumnezeu și-a întors fața Sa spre România, spre cei ce L-au primit încă de la început căci România are credință Apostolică.


Citat:
Măi omule, Isus Cristos a venit ca să șteargă diferențele dintre popoare, dintre limbi, dintre țări... De aia Biserica este "CATHOLICĂ", sau universală.
Nu să le șteargă fiindcă nu face un fel de nivelare de tip comunist ci Cuvîntul Său se adresează poporului Său iubit făcut din credincioși din orice neam ca ei să țină și să asculte și să preoțească toată lumea și se mai adresează tuturor fiilor oamenilor căci după om îi e dor Lui Dumnezeu vrînd ca să se întoarcă omul din toate rătăcirile lui căci omul este fiul cel risipitor care nu vrea să audă glasul părintelui său Dumnezeu.

Deci sigur că da, Biserica Domnului este creștin ortodoxă și universală adresîndu-se tuturor fără deosebire de rasă sau de poziție socială sau de sex sau de religie sau de apartenență la vreo etnie sau ce deosebire concentraționară și exclusivistă mai vrei să găsești dumneata... deci Dumnezeu îi cheamă pe toți însă acolo unde îi cheamă nu e un amestec toxic de tot felul de eretisme și de sectarisme și de păgînisme și de tot felul de teorii științifice absurde ci acolo se ține de către toți Dreapta Credință în Adevăr din iubire de Dumnezeu și de om pentru că acolo nu este îngăduită nicio minciună și niciun păcat.

Înțelegi deci tu diferențele ca să ai un pic de discernămînt bazat pe Adevăr și nu pe propagande și pe diversiuni și pe bîrfe și denigrări și pe teorii absurde?

Last edited by vsovi; 28.07.2016 at 19:38:02.
Reply With Quote
  #493  
Vechi 28.07.2016, 19:15:39
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul

După ce cițiți măcar un an de zile din Cuvînt ca să vă faceți o părere am putea sta de vorbă la concret...
Da ce, tu vrei să zici că ai citit din Cartea lui Mormon măcar un an ? Ca să stăm de vorbă la concret....
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #494  
Vechi 28.07.2016, 20:01:35
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Da ce, tu vrei să zici că ai citit din Cartea lui Mormon măcar un an ? Ca să stăm de vorbă la concret....
N-am citit nici coranul și nici cartea lui Mormon, pentru că nu am nevoie... Găsesc tot ce am nevoie pentru mîntuirea mea în Biblie și în Cuvîntul lui Dumnezeu și în cărțile sfinților și în mesajul divin al celor 7 Trîmbițe Apocaliptice.

Am înțeles ce ne spune coranul și l-am respins fiindcă e plin de minciuni și absurdități iar cu cartea mormonilor n-am avut tangență pentru că nu mi-a recomandat-o niciun sfînt și nici altcineva...

Însă tu vrei să mă prinzi ca avocatul (diavolului) că dau sfaturi altora pe care eu însumi nu le aplic.

Păi le aplic din moment ce eu știu că coranul sau cartea Mormonilor nu-mi este de folos în timp ce Cuvîntul lui Dumnezeu îmi este. Știu asta fiindcă eu am discernămînt... în dar de la Dumnezeu care a lucrat minte bună în capul meu cel atît de prost... ca al musulmanilor sau al mormonilor dacă nu mai prost.

E bine să știi în Cine să crezi și ce cărți sunt Adevărate și care din ele au fost scrise de la adevăratul Dumnezeu. Dacă nu știi atunci cauți să te lămurești și să te sfătuiești cu cei în care ai încredere... dar pînă la urmă îți dai seama că doar nu e greu să deosebești între Lumină și ''întunericul gLumii'', între îngeraș și demon, între fiii lui Dumnezeu și cei ai oamenilor, între poporul lui Dumnezeu și celelalte popoare sau între grîu și pleavă și neghină. E bine să ai discernămînt bun ce vine din Credință ca nu cumva să ajungi să-ți crești ca prostul în inima ta altceva decît grîu curat care dă roadă bună mai departe în Împărăția Cerurilor. Un bob dă rod 30 alt bob 60 și altul 100... de copii ucenici care ajung sfinți iubiți mult de Dumnezeu.

Last edited by vsovi; 28.07.2016 at 20:23:31.
Reply With Quote
  #495  
Vechi 29.07.2016, 00:51:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Născut ca o formă de protestantism față de înnoirile din Biserica Ortodoxă Română a acestui început de secol și exprimat prin proorociile unei fecioare care aduce ,,reparare peste rana Bisericii”, Noul Ierusalim este, astăzi, doar o sectă ca oricare alta. Voită inițial o simplă mișcare charismatică, înconjurată de o aură de mister, fenomenul de la Pucioasa a sfârșit prin a se autosufoca în proorociile și misticismul exacerbat.

Toate sectele și grupările moderne, excentrice față de Biserică au avut la bază un profet sau o profeteasă, începând cu doamna Blavatski și sfârșind cu Koresh din Waco, Texas. Noul Ierusalim, și el fondat pe proorociile ,,maicii Virginia” are un mesaj nou și vechi, în același timp: nou este locul unde el a prins viață, căci practicile sale, ca și numele său, sunt vechi.

Prima societate cu numele de ,,Biserica Noului Ierusalim” a luat naștere în 1787, la Londra, fiind grupată în jurul profețiilor unui teosof suedez, Emanuel Swedenborg. El pretindea că primește mesaje de la Dumnezeu, pe baza cărora a elaborat doctrina viitoarei mișcări ce a fost numită de unii ,,ocultă”.

O altă comunitate cu același nume a fost formată de inokentiști - pelerini ce proclamau pogorârea Sfântului Duh asupra lui Inokentie. Similar fenomenului românesc, gruparea era formată din bărbați și femei ce aveau viziuni frecvente.

Putem spune chiar că Noul Ierusalim de la Pucioasa are o concurență serioasă în ceea ce privește numele, ca și identitatea.

Astfel, în Polonia există o grupare ,,Noul Ierusalim” fondată de vizionarul Karol, o alta în Florida, iar în 1984 - în urma unor apariții ale Maicii Domnului - arhiepiscopul rus Ioan a construit, în apropierea Moscovei, ,,Ierusalimul Alb”.

Toate aceste mișcări se exclud a priori una pe cealaltă, considerând alegerea ca fiind exclusivă. Cu toate acestea, ele au în comun nu numai numele și mesajele vizionare adresate lumii prin intermediul unor ,,aleși”, ci și practicile și modalitățile de propovăduire a acestora.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #496  
Vechi 29.07.2016, 07:51:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Editat ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 29.07.2016 at 07:58:00.
Reply With Quote
  #497  
Vechi 29.07.2016, 07:51:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Iustin Pârvu :

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Născut ca o formă de protestantism față de înnoirile din Biserica Ortodoxă Română a acestui început de secol și exprimat prin proorociile unei fecioare care aduce ,,reparare peste rana Bisericii”, Noul Ierusalim este, astăzi, doar o sectă ca oricare alta. Voită inițial o simplă mișcare charismatică, înconjurată de o aură de mister, fenomenul de la Pucioasa a sfârșit prin a se autosufoca în proorociile și misticismul exacerbat.

Toate sectele și grupările moderne, excentrice față de Biserică au avut la bază un profet sau o profeteasă, începând cu doamna Blavatski și sfârșind cu Koresh din Waco, Texas. Noul Ierusalim, și el fondat pe proorociile ,,maicii Virginia” are un mesaj nou și vechi, în același timp: nou este locul unde el a prins viață, căci practicile sale, ca și numele său, sunt vechi.

Prima societate cu numele de ,,Biserica Noului Ierusalim” a luat naștere în 1787, la Londra, fiind grupată în jurul profețiilor unui teosof suedez, Emanuel Swedenborg. El pretindea că primește mesaje de la Dumnezeu, pe baza cărora a elaborat doctrina viitoarei mișcări ce a fost numită de unii ,,ocultă”.

O altă comunitate cu același nume a fost formată de inokentiști - pelerini ce proclamau pogorârea Sfântului Duh asupra lui Inokentie. Similar fenomenului românesc, gruparea era formată din bărbați și femei ce aveau viziuni frecvente.

Putem spune chiar că Noul Ierusalim de la Pucioasa are o concurență serioasă în ceea ce privește numele, ca și identitatea.

Astfel, în Polonia există o grupare ,,Noul Ierusalim” fondată de vizionarul Karol, o alta în Florida, iar în 1984 - în urma unor apariții ale Maicii Domnului - arhiepiscopul rus Ioan a construit, în apropierea Moscovei, ,,Ierusalimul Alb”.

Toate aceste mișcări se exclud a priori una pe cealaltă, considerând alegerea ca fiind exclusivă. Cu toate acestea, ele au în comun nu numai numele și mesajele vizionare adresate lumii prin intermediul unor ,,aleși”, ci și practicile și modalitățile de propovăduire a acestora.
Este îngrijorătoare tendința acestei mulțimi ortodoxe care aleargă după minuni, vise și vedenii, preoți care ghicesc viitorul și deschid cartea. Aceasta denotă că o mare parte din popor este lipsit de credință și de răbdare, care apelează mai degrabă la vrăjitorii de acest fel, în loc să lucreze poruncile evanghelice și așa să aștepte mila lui Dumnezeu. Viața sfântă a unui om se recunoaște, în primul rând, după ceea ce a pătimit, după virtuțile sale evanghelice, nu după semne și minuni, pe care le poate săvârși tot vrăjitorul. Este adevărat că Biserica noastră are mulți sfinți făcători de minuni, dar atât Evanghelia, cât și toată tradiția patristică ne învață să nu căutăm lucruri paranormale, semne și minuni, căci puțin au discernământul de a distinge care sunt de la Dumnezeu și care sunt de la diavol. Calea cea strâmtă și cu chinuri, recomandată de Evanghelie, este singura cale de mântuire. Dar noi, pentru că dorim o viață cât mai comodă, apelăm la astfel de falși făcători de minuni, care apropie credincioșii mai mult de diavol decât de Dumnezeu.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #498  
Vechi 29.07.2016, 10:57:05
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu înghit persecutarea celor de altă credință (vezi inchiziția și cruciadele), dar adunătura de ocultiști din locul cu nume drăcesc, pardon, ufologic, trebuie desființată legal și definitiv. Mă îngrozește felul în care arată cocina aia arhiconică, pardon, "biserica" lor. Nu mai zic de "icoane".
Întotdeauna am urît faptul că, pentru a îl parafraza pe Stephen King, lumea reală e de fapt doar un epifenomen al unei/unor lumi mult mai vaste, lumile spirituale. Nu știu de ce. Poate de aceea prefer discuțiile cu/compania unor atei (sau agnostici) civilizați, unor interacțiuni cu misticarzi obsedați de paranormal și (pseudo)religios. E de departe mai odihnitor să citesc postările de exemplu ale colegului Krautroick, chiar dacă nu îi împărtășesc ateismul și scientolatria, decît să mai arunc un ochi la ce delirează "misticii" ăștia doi și oricare alții ca ei, sau chiar mistici autentici. Lumea spirituală e o lume a marilor riscuri, dar și a marilor cîștiguri. Prefer să o definesc totuși, tocmai de aceea, ca pe o lume a groazei.
Reply With Quote
  #499  
Vechi 29.07.2016, 11:12:42
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

"Vsovi" frățior, eu tot aștept cu drag să termini cu răspunsul la cele 6 postări, adică cu treaba noastră, că de aceea suntem aici, noi doi, ca să ne întrecem în a ne iubi în Hristos, reciproc.
Știu că vrei să le răspunzi la toți, e minunat că ești așa, înseamnă că ești căutător de dialog și comunicare, dar nu merită toți răspuns, oricând. Pe ceilalți, mai ales când vezi și tu ce cârcotași sunt, atât îi duce căpșorul și dragostea lor, atât le pasă, lasă-i în pace, nu-i băga în seamă, lasă-i să-și cânte odele prostioarelor lor, că în mintea lor la fel au făcut Hristos, Apostolii, Mucenicii, Sfinții Părinți și alții. Deci hai noi doi, să mergem mai departe, cu mila Domnului.
Te îmbrățișez cu sărutare sfântă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #500  
Vechi 29.07.2016, 11:16:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
, lasă-i să-și cânte odele prostioarelor lor, că în mintea lor la fel au făcut Hristos, Apostolii, Mucenicii, Sfinții Părinți și alții.
Ce muza ai dom'le..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 29.07.2016 at 11:19:26.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Post in Biserica universala achimovjan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 06.05.2010 14:53:11
Care e adevarat Biserica Crestina?Ne arata istoria aceasta mihailt Generalitati 15 09.12.2009 15:00:47
BISERICA UNIVERSALA mara2008 Generalitati 8 06.08.2008 06:07:57