Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #561  
Vechi 23.01.2014, 10:20:47
Simion A Simion A is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.01.2014
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Să zicem că orginalul a fost scris sub îndrumarea lui dumnezeu, de la original și până la exemplarul pe care tu îl ai au trecut 2000 de ani în care s-au făcut sute de modificări, traduceri și interpretări, și nu uita că nu toate cărțile din biblie au fost scrise în același timp, și de autori diferiți.

Îți mai aduci aminte jocul din copilărie numit „telefonul fără fir”? Imaginează-ți acest joc pe o perioadă de 2000 de ani și cu sute de mii de participanți, este imposibil să nu existe erori, ești naiv dacă crezi altceva.




Dacă așa ar fi fost cazul atunci toți am deține o morală absolută și nu ar mai exista nici un fel de crime. Cred că istoria a cam dovedit că nu este cazul, până și cei mai sfinți la un moment dat au promovat genocidul prin așa zisele „războaie sfinte”.
Chiar daca cei care au tradus cartea cand au facut traduceri, transcrieri, etc, Dumnezeu, cum e atotputernic, cand s-a trimis la editura cartea, a facut corecturile necesare, sa fie in concordanta cu adevarul. sau cand citesti tu cartea, chiar daca are greseli, Dumnezeu, cum e atotputernic, iti asterne pe retina cuvintele corecte, traduse corect, fara greseli. e ca un fel de corector divin, filtru, care nu lasa retina sa perceapa greselile din cartea sfanta.
nu trebuie sa te gandesti si sa te preocupi in legatura cu astfel de lucruri, Dumnezeu lucreaza prin cai misterioase si noi nu il putem intelege, pentru ca suntem prea mici. trebuie doar sa credem si sa nu punem nimic la indoiala.
**
Chiar daca si cei mai sfinti au promovat genocidul prin razboaiele sfinte, ele erau facute in numele lui Dumnezeu, deci erau acoperiti de orice vina, pentru ca Domnul ne lasa sa ne ucidem vrajmasii daca e necesar, asa cum scrie si in cartea sfanta.
Plus ca, chiar daca multe crime au fost facute in numele religiei, moartea nu este cea mai mare pedeapsa. oamenii aceia nu au primit pedeapsa maxima prin moarte, pentru pacatele lor. ei au fost ucisi pentru a mai avea o sansa, pentru ca pedeapsa maxima e alienarea de Dumnezeu. dar fiind ucisi, ei mai pot avea o sansa intru Domnul.
Reply With Quote
  #562  
Vechi 23.01.2014, 11:01:41
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simion A Vezi mesajul
iti raspund eu de ce nu se poate si care e diferenta intre o fapta buna a unui crestin si a unui ateu.
crestinul e foarte posibil sa faca fapta buna din frica fata de Hristos (ca sa nu mearga in iad), iar ateul o face pur si simplu pentru ca asa trebuie, din dragoste simpla, empatie..sau alt motiv, fara nici o constrangere.
adica unul o face pentru ca este constrans de imprejurari, credinte, iar celalalt pentru ca crede ca asa este bine, moral, omenesc.
cam asta e diferenta, pe scurt.
Nu cunosti sfintele Evanghelii ,acolo Hristos ne indeamna sa ne iubim aproapele ,deci faptele bune le facem din dragoste crestina nu din frica de iad.
Citat:
În prealabil postat de Simion A Vezi mesajul
ideea e ca te poti mantui doar prin Hristos, chiar daca ceea ce faci e bine sau e rau. Atata timp cat vine de la Hristos, te poti mantui, chiar daca e vorba sa ucizi pe cineva.
Dar daca ajuti pe cineva pur si simplu pentru ca crezi ca e bine sa faci acest lucru, nu te poti mantui.
Plus, un ateu care toata viata a facut numai lucruri bune (nu exista om care sa faca doar lucruri bune, dar sa presupunem ca ar fi) va merge in iad, pentru ca nu a facut lucrurile bune in Hristos. Dar un criminal, violator, pedofil, hot, etc..se poate mantui chiar daca toata viata a facut lucruri oribile, daca la sfarsitul vietii s-a pocait si si-a cerut iertare si l-a acceptat pe Hristos ca salvatorul lui.
Pe scurt, nu esti responsabil de ceea ce faci pe pamantul asta, atata timp cat il accepti pe Hristos ca salvatorul tau. :)
Nicaieri Hristos nu spune sa ucidem .iar pacatul facut cu voie in speranta ca Dumnezeu ne va ierta nu e chiar asa usor de iertat.
Ortodocsii nu au mers in cruciade ,nu au ucis .Nu ne gandim la cei care au luptat pt apararea pamantului stramosesc si a credintei ortodoxe.
Reply With Quote
  #563  
Vechi 23.01.2014, 11:03:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu intra în capcana unui "dialog" cu neicușorul pe care l-ai citat. S-a înscris doar pentru a face panaramă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #564  
Vechi 24.01.2014, 09:26:00
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simion A Vezi mesajul
iti raspund eu de ce nu se poate si care e diferenta intre o fapta buna a unui crestin si a unui ateu.
crestinul e foarte posibil sa faca fapta buna din frica fata de Hristos (ca sa nu mearga in iad), iar ateul o face pur si simplu pentru ca asa trebuie, din dragoste simpla, empatie..sau alt motiv, fara nici o constrangere.
adica unul o face pentru ca este constrans de imprejurari, credinte, iar celalalt pentru ca crede ca asa este bine, moral, omenesc.
cam asta e diferenta, pe scurt.
ideea e ca te poti mantui doar prin Hristos, chiar daca ceea ce faci e bine sau e rau. Atata timp cat vine de la Hristos, te poti mantui, chiar daca e vorba sa ucizi pe cineva.
Dar daca ajuti pe cineva pur si simplu pentru ca crezi ca e bine sa faci acest lucru, nu te poti mantui.
Plus, un ateu care toata viata a facut numai lucruri bune (nu exista om care sa faca doar lucruri bune, dar sa presupunem ca ar fi) va merge in iad, pentru ca nu a facut lucrurile bune in Hristos. Dar un criminal, violator, pedofil, hot, etc..se poate mantui chiar daca toata viata a facut lucruri oribile, daca la sfarsitul vietii s-a pocait si si-a cerut iertare si l-a acceptat pe Hristos ca salvatorul lui.
Pe scurt, nu esti responsabil de ceea ce faci pe pamantul asta, atata timp cat il accepti pe Hristos ca salvatorul tau. :)

Unde-i logica?
Adica criminalul daca a facut crimele intru/pentru Hristos se mantuieste si ateul ala nenorocit care face bine pentru ca asa ii e firea, nu se mantuieste ca e idiot si nu crede in Dumnezeu....
Cata logica... Daca ar gandi si Dumnezeu asa (si sper sa n-o faca), mare parte din criminalii notorii ai istoriei se lafaie deja in Rai.

Ah, Simion, Dumnezeu nu cred ca sta la fiecare traducere a Bibliei sa sopteasca cuvintele corecte. Daca era asa, cum de difera Biblia scrisa acu cativa ani, de cea scrisa, tot in aceeasi limba, de acum cateva sute de ani? Cum se face ca daca traduci din orice limba o biblie ortodoxa nu iese 100% identica cu cea din romana?

Last edited by Corinusha; 24.01.2014 at 09:29:27.
Reply With Quote
  #565  
Vechi 24.01.2014, 10:51:50
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Unde-i logica?
Adica criminalul daca a facut crimele intru/pentru Hristos se mantuieste si ateul ala nenorocit care face bine pentru ca asa ii e firea, nu se mantuieste ca e idiot si nu crede in Dumnezeu....
Cata logica... Daca ar gandi si Dumnezeu asa (si sper sa n-o faca), mare parte din criminalii notorii ai istoriei se lafaie deja in Rai.

Ah, Simion, Dumnezeu nu cred ca sta la fiecare traducere a Bibliei sa sopteasca cuvintele corecte. Daca era asa, cum de difera Biblia scrisa acu cativa ani, de cea scrisa, tot in aceeasi limba, de acum cateva sute de ani? Cum se face ca daca traduci din orice limba o biblie ortodoxa nu iese 100% identica cu cea din romana?
Cine intradevar e om de caracter si cu bun simt si o gandire normala, atunci când face un bine sau ajuta un alt om, nu cauta sa vada ce religie are sau daca e atee persoana pe care o ajuta. Mi se pare normal in societate sa avem un comportament firesc, de buna intelegere cu toata lumea , indiferent de conceptiile religioase sau filozofice a concetatenilor.
Acum daca o persoana se dovedeste neserioasa sau se comporta intr-un mod urat cu noi (barfa, vorbire pe la spate, lucruri mincinoase spuse fata de persoana noastra, denigrari, etc), atunci intai incerc sa port o discutie cu persoana respectiva si sa o intreb care e motivul acestui comportament, iar daca si dupa asta continuua in accelasi stil, atunci mai degraba rupi orice legatura cu aceea persoana.
Pentru cei care comit infractiuni deoasebit de grave (crime, violuri, pedofilie, proxenetism, trafic de droguri, etc) sau care au un comportament imprevizibil si violent, pentru acestia nu cred ca mai are importanta ce religie au. Daca un individ e in stare sa comita una din infractiunile de mai sus, atunci chiar nu ma intereseaza ce religie are- trebuie aspru pedepsit si indepartat din mijlocul unei colectivitati umane-deoarece reprezinta un pericol public.
Nu stiu daca in fata lui Dumnezeu un astfel de individ mai poate fi iertat vreodata- deoarece suferintele provocate de el unei persoane nevinovate nu vor disparea nicioadata.
Reply With Quote
  #566  
Vechi 24.01.2014, 11:36:18
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Total de acord cu tine, Florin, dar se pare ca unele persoane nu sunt de acord cu noi :)
si nu stiu...mi se pare... cel putin absurd. Pana la urma tot numai Dmumnezeu alege cine se mantuie si cine nu si nu cred ca Se va uita in primul rand la religie sau lipsa acesteia. Prima data cred ca Se uita la fapte, apoi daca e ortodox sau ateu sau orice altceva...
Reply With Quote
  #567  
Vechi 26.01.2014, 03:13:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sigur ca se uita la fapte, dar din pacate pentru tine, nu le judeca cum le judeci tu, in raport cu convingerile tale subiective ci in raport cu invatatura pe care a lasat-o si cei ca tine in mare parte o resping.

Asa ca si daca esti ok vizavi de constiinta ta anesteziata, fata de Dumnezeu s-ar putea sa nu fie treaba atat de ok.

Si probabil ca nu Dumnezeu te va osandi ci chiar constiinta ta care atunci nu o vei mai putea tine in lanturi, ca acum.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.01.2014 at 03:16:40.
Reply With Quote
  #568  
Vechi 26.01.2014, 03:14:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Nu stiu daca in fata lui Dumnezeu un astfel de individ mai poate fi iertat vreodata- deoarece suferintele provocate de el unei persoane nevinovate nu vor disparea nicioadata.
Probabil si logica lui Iuda, care l-a dus unde l-a dus.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #569  
Vechi 27.01.2014, 09:05:20
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sigur ca se uita la fapte, dar din pacate pentru tine, nu le judeca cum le judeci tu, in raport cu convingerile tale subiective ci in raport cu invatatura pe care a lasat-o si cei ca tine in mare parte o resping.

Asa ca si daca esti ok vizavi de constiinta ta anesteziata, fata de Dumnezeu s-ar putea sa nu fie treaba atat de ok.

Si probabil ca nu Dumnezeu te va osandi ci chiar constiinta ta care atunci nu o vei mai putea tine in lanturi, ca acum.
Alin, binele e bine, indiferent de religie. Adica daca un crestin ortodox face un bin, e pok, iar daca un alt oarecare, neortodox face aleasi bin, nu e ok?
Chiar nu-s subiectiva Alin, nu de mine e vorba. E vorba de multi altii care n-au nici o treaba cu ortodoxia; poate sunt atei, poate au alta religie; dar ei, dca fac aceleasi fapte bune (ipotetic vorbind, ca doi oameni nu fac identic aceleasi fapte) ca si un crestin care e si ortodox, de ce nu s-ar mantui? Daca e curat la suflet si e bun pentru ca asa vrea sa fie, nu din frica de Iad?
Sincer, mi se pare mai valoros un om care e bun pentru ca asa vrea sa fie ecat un om care e bun din frica e a junge in Iad. Primul e sincer, al doilea poate fi ipocrit. Am zic POATE FI, se gasesc cazuri, fi sigur de asta.
Daca pentru mine treaba nu va fi atat e ok, asta e. Dar macar am contiinta impacata si, imi pare rau, dar nu pot fi ipocrita sa zic ca-s io-s e acord cu toate dogmele bisericiesti sa ascult de ele. Mai bin sincera si exclusa, decat ipocrita mincinoasa si inclusa intr-un grup. Asta-s eu. Daca Dumnezeu ma va pedepsi pentru asta sau nu, e la latitudinea Lui, nu a mea, nu a parintilor, nu a sfintilor, nu a altor oameni.
Poate voi ajunge candva sa gandesc altcumva, dar momentan nu e cazul.
Reply With Quote
  #570  
Vechi 27.01.2014, 10:08:48
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Sincer, mi se pare mai valoros un om care e bun pentru ca asa vrea sa fie ecat un om care e bun din frica e a junge in Iad. Primul e sincer, al doilea poate fi ipocrit. Am zic POATE FI, se gasesc cazuri, fi sigur de asta.
Daca pentru mine treaba nu va fi atat e ok, asta e. Dar macar am contiinta impacata si, imi pare rau, dar nu pot fi ipocrita sa zic ca-s io-s e acord cu toate dogmele bisericiesti sa ascult de ele. Mai bin sincera si exclusa, decat ipocrita mincinoasa si inclusa intr-un grup. Asta-s eu. Daca Dumnezeu ma va pedepsi pentru asta sau nu, e la latitudinea Lui, nu a mea, nu a parintilor, nu a sfintilor, nu a altor oameni.
Poate voi ajunge candva sa gandesc altcumva, dar momentan nu e cazul.
De unde ideea asta ca ortodocsii fac binele de frica de a nu ajunge in iad ?
Eu stiam ca o fac din dragoste crestina pt cel in nevoi .
Iar de atei buni ,dar inversunati impotriva lui Dumnezeu deci si a oamenilor care sunt fapturile lui Dumnezeu nu prea am auzit .
Reply With Quote
Răspunde

Tags
morala



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lipsa de Dumnezeu in viata morala Decebal Morala Crestina 9 06.08.2013 12:02:33
Constiinta morala si legea lui Dumnezeu. georgeval Generalitati 20 15.02.2012 00:37:34
Morala Crestina - importanta ei iRoDiOn Morala Crestina 8 28.09.2011 00:45:33
Bioetica, familia si morala crestina corneliamate Intrebari utilizatori 10 31.05.2011 07:21:11
Morala ortodoxa - o morala a existentei, nu a legilor NagyAttilaPuli Intrebari utilizatori 8 04.07.2010 18:44:22