Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 23.09.2013, 15:32:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Uite ca asa s-a patit. Da, pana la urma au gasit preot sa il ingroape fara bani, nu zic nu...
Aha, deci varianta 1 era ca s-au imprumutat ca sa-l ingroape. Adica cu bani.
In varianta doi, se prea poate sa fi gasit si preot sa-l ingroape fara bani.

Mai sa fie, ce realitate flexibila, ca in telenovele.

Citat:
Nu desteptule. Nu poti sa zici rugaciuni decat in Biserica? Nu poti citi carti religioase ecat in Biserica?
De curiozitate, ce rugaciuni zici tu, asa, in afara de alea cand te lovesti peste degete sau da laptele in foc?

Si ce carti "religioase"? Au si horoscop la sfarsit?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 23.09.2013, 15:39:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Bine ca sunteti voi aparatorii preotilor. Si nu-ti trebuie urechi de Sperman sa aui. Ca unde umbli tu la Biserica n-ai auzit, asta e alta poveste. Poate mergi la biserica regulat.
Dar noi, pacatosii care nu umblam regulat la Biserica auzim destule exact despre noi si altii care vream sa mergem. Nuuu, dar se trezesc altii sa comenteze de parca n-ar mai fi vazut om imbracat normalm care calca pentru prima data in biserica respectiva. Dar voi nu ziceti asa ceva, cum sa nu? Mai uitati-va si voi la lungul nasului, nu doar la astia "noi", pacatosii pe care-i asteapta Iadul.
Si voci auzi asa, doar cand mergi la biserica? Acasa, pe strada, nimic? Si ce mai zic vocile alea?

Citat:
Cine ma [oate scapa de Iad? Preotul din scara vecina care din pacate se AFISEAZA cu amanta pe strada, cel care fara 700 de lei nu te cununa, cei care isi cumpara masini de lux din banii enoriasilor? Ei sa ma salveze de Iad?
Aha, doar pe astia i-ai gasit ca reper, ca sa ai si tu cu cine te compara la pacate si sa te simti bine in pielea ta.

Pai cu ce o sa te incalzeasca daca el o sa stea la cazan pana la gat si tu ai sa stai doar pana la brau? Sau la o adica, cine stie daca situatia nu o sa fie invers, ca poate lui o sa-i gaseasca ceva circumstante atenunate dar tie poate ioc...

Citat:
Da, ok, nu fa ce face popa, fa ce zice popa, dar n-ar trebui sa fie ei un exemplu pentru comunitatea e credinciosi? N-ar trebui ei sa se freasca macar?!
Pai stii, exemple sunt pentru toata lumea, sunt exemple de preoti vrednici pentru aia care cauta vrednicia si pocainta si preoti vrednici, sunt exemple de preoti hoti si curvari si mincinosi, pentru aia care vor sa ramana hoti si curvari si mincinosi, crezand ca si-au gaist scuza la Judecata pentru starea lor deplorabila.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 23.09.2013, 16:54:30
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Unul ca tine sau "tiger" au cea mai mare nevoie, pacat ca nu-si pot da seama de asta.
Deci tu nu ai nevoie. Esti deja mantuit, felicitari. Daca unul ca tine nu mai are nevoie, si daca eu am nevoie dupa cum spui tu, dar nu vreau, chiar ca nu mai are rost tagma preotilor.

Dar cine esti tu sa-mi spui mie daca am nevoie sau nu ? Hotarasti tu in locul meu? Sau crezi cumva ca ceea ce numesti tu credinta trebuie sa fie aplicabila la toti ? Eu te consider nebun in credinta ta, dar tu nu iti dai seama de asta pentru ca esti prea orbit.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 23.09.2013, 18:18:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Dar cine esti tu sa-mi spui mie daca am nevoie sau nu ? Hotarasti tu in locul meu? Sau crezi cumva ca ceea ce numesti tu credinta trebuie sa fie aplicabila la toti ? Eu te consider nebun in credinta ta, dar tu nu iti dai seama de asta pentru ca esti prea orbit.
Problema ta, nu a mea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 23.09.2013, 19:54:00
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Problema ta, nu a mea.
Asa mai vii de acasa.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 23.09.2013, 21:54:43
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si voci auzi asa, doar cand mergi la biserica? Acasa, pe strada, nimic? Si ce mai zic vocile alea?
Imi pare rau, dar nu pot sa ma abtin. Prea tare. =))))))))))))))))))))
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 23.09.2013, 23:15:41
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul

Acuz Biserica
Oare ai cugetat o clipă înainte să tastezi această expresie?

Last edited by cezar_ioan; 24.09.2013 at 00:25:32.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 24.09.2013, 00:15:53
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul

Cine ma poate scapa de Iad?
Hai sa fim seriosi...
Hai!
Păi, Corinusha, în primul rând cred că de iad ne scapă Bunul Dumnezeu. Ușa milostivirii ne-a deschis-o deja (numai să intrăm pe ea!), tuturor, Hristos Domnul prin viețuirea Lui, prin patimile și moartea Lui pe Cruce și prin tot ce a urmat (pogorârea la iad; sfărâmarea celor ale iadului - vezi icoanele; Învierea; Înălțarea la Cer; trimiterea Duhului Sfânt la Cincizecime; Biserica și toate cele sfinte dinlăuntrul Ei).

Ne mai scapă propria participare la mântuire, prin faptele vrednice de pocăință (milostenie, rugăciune cu lacrimi de căință pentru păcatele noastre, spovedanie, Sfânta Împărtășanie etc.).

Ne mai scapă rugăciunile creștinilor, rugăciunile duhovnicului, rugăciunile îngerului păzitor, rugăciunile sfinților, rugăciunile Preasfintei Născătoare de Dumnezeu.

O mulțime de mijloace, iată Corinusha, pentru scăpare/salvare!

Cât privește supărarea ta care se referă la păcatele unuia sau altuia dintre preoți, de unde probabil teama că un astfel de preot nu ar fi eficient pentru salvarea sufletului tău, eu cred așa (e mărturisirea și preferința cugetului meu, nicidecum o certitudine absolută):
a) nu atitudinea (poziția) de supărare, ci mai degrabă compasiunea și rugăciunea pentru preotul căzut în păcat sunt folositoare pentru scăparea de iad, pe care ți-o dorești/ne-o dorim cu toții; un creștin care se roagă pentru întărirea preotului lui, face deja un pas spre mântuire, faptă bineplăcută Domnului fiind aceasta;
b) teologii noștri ne-au învățat întotdeauna că Sfintele Taine nu depind de vrednicia ori păcătoșenia preotului, iar noi avem nevoie de Sfintele Taine pentru lucrarea mântuirii;
c) curăția inimii noastre se vădește în noblețea față de păcatul semenului nostru, fie el și preot (sau poate cu atât mai mult); noblețea nu înseamnă să lăudăm păcatul, să îl ajutăm să prolifereze etc., ci se referă la faptul că suntem, înainte de orice, cuprinși de milă iar nu de pohta de jertfă (a altuia); această noblețe este totodată și putere sufletească;
d) a face ascultare față de cuvântul duhovnicesc care vine din partea preotului, în pofida altor date pe care le avem (vrînd-nevrînd) în legătură cu persoana și conduita părintelui, este act de nevoință ce poate merge până la mucenicie; pentru că e dificil foarte pentru omul sufletesc/psihologic care suntem, să ne dăm la o parte în noi înșine și să lăsăm să "respire" omul duhovnicesc din noi, omul iubirii creștine, când suntem atât de ispitiți! Or, asta e aproape mucenicie, de nu cumva la unii o fi chiar mucenicie. Iar mucenicia e răsplătită de Domnul, Care S-a jertfit pe Cruce, așa cum doar un Gentleman răsplătește pe cei care s-au dovedit prietenii Lui. În cazul nostru, această răsplată se numește mântuire și celelalte făgăduite în Împărăția Cerurilor.

Dacă suntem creștini și dorim să devenim încă și mai mult, atunci cred că acestea sunt stările de spirit în sensul cărora merită să ne facem nevoința. Celelalte, să fiu iertat, sunt înșelare și adâncire în păcat, conlucrare (fie și neintenționată) și sporire cu forțe proprii ale victoriei întunericului. Să nu (mai) fie! AMIN+

Last edited by cezar_ioan; 24.09.2013 at 00:31:33.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 24.09.2013, 16:13:29
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Ideea e ca nu pot avea incredere intr-un astfel de preot. Nu am incredere sa imi pun sufletul "pe tava" unui asemenea om. La fel nu am increderea asta si cand vine vorba e persoane care nu sunt preoti.

Un preot nu trebuie sa fie exemplu pozitiv pentru comunitate?
Reply With Quote
  #60  
Vechi 24.09.2013, 16:15:52
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Oare ai cugetat o clipă înainte să tastezi această expresie?

da,da, pentru ca nu ma refer la Biserica ca si la Lacasul Sfant, ma refer la UNII preoti. Eu pe aia ii acuz oarecum.
Preferabil ar fi ca cei care nu dau exemplu bun comunitatii, sa il lase pe altii, care chiar vor sa faca meseria de preot cu drag sa le ia locul.

Pace!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 20:40:11
ce s-a intamplat pana la urma? victortiti89 Din Noul Testament 1 20.05.2011 08:49:05
pana cand se tine Pelerinajul pe Dealul Mitropoliei mirela1990 Generalitati 2 26.10.2010 22:48:36
Pana la ce data? Qquasar Nunta 3 01.11.2008 15:03:02
TELEVIZIUNEA ORTODOXA PANA CAND VOM ASTEPTA? dorinel78 Biserica Ortodoxa si Massmedia 57 20.07.2007 17:16:00