Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 21.01.2010, 13:49:15
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
E un lucru foarte bine stiut ca parohiile se iau pe spaga, din simplul motiv ca odata ce ai una, ies bani. Cu cat e mai bogata parohia, cu atat mai mare spaga.
Ma intreb oare care motiv atat de serios, sau ce justificare, sau in ce circumstante ti se poate cere spaga de catre un preot???? Spaga pentru ce? Sa nu spuna la lume ce a auzit la spovedanie? Sau ce?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 21.01.2010, 13:51:20
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
daca nu esti nici medic nici preot, atunci de ce tot arunci cu piatra si vezi doar nenorocirile preotilor, iar restul sunt crini imaculati. despre "barnba" asta vorbesc.
Nu am spus asta. E evident ca sistemul medical are probleme majore, iar atitudinea fata de pacient e una dintre ele. Una din cauze e ca sistemul e subfinantat. Iar cu un sistem medical sever subfinantat, intrebarea e de ce se dau atatia bani pentru constructia de biserici, mai ales ca multe dintre ele nu sunt pline, chiar departe de a fi pline. Despre asta e vorba pe thread-ul asta.

Citat:
mooama ce m-am linistit, bine ca doctorul omora, dar mde.... raspunde penal si civil. poate intr-o alta lume, ca pana acum n-am vazut doctori la puscarie.
De acord, o alta mare hiba a sistemului in Romania, atat cel penal cat si cel medical. Dar, te rog, sa sesizezi ca posibilitatea exista. In cel mai rau caz, cu ceva bani si un avocat bun, poti sa il faci pe medicul ala sa ii para rau ca a avut atitudinea pe care a avut-o.
Ce posibile consecinte pentru lipsa de profesionalism se pot abate asupra unui preot, pe de alta parte?

Citat:
poti sa faci o plangere la Patriarhie, si poti sa tragi la raspundere ce preot vrei.
Patriarhia e institutia care, cel mai mult dintre toate, pune batista pe tzambal. In cazul preotilor turnatori, in cazul preotilor homesexuali, si asa mai departe. Si astea au fost cazuri majore, mediatizate. Nu au facut nimic. Crezi ca vor face ceva daca eu depun plangere impotriva unui popa care e acolo de 40 de ani si iese curand la pensie? Tu chiar crezi ca cei de la Patriarhie nu sunt constienti de calitatea propriilor angajati?

Citat:
preotii isi tocesc coatele pe bancile scolii pentru cine? pentru extraterestrii, pt harry potter, sau alba ca zapada?
Imi pare rau, dar nu pot pune pe picior de egalitate importanta pe care un medic o are pentru societate, cu aceea a unui preot.

Citat:
nu vorbim aici de cei care din pacate mor, care au 100 de ani. daca nu ai cazuri in familie, mai bine nu vorbi. cand vezi un baiat de 23 de ani ca moare din cauza ca medicii sunt incompeneti, si pe urma mai sunt si obraznici, si cand bunica ta este lasata sa moara, pentru ca si asa e batrana si mai bine sa moara acasa, ca sa scape ei de hartogaraie.... sa-ti mai spun? sa-ti spun cum mor copii la nastere, daca nu dai bani??? SA-TI MAI SPUN?????
Imi pare rau ca ti s-au intamplat cele de mai sus, sau daca cunosti persoane carora li s-a intamplat. Sunt de acord ca e oribil, si sunt total de acord ca oamenii aia trebuie trasi la raspundere.

Citat:
daca vrei sa ai salariu mare, nu te mai faci medic sau profesor. aceste facultati de fac doar din vocatie nu ca sa ai un trai decent. nu ma apuc sa fac medicina si pe urma sa ma plang ca am salariu 1000net, pt ca stiu de cand dau la facultate.
Imi pare rau, dar asta e o abordare cam.. romantica. Tu crezi ca vocatia aia de care vorbesti nu trece prin stomac?

Am un prieten care are vreo 30 de ani. A terminat rezidentiatul. Dupa 8 sau 9 ani de scoala, are salariu de 1100 ron, net. Nu e din Bucuresti, asa ca sta in chirie. Sta cu prietena lui (medic si ea), si platesc pe o garsoniera, lunar 900 ron. Face garzi peste garzi, nu are echipamentele necesare, nu are medicament, nu are asistente suficiente. S-a facut medic din vocatia mentionata de tine, dar da, pana si el accepta spaga. Nu cere, si nu conditioneaza serviciile oferite de spaga, dar daca i se ofera, o ia.

E tanar, vrea sa aiba copii, vrea sa poata calatori si merge la teatru, e un om care are si alte nevoi in afara de paine pe masa si reality show/telenovele la televizor. E normal sa primeasca nici 300 euro/luna?

E constient ca ceea ce face nu e OK, dar pana la urma, e o problema de sistem. La fel ca multe altele din tara asta.

Citat:
vino sa-l vezi pe preotul de la parohia care sunt arondata, daca e slujba il gasesti la biserica, daca nu il gasesti in acasele oamenilor, ATENTIE! nu sa ia bani, ci sa dea, se duce cu mancare, cu apa, sta la capul celor bolnavi (aici vb de cancer, nu varsat de vant), face milostenii, mereu are o vorba buna de spus, mereu e vesel si gata sa-ti sara in ajutor. a convins multe familii nevoiase sa faca si nunta religioasa (gratis), si le-a dat bani spunand ca pune si el o piatra la temelia familiei. nu intotdeauna vine muntele la mahomed, trebuie si mahomed sa se duca la munte. daca crezi cu adevarat in Dumnezeu, vei gasi si preotul de care ai nevoie. dar nu, e mai simplu sa vedem un caz si sa-l generalizam.
Ma bucur, sincer, ca exista asemenea preoti. As vrea sa cred ca e o regula, nu o exceptie. Imi vine greu sa cred asta, insa.

Citat:
uite ca eu nu stiu asta cu spaga, ca nu ma ocup de asa ceva si pana nu vad cu ochii mei, nu ma apuc sa fac pe lupul moralist.
Nu trebuie "sa te ocupi" cu spaga pentru a te izbi de concept. Pana una alta, traim in Romania. Daca poti sa te faci popa dand spaga (vezi cazul de la Constanta), de ce ti se pare atat de incredibil ca poti sa iei si parohie, tot pe spaga?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 21.01.2010, 13:53:26
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Ma intreb oare care motiv atat de serios, sau ce justificare, sau in ce circumstante ti se poate cere spaga de catre un preot???? Spaga pentru ce? Sa nu spuna la lume ce a auzit la spovedanie? Sau ce?
nu, el zice ca dai spaga sa obtii parohie. stie el, din surse sigure.... a si zis "E un lucru foarte bine stiut ca parohiile se iau pe spaga, din simplul motiv ca odata ce ai una, ies bani. Cu cat e mai bogata parohia, cu atat mai mare spaga. "... mai zi ceva in fara acestui adevar absolut si de necontestat.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 21.01.2010, 13:56:01
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
E normal sa isi vanda apartamentul, pentru ca fara biserica terminata, nu le iese nici un ban. Vanzarea apartamentului nu e sacrificiu, ci investitie. Odata biserica terminata, se rezolva si problema unui nou apartament.

La fel cum sunt si spagile de zeci de mii de euro pe care trebuie sa le dai ca sa "prinzi" parohie in Bucuresti.

Chiar se mai indoieste cineva ca BOR este un S.R.L. de succes?
mda.. interesanta opinie, dar sti cum e vorba romanului, "nu e dracu chiar asa de negru" ce vreau sa zic, stiu preoti devotati total parohiei lor, ati vinde casa si ati pune banii pt constructia bisericii e o dovada de dragoste fata de comunitate fata de cei pt care Hristos si credinta inseamna ceva, nu toti suntem doar carcase de carne, unii mai avem si suflet, si nu ne putem hrani doar cu salam si cola, ne mai trebuie si spiritualitate,
apoi un apartament intr-un oras important costa in jur de 70-80 de mii de euro,
asi vrea sa vad si io preotul de parohie care face 70 de mii de euro intr-un an ca sa-si cumpere alt apartament, e total aiurea
referitor la sumele fabuloase pe care le castiga preotii, sa luam si ceelalta parte a paharului, voi toti dati exemple de preoti care au parohii imense, unde si normal se castiga, problema e ca voi extrapolati aceste cazuri la nivelul intregului sistem, dar in Romania sunt cateva mii de sate unde mii de preoti traiesc modest, unde nuntile, si botezurile sunt rare si unde se strang 30 de ron la slujba de duminica, acesti preoti merg si traiesc in sate izolate nu pt bani, ci din dragoste de oameni, dar ei sunt tacuti, nu fac valva nu ies in fata, bine ca noi din facta calculatoarelor si din confortul birourilor tinem lectii de morala, dar nu am accepta sa lucram o zi in zone izolate si pe salarii de nimic, asta asa ca sa spunem adevarului pe nume
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 21.01.2010, 14:07:54
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Ma intreb oare care motiv atat de serios, sau ce justificare, sau in ce circumstante ti se poate cere spaga de catre un preot???? Spaga pentru ce? Sa nu spuna la lume ce a auzit la spovedanie? Sau ce?
Cum numesti banii care ti se cer pentru inmormantare/botez/cununie, avand in vedere ca:
1. e vorba de oameni care merg la biserica respectiva, si in cazul inmormantarii, platesc taxa anuala de mormant
2. nu se taie chitanta
3. preotul e platit din bani publici, deci la cum vad eu treaba, toate ceremoniile de mai sus fac parte din meseria lui.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 21.01.2010, 14:16:23
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

cum 28 303 unitati de invatamant in 1990?
daca erau numai 8 clase (o singura serie)a cate 25 elevi erau 200 elevi minim /scoala
pe degete daca calculezi
200 *28 303 = 5 660 600 elevi ???
inainte de 89 erau peste 25 elevi in clasa si seriile mergeau si pana la...E,F,G..la liceu.
tot de degete 28 303 :40 judete =vreo 707 directori/judet ...??? unde faceau sedintele cu trasarea ordinelor de la partid?
e clar, cu profesori cu tot in 90 toata tara era in gradinite ,scoli si facultati...

unde gresesc...
A,studiul e facut de elvetieni si aia cu scoaterea simbolurilor religioase din scoli
si 0 nu are valoare in matematica
radical indice 3 din 28 303...pe ei
Reply With Quote
  #57  
Vechi 21.01.2010, 14:19:34
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

[quote]
Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Nu am spus asta. E evident ca sistemul medical are probleme majore, iar atitudinea fata de pacient e una dintre ele. Una din cauze e ca sistemul e subfinantat. Iar cu un sistem medical sever subfinantat, intrebarea e de ce se dau atatia bani pentru constructia de biserici, mai ales ca multe dintre ele nu sunt pline, chiar departe de a fi pline. Despre asta e vorba pe thread-ul asta.
de ce sistemul medical este subfinantat? crezi ca se duc preotii si fura din banii de sanatate, sa-si faca ei biserici si sa devina stapani?

Citat:
De acord, o alta mare hiba a sistemului in Romania, atat cel penal cat si cel medical. Dar, te rog, sa sesizezi ca posibilitatea exista. In cel mai rau caz, cu ceva bani si un avocat bun, poti sa il faci pe medicul ala sa ii para rau ca a avut atitudinea pe care a avut-o.
Ce posibile consecinte pentru lipsa de profesionalism se pot abate asupra unui preot, pe de alta parte?
vreau sa-mi spui tu, cand cineva drag iti moare, din incompetenta unui doctor, ce sentimente ai? crezi ca cel c are a murit mai invie, daca doctorul e gasit vinovat? te simti mai bine la priveghi? te simti razbunat si bucuros ca doctorul a fost inchis? poate abia ai bani de inmormantare, de unde bani de avocat? si doctorului o sa-i cada chilotii de frica. iti mai spun odata, nu vorbi daca nu ai trecut prin asa ceva.
prin lipsa de profesionalism, un preot isi poate pierde preotia, ca sa nu mai spun ca un astfel de preot face pact cu diavolul si plata va fi amara.
Citat:
Patriarhia e institutia care, cel mai mult dintre toate, pune batista pe tzambal. In cazul preotilor turnatori, in cazul preotilor homesexuali, si asa mai departe. Si astea au fost cazuri majore, mediatizate. Nu au facut nimic. Crezi ca vor face ceva daca eu depun plangere impotriva unui popa care e acolo de 40 de ani si iese curand la pensie? Tu chiar crezi ca cei de la Patriarhie nu sunt constienti de calitatea propriilor angajati?
pe preotul homosexual, cumva l-ai mai vazut la slujba?
ai depus vreo plangere si n-ai obtinut raspuns?
nu pot vorbi prin presupuneri. cand o sa-mi spuna cineva de la Patriarhie ce calitate au angajatii lor o sa-i cred, dar nu pot face supozitii, nu-s medium si nu ma ocup cu magie ca sa deduc ce ar zice Patriarhia.

Citat:
Imi pare rau, dar nu pot pune pe picior de egalitate importanta pe care un medic o are pentru societate, cu aceea a unui preot.
nici eu.
Citat:
Imi pare rau ca ti s-au intamplat cele de mai sus, sau daca cunosti persoane carora li s-a intamplat. Sunt de acord ca e oribil, si sunt total de acord ca oamenii aia trebuie trasi la raspundere.
de acord. oricum la Judecata de Apoii nu mi-as dori sa fiu in locul lor.
Citat:
"Imi pare rau, dar asta e o abordare cam.. romantica. Tu crezi ca vocatia aia de care vorbesti nu trece prin stomac?"
pai romantici sunt si cei care fac aceste facultati.

Citat:
Am un prieten care are vreo 30 de ani. A terminat rezidentiatul. Dupa 8 sau 9 ani de scoala, are salariu de 1100 ron, net. Nu e din Bucuresti, asa ca sta in chirie. Sta cu prietena lui (medic si ea), si platesc pe o garsoniera, lunar 900 ron. Face garzi peste garzi, nu are echipamentele necesare, nu are medicament, nu are asistente suficiente. S-a facut medic din vocatia mentionata de tine, dar da, pana si el accepta spaga. Nu cere, si nu conditioneaza serviciile oferite de spaga, dar daca i se ofera, o ia.
E tanar, vrea sa aiba copii, vrea sa poata calatori si merge la teatru, e un om care are si alte nevoi in afara de paine pe masa si reality show/telenovele la televizor. E normal sa primeasca nici 300 euro/luna?
E constient ca ceea ce face nu e OK, dar pana la urma, e o problema de sistem. La fel ca multe altele din tara asta.
cum ti-am spus asta l-a atras, si asta va face indiferent de salariu. acolo unde e vocatie n-ai ce face. dar iti mai spun odata nu a facut-o in necunostiinta de cauza. acum tot mai exista sansa de a pleca afara.
Citat:
Ma bucur, sincer, ca exista asemenea preoti. As vrea sa cred ca e o regula, nu o exceptie. Imi vine greu sa cred asta, insa.
partea proasta e ca traim prin televizor, ziare, talk show-uri, si nu mai vedem lumea reala. trebuie doar sa incepem sa ne uitam si in jurul nostru. Nu stiu daca e o regula sau nu, nu am fost in toate bisericile, eu nu sustin ca toti preotii sunt in slujba lui Dumnezeu, unii e posibil sa-i fi corupt satana, dar si plata lor va fi pe masura.
Citat:
Nu trebuie "sa te ocupi" cu spaga pentru a te izbi de concept. Pana una alta, traim in Romania. Daca poti sa te faci popa dand spaga (vezi cazul de la Constanta), de ce ti se pare atat de incredibil ca poti sa iei si parohie, tot pe spaga?
spaga exista peste tot. nu o sa scapam de ea usor. daca preotii iau spaga, vor avea parte de Iad, si asta o stiu cu totii. fiecare o sa dea socoteala.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 21.01.2010, 16:35:43
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Cum numesti banii care ti se cer pentru inmormantare/botez/cununie, avand in vedere ca:
1. e vorba de oameni care merg la biserica respectiva, si in cazul inmormantarii, platesc taxa anuala de mormant
2. nu se taie chitanta
3. preotul e platit din bani publici, deci la cum vad eu treaba, toate ceremoniile de mai sus fac parte din meseria lui.
Parohiile au mult mai multe nevoi decat am crede, taxele respective sunt hotarate de comun acord cu consiliul parohial, nu poate cere preotul dupa capul lui, daca o face si daca nu taie chitanta poate fi reclamat, eu de fiecare data am primit chitanta, si pt inmormantarea bunicii si pentru nunta surorii mele si pt taxa anuala de cult
preotul primeste de la stat o suma relativ mica, restul salariului trebuie sa si-l completeze din fondul bisericii, inmormantari, boteze, nunti etc, preotul e om are casa , familie, tre sa plateasca facturi sa-si cumpere de mancare, haine, etc
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoanele din scoli alexina Stiri, actualitati, anunturi 95 03.03.2014 12:36:26
Scoli ortodoxe iana Despre Biserica Ortodoxa in general 5 27.10.2013 23:04:36
De ce Biserica nu infiinteaza scoli ortodoxe pentru clasele I-VIII ? Otilia12 Despre Biserica Ortodoxa in general 82 09.06.2013 12:20:08
Religia in scoli Maria_1 Generalitati 13 09.03.2012 15:08:56
Icoanele din scoli eu4talk Stiri, actualitati, anunturi 15 26.06.2007 21:00:04