Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 20.03.2015, 10:18:21
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
La moartea lui Carol I s-au desfasurat funerarii ortodoxe si catolice.Azi unii le-ar numi ecumeniste. Ultima lui dorinta, din testament, a fost ca trupul lui sa fie binecuvantat de un preot catolic.Regina Maria a fost chiar membra bahai, declarata.Nu-ti foloseste la nimic sa idealizezi istoria ca sa dea bine in poza. Au fost monarhi buni, indiferent de situatie, si au iubit tara asta, desi erau, la origini, straini de ea.PS: daca vizitezi azi un spital din Bucuresti, din lantul ,,Regina Maria", vei gasi si pliante cu bahai,am vazut cu ochii mei.Ghici de ce :)
Carol I a asteptat foarte mult timp binecuvantarea Papei pentru casatoria sa cu Elisabeta de Wied. Datorita faptului ca urmasii sai trebuiau botezati orotodcsi, Papa nu a vrut sa-i dea binecuvantare. Pana la urma a gasit un preot catolic militar care sa-i oficieze nunta.
Problema e ca fara binecuvantarea Papei, cununia ... e lipsita de efecte (conform canoanelor catolice). Asa ca cei doi au ajuns in Dealul Mitropoliei pentru asa-zisa binecuvantare.
Ei, conform canoanelor ortodoxe NIMENI nu poate sa dea binecuvantarea fara ca cei doi candidati la Taina Cununiei sa nu fie ortodocsi.

Trecerea de la catolicism la Ortodoxie se face prin rostirea Crezului Ortodox si Mirungere, taina care se poate oficia inainte de Taina Cununiei.
Eu unul nu cred ca regele a primit binecuvantare fara a fi trecut la Ortodoxie cu acceptul sau, bineinteles.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #52  
Vechi 20.03.2015, 10:23:30
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Regina Maria si Principesa Ileana au fost convertite la bahai de o americana, Martha Roth.
Da, asa e, din pacate! Nu stiam asta! Totusi, se pare ca abia in 1926 s-au convertit, destul de tarziu.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #53  
Vechi 20.03.2015, 11:10:24
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Nu-ti foloseste la nimic sa idealizezi istoria ca sa dea bine in poza.
Nu incerc sa idealizez istoria, incerce sa-i caut partile bune din care sa invat.
Iar faptul ca religia influenteaza modul de actiune al personajelor istorice este un fapt cat se poate de real.

Spre deosebire de altii, nu ma complac intr-un pesimism "atotstiutor": mi te si imaginez dimineata sorband cu zgarcenie dintr-o cafea, dar tragand cu nesat dintr-o tigara si citind cine stie ce gazete, totul intr-o aura atotcunoscatoare si sigur pe mantuirea ta. Eu unul am trecut de starea asta si am ajuns sa constientizez ca fiecare minut conteaza pentru mantuire.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #54  
Vechi 20.03.2015, 11:14:20
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
La moartea lui Carol I s-au desfasurat funerarii ortodoxe si catolice.Azi unii le-ar numi ecumeniste. Ultima lui dorinta, din testament, a fost ca trupul lui sa fie binecuvantat de un preot catolic.Regina Maria a fost chiar membra bahai, declarata.Nu-ti foloseste la nimic sa idealizezi istoria ca sa dea bine in poza. Au fost monarhi buni, indiferent de situatie, si au iubit tara asta, desi erau, la origini, straini de ea.PS: daca vizitezi azi un spital din Bucuresti, din lantul ,,Regina Maria", vei gasi si pliante cu bahai,am vazut cu ochii mei.Ghici de ce :)

Citeste aici pt Carol I
http://www.historia.ro/exclusiv_web/...rn-sigmaringen
Regina Maria si Principesa Ileana au fost convertite la bahai de o americana, Martha Roth.Citeste aici
http://www.crestinortodox.ro/secte-c...mul-72877.html
Testamentul lui Carol I il poti citi mai jos
http://www.historia.ro/exclusiv_web/...egelui-carol-i
Il pocnisi pe Crocodilul Subiectiv-Confesionaliceste.
Adevarul, pentru non-naivi, e ca nu regina Maria a fost motorul intrarii in razboi de partea Antantei, ci Lojile de care asculta majoritatea politicenilor romani, indeosebi liberali. Dar de, de dragul groomingului si marcarii teritoriului, pardon, cosmetizarii istoriei in numele confesiunii proprii, ce nu fac unii...
Toti conducatorii de demult ai Tarilor Romane, ca erau catolici, ortodocsi sau reformati (unul a fost unitarian), tot au fost patrioti. Insa dupa 1789, s-a pierdut, progresiv si accelerat simtul sacrului; pana si regii sunt imbracati in uniforma politiicanului burghez: costum si cravata. Bleah. Nu mai vorbesc de "prostii" ca onoarea in politica, patriotism real, alea-alea.
Asa ca, da, tara asta s-a ridicat si pe umerii unora care nu aveau treaba cu "ascultarea" fata de niste greci barbosi din Fanar sau de alti barbosi, de data rusi bine articulati cu votca, de la Kiev sau Moscova. Conteaza onoarea. Un cuvant pe care din pacate, pana si regii cica crestini l-au cam uitat.
  #55  
Vechi 20.03.2015, 11:39:54
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Il pocnisi pe Crocodilul Subiectiv-Confesionaliceste.
Adevarul, pentru non-naivi, e ca nu regina Maria a fost motorul intrarii in razboi de partea Antantei, ci Lojile de care asculta majoritatea politicenilor romani, indeosebi liberali. Dar de, de dragul groomingului si marcarii teritoriului, pardon, cosmetizarii istoriei in numele confesiunii proprii, ce nu fac unii...
Toti conducatorii de demult ai Tarilor Romane, ca erau catolici, ortodocsi sau reformati (unul a fost unitarian), tot au fost patrioti. Insa dupa 1789, s-a pierdut, progresiv si accelerat simtul sacrului; pana si regii sunt imbracati in uniforma politiicanului burghez: costum si cravata. Bleah. Nu mai vorbesc de "prostii" ca onoarea in politica, patriotism real, alea-alea.
Asa ca, da, tara asta s-a ridicat si pe umerii unora care nu aveau treaba cu "ascultarea" fata de niste greci barbosi din Fanar sau de alti barbosi, de data rusi bine articulati cu votca, de la Kiev sau Moscova. Conteaza onoarea. Un cuvant pe care din pacate, pana si regii cica crestini l-au cam uitat.
Din nou logica "ba una, ba alta". Exista si alte reguli de logica de tipul "and". Tu vorbesti de loje, dar nu pot sa aduci nimic ca argument. Este foarte posibil ca lojile sa fi influentat decizia Reginei Maria - pardon, a Regelui visator Ferdinand -, dar decizia finala a luat-o Regina - pardon, Regele.

De ce judeci atat de stresant? Logica "daca nu e asa, atunci precis e asa" contine in sine o anumita doza de stres si logica se aplica intr-o ultima faza a unei constructii logice argumentate, in momentul in care se trage concluzia.

Ce pot sa spun e ca Regina Maria nota in Jurnalul ei cu privire la intrarea Romaniei in razboi: "Ah! De ce nu sunt eu rege!"
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #56  
Vechi 20.03.2015, 11:47:27
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Toti conducatorii de demult ai Tarilor Romane, ca erau catolici, ortodocsi sau reformati (unul a fost unitarian), tot au fost patrioti. Insa dupa 1789, s-a pierdut, progresiv si accelerat simtul sacrului; pana si regii sunt imbracati in uniforma politiicanului burghez: costum si cravata. Bleah. Nu mai vorbesc de "prostii" ca onoarea in politica, patriotism real, alea-alea.
Majoritatea au fost ortodocsi. Vlad Tepes a fost catolic, dar cu sufletul a fost ortodox. De aceea a construit manastirea Snagov, a sprijinit financiar pana si manastirile din Sf.Munte. Si sunt sigur ca stii ca a trecut la catolici din motive nu tocmai canonice. In schimb, unchiul sau si, mai ales, matusa sa, care a fost o catolica fierbanda a calcat pe bec si cu greu a iertat-o Mircea cel Batran.

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Asa ca, da, tara asta s-a ridicat si pe umerii unora care nu aveau treaba cu "ascultarea" fata de niste greci barbosi din Fanar sau de alti barbosi, de data rusi bine articulati cu votca, de la Kiev sau Moscova. Conteaza onoarea. Un cuvant pe care din pacate, pana si regii cica crestini l-au cam uitat.
Se pare ca nu stii prea multe despre Fanar: a fost un cartier ortodox din Constantinopol locuit de oameni culti care au fost scoliti prin Europa occidentala - cu acordul sultanului si pe banii lui - pentru a fi pregatiti pentru relatii eexterne politice cu Europa. Imperiul incepuse sa intre in decadere si sultanul dorea imbunarea relatiilor externe in speranta ca Europa va uita secolele de sange.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #57  
Vechi 20.03.2015, 11:51:05
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Spre deosebire de altii, nu ma complac intr-un pesimism "atotstiutor": mi te si imaginez dimineata sorband cu zgarcenie dintr-o cafea, dar tragand cu nesat dintr-o tigara si citind cine stie ce gazete, totul intr-o aura atotcunoscatoare si sigur pe mantuirea ta.
Nu pot sa nu recunosc ca am ras in hohote, mi-ai pus o caricatura interesanta la gazeta de perete a forumului :) Numai bine iti doresc si o zi buna in continuare.
  #58  
Vechi 20.03.2015, 12:39:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Si sunt sigur ca stii ca a trecut la catolici din motive nu tocmai canonice.
Mirobolant. Cum adica, "a trecut la catolici", dom'le, cand taicasau a fost catolic decorat in cruciada si maica-sa a fost catolica ? Si ce sunt alea "motive canonice" pentru ca un ortodox sa treaca la catolici ?

Citat:
In schimb, unchiul sau si, mai ales, matusa sa, care a fost o catolica fierbanda a calcat pe bec si cu greu a iertat-o Mircea cel Batran.
Varza totala. Vlad Tepes a domnit la doua generatii de Mircea cel Batran, deci oricare matusa a lui a fost o generatie dupa. Pesemne ca incurci cu Mircea cel Tanar, care era din familie rivala Draculestilor.

Citat:
Se pare ca nu stii prea multe despre Fanar: a fost un cartier ortodox din Constantinopol locuit de oameni culti care au fost scoliti prin Europa occidentala - cu acordul sultanului si pe banii lui -
Marinimoasa "umbra lui Allah pe pamant"! Cum mai intretinea ea pe crestinii ortodocsi si culti! Si eu, care credeam ca sultanul traieste pe banii fanariotilor, care plateau dhimmis, impozite si bacsisuri la greu!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #59  
Vechi 20.03.2015, 13:16:45
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Varza totala. Vlad Tepes a domnit la doua generatii de Mircea cel Batran, deci oricare matusa a lui a fost o generatie dupa. Pesemne ca incurci cu Mircea cel Tanar, care era din familie rivala Draculestilor.
Chiar nu-ti vad argumentatia! Nu e normal ca succesiunea unui nepot la domnie sa fie la 2 generatii dupa bunic? Asta ai vrut sa spui? Sau ca matusa e la o generatie inainte de nepot (de matusa)? Asta ai vrut sa spui? Chiar nu inteleg!
Si mai incet cu aprecierile de post! Ca tie nu-ti fac bine, nu mie!


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Marinimoasa "umbra lui Allah pe pamant"! Cum mai intretinea ea pe crestinii ortodocsi si culti! Si eu, care credeam ca sultanul traieste pe banii fanariotilor, care plateau dhimmis, impozite si bacsisuri la greu!
Asta e argumentatie istorica? Sau o simpla ironie care chiar nu are nicio legatura cu ce am spus eu?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #60  
Vechi 20.03.2015, 15:12:14
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mirobolant. Cum adica, "a trecut la catolici", dom'le, cand taicasau a fost catolic decorat in cruciada si maica-sa a fost catolica ? Si ce sunt alea "motive canonice" pentru ca un ortodox sa treaca la catolici ?
Nu stiu ce te-a impresionat atat de mult la Vlad Dracul! Chiar nu stiu pentru ce l-au decorat (?daca l-au decorat, ca eu nu sunt sigur) si in ce cruciada a participat? Vorbesti de cea a lui Iancu de Hunedoara, cel care l-a decapitat pe fiul lui Vlad Dracul, Mircea?
Pai tu ai participa in cruciada celui care ti-a decapitat fiul? Haide, spune!
Ai mai sta de vorba cu cel care ti-a decapitat fiul si, mai mult, sa te lupti sub comanda lui intr-o asa-zisa cruciada?
Asta denota cata demnitate a avut Vlad Dracul! Si tu il apreciezi?
De ce il apreciezi? Pentru ca a fost catolic? Halal de tine!
Stii ca a fost decapitat si el tot de Iancu de Hunedoara, un alt roman catolic coada de topor!

Si nu e singura dovada cand un conducator catolic si-a batut joc de tara romaneasca! Am sa-ti mai dau si altele!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 20.03.2015 at 15:22:39.
Subiect închis