Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 31.03.2017, 14:16:40
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
eu zic ca e minunat cand doi oameni pot trai asa ceva chiar si in afara casatoriei, voi spuneti ca e rau si ca vor ajunge in iad. mai ganditi-va!
Să admitem că e adevărat, dar asta implică iubire, care, cum am mai spus, implică unicitate. Despre care spune și Hristos, când e întrebat cu privire la divorț: ''Ce a unit Dumnezeu, omul să nu despartă.''

Eu înțeleg că Dumnezeu unește prin iubire, iar despărțirea înseamnă să omori acest liant dintre doi, să păcătuiești cumva față de el.

În felul ăsta ajungi să trăiești iadul, care poate fi tocmai suferința lipsei de iubire, a respingerii ei, a fărâmițării lăuntrice.

Starea aceea paradisiacă ce apare între doi îndrăgostiți, care pare că înveșnicește clipa, cât durează de fapt? Până când, ca și Adam cu Eva, cădem cumva din ea, că nu suntem în stare să o păstrăm până la sfârșit, cu atât mai puțin să o sporim. E o stare de har, pe care nu o putem redobândi fără ajutorul lui Dumnezeu. Ăsta ar fi sensul căsătoriei creștine.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 31.03.2017 at 14:21:56.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 31.03.2017, 14:25:07
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Eu înțeleg că Dumnezeu unește prin iubire, iar despărțirea înseamnă să omori acest liant dintre doi, să păcătuiești cumva față de el.

În felul ăsta ajungi să trăiești iadul, care poate fi tocmai suferința lipsei de iubire, a respingerii ei, a fărâmițării lăuntrice.

ahhh, o sa va bag in "gura lumii", exact asta cred si eu, dar n-am stiut s-o spun.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 31.03.2017, 16:35:23
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
de fapt generatii peste generatii de "mari crestini" asta au facut, au murdarit minunatia asta pura daruita de Dumnezeu omului, sexul intre doi oameni curati care s-au intalnit si s-au iubit. le-au spus ca sunt niste pacatosi, ca vor ajunge in iad, ca si-au pierdut mantuirea.

astea sunt invataturile unei Biserici habotnice ce nu respecta cuvantul lui Hristos!
Te-ai dat pe fata ,pana la urma.Esti doar un troll oarecare ,stiu ca tu te crezi un troll intelijent,dar dupa cum am vazut deja ( cu probe evidente in mesajele tale) tu crezi multe prostii...si te mai si lauzi cu ele.

__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #54  
Vechi 31.03.2017, 17:11:29
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
cu probe evidente
e meserie sa extragi cuvintele, sa le potrivesti si sa argumentezi ce e in capul tau, este?
pai daca io sunt troll, porc , increzut pe degeaba, prost, pagan, eretic, antiBiserica, tu de ce pacatuiesti mai rau decat mine? aaa, pentru ca te spovedesti, pacatuiesti, iar te spovedesti, iar pacatuiesti, asa ziceai... pai tu crezi ca merge asa, ma?


sa bage ceilalti la cap, ca tu nu prea mai ai sanse, tot degeaba :

"Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioși și să nu căutăm plăcerea noastră."
Reply With Quote
  #55  
Vechi 31.03.2017, 18:46:09
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Lancelot
e meserie sa extragi cuvintele, sa le potrivesti si sa argumentezi ce e in capul tau, este?
pai daca io sunt troll, porc , increzut pe degeaba, prost, pagan, eretic, antiBiserica, tu de ce pacatuiesti mai rau decat mine? aaa, pentru ca te spovedesti, pacatuiesti, iar te spovedesti, iar pacatuiesti, asa ziceai... pai tu crezi ca merge asa, ma?
Tu spui ca pacatul nu-i pacat( cum spune Biserica "habotnica")ci de fapt e normalitate cum spui tu ,deci daca e asa... cum poti sa spui ca eu pacatuiesc cu ceva cand tu insuti spui ca pacatul e normalitate?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #56  
Vechi 31.03.2017, 20:16:07
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Tu spui ca pacatul nu-i pacat( cum spune Biserica "habotnica")ci de fapt e normalitate cum spui tu ,deci daca e asa... cum poti sa spui ca eu pacatuiesc cu ceva cand tu insuti spui ca pacatul e normalitate?
pai nu conteaza ma ce zic eu, daca e asa cum spui, conteaza ce scrii tu. si ai comis-o rau de tot.

e basta, canta a un altro tavolo, cum ar spune "ereticii" aia.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 31.03.2017, 23:46:58
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
pai nu conteaza ma ce zic eu
Asa e.Nu conteaza pentru cei care stiu deja adevarul.Insa daca exista un singur copil,om pe care l-ai influentat gresit cu ce zici tu,conteaza.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #58  
Vechi 01.04.2017, 00:03:42
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.032
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Îți reamintesc faptul că Hristos a binecuvântat nunta. De asemenea, Cântarea Cântărilor este un poem al iubirii erotice în care nu este păcat, unii Părinți socotind că acest poem e o parabolă a iubirii dintre Dumnezeu și omenire.

P.S. Ambele extreme de care am scris anterior (desfrânarea, respectiv blamarea sexualității) păcătuiesc prin faptul că pun accentul pe trup. Atunci când sufletul este cel care primează și prin el cultivi legătura în duh cu Dumnezeu, trupul i se supune și îl urmează, îmblânzindu-se treptat. E ''calul'' tău; nu trebuie nici să-l lași slobod, nici să-l omori. Asta înseamnă calea de mijloc.
Asta inseamna calea de mijloc in ce priveste trupul, insa trupul, care-i vremelnic, este ontologic subordonat sufletului, care-i vesnic.
Iisus a venit sa mantuiasca sufletele, nu trupurile.

A binecuvantat si nunta, "la pachet", 2 in 1, mai ales ca daruit nuntasii cu vin.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Iar despre cei care ''se fac fameni pentru Dumnezeu'', Hristos a spus că nu pentru toți este acest cuvânt. E pentru cei care au chemare și aleg calea singurătății (omenești) din dragoste pentru Dumnezeu, nu din silă față de cele trupești.
Imi pare rau, va rog sa verificati in Matei 19(unde m-ati trimis) ca la adulter se refera priceperea, nu la fameni, care tocmai pentru ca au priceput au aderat la feciorie pentru imparatia cerurilor.

9. Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, și se va însura cu alta, săvârșește adulter; și cine s-a însurat cu cea lăsată săvârșește adulter.
10. Ucenicii I-au zis: Dacă astfel este pricina omului cu femeia, nu este de folos să se însoare.
11. Iar El le-a zis: Nu toți pricep cuvântul acesta, ci aceia cărora le este dat.
12. Că sunt fameni care s-au născut așa din pântecele mamei lor; sunt fameni pe care oamenii i-au făcut fameni, și sunt fameni care s-au făcut fameni pe ei înșiși, pentru împărăția cerurilor. Cine poate înțelege să înțeleagă.(Mt19,9-12)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 01.04.2017 at 00:11:20.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 01.04.2017, 09:29:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
eu zic ca e minunat cand doi oameni pot trai asa ceva chiar si in afara casatoriei, voi spuneti ca e rau si ca vor ajunge in iad. mai ganditi-va!
Aha, deci am banuit corect, "iubirea" aia minunata care ti-ai gasit-o tardiv, de fapt e o amanta.
Cazul tipic si banal al barbatului intre doua varste care are o criza de personalitate si ii cauta rezolvarea intre...picioare.

Si faci pe filosoful cu asta, crezandu-te mult mai destept decat esti in realitate.
Pai na, cum sa te scoti si tu si sa sufoci vocea constiintei..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 01.04.2017, 11:30:12
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

incapabili sa argumenteze unii arunca cu mascari, observ ca daca li se raspunde pe masura cei care o fac sunt banati :), acum unul dintre ei inventeaza un adulter, probabil ca asta si-o dori, cine stie?!?, dar chestiile astea nu ma deranjeaza catusi de putin, daca ar fi reale da, dar inventiile sa se duca acolo unde le este locul. in schimb altceva imi displace, viclenia ce razbate din mesajele lui flying, omul asta viclean considera ca apara Biserica!!!

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

9. Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, și se va însura cu alta, săvârșește adulter; și cine s-a însurat cu cea lăsată săvârșește adulter.
10. Ucenicii I-au zis: Dacă astfel este pricina omului cu femeia, nu este de folos să se însoare.
11. Iar El le-a zis: Nu toți pricep cuvântul acesta, ci aceia cărora le este dat.
12. Că sunt fameni care s-au născut așa din pântecele mamei lor; sunt fameni pe care oamenii i-au făcut fameni, și sunt fameni care s-au făcut fameni pe ei înșiși, pentru împărăția cerurilor. Cine poate înțelege să înțeleagă.(Mt19,9-12)
am si eu o intrebare, daca sunteti bun, mi-e greu sa inteleg ce au vrut sa spuna aici:

10. Ucenicii I-au zis: Dacă astfel este pricina omului cu femeia, nu este de folos să se însoare.

inteleg ca unii au reusit sa se indrepte si au fost iertati, altii fiind nevinovati, dar nu inteleg bine ce au vrut sa spuna ucenicii.

edit.pentru ca mi se pare o foarte brutala despartire de Vechiul Testament.

Last edited by Lancelot; 01.04.2017 at 11:55:51.
Reply With Quote
Răspunde